ierk, Echoot fii lending, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Oorl ogsberichten. Voortdurend wordt er veel gesproken en geschre ven over de geheimzinnige geschiedenis te Amster dam voorgevallen. Men weet, nu een week geleden werd daar een man gevonden met afgesneden hals en gebonden voeten, terwijl sporen van bloed aan den gevel en op de stoep waren gevonden. De vrienden van den heer Kets deze was de ongelukkige, wiens leven op zoo treurige wijze eindigde verklaren allen dat hij een rechtschapen raau was met een nobel hart, dat voor zoover hun bekend was geenerlei aanleiding heeft bestaan lot het plegen van een zelf moord. Anderen daarentegen zijn van meeuuig dat aan zelfmoord moet gedacht worden. De gegrendelde deur, de plaatselijke gesteldheid enz. pleiten volgens hen tegen elke verdenking. De justitie doet ijverig onderzoek. Op alle moge lijke wijzen zoekt de justitie de bijzonderheden te kennen van dit drama. Moge het haar gelukken de zaak tot klaarheid te brengen Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Rotterdam dr. G. vau Goor Oud-Beierland. Linschoten C. A. G. v. Hoogcnhuizen Sleeuwijk. Ophemert y Rpcs(, Caudidaat. Zen new ij u en Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Kampen dr.. A. Kuypcr em. predik. Giesen-Nieukerk F. J. Ringeling' Bleskensgra. Schoonhoven J. C. .11. Loysen Bruchem. Warns W. van den Bi;lcl IJlst. Ber. tot prod, bij de C. G. G, te Hoogkerk J. J. Dekkers Joure. Broek o L. G. Kuiper Amersfoort. Bed. voor het ber. tot preb. bij de C. G. G. te Tilburg E. S. Posima Medemblik. Zooals bekend is, is te Aardenburg een onder- afdeeliDg der Zeeuwsche Yereeniging voor Evan gelische belangen gevestigd. Zondagavond 11 November was voor haar onvergetelijk. Haar een voudig, doch net en ruim lokaal, tevens bestemd voor Zondagsschool, voor onderwijs in den godsdienst en kerkelijke geschiedenis, avond-breischool en vooral christelijke bewaarschool, werd, onder voorgang en leiding van den waardigeu Evangelist Guillaurae, plechtig voor den dienst gewijd met eene hartelijke echt Evangelische toespraak naar aanleiding van I Petrus II 18. De zaal kon nauwlijks de me nigte toehoorders van allerlei rang en stand bevatten en een voor de omstandigheden ruime collecte ge tuigde van de ingenomenheid. Dinsdag werd daarop ook het gebouw voor het schoone nevendoel in gebruik genomen. Onze Walcliersche en verdere Zeeuwsche, ja, Ne- derlandsche vrienden zullen zich verheugen, wanneer ze onze blijdschap vernemen, want waar onze hulp middelen beperkt waren, offerde hunne liefde veel De tollen op den straatweg VlissingenMid delburg zijn verpacht, en wel die aan de zijde van Middelburg aan J. P. Waltheer voor f 440 en die aan de zijde van Vlissingen voor f 263. Ze brachten f 4-0 meer op dan bij de vorige verpachting. Deze week passeerde te Vlissingen een gezel schap heeren en dames, met eenige kisten, op reis naar Bulgarije. Het doel was van wege het Roode Kruis een en ander te brengen. Omtrent het. gebeurde te Borssele verneemt men nader: De koopman in gouden en zilveren werken Hu- breclit Witkam, te Goes, reist het platteland af met een kast, waarin allerlei sieraden zijn geborgen. Vrij dag jl. bevond hij zich te Borselen en nam daar zijn intrek in de herberg van Jan Rottier, wien hij des avonds zijn kast met kostbaarheden ter bewaring gaf, goed gesioten met twee sleutels. Toen de man Zater dagmorgen zijn mars opende, verm'ste hij talrijke kleinoodien en terstond begaf hij zich naar den majoor- titulair der rijksveldwacht 1'. Verdouw te Heinkens- zaad, om er aangifte van te doen. Deze bewerkte, dat de justitie uit Middelburg spoedig overkwam en een instruktie begon. Men vond bij de huiszoeking niets, maar de verdenking viel algemeen op de her bergierster. Op een aanwijzing van Verdouw, die de 14jarige herbergiersdochter met een emmer van den waterput had zier. komen, begaf men zich echter naar dien put en haalde daaruit weldra een vrouwenzak op met al de vermiste voorwerpen, ter waarde van ruim f400. De 14jarige Elisabeth bekende terstond dat zij den diefstal had gepleegd en 't haar moeder had medegedeeld; deze loochent dit evenwel. Het meisje is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Een brievenbesteller te Haarlem schijnt het der moeite niet waardig geacht te hebben de prijscouran ten dtr builenlandsche modemagazijnen te bezorgen. Hij bergde ze te zijnen huize. De politie voud er I een groot aantal in zijn woning. Dc man is in zijn betrekking geschorst. De grond in de drooggemaakte Legmeerplassen bracht deze week in ©penbare