GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. De reederijen en de handel op Curasao hebben ont- zachlijke verliezen geleden. Van de Juliette en Sarah, die tijdens den storm uit de haven werden geslagen, is geen spoor ontdekt door de Midas, die tweemaal is uitgezeild om ze op te zoeken. Op de kust van Venezuela vond de kapitein 14 schepen op strand van vijf kon hij de namen niet te weten -komen. De schepen behoorden wel niet alleen op Curasao thuÏ9, maar vele ingezetenen hadden er aandeelen in geld op voorgeschoten. Icrfs, School ctr lending. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Goes J. F. \Y. Trcosteub. de Bruin Serooskerke. Ridderkerk dr. A. Kuyper era. predik. Scharnegontum J. Gigeman Delfshaven. Aangen. liet ber. tot pred. bij de N. H. G. te Nieuwveen J. A. Prins Berkenwoude. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Oosthem dr. G. van Goor Oud-Beicrl. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Oudega J. Vonk Candidaat. De heer G. Keyzer, leeraar in de gymnastiek te Middelburg zal morgen een gymnastiek-voorstel geven ten voordeele van de noodlijdenden op Curasao en Bonaire. Gisteren meldde zich bij de marechaussee te Middelburg aan een flink gebouwd man met grooten baard en knevel, die reeds drie dagen bedelende had rondgeloopenhij verzocht naar een bedelaars gesticht te mogen worden overgebracht. Deze persoon is, volgens zijne opgave, in 1841 iu Nederlandschen dienst getreden als tamboer, later overgegaan naar het regiment grenadiers en jagers van dit regement gedeserteerd naar Algiers, alwaar hij 5 jaar onder Mac-Mahon gediend heeft. Later overgegaan bij de Pauselijke Zouavendaarna in Franschen dienst en geëmploieerd als opzichter bij het bagno te Toulon. In Nederland teruggekeerd, werd hij door den krijgs raad tot 3 jaar kruiwagenstraf veroordeeld, doch kreeg 2 jaar en 9 maanden afslag. Sedert tien jaar woont hij in Vlissingen, is getrouwd en heeft drie kinderen, die aan alles behoefte hebben. In (1e gevangenis opgenomen, is hij ter beschikking der justitie gesteld, verdacht van bedelarij. De jenever schijnt de trouwe vriend op zijn levensweg geweest te zijn. (V. G. Ct.) Het spoorwegstation te Goes is weder van een buffet voorzien. Sigaren schijnen op de spoorwegen beter te be vallen dan handschoenen. Bij twee achtereenvolgende zendingen raakte de heer K. A. Sanderse van Oost- burg telkens een kistje sigaren kwijt. Het ledige kistje was bij ontvangst behoorlijk dichtgespijkerd. Of de sigaren, even als de handschoenen, in een of ander reiskoffertje zijn verdwaald geraakt P De heer Sanders heeft er nooit van gehoord. De bekende Amsterdamsche musicus H. Coenen is overleden. De minister van finantien en de wind schijnen samen te spannen om het Haagsche bosch van ziju schoonste sieraden te berooven. Maandag werd een der prachtigste boomen ontworteld, een mooie, plek is dus ledig. Ambtenaren te Rozendaal hebben een ijzeren geldkist aangehouden, maar zij kunnen geen sleutel vinden om de kist te openen. Gisteren ochtend heeft te 's-Gravenhagc een droevig ongeluk plaats gehad. Een brievenbesteller wilde op een der tramwavwagens springen, die in vollen gang was, en had liet ongeluk een mistred te doen, waar door de wielen hem over het lijf gingen, ten gevolge waarvan hij onmidddelijk een lijk was.' De ongeluk kige was een oppassend man en braaf huisvader en laat zijn huisgezin in kommervollen toestand achter. Te Texel ziju door eenige schippers 33 vaten petroleum aangebracht, die zij in het, Marsdiep en op Texelstroom hadden opgcvischt. Deze va!en zijn waarschijnlijk afkomstig van liet. in de Haaks ge strande schip. Bij de politie tc 'sHage is door eeu ambtenaar van politie uit Londen aangebracht Johannes Cornel is Klijberg, wiens uitlevering door het Engelsche gou vernement aan de Nederlandsche regeering is toege staan wegens bedriegelijke oplichting, een misdrijf, opgenomen in het. tractaat van uitlevering, voor een paar jaar met Groot-Brittanje gesloten. Deze ver dachte was een geboren Nederlander, doch woonde reeds sedert jaren te Londen, waar hij de volgende infame industrie dreef Hij leverde aan bordeelhou ders iu Frankrijk, Belgie en hier meisjes, die hij in Engeland door allerlei bedriegelijke voorspiege lingen wist over te halen, om met hem op reis te gaan naar het vasteland, haar mooie betrekkingen belovende. Hij maakte haar op reis dronken en stortte haar, wanneer zij niet meer wisten hoe terug te keereu in het verderf. Meisjes, jonger dan 21 jaren, die