Merk. School en ieitdiitg. L a ii (1 li o u w. GEMENGDE BERICHTEN. Tot generaal-raajoor, chef van den generalen staf is benoemd de kolonel van der Star. Zeer te waardeeren is elke bondgenoot in deu strijd tegen onze volkszonde, het misbruik van sterken drank. Zij is niet een zonde uit vele maar d e zonde die ramp en leed, armoede, en ellende bij uitnemendheid brengt. Jaren reeds is door een betrekkelijk kleine schaar van mannen en vrouwen de strijd aangebonden tegen deze al verwoestende zoude. Onder smaad en verguizing, onder tegenkan ting en miskenning, ondanks vele teleurstellingen gaat dat kleine leger voort met strijden. Multapatior be pleit thans het oprichten vau bondshuizen als middel tot beperking van misbruik van sterken drank. Wat de Jongelings-vereenigingen reeds voor jaren in hun kriug hebben beproefd, wat de militaire vereeniging sinds eenige jaren beoogt, datzelfde wordt thans ook door Multapatior en door sommige onzer groote dag bladen als middel aangeprezen. Het is ons eenigzins bekend wat tal van bezwaren zich opdoen, wat kapitaal van geduld en volharding er noodig is om op dergelijke wijze in onze maat schappij te arbeiden. Van harte hopen we dat ons vaderland steeds rijker worde aan mannen die het goede bedoelen en, zij het ook als op rotsen ploegen de, doen wat hun hand vindt om te doen tegen de voortwoekering van ons nationale kwaad. De najaars-zitting der provincaaïe slat.cu vau Zeeland werd Dinsdag avond geopend. Na mede- deeling van ingekomen stukken en het splitsen der vergadering in afdeel ingen werd de behandeling der aan de orde zijnde onderwerpen bepaald op heden Yrijdag. De voornaamste der te behandelen zaken zijn het voorstel tot het aangaan eener nieuwe geld- leening voor verbetering van wegen en het voorstel tot calamiteus-verklaring van den Suzanna-polder. De geneeskundige wet die aan onbevoegden het uitoefenen van geneeskunde heeft verboden, brengt eigenaardige moeilijkheden te weeg. Zoo stond deze week te Middelburg een zeventig jarige vrouw van Westkappelle terecht. Het feit haar ten laste gelegd was verleende hulp bij verlossing. Te Westkappelle is geen vroedvrouw en de genees heer is dikwijls afwezig om ver wonende patiënten te bezoeken. Volgens getuigenis van liet openbaar ministerie was deze vrouw ervaren in dit vak en daarom wordt haar hnlp ingeroepen die zij steeds welwillend verleent. Hare vergoeding bestaat soms in eenige takkebossen soms in een gulden. Het mag gevraagd worden of zij die tegen zoo danige misdrijven proces-verbaal opmaken niet op andere wijzs van hun dienstijver zouden kunnen blijk geven. Van tijd tot tijd komen er berichten, dat er mil- lioenen van de Nederlandsche regeering te vorderen zijn, wegens oude erfenissen. Die erfenissen dag- teekenen natuurlijk van vroegere tijden, want tegen woordig gaat men met die dingen verbazend secuur om. Zoo bevat de St. Ct. een bijna zes folio kolom men langen staat van militaire nalatenschappen, waar van er geen een boven de f 200 is, verscheidene minder dan f 1 bedragen, enkele zelfs minder dan één dubbeltje. Er is één erfenis bij van zes centen Het gezamenlijke bedrag der 136 erfenissen is f 2664,39, en het gemiddelde bedrag vau ieder dus f 19,60. Afzonderlijk vermeld worden, omdat ze meer dan f 250 bedragen, de eifenissen van Jacob Ekhardt, Henri Jules Kikkert Sckotborgli en C. van Leeuwen die f 322,49, f 848,81 en f 1144.71 hebben nagela ten. De eerstgenoemde heeft familiepapieren nagela len en een gouden ring met roodeu steen. De Arnhemsche Courant, roemt het. vangtalent on zer politie omdat de Haagsche politie een man ontdekt heeft die van de volgende gevaarlijke dingen wordt verdacht lo. speelde hij den diplomaat; 2o. kocht in verschillende winkels en magazijnen goederen op crediet 3o. maakte in koffijhuizea en restauraties belangrijke verteringen ook op crediet 4o. woonde op gemeubileerde kamers 5o. converseerde het liefst met Duitschers 6o. vergastte hen op artikelen in Duitsche dag bladen 7o. was sieeds voorzien van bijouteriën en andere snuisterijen 8o. gaf die gaarne ten geschenke aan de dames van het Alcazar 9o. had, bij zijn visitatie in het commissariaat van politie, geen cent op zak. Wie negen zulke vervaarlijke vergrijpen te zijnen laste heeft, zegt het blad, is zekerlijk wel „een hoogst gevaarlijk persoon," en de Hagenaars mogen hun ijve rige politie vyel dankbaar wezen dat zij hen van zulk een gevaarlijk sujet verlost heeft. Voor de politie zelve echter is dit antecedent