veiling van f 1500 tot f 3600 per hectare op. Er werden 320 hectaren verkocht voor de som van f 572,397,75. In de Nieuwe Rotterdamsche courant van heden komt de volgende advertentie voor gevonden eon varken. De eigenaar kan het terug bekomen tegen vergoeding van de gemaakte onkosten. De stads-drinkwaterfonteinen. te Amsterdam niet gelang geleden gemaakt, worden voortdurend zeer slecht door het publiek behandeld. Thans is de maatregel genomen om die fonteinen slechts van 's morgens 8 tot 's avonds 8 ure in gebruik te stellen. Blijft de vernielingsgeest woeden, dan zullen zij spoedig verdwijnen. De plannen voor een panorama-gebouw te Am sterdam in den geest van dat te Parijs, zijn thans door de architecten Gosschalk, Salin en van Gendt, ieder voor zich zelf, opgemaakt en ingeleverd bij de heeren, die zich voorstellen Amsterdam met eene der gelijke fraaie plaats van uitspanning te verrijken. Ook is aan Burg. en Wethouder inzage gegeven van de teekeningen, opdat, voor en aleer worde beslist naar welke plannen het werk zal worden uitgevoerd, B. en W. zich kunnen vergewissen omtrent de algemeene strekking, en zich op de hoogte kunnen stellen al vorens zij besluiten of aan den Raad al dan niet zal worden voorgesteld, de gevraagde wateroppervlakte in de Plantage-Prinsengracht ten behoeve vau den bouw, op zekere voorwaarden, af te slaan. De vleeschprijzen ziju thans gedurende den slachttijd in de noordelijke povineien lager dan sedert de laatste jaren. Voor 40 a 45 ct. het ?/2 K. G. koopt men tegenwoordig bij de slagers het puikste rundvleesch, bietstuk enz. Het slachtvee valt alge meen goed uitkoeien van 800 a 900 hedve K. G. zijn volstrekt geen zeldzaamheid. Te Zwammerdam zijn dezer dagen twee kinde ren geboren, die met de hoofden aan elkander ver bonden zijn, op zoodanige wijze, dat het één omge keerd op het hoofd van het andere staat. De kinderen, beide van het vrouwelijk geslacht, zijn voor het overige goed gebouwd en zijn nog in het leven. Volgens de Zevenbergsche Ct. zijn van wege het Gemeentebestuur van Zevenbergen bij negen bak kers monsters bloem gehaald, daar over de verval- sching van Jat artikel algemeeu werd geklaagd, om scheikundig te worden onderzocht. De uitkomst was voor de bakkers en de fabrikanten zeer bevredigend in geen enkel monster werden vreemde bestanddcelen aangetroffen. Door wijlen den heer G. G. Voorhelm Schee- voogt is aan de stad Haarlem gelegateerd, zijn uit gebreide en uitnemende verzameling van etsen en gravures van Haarlemsche kunstenaars. Bovendien beeft hij nog geschonken een som van f 1000, om, uit de rente hiervan, die verzameling zooveel mogelijk te verrijken en aan te vullen. In Semper Virens komt een beschrijving voor van een eik, „die grosse Eiche" genoemd, welke te Leipzig prijkt als een reus uit de plantenwereld. Hij is twaalf eeuwen oud en de stain van dien vete raan is zoo vast, zuiver, frisch en glad als van een jongen boomen toch heeft hij globaal gemeten een omvang van 9 meter de hoogte van den stam, tot waar de takken beginnen, bedraagt 7 meter. Daar verdeelt de 9tam zich als het ware in 16 groote dikke armenook deze zijn frisch, krachtig en recht, en elk zou op zich zelf hier te lande reeds een zware boom genoemd 'worden. Het Engelsche stoomschip German heeft wel de kortste reis naar de Kaap gedaan, die ooit volbracht werd het deed ten tocht van Plymouth naar Kaap stad in 19 dagen en 8 uren,, daaronder gerekend het aanleggen te Madeira en den tijd om telegrammen over te nemen. In eeu Engelsch stadje East Redford bestaat een stichting, waaruit aan den predikant f 12 betaald wordt voor een preek, die bij ieder jaar voor de nieuwe gemeenteraadsleden moet houden. Dit jaar zijn uitsluitend dissenters in clen raad gekozen, die niet in de kerk willen komen. De predikant kan niet voor hen preeken en als hij dit niet doet. krijgt hij de f 12 niet. H'j wil de f 12 hebben, is iederen Zondag bereid voor den raad te preeken en heeft nu dezen gedagvaard zijn preek te kmnen hooreu. Een beeld, de Vrijheid voorstellende, van ge slagen koper zal eerlang tot vuurtoren op de reede van New-York worden opgericht. Het beeld heeft de volgende reusachtige afmeting Het hoofd heeft een omvang van 14 meters bij een hoogte van 4 meters 15 personen knnnen er ver blijf in houden het gewicht bedraagt 3000 kilogram men. De neus is 1.20 meter lang. Twee personen kunnen zich in de neusgaten bergen van den nens tot den nek is een afstand van 5 meters. De ooren zijn 1 meter groot, en de mond is 80 centimeters breed. Iedere hand is 4.20 meters lang de middel