UHRISÏIL1JR ÜISÏÖRISCH liLA». VERWARRING. N°. 214. Zaterdag1 17 November. lit" 7. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francoƒ2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 1»Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 ceüts per regel. Er begint langzamerhand een zonderlinge rerwarring te bestaau bij de be eren die veel, eer veel van het onderwijs verwachten. Dat nen zich alle dagen eenige groote woorden Is beschaving, verlichting, verjagen van dom- Leid, te niet doen van heerschzucht enz. op le wijze van den Zeeuwschen correspondent van iet Handelsblad in de ooren hoort dreunen lat zijn we reeds gewoon geraakt en gewoonte, nen weet het, is de tweede natuur. Dat men op andere wijze beproeven zou den rolke te toonen dat deze woorden niet ijdel djn, dat men met opoffering van eigen rrachten en goederen trachten zou het middel ;ot de hooggeloofde beschaving, de levens-elixer Ier maatschappij, meer tot alle rangen en stan- len te doen doordringen, voorwaar, we hadden aet reeds lang gewacht. Hoe weinig toch wordt van die breede schare tanzienlijke en rijke landgenooten gevergd voor le heilige" zaak van 't onderwijs. Men betaalt ten bijdrage vau 1 's jaars aan de vereeniging Volksonderwijs en daarmeê is het uit. Daar zijn er, we zullen de laatsten zijn om iet te ontkennen, die hnn plichten hooger opvatten. Zij die zich te Goes aangegord heb- >en om een Blaubeen-fonds te stichten, uit velks middelen leerlingen van goeden aanleg >p de gemeentelijke hoogere-burgerschool kos- ■bos zouden kunnen geplaatst worden, zij rerdienen onze sympathie, want ze toonen dat voorden niet alléén, maar ook werken, voor een i. goede zaak hun niet te veel is. De Vrijmetselaars-loge te 's Hertogenbosch derde in het vorige jaar haar eeuwfeest. Zij vist, meest door eigen inschrijvingen, een som ran 3820.75 bijeen te krijgen, en bepaalde lat uit de renten van dit vaste kapitaal de ichoolgeldt-n en boeken van leerlingen der ïoogere burgerschool te 's Hertogenbosch, of oo noodig elders, zouden betaald worden. Al adelijk plaatste men vijf kweekelingen en dit aar steeg het fonds tot ƒ5088,31 en het ge- ;al geplaatste kweekelingen tot zes. Ziet hoe- vel we geen vrienden zijn van de vrij met- aars, zulke daden trekken ons aan. Dat idel gehandeld, geloof in een beginsel nd. Zoo deden zoovelen voor het Chris- onderwijs. Zoo deed niet alleen die 'ende die aan Haarlem's christelijke school it 60.000 en dit jaar nog eens 50,000 ionk, zoo deden niet alleen de oprichters die grootsehe stichtingen die voor chris- onderwijs te Dtrecht, 's Gravenhage of irdam zijn verrezen, maar zoo deden onder ons sinds jaren die huisvaders wier zorgen talrijk waren, die minder met aardsche goederen bedeelden die bi] hun woorden ook daden wenschten te voegen. Jammer is het dat zoo velen het liefdadig heids met het belastingstelsel beginnen te verwarren. Dat men de eenmaal opgerichte hoogere burgerscholen wenscht bevolkt te zien, is zeer natuurlijk, men heeft ze niet voor niet gesticht. Het is nu eenmaal zoo dat ons volk er zonder lokmiddelen over 't algemeen niet van gediend wenscht te zijn. Er zijn scholen, men weet het, waar het cijfer 20 toch zoo hoog niet niet gehaald worden kan. Dat men die scholen beter zoekt te bevolken, we herhalen het, we prijzen dit streven, maar dat men liefdadigheid gaat bewijzen uit de beurs der belastingschuldigen, dat men riemen snijdt uit eens anders leder, dat zal, dunkt ons. wel niemand goedkeuren wiens blik door partijdigheid niet is beneveld. De gemeenteraad van Goes, nam dezer dagen het besluit om onvermogende leerlingen van goeden aanleg gratis op de hoogere burgerschool toe te laten en zal dus liefdadigheid gaan be wijzen uit de beurs der belastingschuldigen, die zeer goed weten wat die school hun kost. Om de bloei der Groninger hoogeschool te bevorderen werd door de Burgemeesters dei- gemeenten in onze noordelijke piovinciën een reglement ontworpen voor een studenten-beur zenfonds. Niet met een beroep op de offervaar digheid van belangstellenden, neen, qenvoudig met een verzoek tot de gemeenteradeii zullen ze komen dat die bij de vele lasten die hen drukken, ook nog een zekere som op de jaarlijksche begrooting brengen voor