uusitiuHisTiimfi nil '21 3. Donderdag' I» November. Id ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 1*. <jr. Uitgever W IJ X 31 V IV, MIDDELBUR* 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 14 November 1877. Men schrijft ons uit VlissingCTi In de meeste couranten kon men in de laatste dagen lezen, ook in het Zuiden van den 10 Nov. jl. het volgende bericht Vlissingen behoort, zegt het Handelsblad, tot de bevoorrechte gemeenten, waar nog accijns mag worden geheven op de dranken. Dat dit een niet te verwerpen voordeel voor de gemeentekas oplevert, blijkt hieruit dat tot 1 Nov. gedurende dit jaar aan die accijnsen werd ontvangen f 44.000. Verleden jaar bedroeg dit tot denzelfden -datum f 46.000. Voor de matigheidsvrienden is er dus alle reden om zich te verheugen over het vermin derd gebruik van sterken drank dat van jaarlijks 55 liters per hoofd, tot ruim 53 liters is gedaald. Ter wijl het vorige jaar ieder ingezetene (vrouwen en zuigelingen daaronder begrepen) op ongeveer 1050 borrels kon worden gesteld, schijnt men zich dit jaar, naar den aangegeven maatstaf, met ongeveer 900 borrels per hoofd te willen behelpen. Terwille der waarheid gevoel ik mij verplicht, dit bericht bepaald tegen te spreken, in zoo verre de berekening afgeleid is, naar de gelden die daardoor de gemeentekas zijn gevloeid. Volgens de rekening kn verantwoording over het jaar 1876, waren de ont vangsten geraamd, op f10,130 en werkelijk ontvangen Jf 12.466,60, terwijl de ontvangsten tot heden of tot 1 Nov. van dit jaar, mij onbekend zijn raag het toch veilig worden aangenomen aangezien die weder voor het jaar 1878 zijn gerarrad op f 12.466, dat zij dit jaar ook die som niet zullen overtreden. Waar de cijfers alzoo spreken, is het jammer, dat door dergelijke berichten zoo zeer de waarheid wordt te kort gedaan en al is het cijfer nog groot genoeg de inwoners van Vlissingen, daardoor ten eeneninale voor dronkaards worden uitgemaakt. Aan den Nieuwen Nciazceipoldei» heeft Zon dag namiddag weder een dijkval plaats gehad ter lengte van 50 a 60 meter, onmiddellijk na den val van 17 Juli jl. bij den Braakman. Gedurende de maand November zullen door den heer G. A. Vorstermeu van Oijen lasiclboaaw- voordracbtcu gehouden worden te Oostburg, 17 Nov. onderwerp over Kunstmeststof fen. Aardenburg 20 Sluis 22 en te Zuidzande 24 Nov. a. s. voor rekening der Zeeuwsche maatschap pij. ter bevordering van landbouw en veeteelt. De heer Kappeyiie van «Ie Cop polio heeft te kennen gegeven, dat hij zich in liet kiesdistrict Haar lem niet weder verkiesbaar stelt als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Ook mr. II. .1. SmiiD heeft verklaard, dat hij een eventueele Kamerkandidatuur zou weigeren. - Als anti-revolutionair candidaat is te A^-sen gesteld jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. In haar vijfde editie zou de SilcsttaSjel thans aldus gewijzigd werden Goes en Winschoten verdubbelen. Hilversum en Zevenbergen nieuw oprichten. ^Amsterdam en Rotterdam elk één lid er bij. Waarschijnlijk berekend op één liberaal voor Am- ;rdam, één voor Rotterdam, één voor Zevenbergen, voor Winschoten samen vier één conservatief jor Hilversum, en één triple-alliantie-man voor Goes. Standaard i Een der belangrijkste ontwerpen die overgegaan zijn j. het- departement van binuenlandsche zaken naar l van waterstaat enz. is ongetwijfeld welde da'oog- u der Zuiderzee Nog eens is een plan gemaakt, het hoeveelste wel nu door den heer Steenbergen te 's-Hage, daartoe strekkende dat niet alleen het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, gelijk tot nu toe het plan is maar de ge- heele Zuiderzee