GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Bed. voor het ber. tot, pred, bij de N. H. G. te Oenen P. Deelman Charlois. Leersura G. Wclzcls Austerlitz. Elburg W. C. Schijvliel Utrecht. Barneveld H. J. I.ütge Nederhort d/B. Zoutelaude Wisse St. Laurens Nijkerk II. W. A. Verhoef Ylaardingen, Tot directeur van het Zendings-kinderhuis te Utrecht is benoemd den heer P. A. Exel, hoofdon derwijzer aan de bijzondere schoot te Zierikzee. Op het tweetal toe het beroepen van een pre dikant bij de C. G. G\ te Zeist komt ook voor ds. C. O. Doorenbos te Meliskerke. Drietal tot het beroepen van een predikant bij de C. G. G. te Serooskerke J. Contant, S. de Jager en J. Westerhuis predikanten te Brielle, Murmerwoude en Landsmeer. L a n d b o u w. Men schrijft aan de Leids. Ct. De Zeeuwsche boe ren spelen dit jaar weder een goede kaart met den aardappel, niettegenstaande er in Zeeland wel een der de minder is gerooid dan anders. Reeds vroegtijdig ontstond er vraag naar het product, vooral toeu elders de ziekte groote verwoesting onder den vroegen aar dappel aanrichtte. Nu er de handel algemeen is, want bijna uitsluitend is de aandacht op den Zeeuwschen aardappel gevestigd, komt ook het buitenland er ont zaggelijke koopen doen. Zoo zijn er o. a. 80,000 heet. verscheept, bestemd, naar men meldt, voor Britsch- Indië. Bij gevolg is de prijs zeer hoog zelfs is hij sedert het beruchte jaar 1845 niet zoo geweest als thans, en het zal er niet bij blijvan. Ook andere streken beginnen zich nu naar de Zeeuwsche markt te neigen. Over zijn graanoogst heeft Engeland ditmaal niet te roemen. De heer J. B. Lawes, een deskundige, schat de opbrengst van den tarwe-oogst op slechts 2,500,000 ton, zoodat 3,850,000 ton zal moeteu in gevoerd worden, om in de gewone behoefte te voorzieu. Naar men verneemt, zal de nieuwe rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg met 1 November a. geopend worden. (N. RC.) De Jubilé-zangers zijn uit onze provincie ver trokken. Over het genot dat ze ons verschatten is slechts een stem. Maar een andere stem, die van vriendelijke bezorgdheid vraagt waar het ontvangene geld blijft, wie controle houdt, enz. Welnu aan die bezorgden zij gezegd dat de gelden door de plaatse lijke comité's worden gezonden aan het algemeen comité of aan den lieer liman te Rotterdam, en van daar wordt het ontvangene toegezonden aan de stich ting voor welke liet bestemd is. De collecte bij de zanguitvoering te Middelburg bedroeg p. m. f 200. Er waren 1659 plaatskaarten verkocht. Onder dankbetuiging voor de ontvangen inlich tingen melden wij gaarne dat ons bericht in het nomraer van Vrijdag betreffende den brand in de C. G. kerk te Kruiningen onjuist was. Houten vloer noch bank zijn verbrand maar alléén de olie in de lamp. Aan de fabriek van deu heer H. A. vau Ber gen te Iïeilisrerlee is een metalen luidklok, 3000 kilo zwaar voor de stad Hulst gegoten. Deze klok zal luidbaar zijn in een ijzeren stoel van nieuwe vin ding, en daardoor zal niet meer dan 1/3 van de ge wone kracht tot het luiden noodig zijn en de toren weinig te lijden hebben. Sedert 12 tot 21 October zijn te Grijpskerke vier gevallen voor gekomen van „diphtheritus", keelziekte, waarvan twee met doodelijken afloop. Gisteren is door een jager onder Hogelaude gemeente Grijpskerke een prachtige Visch-Otter ge schoten, het dier dat reeds geruimen tijd in dien omtrek jacht maakte op de paling en andere visch ten nadeele der visschers, is lang 120 centimeter en weegt 15 kilogram. De Amsterdamsehe politie werd dezer dagen ge- roepeu om bij de dienstboden van een gezin aldaar onderzoek te doen naar f 13,50 aan (gemerkte) rijk daalders en kwartjes, uit een gesloten secretaire ont vreemd. De gerechtsdienaren keerden echter aan het politie bureau terug' met. de schoondochter van den bestolene, die het geld had gestolen. Als bijzouderheid kan worden gemeld, dat