«HRISTIUJHISTIRISCH BLO. .V. 210. Donderdag 8 November. 1877. $U\ti ttit êliM, HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof -'■> Enkele nomrners- 0,07 Uitgever P. Gr. W IJ T M A JS9 TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 10 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Wat worden er tal van congressen, confe renties, meetings, samenkomsten en vergaderin gen gehouden Manuen van dezelfde richting, van het zelfde vak, van dezelfde liefhebberij gevoelen behoefte of lust om elkander te leeren kennen en over de zaak, die hun na aan 't harte ligt van gedachte te wisselen. Het reizen is zoo goedkoopen er wordt meestal nog een uitstapje en een feestmaal aan 't congres ver bonden. Het was echter niet de gemakkelijke reisge legenheid, of het vooruitzicht op genot, waar door meer dan honderd in China werkende zendelingen werden opgewekt om in het begin van den zomer dezes jaars te Shanghai samen te komen. Zij kwamen daar bijeen om alleen over zaken te spreken, over de zaak van 't .Jaodsrijk. Met eenparige stemmen besloten zij een ma- nifest te richten, niet tot eenige regeering om eenige subsidie, maar tot al de christenen in I de geheele wereld. Wij ontleenen daaraan het i volgende: Daar het arbeidsveld veel te groot is voor t de zendelingen, thans in China werkzaam, en de velden wit zijn om te oogsten is er uit die I zendelingeu eene commissie gekozen om zich I in betrekking te stellen met al de zendingge- nootschappen en kerkgenootschappen in de f christenheid, om mannen en vrouwen te vragen voor China. China is verreweg het grootste heidenland der wereld. Met zijne onderhoorige landen is het grooter dan geheel het vasteland van Europa. Als men de Mohammedanen niet- mederekent, bedraagt het aantal Chinezen bijna de helft van I al de heidensche volken op aarde. Buiten kijf is China van alle heidenlanden het belangrijkste. De ontdekkingen van Living- I stone openen voor Afrika eene groote toekomst F de rijkdom van Indië is bekendmaar geen heidenland kan maar even met China vergeleken worden. De rijkdom van zijn delfstoffen evenaart die der westelijke Staten van Noord-Amerika en dit bewijst reeds dat China een der grootste natiën van de toekomst wezen zal De Chinezen, al zijn zij het oudste volk der ;reld, zijn nog vollevenskracht. Verstandelijk !ïïn zij voor alles geschikt. In staatkunde en oophandei zijn zij tegen den knapsten Euro peaan opgewassen. Er zijn er onder die allerlei kunsten en wetenschappen vlug hebben aan boor al daarom verdienen de Chinezen de dacht omdat zij zich over de geheele Oost verspreiden. De inwoners van Achter- Indië, Sumatra, Java, de Filippijnsche-eilan- 'en, Timor, Borneo, de Sandwich-eilanden enz. smelten voor de beschaving weg. Europeanen kunnen het in die voor hen ongezonde landen niet volhouden. Alleen de Chinezen vermenig vuldigen zich daar als een krachtig menschen- ras. In toenemende mate overstroomen zij die landen jaarlijks met hunne duizenden en zelfs tienduizenden. Zij nemen ieder jaar verder en verder Mantsclioerië, Mongolië en Thibet in bezit. Zeker is het dat zij weldra in al die uitgestrekte landen den toon zullen aangeven. Hunne landverhuizers trekken in groote scha ren naar Nieuw-Holland, Nieuw-Zeeland en de westkusten van Amerika. De overstrooming van al die landen door Chinezen zal een zegen of een vloek zijn, al naar mate men zich aan de bron laat gelegen liggen. De schaduwzijden van het leven en het ka rakter der Chinezen doen den zendingsvriend die uitbreiding met bekommering gadeslaan. Wie de christelijke beschaving met de Chineesehe wil vergelijken heeft nooit in China gewoond. Onder de Chinezen beerschen de ergelijkste zeden en gewoonten, het grofste bijgeloof vindt men bij den keizer zoowel als bij zijn gering- sten onderdaan. Paulus zegt van de heidenen uit zijn tijd: zij hebben de heerlijkheid des onverderfelijkéri Gods veranderd in de gelijke nis eens beelds, van een verderfelijk mensch. en van gevogelte, en van viervoetige en krui pende gedierten." De Chinezen gaan nog ver der. Zij aanbidden niet alleen de dooden, en houten en steenen afgoden, maar ook in vele streken de walgelijkste schepselen. De grofste zonden en goddeloosheden van de Baal- en Astar- tedienst der Feniciërs vinden hun weerga in China. En wat dit nog erger maakt, de ge leerden en ambtenaren van alle rangen