het studie-fonds. Op die wijze wil men in het Noorden dwingen om een kleinigheid vele malen, en dus een groote som jaarlijks, op te brengen voor het hooger onderwijs. In plaats van calamiteuze polders krijgen we nu calamiteuze scholen heeft een der leden van de provinciale Staten van Zeeland voor eenigen tijd gezegd. Treurig is het voorwaar dat men niet inziet dat kunstmiddelen als deze slechts tijdelijk baten kunnen, of zou men meenen dat voor geld alles, ook toe wijding, te koop is Welk een verwarring van begrip Middelburg, 16 November 1877. De collecte tot oprichting van een kinder-zic- kenhnis te 's-Gravenhage als gedenkteeken voor wijlen Hare Majesteit Koningin Sophia heeft te Middelburg bedragen de som van f 429.73. Dr. F. H. Seelheim, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Middelburg is met ingang van 1 Jan a. in gelijke betrekking te Utrecht benoemd. Het poldcrbestniai* van Walcheren hield gisteren een buitengewone algemeene vergadering, waarin door den voorzitter werd mede gedeeld dat de aanbesteding en herbesteding voor het maken van bezaltglooiing aan den Westkappelschen zeedijk heeft plaats gehad maar dat de minste inschrijving f58.900 nog steeds de begrooting ad f 55.000 overtreft. De voorzitter stelt thans voor het werk bij onderhaudsch contract te doen uitvoeren door den heer I. van Male voor de som van f 57.700 en dus f 2700 boven de raming. De heer P. de Visser daarentegen stelt voor om de steen en liet arbeidsloon ieder afzonderlijk aan te besteden. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Minderhoud en Volkers. Dit voorstel werd verworpen met 13 tegen 4 stem men en het voorstel van het dagelijksch bestuur met gelijk getal stemmen aangenomen. Als candidaat-notaris is toegelaten de heer E. Pot van Vlissingen. Gisteren is te Utrecht eene vergadering gehouden iu het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen van vertegenwoordigers der Chr. pers. Er is tot stand gekomen eene Vereeniging: van CBiristclijk- llisforiscSic Jom*B&aIistcii, waarvan tot bestuur ders zijn gekozen de heeren J. Wolbers te Utrecht, J, H. Donner te Leiden en A. Brumraelkamp Jr. te Alkmaar. Het Vaderland bevat een nieuwe toelichting op de neutraliteit, der opeubare school. Dat blad zegt Uit Swalmen, nabij Roermond, komt ons het bijna ongelooflijke bericht, dat bij de opening der openbare school de hoofdonderwijzer met de leerlingen naar de door het gemeentebestuur bestelde mis is getrokken. Na het eindigen van den dienst trok de hoofdonder wijzer met de leerlingen naar de school, vergezeld van den pastoor. Deze trok, in de school gekomen, zijn geestelijk gewaad aan, verrichte eenige kerkelijke cere moniën, nam een palmtak in de hand en besprenkelde de school met wijwater. Denk aan de onthullingen reeds voor jaren gedaan betreffende „de Staatsschool en de Roomsche kerk." Betreffende de aanstaande verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer in de districten Leeuwarden, Assen, Haarlem en Zutfen kunnen we de volgende raededeelingen doen De neer mr. A. Kerdijk heeft in een ingezonden stuk in de Friessche Couraut verklaard, dat, nu de kiesvereeniging te Leeuwarden de wenschelijkheid van de verkiezing van den nieuw opgetreden minister van oorlog heeft u tgesproken, hij tegenover den heer de Roo geen caudidatuur wenscht te aanvaarden. Hoewel een kiesvereeniging te Beveiwijk mr. Ker dijk heeft genoemd schijnt zijn caodidatuur, in het district Haarlem, niet veel sympathie te ontmoeten. Zeer waarschijnlijk is het dat dominé (zou het Week blad voor Z. V. zeggen) de Mijier. predikant te Wormerveer candidaat zal gesteld worden. Deze heer is eenigszius bekend geworden door zijn „non possu- mus" bij de belijdenisvragen in de N. H. kerk, uit gesproken. Van conservatieve zijde wordt te Haarlem mr. E. H. 's Jacob genoemd. In het district Assen is jhr. A. W. van der Fellz, burgemeeester van Assen, candidaat der liberale partij en dus ook weldra haar vertegenwoordiger. In Zutfen is door de kiesvereeniging Nederland en Oranje de heer A. baron Schimraelpenniuk van der Oye aangewezen. Blijkens het Dagblad van'heden vereenigen ook de conservatieven zich met deze keuze

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1