ïicrh, Echoot £it focndimj, 2. a 11 <1 ti ti w. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Bur gel ij ke stand. zeide Ik durf haast niet meer met je loopen, in mijn simpel jak en rokjeen „jij zulke mooie kleêren. En dan zeide zijKom, meid dat is je eigen schuld. Als we door de gaan 's avonds, kijk dan de heeren maar eens vriendelijk aan En zoo ben ik in 't leven gekomen „In 't leven", zonderlinge en toch geijkte uitdruk king voor haar tot wie het Evangelie spreekt „Ont waakt en staat op uit de dooden, dat Christus over u lichte Het Handelsblad bevat de volgende finiiiiciceie beschouwing; De ontwikkeling van Amerika heeft ongetwij feld aan Nederland veel geld gekost. Vroeger droegen wij op andere wijze bij tot de ontwikkeling van verre landen. Wij voerden mannen, zeevaarders, kolonisten uit, die ons een Nieuw-Holland, een Nieuw-Amster- dam gingen veroveren aan de andere zijde van den aardbodem. In den laatsten tijd voerden wij voorna melijk geld uit en indien Amerika, Peru en andere Rijken een greintje dankbaarheid bezitten, dan zullen ze de koloniseerende macht van de Hollandsche rijks daalders laten erkennen, door aan steden en dorpen, die verrijzen, aan spoorwegen voor Nederlandsch geld gebouwd, Hollandsche namen te geven. Wellicht zal de provincie der Nederlandsche renteniers, of de stad „Holland's welvaart" eens op de kaarten van Amerika prijken. Eeeds nu echter ontvangen de renteniers van ons vaderland menige belooning voor het door hen aan de ontwikkeling van andere Rijken, dan het hunne^ besteede geld. Het moet een aangenaam gevoel zijn voor hen, die aan Turkije hun spaarpenningen toevertrouwd hebben, dat enkel dank zij hun, de tegenwoordige belangwekkende oorlog gevoerd wordt. De voortreffelijke Kruppkanonnen der Turken,' de on geëvenaarde Martini-TIenrybuksen der Bachi-Bozuks zijn door hen betaald en dat. de onbezoldigde, slecht gekleede, dappere Turksche artilleristen schoten kun nen losseu, waar van elk f 150 a f 300 kost, is toch ook aan den zegenrijken invloed van liet Hollandsche geld te danken. De Nederlandsche renteniers laten Der procuratie oorlog voor zich voeren in het Oosten, en zij, die zoowel aan Rusland als aan Turkije geld geleend hebben, behooren onder de onbaatzuchtigste weldoeners der menschheid gerekend te worden. De rijksdaalders uit hun rechterhand beoorlogen de tien tjes uit hun linkerhand, en de Nederlandsche rentenier is, zonder het te weten, de held van honderd bloe dige oorlogsvelden. Ber. tot pred. Zegveld Zijderveld Maassluis Steggerda Rockanje Bruinisse N ij kerk Groote Lindt Bed. voor het Alkmaar Souburg Rozenburg Bed. voor liet Enter bij de N. H. G. A. J. WeslliolT II. Malcomcsius S. II. Buitendijk K. G. J. Wieringa II. de Jager dr. A. Kuyprr P. Baislra. A. J. Loais ber. tot pred. bij J. van NV alsem T. N. Crousasz J. Knijper ber. tot, pred. bij J. Vonk te Bennekom. Hervelt. Kralingen. Oudega. Brïelle. em. predikant. Kluudeat. Willemstad. de N. H. G. te Alphen a/R. Noordwijk. Veeu. de C. G. G. te Oandidaat. Uit de gemeente Delfzijl wordt mededeeling gedaan van een ongelukkig afgeloopen droogmaling van een klein meer, nl. het Meedhuizenermeer, dat onder ge noemde gemeente behoort. De bodem is, na eeuige kceren proeven daarmede te hebben genomen, gebleken totaal ongeschikt te zijn voor cultuur. Niets komt op, of als 't al opkomt, verdwijnt reeds spoedig daarna liet opgekomcne. Den grond om te keeren, zooals dat op vele plaatsen