hier niet in bordeelen mochten zijn, voorzag hij van papieren van andere, oudere personen en alzoo ver kocht liij haar. Op grond nu van het bedrog met deze valsche papieren gepleegd, zal hij eerlang te recht staan. Dinsdag morgen is namens den Staat bij deur- waarders-exploit aan de weduwe Zuid berg en hare kinderen, te Zwolle, aangeboden de som van f 59,094,30 in klinkende specie, zijnde het bedrag, waarvoor hare huizen en grond, met de rente, zijn onteigend. Dat geld bevond zich in 118 zakken, elk houdende f 500, en was geladen op een wagen, bespannen met een paard. Daar echter een der erven weigerachtig was het aan te nemen, moest het weder teruggevoerd worden en maakte de specie een ridje door de stad, eerst naar de consignatiekas van den ontvanger der registratie en van daar naar den Rijks-betaalmeester. Bij het onderzoek der boekeu uit de nalaten schap van mevrouw Janson te Groningen, vond de familie in een ouden „Yoetius" op verschillende plaat sen twee bankbilletten a f 1000 ieder, en in een ou den „Coccejus" twee oude Russen van f 1000 iede.. Men zal alle boeken blad voor blad nazien. Een jongeling van 19 en een meisje van 18 jareu, van gegoede burgerfamilie, zijn sedert een paar, dagen te Breda in stilte op reis gegaan, hunnen weg nemende over België, vermoedelijk naar Engeland. De weder- zijdsehe familiën zijn rechts en links afgereisd, om de vluchtelingen op te sporen. Wegens verschil van godsdienst werd de verkeering der jongelieden tegen gewerkt. Men schrijft aan het Hbl //Voor gemeenschap pelijke kosten van de Omnibusmaatschappij, den heer Oostmeijer en de stad Amsterdam, ieder voor een derde worde in den muur van den Munttoren een wit mar meren steen gemetseld, waarin -verguld, twee letters O. M. worden gegrift binnen een krans van eiken bladeren, het symbool der onvergankelijkheid. z/Dat letterpaar geeft terug z/lo. den naam van Omnibus-Maatschappij ,/2o. w w Oostmeijer; z/3o. w Oude Muur z/4o. (last not least) dat hij Om is. z/En mochten in latere eeuwen de archaeologen het niet eens zijn over de beteekenis dezer twee letters en een hunner, wijzer dan al de anderen, hem tol het tijdvak der Omniaden doen opklimmen, wij be kommeren er ons niet om après nous le déluge. Op 28 October heeft op Norderney een groot tumult plaats gehad. De Hollandsche visschersscbui- teu werden aangevallen en geplunderd. Hollandsche visschers zijn, om aan mishandelingen te ontkomen, in het water gesprongen, doch werden gered. Het huis van den koopman Oterendorp is geheel vernield, onulat hij van de Hollanders visch koopt. Onderschei dene belhamels zijn gevangen genomen. Gendarnes zijn derwaarts gerekwireerd. Henry Stanley, de bekende Amerikaansche Afrika-reiziger. die zoo krachtig door wijlen den En- gelschman Livingstone aangevangen taak voortzet, heeft van den koning van Italië eén gouden medaille ontvangen, ter erkenning van goede verdiensten ten opzichte van de kennis van Afrika. Generaal Grant, de voormalige president der republiek van de Vereenige staten bevindt zich thans tc Parijs en heeft aldaar eene zeer interessante ont moeting met den maarschalk-president gehad. Generaal Grant verstaat geen Fransch en de maarschalk geen woord Engelsch. De beide heeren gaven elkander de hand bogen beleefd en verwijderden zich weder van elkander zoodat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat zij elkander staatsgeheimen hebben verklapt. In Amerika gebruikt men tegenwoordig een eenvoudig middel, ora den grond van teruggebleven boomstompen te bevrijden. Men boort namelijk in het najaar eeu gat in den stomp, vult dit met eene oplossing van salpeter en sluit het daarna. Gedurende den winter is die salpeter-oplossing door alle deèlen van den stomp getrokken m-ii opent in het, voor jaar het gat, giet dit vol met petroleum en steekt dit aan. Wegens het gróote zuurstofgehalte vau de salpeter zullen zoowel de stomp als de wortelen volkomen verbranden. De aschbestanddeelen blijven natuurlijk terug eu kunnen als mest gebruikt worden* Deze methode schijnt navolgenswaard te zijn. Te Pernau in Pruisen heeft zich dezer dagen een kleine 13-jarige jongen in het huis zijner moeder opgehangen, nadat hij eerst zijn plaatsten wil" schrif- lijk had bekend gemaakt. In den nacht van 11 op 12 October jl. zat de vrouw van den slotemaker G. in de Rue de Balesne te Lons le Sauinier, terwijl haar man en kinderen reeds ten ruste waren, met eene buurvrouw te praten toen zij eensklaps geruchten hoorde op de trap die naar hare woning