School ut bending. L a n (1 b o n w. GEMENGDE BERICHTEN. vorige persoverzichten die toestand voldoende toege licht te hebben. Thans meenen we voor onze lezers die zich niet in het ftutiig»cvoliBtioiiaire staats recht wénschen te bekwamen een citaat te moeten leveren enz. Ons dunkt herlezing van deze regelen zal voldoende zijn om de Standaard te overtuigen dat we er niet van afzien om het antirevolutionaire staatsrecht, vcor zoo ver we kunnen, voor onze lezers te bepleiten. Hij die goed leest eu bovendien ons blad kent, zal we twijfelen daaraan niet alleen uit deze regelen kun nen lezen dat we ons behartiging van de les eens ouden konings ten taak stelden, n. 1. deze de wijze kent tijd en wijze, of rc. a. w. dat we de benijdenswaar dige kunst des diamantslijpers willen aanleeren, die vooral bestaat in het b ij t ij d s ophouden met slijpen. De Standaard heeft zich in den laatsten tijd ver antwoord op het gebruik van het woordLifoera- list. De bijvoeging ist duidt aan een verbastering van zijn soort. Een van die bastaard-liberalen schreef dezer dagen aan de Friesche Opurant, en beval een probaat middel aan om onze patentplichtigen en in de overige lasten des lands deelende landgenooten te ontheffen, van het nadeel dat hun wordt berokkend door de rechtstreeksche bestellingen, die nu zoo veel vuldig aan de Parijsche magazijnen worden gedaan. Het middel is probatum, hoor slechts. Eerst moeten de prijscouranten voor gebruik ongeschikt worden ge maakt en dan op de meest bezwarende en lastigste wijze aan de afzenders worden teruggezonden. Ziedaar een volslagen liberalist. Professor Kan over zijn voornamen zijn de dag bladen 't niet eens aanvaardde 1 November het hoogleeraarsambt aan de hoogeschool te Amsterdam. Wij hebben alzoo voor het eerst een hoogleeraar in de nai*(li>ij!kskaBii(le, terwijl er in Duitschlund reeds 17 zulke professoren zijn. 't Is meer dan tijd dat iu Nederland, dat met zooveel landen en volken in aanraking komt, ten minste één leerstoel aan die belangrijke wetenschap, //tot dusver de asschepoetster onder de wetenschap pen/' wordt gewijd. Hoewel in verband met vele wetenschappen staande, kwam de aardrijkskunde tot heden in ons land niet tot haar recht, en het is te wenschen dat de hooge geleerdheid van prof. Kan spoedig door geschikte kanalen tot alle klassen der maatschappij afdale, opdat bijv. ons volk leere begrij pen, waarom men een berg doorgraaft om met een spoortrein in Zwitserland te komen, en waarom de- Russen eenmaal over de breede rivier, verder niet met behulp van veldgangen en springstokken op Konstantinopel aanrukken. Prof. Kan volgt de oude verdeeling in n a t u u r- kundige- en staatkundige aardrijkskunde. Nu men zeëen wil gaan droogmaken en woestijnen onder water zetten om maar eens iets te noemen is natuurkundige aardrijkskunde wel degelijk meer dan ooit aan de orde. Nil men door het barre noor den, langs bieede rivieren Siberië wil bereiken om er handel te drijven, nu het geheimzinnig hart van Afrika wordt geopend voor christendom en koophan del, nu de beroemde plaatsen der oudheid Nineve, Babel, Efeze, Myceua van onder het stof en puin der ecuwen worden te voorschijn gehaald, nu de gewijde bodem van Palestina voet voor voet wordt onderzocht, ter voorbereiding van Israels terugkeer en herstelling onder de volken, nu mag Nederland wel een waardig voorlichter hebben op het te zeldzaam betreden pad. De staatkundige aardrijkskunde kennis der landen met hunne middelpunten van regeering, handel, ver keer en verdediging, is nog t t hiertoe het meest beoefend, doch ook op dat gebied is onlangs een nieuw veld geopend. Wij bedoelen in zeer eigenlij ken zi'i de staatkundige aardrijkskunde. Onlangs zagen wij een kaart van Frankrijk, verdeeld in kiesdistricten, en gekleurd naar de richting der in die districten gekozen- volksvertegenwoordigers. Bij alle plannen tot verknipping der landen in kiesdistricten, bij toepassing van Napoleon's theorie der natuurlijke grenzen, bij inlijving van departementen door volks stemming, bij het streven van velen om de grenzen te trekken naar ds taal der volkeren, kan de staatkun dige aardrijkskunde groote diensten bewijzen. Menig een heeft misgetast omdat hij de ka a r t va n 'l land niet kende. Wij hopen dat het prof. Kan gelukken zal //de oude beoefeningswijs, die te eng, en de nieuwe, die soms te breed was, met elkander te verzoenen", en, wat bijna nergens meer mogelijk is, zelfs op het zoo onschuldig gebied der aardrijkskunde, neutraal