in Groningen gebruikelijk is, gaat hier niet, omdat in den bodem geen klei zit. Men schijnt het nu nog te zullen beproeven met het over- kleien, waartoe de klei uit grond in de nabijheid zal worden gegraven. Deze methode wordt in die streek sedert jareu met best gevolg gedreven, om laag en slecht land te verbetereu, zelfs op groote afstanden. Overigens is de ongunstige afloop van ge noemde drooglegging leerzaam voor anderen. Dat de padden groote insecten-verdelgsters zijn, i9 bekend, en daarom worden ze door de warrnoezeniers in Frankrijk zeer in bescherming genomen. Sedert eenigen tijd bestaat er nu in de Rue GeoJïroy dc St. Hilaire, achter den Jardiu des Plantes te Parijs, eene daartoe ingerichte paddenmarkt, waarop deze insecten- verdelgsters bij houderden naar de grootte uitgezocht en in vaten met van gaten voorziene bodems, tus- schen groene mos gepakt, ten verkoop worden aan geboden. en met f 35 a f 40 de honderd betaald worden. De ontvangst, bij gelegenheid van een gymnastiek- uitvoering j. 1. Zaterdag door den heer G. Keyzor te Middelburg gegeveu, heeft bedragen f228.40. Het stoomschip P. Caland van de Nederlandse h- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij is gisteren zonder slag of stoot in het droogdok te Middelburg gezet. Het reusachtig gevaarte zit daar thaus droog en ver van zijn element tot bewondering van stad genoot en vreemdeling. Jl. Zondag begaf zich ket gereckt van Middel burg, vergezeld door de brigadier-majoors Timmer mans en Verdouw, naar Borssele, ten einde, bij den herbergier J. R. aldaar, onderzoek te doen naar eenige gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van on geveer f 420, welke vermist werden door dsn win kelier H. W. te Goes, die mede ter plaatse tegen woordig was. De voorwerpen werden gevonden en kerkend ket 14jarig dochtertje van R. bakende ze gestolen te hebben en is daarom overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg. Op de moeder rust de verdenking er de hand in gehad te hebben. (Ter verklaring diene, dat H. W. de goudkasl daar eenige raaien had laten staan, en dat de diefstal is geschied, door de scharnieren der deuren te ontdoen van de pinnetjes, en deze (de deuren) uit te lickten. (N. G. C.) Te Vlissingen werd aan de werf de "Schelde" gisteren de kiel gelegd voor een schroefstoomboot, ingericht voor passagiers, goederen en vee, voor reke ning van de Kralingsche stoombootvereeuiging. De zeventigjarige Westkappelsche vrouw, be klaagd van het onbevoegd verleeneu van verloskundige hulp is tot f 3 boete veroordeeld Men meldt uit Veere van 12 November aan de N. R. G. Het vroegere markplein dezer voormalige stad leverde dezen morgen een verrassend schouwspel op. Het gekoperde driemastschip, dat, aan de spits van het stadhuis, steeds bij de felste stormen den steven richtte naar den hoek waaruit de wind woei had aan den hevigen storm van den laatsten nacht geen weerstand kunnen bieden en werd, na met ge broken raasten en losgeslagen want, geheel ontredderd, op een achterplaatsje nabij het stadhuis gevonden te zijn, in de armen van stad-architect en politie-agent de trappen vau het stadhuis opgedragen. Door den heer A. de Graaff Gzn. te Oud-Vos meer, is op den 7 dezer geschoten eene geheel witte, wilde, (geen verwilderde) gans naar alle kenteekenen te oordeelen een bewoonster der noordelijk van ons gelegen landen. Het dier had eene vlucht van 1,58 meter, gemeten van de eene tot de. andere uiterste punt