leidde. Meenends dat het eeu hond of kat zou wezen klopte zij tegen de deur om hot dier schrik aan te jagen, doch eensklaps bezweek het bovenste gedeelte der deur door een buitengewone drukking zo. dat haar de splinters errr de ooren vlogen, In de opei.iug verscheen een groote ruige kop met fonkelende oogon, toebehoorende aan een beer van zeldzame grootte. Het dier, dat den ganschen dag vergezeld van zijn geleider door de stralen had gewandeld 1ot groot vermaak der jeugd, was zijn meester, toen hij was gaan slapen, ontloopen en had een ander kwartier opgezocht. De vrouwen vluchtten in een naburig vertrek dat zij goed barricadeerden, riepen den slotenmaker op en schreeuwden uit het venster ora hulp. De toegesnelde buren, die den beer niet aandurfden, gingen ziju meester oproepen en eerst na veel moeite gelukte het dezen den beer naar beneden te doen komen en hem weder in gevangen schap te brengen. -- Op het anti-socialistisch arbeiders-congres, te Gera, werd het volgend programma vastgesteld, 't wiek grootendeels overeenstemt mei de politiek der Fortsschritts partij 1". Velledige gelijkheid van rechten tusschen den werkman en alle overige inge zetenen mitsdien algemeen, gelijk en rechtstreeksch stemrecht presentie-gelden voor de leden der Ver tegenwoordiging voorts billijker verdeeling van belastingen inkorting van den militairen diensttijd verplichte oprichting van herhalings- en vakscholen zoowel op deze als op alle andere openbare scholen kosteloos ouderwijs wettelijke bescherming van den werkman, inzonderheid van vrouwen en kinderen: tegen overdadigen arbeid, onverschillig bij welk be roep of bedrijf fabriek-inspectie een degelijke wet op verplichte invoering van scheidsrechtelijke col- legien rechtspeisoonlijkheid voor alle vakvereenigin- gen bestrijding van alle nieuwe beperkingen van het recht van vereenigingen afschaffing der mededinging die voor den vrijen arbeid ontstaat uit het werk in de gevangenissen; opheffing der voor den werkman nadeelige inrichtingen, van Rijks of Staatswege ingesteld, alsook van den arbeid van militairen. 2°. Een wederzijdsch humane, op swederzijdsche rechten en plichten gegronde betrekking tusschen patroon en werkman, mitsdien gemeenschappelijke regeling van arbeid, werktijd en loon, met zooveel mogelijke toepassing van het participatie-stelsel, voorts gemeenschappelijke bevordering der technische en zedelijke ontwikkeling van werkleerlingen en andere jeugdige werklieden cn iu 't algemeen van soliditeit op industrieel gebied, oprichting van vereenigingen ter bevordering van ontwikkeling en beschaving, alsook van volkshuishoudkundige genootschappen, nationale vakvereeuigi ngen, samenwerkende vereeni gingen van werkgevers, voorts van hulp- eu pensioen kassen en van collegien van scheidslieden ter voorko ming van werkstakingen, ten slotte voortdurende strijd in woord en schrift tegen al wat strekt ter bevordering van de heerschappij der bijzondere klassen onverschillig' of die uitgaat van boven of van be neden De eischen konden bescheidener zijn Voor kennisgeving aannemen, is wel het eenige wat er te doen is met de voortdurende vredesgeruch- ten. Door Duitschland zou aan Italië de grondslag^ medegedeeld zijn waarop vrede zou kunnen worden gesloten. Tot nog toe is er blijk noch bewijs dat Turkije of Rusland, de beide staten die toch wel de eerste stem in het kapittel zullen hebben tot het sluiten van vrede geneigd zijn. Belangrijke krijgsbedrijven kwamen niet voor. Al leen iu Azië schijnt de toestand van het Turksche leger ondanks de vereeniging van Moekthar met z'jn voornaamsten onderbevelhebber Tsmaël, langzamerhand moeilijker te worden. Het gelukte naar het schijnt aan een Russisch generaal den weg naar Erzeroem» meer vrij te krijgen en alzoo zijn positie te verbeteren maar ook Moekthar-pacha gelukte het zijn leger ie»» een versterkte positie ten oosten van Erzeroem t<— concentreeren. j De verschillende berichten uit Frankrijk geve".^ recht met eenige zekerheid te voorspellen dat Mac_ Mahon voor de uitsprcak der stembus zwichten Zc en dat met de hervatting der parlementaire wexn- zaaraheden, in de volgende week ook een nieuw (1- binet, samengesteld uit meer gematigde eleiStnte(;-n?-' plaatsen van de heeren de Fourtou c. s. bezetti..' 6.#ei I 6..'dei In Bulgarije. ?*d®' Van alle steden in de onmiddelijke nabij.1" van het Balkan-gebergte gelegen, zijn er gee^-iu langrijker-dau Kezanlik en Gabreva, beide e'ne he c

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2