van overijverigheid niet zonder bezwaar. Wij hebben nu een nieuwen Minister van Justitie en hoe zal de politie haar werk af kunnen, wanneer deze haar eens mogt gelasten om, nu zij ééns zich zoo ijverig betoond heeft, zich altijd zoo ijverig te betoonen Weet zij wel wat zij zich op den hals heeft gehaald, wanneer de nieuwe instructie luidt, dat zij moet aanhouden, oppakken en „onschadelijk maken" alle Hagenaars, die den diplomaat spelen goederen op crediet koopen verteringen op crediet maken op gemeubileerde kamers wonen met Duitschers converseeren hun gasten trakteeren opDnitsche couranten-artikelen; voorzien zijn van bijouteriën en andere snuisterijen geschenken geven aan dames van het Alcazar geen cent op. zak hebben Welk huis van arrest zal al deze Hagenaars bevat ten kunnen Aan een slepende ziekte overleed Dinsdag in den laten avond te 's Bosch mr. baron Vau Hugcnpotli tot den Berenclauw, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, raadsheer in het Gerechtshof te 's Bosch, ridder der orde van den Ned. Leeuw. De overledene maakte zich indertijd naam door zijn boek De kloosters in Nederland, en stond, in de jongste jaren, in de voorste rijen der bestrijders van de heerschappij der B.-Cath. geestelijkheid. De Bossche bladen melden, dat hij met de grootste godsvrucht, in den vrede der kerk is gestorven. De Amerikaansche Jubilee-Zangers hebben laatst leden Zondag in het nieuwe paleis te Potsdam, na afloop van een diner, waaraan de geheele keizerlijke familie op uitnoodiging van den kroonprins had deel genomen, eene uitvoering gegeven. Volgens het pro gramma zouden zij slechts drie liederen zingen, doch onder den hoogst gunstigen indruk van hun zang verlangde de vorstelijke familie nog meer stukkeu te hooren, met het gevolg, dat acht nommers werden uit gevoerd. De keizer heeft hun naar verscheidene bij zonderheden omtrent hunne ontvangst in Engeland en Nederland gevraagd en hun met het aldaar be haald succes geluk gewenscht. Ber. tot pred. bfi de N. PI. G. te Hillegersberg A. J. WeslboO' Bennekom. Hoogvliet W. G. Aaldcrs Caudidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Vlissingen i Tholen J. Kuyhnan Prinsenhage. Hooge Zwaluwe Aacg. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te St. Anthony parochie 11. Rombach Babiloniënbroek. Aang. het ber. tot pred bij de C. G. G. te Enter J. Vonk Candidaat. Oenkerk S. Gosling Sassenheim. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Warswerd 0. Eerdmans Oldenhove. LI. Dinsdag heeft in de Biz. School te Goes tot groot genoegen der vele kleinen daar tegenwoordig, een voorstelling van het panorama vau 't Heilige Land plaats gehad. Deze zaak beveelt zich door keu rig nette schildering zeer aan en zou zulks in allen deele doen, zoo de voorstelling, die op f 10 bepaald is, niet nog door onkosten zoo hoog liep, dat er zelfs circa f 10 bijgepast moest worden. Uit Deventer meldt men aan het Dagblad Uit Holland wordt hier bericht, dat de schippers, die daar met- groote ladingen aardappelen zijn aangekomen, welke zij tegen f 4.50r hier eu in den omtrek op gekocht hadden, daar met moeite voor de beste soor ten f2,50 per hectoliter kunnen maken. Zij hebben bij de landbouwers langs deu IJsel nog groote partijen in koop, die zij reeds sedert lang moeten komen ont vangen, doch waarin zij tot nog toe in gebreke zijn gebleven. De prijzen zijn dientengevolge reeds f 1 per hectoliter gedaald sedert de vorige week en men ziet nog lagere prijzen te gemoet." Het hoofdbestuur der Geldersche maatschappij van Landbouw heeft zich tot de Provinciale Staten van Gelderland geweud, ter bekoming vau een subsidie van f 3000, voor de verdelging van meikevers. Ged. Staten stellen voor de subsidie te verleeneu mits ook het rijk, belanghebbende gemeenten en ingezetenen een gelijk bedrag beschikbaar stellen. De Vereeniging „Landbouw en Veeteelt." te Wolfaartsdijk, zal den 19 dezer eene vergadering hou den, waarop onderscheidene voordrachten zullen ge daan worden, en bij welke gelegenheid tevens de re geling zal geschieden van spreekbeurten door den heer A. P. Marlet van Houtenisse, waaraan men zich Qp nieuw hoopt te vergasten. Gedeputeerde Staten van Noord-Braband heb ben, met liet oog op de wenschelijkheid dat wette lijke bepalingen worden in het lev^en geroepen ter be scherming van insecten-etende vogels, als een afdoend middel om landbouw en ooftteelt te behoeden tegen de schade, die daaraan door de rupsen wordt toege bracht, aan de Staten dier provincie