worde drooggemaakt, De aan te win nen oppervlakte zou dan eens zoo groot worden als oorspronkelijk bedoeld is. Dat men met echt-Hollandsclie securiteit te werk gaat, dat er jaren besteed worden aan het cncken van plannen en begrootingen voor zulk een omvang rijk werk, wie zou het wraken Eu ook niemand zal onze wenscli ongepast achten dat het den nu op getreden minister van waterstaat moge gegeven zijn, zijn naam aan dit grootsche werk te verbinden. Men kan lock niet bij plannen maken blijven, het betere zou ook hier uc vijand van het goede kunnen blijken. Het te maken werk zou enkele millioeuen kunnen mee- ot tegenvallen, maar dat is dan ook alles, en daarvoor in 't hart van ons land een dood kapitaal te laten liggen dat slechts op nijvere handen wacht om onzen nationalen rijkdom met milliard en te ver meerderen Waarom getalmd en nog plannen ge maakt, zouden we haast vragen Nederland zou de enorme voordeelen, uit die droog making te trekken, naar behooron kunnen gebruiken. Zoo'u 12de provincie, en dan als Zeeland zoo vruchtbaar zou niet alleen voor de schatkist enorme baten afwerpen, maar ook aan duizenden particulieren een rijk bestaan verschalfeu. De over bevolking vond dan een uitweg, dien reien nu in deu vreemde moeten zoeken. En niet slechts eene nieuwe provincie werd gewon nen, maar en dit wordt veel te weinig in 't oog gehouden ook de waarde en pro uctiviteit der aan haar grenzende streken zou belangerijk worden ver hoogd. Daar hebt ge b. v. de zandstreek tusscken Amersfoort en Elburg. Hoe luttel weinig brengt die op, en hoeveel kon van haar getrokken worden Be zoek eens dat deel der Yeluwe en terstond valt het u op, dat waar slechts een straat- of grintweg is aangelegd, in korten tijd aan weerszijden daarvan gronden ontgonnen worden en duizenden akkers spoe dig met g;anen en andere vruchten zijn bedekt. De Veluwe heeft aan niets zoozeer behoefte dan aan harde wegen en niest. En zie, juist deze zou de Zuiderzee-provincie in groote hoeveelheden kunnen opleveren. Uit den aard van den grond T best voor weiland geschikt, zou de te maken mest, ook over de uieuwe ringvaart, met luitele kosten naar de plaat sen kunnen vervoerd worden, waar ze 't meeste nut kan doen. In betrekkelijk weinige jaren zou bedoeld deel der Veluwe, nu nog de ergenis voor wie uit den trein van den Centraal-proorweg een blik links en rechts werpt, in welige landouwen zijn herschapen. De „doode steden der Zuiderzee" zouden inefi een nieuw leven worden bezield en alom vriendelijke en welvarende dorpen verrijzen. Wie, wie berekent de voordeelen die dit alles opleveren zou? De Zuiderzee nu eeu bijna waardeloos water, dat bovendien, gelijk nog dezen winter, alom schrik en vernieling brengt en duizenden schats aan dan nuttelooze dijken en waterkeeringcii verslindt de Zuiderzee werd dan 't Nederlaudsch Californiö, met rijker goudmijnen in haar schoot dan 't bekend Amerikaanse!) gewest ooit opleverde en opleveren zal. Meer dan ooit (rok in dit jaar het Ji*y3 Sfcesa- bvek de aandacht van allen die belang stellen in ons volksleven. De ramp aan dat geslicht overko men, en de nieuwe hoofden dier stichting bij som migen meer bekend dan vroeger, deden hen die nooit eenig -verslag hadden ingezien met belangstelling naar het doel en de uitkomsten van deze stichting vragen. Thans werd door den directeur ccn werkje bij het Nederlaudsch publiek ingeleid dat bedoelt de zonde (ontucht) tot welker bestrijding dat gesticht is verre zen meer in hare afschuwelijke gedaante te doen ken nen. Spoedig is er van een verdienstelijk jong geleerde een grondige beschouwing van de plichten en roeping- der maatschappij tegen dit