der vleugels. De 300ste geboortedag van Jacob Cats werd, in gevolge den wensch der Commissie, Zaterdag slechts huiselijk" te Brouwershaven, getierd, om dien dag in den loop van den volgenden zomer meer feestelijk te gedenken. Vrijdag avond hield ket Nutsdepartement eene Vergadering, waarin de heer J. Tk. Oosterman van Zierikzee als spreker optrad en den grooten Dich ter herdacht en beschouwde inket licht van z.ijn' tijd. Zaterdag avond gaf de Rederijkers-kamer Jacob Cats een opvoeriug van „de Zoon van den Watergeus" en ket tweede gedeelte der tooneelmatige schets Ja cob Cats" van den heer J. K. de Regt. Beide ver gaderingen waren druk bezocht. Vati enkele particu liere- en van de openbare gebouwen wapperde de nationale vlag (Z. -V) Zaterdag namiddag is een der beide ten vorige jaren gebouwde nieuwe graanpakhuizen op de Willeras- kade te Leeuwarden, van den heer H. Blok Wybandi, van binnen gedeeltelijk ingestort. De oorzaak was gelegen in verzakking vau een of meer der gewelven, en langzamerhand vielen nu van binnen de zolders in door het breken det balken. Dit gaf telkens een geluid alsof een kanon werd gelost. Onlangs werd te 's Hage een 13-jarige knaap vermist, zonder dat eenig spoor van hem te ontdekken was. In het laatst der vorige week nu i9 de jongen teruggebracht door de politie van Leeuwarden, waar hij een visite had gemaakt bij zijn pleegmoeder. Het reisje had hij te voet in acht dagen afgelegd, des nachts bij de b eren verblijf houden. Zondag avond en gedurende den geheelen nacht heeft het te Zwolle zoo lievig uit het zuiden gewaaid of liever gestormd, dat in 34 uren het water op den IJssel 34 en op het Zwartewater 33 centimeter is gevallen. Zondag namiddag was dientengevolge het water in de stadsgrachten zoo laag, dat een paar schippers, die met kunne geladen schepen ket Al- meloosche kanaal op wilden, zich eerst van lichter- schepen moesten voorzien. Het stormweer der laatste nachten heeft het boezemwater in Friesland zoodanig opgezet, dat aan weerszijden van den spoordijk ket land uren ver onder water staat en zoover het oog reikt alles een zee gelijkt. De schilderijen-tentoonstelling in Art', te Am sterdam, is door 12778 personen bezocht. Een Geldersche landbouwersknecht is, terwijl j hij in ket luid aan het werken was, door een ezel aangevallen en dermate gebeten, dat men voor zijn leven vreest. Niet dan met de grootste moeite gelukte ket, ket woedende dier, dat op ket lichaam van zijnen vijand was gaan staan, daar af te trekken. Vóór ongeveer 7 jaren is op de algemeene be graafplaats te Laren in N.-Holland, ter aarde besteld het lijk van iemand, die een zelfmoord had gepleegd en om die reden niet mocht begraven worden op de begraafplaats der roomsch-katholieke gemeente, waartoe de overledene behoorde. Vóór eenigen tijd had de familie van den overledene zich, onder overlegging van een attest van den geneesheer, dr. van Hengel, dat de zelfmoord in een aanval van waanzin had plaats gehad, gewend tot den aartsbisschop van Utrecht met verzoek alsnog, naar aanleiding van dat attest, verlof te geven om het lijk van dexi zelfmoordenaar vau de algemeene begraafplaats over te brengen naar de bijzondere der r. k. gemeente. Nadat ket bedQelde verlof door den aartsbisschop was gegeven en ook op grond van het daaromtrent bepaalde bij de begrafe- niswet, de burgemeester der gemeente Laren de noo- dige toestemming had verleend tot overbrenging van ket lijk, heeft deze plaats gehad, echter zeer tegen den zin van een aanzienlijk deel der r.