bedie nen zich van het heerschend bijgeloof om het volk onderworpen te houden. Zij, die 't beter weten kluisteren het volk in de boeien der onkunde. En zoo gaan jaarlijksche millioenen de eeuwig heid in Middelburg, 7 November 1877. Bij besluit van heden is ingesteld een sticaaw van waterstaat, handel en nijverheid, waaronder behoort de uitvoering der wetten en wet telijke verordeningen betreffeude waterstaat, spoorwe gen, posterijen, telegraphie, openbare middelen van vervoer, scheepvaart, Rijn-, Maas- en Scheldevaart, zeevisscherijen, stoomtoestellen, inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, ijkwe- zen, landverhuizers, mijnwezen en octrooien. De benoeming tot Minister voor dat Departement van mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zutphen, wordt nu spoe dig gewacht. Mr. P. F. Hubrecht, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, zal voorloo- pig tevens die functie bij het nieuwe departement blijven vervullen. De minister van binnenlaudsche zaken heeft be paald, dat tengevolge van het optreden \an mr. II. J. Smidt, den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt en hem zeiven als ministers noodig geworden verkie zingen van leden van Je Tweede EiaaiiCK* in de hoofdkiesdistricten Assen, Leeuwarden en Haarlem zullen plaats hebben op Dinsdag 27 November, en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 11 December a. Aan het slot van een artikel doet de De Gelder lander de „uit vertrouwbare bronnen gevloeide mede- desling" dat de formatie van eene Nederlandsche ceiiÉB'ïiBMspna'tij, waarvan de kern uit katholieke afgevaardigden zal zijn samengesteld, aanstaande is. Denk aan het „Rome voorop Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Grijpskcrke gekozen de heer K. Dingemause met 25 van de 45 uitgebrachte|stemrae.n. De heer A. de Visser verkreeg er 19, terwijl 1 biljet van onwaarde is verklaard. De keelziekte „angina diptherma" blijft steeds sporadisch in de gemeente Grijpskei'ke heerschen, in het geheel zijn 8 gevallen voorgekomen waarvan drie met doodelijken afloop zijn geëindigd. Omtrent het gebeurde met de Ne<9crIau<3scBic visscBiei's op 28 October bij het eiland Norderney wordt aan een der Berlijnsche bladen nader het vol gende gemeld De visch handelaar O terendorp aldaar was, wegens de overdreven eischen der Norderneijsche visschers, met negen Hollandsche visschers overeengekomen, die voor zijne rekening met hunne eigene vaartuigen op de sehel- vischvangst waren uitgegaan. De Norderneijers, dienten gevolge niet meer zulke hooge prijzen kunnende maken als vroeger, hadden reeds sinds eenigen tijd heftige bedreigingen tegen Oterendorp doen hooren, doch zon der dat men daarin gevaar zag. Op genoemden avond echter, terwijl drie Hollandsche vaartuigen nevens de Norderneijsche ter reede lagen, kwam het tegen 8 ure eensklaps tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer twee honderd visschers deden onder een hevig ge schreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepen, sloegen met bijlen en hamers alles in stukken, sneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook overigens zoodanig te werk, dat de Hol landers genoodzaakt waren in zee te springen en naar de -nabij liggen de Hamburger schepen te zwemmen. Daarop trokken de aanvallers, door ovc-matig gebruik van sterken drank nog meer opgewonden, naar het dorp, alwaar hunne aanvoerders iederen visschcr, die niet dadelijk met hen wilde medegaan om verder tumult te maken, met vernieling van zijn vaartuig bedreigde. Zoo trok de woeste hoop naar het huis van den heer Oterendorp, alwaar op commando de glasruiten door het inwerpen van steenen, stukken steenkool, enz., werden verbrijzeld. De heer Oterendorp bracht haastig zijne vrouw en vier kinderen naar boven en maakte vervolgens een barricade tegen de deur, terwijl in het benedenhuis de. vernieling werd voortgezet. Geen enkele ruit bleef heelzijne kostbare meubelen, zijne verzameling antiquiteiten, kortom alles werd verwoest. Er was op 't oogenblik geen hulp te verkrijgen de burgemeester en de zoogenaamde „voogd'' waren af-» weziggedarme§ waren er niet. Eerst op aanvraag bij het Bestuur te Norden kwamen er den volgenden J morgen vijf gendarmes, die, daar het oproer nog in vollen gang was, onmiddelijk de aanvallers te keer

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1