vinger is bijna 2 meters en weegt 45 kilogram de >1 vuist, die naar de tentoonstelling te Philadelphia is gezonden, weegt 1800 kilogram en is grooter dan een ketel van een locomotief. De buste is 8 meter lang. Het beeld, met de hand die den fakkel houdt, zal 42 meters hoog ziju en met het piëdestal zal de geheele hoogte 67 meters bedragen, dat is een meter meer dan de torens van Notre Dame. Zal er een enquête (onderzoek) ingesteld worden naar de handelingen der regeering in Frankrijk ge durende den jongsten verkiezingstijd Ja, heeft de meerderheid der Kamer van afgevaardigden gezegd.. Met 320 tegen 202 stemmen besloot zij gisteren na middag tot dat onderzoek. Men begrijpt dat aan hel resultaat dat we daar in zoo weinige woorden neer schreven heel wat is voorafgegaan. Er kwamen bi- tijden hartstochten in 't spel, heftige tooneelen gaf de Kamer soms te zien. De republikeinen beschuldigder de regeering van clericale gevoelens en de regeering de hertog da Broglie verweet de linkerzijdi Gambetta heulen met het buitenland. Di heeren Eourtou en de Broglie hebben hun zaak met klem bepleit. Iedere regeering die het we - meent met de rust des lands, zoo was hun betoogn zou moeten handelen gelijk deze regeering heeft ge 3 handeld. Wil men dit ministerie niet Het is nog slechts hier verschenen om te antwoorden op de aan 3 vallen, en als die plicht vervuld is dan zal de maar t schalk weten wat hem te doen staat. Medewerking tot het instellen van een enqnête is van dit minis-3 terie niet te wachten. Wil men het in staat vai- beschuldiging stellen goed wij zegt de lief de Broglie aanvaarden de verantwoordelijkheid voor hetgeen we deden tegenover de geschiedenis, Het komt er nu op aan te weten of Frankrijk za dulden het revolutionaire radicale juk, dat heden eveü gevaarlijk is als voorheen, omdat het als zegepralei- beschouwd, de resultaten gewonnen aan de stembu i bij het door bedrog en laster op den dwaalweg ge» bracht publiek. 1 G-ambetta beantwoordde deze rede met de verklarin;- dat hij in de woorden van de Broglie die arglistig! behendigheid herkende, welke moeilijkheden dooc logen weet te boven te komen. Hij verdedigde hel recht der Kamer om een enquête in te stellen en d^. Kamer besloot alzoo. The Daily News heeft van zijn correspondent t^. Volny-Dubnik, gelegen aan den weg naar Sofia, ondee dagteekening van den 6n November, de volgend inlichtingen betreffende de stellingen van de Russeig en de Turken rondom Plevna en de levensmiddelen van deze laatsten binnen de stad ontvangen j. „De Turken hebben Volny-Dubnik ontruimd eij zijn op Plevna teruggetrokken, en hebben zonder eei^ enkel schot te losseD hun stelling op den weg van Sofia opgegeven. De Russen hebben den volgendeii morgen, bij hun aankomst geen spoor meer van heq ontdekt. „Het was" trouwens het best wat de Turken doen konden, waut het staat vast dat het terrein voor hei- onthoudbaar was. Het iu bezit nemen van Voiuj Dnbnik heeft de Russen in de gelegenheid gesteld, hun linie van insluiting aanmerkelijk in te krimpen. Deze linie omvat thans op alle punten de verdedi gingswerken van de Turken, en de insluiting is, aan gezien de infanterie alle punten bezet houdt, volko- mener dan men zich voorstelt. Van Grivitza tot aan den weg van Lovatz is de linie juist zéé gebleven als zij was op het oogenblik. toen men gedurende den jongsten aanval op Plevna aldaar slag leverde. De artillerie houdt met kanonnen, die iu de richting van den weg naar Lovatz, tot op een halve mijl afstands van Plevna dragen, den heuvel van Radisowo bezet. Generaal Skobeleff is op den weg van Lovatz niet zoo ver als ten tijde dat de slag geleverd werd. „De Turken die bij ondervinding wisten, dat zij op dat punt niet onkwetsbaar waren, hebben onmid- delijk na den voorgaanden strijd van het terugtrekken der Russen gebruik gemaakt, om vier nieuwe ver schansingen op te werpeu, zoodat Skobeleff er thans zeven in plaats van drie voor zich heeft. „Skobeleff is bij den aanval op Plevna en bij d£g nederlaag van Krudener op geen verdedigingswerk 25 gestuit eu is die plaats met een enkel bataillon binr 130 getrokken. „De linie is thans tegenover het dorp BresJ5 gevestigdvan daar strekt zij zich uit tot aal Vid. om zich vervolgens op ongeveer een mijl stands van de over de Vid geslagen brug over de. weg naar Sofia uit te strekken van daar volgt op een met de rivier evenwijdig loopeude lijn weg tot beneden Opanes, waar zij op nieuw overschrijdt eu op ongeveer een mijl afsta Grivitza zich om de redoute van Griyitza

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2