kwaad te verwachten. In rersehillende steden van ons land bestaan vereeni- giugen die zich de zorg voor jeugdige slachtolFers en boetvaardige vrouwen aantrekken. De zaak is dus aan de orde en behoort tot het gebied der inwendige zending. Reeds werd menige overwinning behaald, maar ach tegenover het aantal lijderessen nog zoo j weinig. Lijderessen ja zeker, niet allen zijn onzede- lijke, lichtzinnige wezens. Een samenloop van om standigheden bepaalt soms het leven in de zonde en de wreede dienstbaarheid der zonde. Zoo was het b.v. met een geval in onze omgeving niet geheel en al onbekend In Londen, de oceaan, die zooveel slijk en modder opwoelt, woont een Hollander (KI.) die er als schoen maker is heen gegaan, maar veel voordeel vond in een geheimen slavenhandel. Zoo kwam hij in aanra king met een paar vroolijke meisjes van 18 jaren, beiden zonder vaderlijk opzicht. Het schijnt, of schoon 't niet recht duidelijk is geworden, dat] zij te Londen reeds met dansen geld verdienden, maar niet met ontucht. Haar werd wijs gemaakt, dat zij in Holland veel meer verdienen konden en men juist aanvrage h.id voor een paar voordeelige betrek kingen. Maar dan miesten zij, om zich niet zoo jong voor te doen, beiden de geboorte-acte halen van een oudere zuster. De verleider deed dit natuurlijk, omdat zij (nog een uitvloeisel van vroegere Fransehe wetgeving) onder de 21 jaren in geen publiek huis mochten worden opgenomen. In Rotterdam bemerkten zij iets van zijn plan, maar zagen geen kans om van hem af te komen. Waar zouden zij, die weg noch taal kenden, ook heen Van daar bracht hij er eeu naar den Haag, en verkocht die voor tien pd. st. (f L20). De andere zou hij te Amcterdam leveren. Zijn eigen ontuchtige aanzoeken hadden beiden met verontwaardiging afgeslagen. De tweede moet dan nu naar haar besteraming gaan, maar zij liet haar geleider niet los tot hij haar eindelijk vroeg, of zij ook liever te Rotterdam in een huis ging. Schijnbaar nam zij dit gaarne aan, maar alleen in de hoop van daar een Engelschmnn te ontmoeten. De eerste, dien zij op straat zag, was kapitein van een stoomboot. Zij vluchtte tot hem. Hij nam haar met zich en be taalde haar overtocht. Den teleurgesielden slavenhan delaar wordt denkelijk eerlang zijn wettig loon door de Rechtbank uitbetaald. Maar de achtergeblevene nu Deze dankte der Goddelijke leiding een ongeval, dat haar in net ziekenhuis bracht. Daar bezocht haar eeu der leden vau een bovengenoemde vcreeniging en sprak haar tail. Die moedertaal was muziek in naar ooren. Haar bezoekster bracht haar ook aan boord. Een dankbare moeder berichtte haar goede aankomst. De ontucht, uitroeien zullen vereenigingen wel niet, en zal niemand. Maar wordt zij niet met kracht bestreden, dan stort zij meer en meer haar doodelijk vergif in al de aderen der maatschappij uit. Reeds heeft zij, op het eigen domein, waar zij vrij heersehte, haar taktiek veranderd. De publieke huizen, waar niemand meer gebonden is, nemen af in bloeimaar de straat wordt onvrij en stille huizen menigvuldiger. 't Is vooral de pas ontluikende jeugd, wie strikken wordt gespannen, 't Zijn de kinderen zeiven, ijdel op haar vroege rijpheid, die van de vrijheid onzes tijds misbruik maken, om ouders en politie te bespotten. En meent niet, dat juist de hartstocht van den wellust bij allen het begin is. Hoort 't eenvoudig verhaal van een zeventienjarige op Siee-nbeek gedaan „Ik heb ordeutelijke diens'en gehad, maar liefst over dagdan zag ik 's avonds nog eens wat. Zoo was er eeu oude schoolkennis, met wie ik soms wandelde. Maar dan was ik altijd bedroefd, en

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1