het voorstel gedaan, den Koning een adres aan te bieden, waarin gewezen word op de noodzakelijkheid, dat in het be lang vau den landbouw maatregelen genomen worden ter bescherming dier vogels, tevens met verzoek dat het den Koning behagen moge bij de Staten-Generaal een daartoe strekkend wets-ontwerp te doen indienen. Naar de overtuiging van Ged. Staten is in het on derwerp niet beter te voorzien dan door eene wijziging of aanvulling der wet op de jacht, zooals dit reeds in een naburig rijk heeft plaats gehad. Niet alleen zal de maatregel meer doel treffen wanneer die op de voorgestelde wijze wordt geregeld, maar ook de nale ving der voorgeschreven maatregelen zal alsdan met meer kracht en met beter gevolg worden gehandhaafd, dan wanneer de maatregel door een provinciaal regle ment zich niet verder dan de grenzen van een pro vincie uitstrekt. Aan mr. D. A. Berdenis van Berlekoru, bevorderd •tot luitenant-kolonel bij de dienstdoende schutterij te Middelburg werd Woensdag avond door het muziek korps een serenade bij fakkellicht gebracht. De omnibusdienst van Middelburg op Domburg heeft gedurende het afgeloopen seizoen opgebracht f 1283.10 en gekost f 3281,93. Er is besloten in den zomer van 1878 den dienst voort te zetten. Een paar dagen geleden werd een der achter buurten te Vlissingen in den laten avond in hevige opschudding gebracht, waarvan de oorzaak was, dat een zekere K., eer. ijverig dieuaar van Bacchus, zijn vrouw verrast had met den verkoop van zijn ganschen inventaris voor de som van 8 gulden. Men begrijpt licht hoe die tijding werd opgenoineu en hoe de buurt door "luidruchtige demonstratiën de tijding opnam. De al te ijverige minnaar vau Bacchus werd dienzelfden avond getransporteerd door de politie naar een plaats, waar hem de gelegenheid gegeven is om zijn roes uit te slapen en nog eenigeu tijd in onge stoord nadenken door te brengen. Vlissingen behoort, zegt het Handelsblad, tot de bevoorrechte gemeenten, waar nog accijns mag worden geheven op de dranken. Dat dit een niet te verwer pen voordeel voor de gemeentekas oplevert, blijkt hier uit, dat tot 1 Nov. gedurende dit jaar aan die ac- cijnsen werd ontvpngen f 44.000. Verleden jaar be droeg dit tot denzelfden datum f 46,000. Voor de matigheidsvrienden is er dus alle reden om zich te ver heugen over het verminderd gebruik van slerkendrank dat van jaarlijks 55 liters per hoofd tot ruim 53 liters is afgedaald. Terwijl bet vorig jaar ieder in gezetenen (vrouwen en zuigelingen daaronder gegre pen) op ongeveer 1050 borrels kon worden gesteld, schijnt men zich dit jaar, naar deu aangegeven maat staf, met ongeveer 900 borrels per hoofd te willen behelpen. De gemeente Kloetiuge vierde Dinsdag feest. De heer J. Trimpe burgemeester dier gemeente vierde zijn 80sten geboortedag'. Aan openbare en luidruchtige bewijzen van belangstelling ontbrak het niet. Vrijdag avond hadden zich vier arbeiders uit Zandvliet (België) gelegerd rond een vuur in eene uit plaggen gevormde keet te Clinge (Nederland). De zolder dier keet bestond uit latten en ribben, waarop 1000 kilo hooi en eenige hectoliters tarwe geborgen waren. Door het breken der zoldering werd het viertal onder genoemde massa bedolven. Het hooi vatte natuurlijk vlain en het gevolg was dat later twee lijken gevonden werden, terwijl een der arbei ders hevige brandwonden bekomen had. Slechts een hunner, een löjarige knaap, bleef ongedeerd. Woensdag in den vroeger ochtend is in boven huis op de Brouwersgracht te Amsterdam het lijk ge vonden van iemand, die blijkbaar op gewelddadige wijze gestorven was. De wanden van het vertrek waren bespat met bloed uit eene keehvonde, die den dood had ten gevolge gehad. Aan anneu en baenen waren louwen gebonden, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor noodzakelijk anderen in verdenking zouden moeten komen. Voorloopig is er geen reden aan iets anders dan zelfmoord te denken. De zaak is intus- schen zeer raadselachtig. De overledene was weduw- naar, vader van vijf kinderen. Hij bewoonde een eigen huis en was een welgesteld man. In zijn hui selijke omstandigheden was niets, wat een zelfmoord zou kunnen verklaren. Als ambtenaar bekleedde hij, tot algemeene tevredenheid van allen die met hem in aanraking kwamen, eene niet onbelangrijke betrek king. Men begrijpt dus niet, wat tot deze daad kan t hebben geleid en geeft, zooals wij zeiden, evenmiD- reden om iemand anders te verdenken. j - aee*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2