te blijven. Nederland wordt dezer Jagen bezocht door eene beroemde tooneelspeelster, jiiflIVouvr Agar. "Wij begrijpen dat liefhebbers van het tooneel er tijd en geld voor over hebben om haar spel te gaan hooreti en zien. Wij begrijpen dat minder dartelen dan de gewone Schouwburg-bezoekers wel eens de stukken van beroemde schrijvers willen zien en hooren voordragen door iemand, die 't goed kan, en die er dan bovendien voor zorgt scherp af te steken bij minder ervaren medespelers. Wat wij echter niet be grijpen is de dwaze hulde te Utrecht aan de tooneel- speelster gebracht. Zij is ontvangen door een eerewacht te paard. De muziek der rijdende artillerie is afgehuurd om haar eer te bewijzen. In een rijtuig met vier paarden werd zij afgehaald. Een prachtige ruiker is haar aangeboden. Groot was de toeloop van belangstellenden. Wat heeft juffrouw Agar dan toch gedaan? Haar tienduizenden verslagen in den strijd voor 't vader land Heeft zij den triomf der deugd zoo duidelijk voor dat ieder verrukt is, en besloten heeft voort- j aan deugdzaam te zijn Och neen Te Middelburg stelde zij onder anderen voor de ontrouwe echtgenoote, die om de volks taal te gebruiken het hield met den voorzoon van haar man. Welken naam verdient dau de overgroote eer te Utrecht aan juffrouw Agar bewezen Geen anderen dan overgroote dwaasheid. Als het volk op zoodanige wijze de personen eert, die het een genoeglijken avond verschaften voor veel geld, die om den broode zich in allerlei gestalten voordoen; zich in allerlei bochten wringen, dan daalt de waarde van openbaar eerbewijs voor anderen al heel diep. Wij hopen voor de eer van vele Utrechtsche stu denten, dat zij zich niet tot zoodanige buitensporige vergoding eener tooneelspeelster hebben laten ver leiden. De Christelijke School voor kinderen uit den werkenden stand te Haarlem verkeert in benijdens- waardigen toestand. Bij de oprichting 3 a 4 jaren geleden werd haar f 60.000 geschonken. Blijkens het thans verschenen jaarverslag werd ze in het afge- loopen jaar nog eens verrijkt met een gift van f 50.000. De school wordt bezocht door 304 kinderen. Nog eens over het Haagsche Bosch. Zaterdag was in verschillende bladen het bericht te lezen dat de verkooping van boomen in het Bosch had plaats gehad zonder dat zich daarbij eenig incident had voorgedaan. Men schijnt dus iets extraordiuairs verwacht te hebben, b. v. een protest van de boomen tegen hun beul, of een protest van de Haagsche burgerij bij wijze van een revolutie. Genoeg, de boomen werden verkocht en brachten f 3125 op, men had slechts op f 1627 gerekend. Hoe ingenomen de Hagenaars met hun bosch en boomen zijn kan het best blijken uit een ingezonden klaagzang in het Haagsche Dagblad van heden, ge wijd aan den gevallen boom aan het Koekamp, de vorige week door ous vermeld. Het gedicht, uit 14 zesregelige coupletten bestaande, is getiteldde ge vallen reus. Als proeve van liefde tot een boom geven we de volgende twee coupletten Ter beêvaart heen naar 't statig woud Daar, in dien grijzen tempel Heeft op zijn lieilgen drempel Mijn oog het grootsch tafreel aanschouwd: Daar ligt de liere held verslagen, Wiens lijk met weerzin de aard moet dragen. Voor mij is 't of op 't hoog altaar Een stem uit hooger sieren Me een wijze les wou leeren, Geen woord welsprekender dan daar. Het (fnderwijs mij hier gegeven God! zij me een weldaad voor mijn leven. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Bath Ter Apel St. Philipsland Balk Charlois Rouveen i D. v. Spankeren J. S. Spandaiu C. v. Koetsveld J. J. v. d. Weide Noortdorp. Koekange. Zevenhuizen. Bergambacht. De plechtige inwijding van 't herbouwd Asyl StecHBheek en tevens de installatie van de nieuwe directrice, Mej. J. H. Kruyf, zal plaats hebben op Vrijdag 16 dezer. Men verwacht bij deze buitenge wone omstandigheid een buitengewone opkomst van belangstellenden. Bovendien zal men deze bijeenkomst dienstbaar maken aan het bespreken van de gewichtige besluiten, onlangs door het Congres van Genève genomen. Het geen iu dit laatste jaar met Steen beek heeft plaats gehad, de algebeele vernieuwing die het ondergaan heeft, vvijst als met deti vinger de verplichting aan, om de geheele kwestie der prostitutie van nieuws onder de oogen te zien en wellicht t^t nog toe min der betreden wegen te kiezen, ten einde haar met vrucht te bestrijden. Het Geneefsche Congres heeft daartoe de baan gebroken eu geeft overvloedige stof tot leerrijke discussiën. (W. W.) Elburg H. Bax Doornspijk. Ter Aar D. Sigal Lisse. Aangen. liet ber. tot pred. bij de N. H. G. te r Maasland E. v. (1. Kamp Noordeloos. Bed. voar het ber. tol pred. bij de C. G. G. te Nieuw-Vennep J. van Anker Haarlemmermeer- Giessen A. II. Klerek Neer langbroek. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Haaf ten B. A. van Deurseri Gellicum. Oostzaan J. A. van Wijk Diemen. Haamstede J. Oudegeest Vlijmen. Harlingen J. C. K. Nonhebej Vlaardingen. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda en omstreken heeft zich thans weder tot de Staten der provincie Noord-Brabant gewend, om de aandacht der Vertegenwoordiging nogmaals te vestigen op den te- genwoordigen toestand van het paardenras en den veestapel sedert de opheffing der vroeger bestaande en tot de veredeling daarvan zoo nuttig gewerkt heb bende verordeningen nopens de keuring van hengsten eu stieren. De Maatschappij driogt, met het oog op de na- deelige gevolgen van bedoelde ontijdige opheffing en den daaruit geboren engunstigen toestand, andermaal aan op wederinvoering van verordeningen en de uit- loving van premiën voor de best gekeurde fokdieren, zoowel hengsten, raerriër. en veulens, als stieren en zoo mogelijk ook koeien en vaarzen, met gelijktijdig verbod eu strafbepaling om afgekeurde mannelijke dieren aan te wenden en onder oplegging der ver plichting aan de gemeentebesturen ten plattelande tot het stationeeren vooral van stieren. E. A. Lasomler Oldenbroek Vrijdag heeft aan het lokaal van het provinciaal Gouvernement te Middelburg, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats gehad van de uitvoering van buitengewone vernieuwingen en herstellingen aan de havenwerken te Breskens. Hiervoor was het minst ingeschreven door den heer J. Van Male Dz., te Breskens, voor f 8548. Zaterdag in den vroegen morgen kantelde een loodssloep, met drie personen bemand, bij Vlissingen. De drie mannen sloegen over boord maar werden gered door eenige Belgische loodsen. Te Zierikzee vierde men Zaterdag feestelijk de gedenkdag van de 50jarige practijk van dr. Goemans, geneesheer in die stad. Vele blijken van liefde en toegenegenheid werden den jubilaris gegeven. In eene den 1 Nov. gehouden vergadering van- kerkvoogden en notabelen te Bols ward was de vraag aan de orde of de gothieke koorbanken in de Martini- en Broerekerk, waarvoor aan kerkvoogden f 10.000 geboden was, verkocht zouden worden. Met meer derheid van stemmen werd echter besloten ze niet te verkoopen. Felix Merites te Amsterdam heeft haar 100-jarig bestaan gevierd. - De heer J. M. van Kempen, directeur der bekende •/.ilverfabriek te Voorschoten is overleden. xils een bewijs van bijzondere trouwlustigheid diene, dat te Vleuten, eene gemeente met ruim 1200 inwoners, op den 2 November 1877 door 10 pe/> - neu huwelijksaugifte is gedaan, Donderdag ochtend kwam op Urk de treurig tijding, dat een der grootste vischschuiten in de a- bijheid van Terschelling was omgeslagen. De V' ning, bestaande uit vier personen, is verdronken^ Dezer dagen werd gemeld, dat het b«^e.de Amsterdamsche koffiehuis Krasuapolski was vpjr^0jht. Als koopsom wordt genoemd hel bedrag van f 46o.ut)0 1 - De werkzaamheden voor den tuin bij de Neder- landsche afdeeling van de Parijsche tentoonstelling in 1878 beginnen deze week, onder leiding van het lid der hoofdcommissie, afdeeling tuinbouw, den heer Jac. P. R. Galesloot. In dezen tuin worden alle inzendingen van den Neclerlandsehen tuinbouw ge plant behalve een vak van ruim 40.000 tulpen, dat op het Trocadero wordt aangelegd, en dat ingezonden wordt door de Haarlemsche bloemisten vereeniging. //Te Obdam doet zich het zonderlinge ver schijnsel voor, dat niemand op de algemeene be graafplaats wenscht begraven te worden en deze tot nu toe alléén gebruikt wordt voor drenkelingen enz. Zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, worden allen bij de R. K. kerk begraven. Deze kerk behoorde vroeger aan de hervormden, doch werd indertijd met een gedeelte terrein als begraafplaats aan de roomsch- katholieken overgedragen. Het andere gedeelte werd door de hervormden voor hunne dooden behouden. Thans is het evenwel reeds zoover gekomen, dat zoüder toestemming van den pastoor geen begraving van protestanten wordt toegelaten. //Dat men eeir z/eigen graf" heeft, kan zelfs niet meer baten, en verwacht algemeen geene verandering voor 'en aleer eene gerechtelijke beslissing het goed recht «Jein- hervormden zal hebben gehandhaafd."

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2