-k. bevolking van die plaats. De ontevredenheid over het plaats gehad hebbende schijnt zoo hevig te zijn, dat, niet tegenstaande in de Zondag gehouden godsdienstoefe ning in de r.-k. kerk mededeeling was gedaan van het door den aartsbisschop van Utrecht verleende verlof en van de reden, waarop dat gegrond was, des avonds een troep van wel 300 personen, dreigende en tierende, de afsluiting van de begraafplaats heeft verbroken, de kist met ket lijk van den bedoelden persoon heeft opgegraven en weder naar de algemeene begraafplaats heeft teruggebracht. Naar men ver neemt, is van het een en ander proces verbaal opge maakt en zal eene vervolging tegen de bedrijvers van het schendige feit, waarvan de meesten bekend zijn, worden ingesteld. In de Kaapstad bestaat sedert 10 jaren een vrije protestantsche (moderne) gemeente, gesticht door ds. D. P. Faure. Tot dusver behielp zij zich met een gehuurde zaal. Thaus wil zij een kerk bouwen en heeft daarvoor f 18000 bijeen gebracht. Zij doet nu een beroep op de offervaardigheid harer geestverwan ten in Nederland. Of nu de liberale bladen in Nederland het ook zullen bejammeren dat daarvoor hst geld het land uitgaat, en of er zooveel zal komen als voor tj<] stichtingen der negers in Amerika Het buitenlandsch nieuws bepaalt zich heden tot drie aanvallen, van diie zijden ondernomen en alle drie zonder, tot heden althans, gewiebtigen afloop. De Kamer van Afgevaardigden te Versailles was nauwelijks in genoegzaam aanial bijeen of de vijande lijkheden werdeu geopend. Voorzeker men kan niet ontkennen dat het kabinet de Broglie-Fourtou grooten moed aau den dag legt. Geplaatst tegenover een meerderheid die onverzettelijk en onverzoenlijk is, heeft het ministerie niet geaarzeld de taak der zelfverdediging op zich te nemen. De heer Grevy was de eerste die aan de regeering den handsehoen toewierp. Hij schetste de handelingen van het Gouver nement gedurende den verkiezingstijd met heftige afkeuring. De heer de Broglie verklaarde een on derzoek niet te schroomen maar tot verantwoording steeds bereid te zijn, en Mac-Mahon - zoo telegra feert men heden heeft verklaard aan het ministe rie, thans zoo heftig aangevallen geen ontslag te zullen verleeneu. Hij hecht zich aan het tegenwoor dige ministerie vast, vereenzelvigd zijn politiek met de hunne. Aan de eene zijde dus een kabinet ge steund door de president, maar aan de andere zijde een meerderheid die hoe spoediger hoe liever het ministerie tot aftreden hqopt te zullen dwingen. Welke tooneelen weldra te Versailles zullen voorvallen, als eens het onderzoek zal geopend zijn laat zich licht begrijpen. Reeds nu herinnerde de Broglie aan de onbeschaamdheid van een partij, wier hoofd en leider indertijd het land, te midden van ontzettende rampen in een on verdragelij ke dictatuur gekneld hield, uit vrees voor het volk welks last hebber hij meende te zijn. Nog twee andere aanvallen resten ons te vermelden. De Russen beproefden Zondag een nieuwen aanvaj' op Erzeroem en de Turken een op de RussiscA7. positiën in Bulgarije, yan beide is het. resultaat ncr. onbekend. SBadtSelSniï'g. (Van 411 November.) Bevallen: P. Huissou, geb. van den Boom, z. J. Suvaal, gel,' van Tatenhove, d. J. Contant, geb. Casteleijn, z. g J. Scheers, geb. Ten Hacken, z. A. M. Tazelaar, Tamson, d. B. van Aartsen, geb. de Jong, d

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2