Zaterdag bij gelegenheid van een klopjacht in een bosch van den heer mr. P. J. baron van Pallandt, gelegen tegen de zeeduineu, en de hofstede Groot Haesebroek onder Wassenaar, geschoten is een buitengewoon groote hondsdas, bijna 50 kg. wegende. Aan het diner, Maandag door mr. Kappeyne van de Coppello gegeven, hebben o. a. deelgenomen de heereu Eransen van de Putte, de Roo ran Al- derwerelt, Smirit. en Tak van Poortvliet. Vergelijkt men dit bericht met de namen der nieuwe ministers onder Binnenland, dan blijkt wel degelijk dat er verband bestaat tusschen een diner en een ministerieële crisis Naar het Handelsblad meldt hebben kruis- heeren van het klooster le St. Agatha den Staat der Nederlanden bij deurwaarders-exploit gedagvaard om op 7 November a. te verschijnen voor de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hertogeubosch, ter zake van den verkoop van nabij het klooster staande boomen. Zaterdag 3 November a. s. zal, volgeus adver tentie in het Nieuwsblad voor den Boekhandel, het eerste nomraer verschijnen der IJmuider Courant. De uitgever zegt „Een courant uit te geven voor een plaats waar nog bijna geen huizen staan, is zeker een bijzonderheid, Zondag 11. brak in de gemeente Lieshout om streeks 11 ure voermiddags eeu hevige brand uit. Drie boerderijen werden in de asch gelegd. Aan redden van een of ander kon bijna niet gedacht worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Maandag avond is brand ontstaan op de zol ders der stallen van de kazerne der cavallerie nabij de Muiderpoort te Amsterdam. Het vuur woedde op die zolders hevig, gevoed als het werd door licht brandbare stoffen, als hooi, stroo, enz., doch kou niet zoo ge makkelijk een uitweg vinden, omdat het dak uit ijze ren platen is samengesteld, met pannen gedekt. Toch begonnen de vlammen ten laatste op vele plaatsen zich onder de goten te vertoonen, en toen de braud- weer aan 3t werk toog, was liaar eerste zorg deze uitslaande vlammen te bedwingen. Anderen waren bezig om van binnen in het gebouw met hunne bij len ruimte te maken, ten einde de slangen en water stralen toegang tot het vuur te verschaffen. Natuur lijk was de eerste zorg der cavalleristen geweest om hunne paarden in veiligheid te brengen. Ook werden terstond bevelen gegeven tot het ontruimen van het hoofdgebouw, door de manschappen en enkele gezin nen bewoond, Deze ontruiming geschiedde in de grootste orde, totdat zij ten twaalf ure niet meer noodig was, zijnde het vuur toen bedwongen. Naar men aan de H. Ct. meldt, zijn twee adel borsten ten gevolge van de laatstelijk voorgevallen baldadigheden van het Instituut voor de Marine te Nieuwediep verwijderd, zijnde S. en B. De heer J. T. J. v. d. Bergh, te Alphen, ver klaarde gisteren in de Leids. Courant openlijk, het be richt te hebben gezonden omtrent het zg. faillissement der aannemers van den spoorweg LeidenWoerden. Hij doet op deze wijze tevens zeer loyaal amende honorable voor de „onvoorzichtig, hoewel onschuldig" gedebiteerde onwaarheid, die hij vermelde op grond van zeer algemeen verspreide geruchten. Men schrijft van TerschellingOok aan onze kusten schijnt de zee haar offers gevorderd te heb ben gedurende de stormen van de afgeloopen week. Er zijn op de eilanden eenige tonnen teer aange- dreveu en langs de kusten ziet men een groot aantal deelen drijven. De visscherij is hier tot nog toe niet zeer voorspoedig geweest400 schelvisschen bij Arne- laud gevangen, zijn aan Enkhuizer handelaars tegen hooge prijzen verkocht. Gisteren is de sedert drie jaren te Utrecht be staan hebbende coöperatieve winkelverseniging ont bonden; de contributie van de leden, waarvan het meerendeel uit werklieden bestond, is daardoor ver loren gegaan. De waarde der meteorologische stations, voor het voorspellen van stormachtig weder, kan het best worden gekend uit een vergelijking van de uitkomsten der waarnemingen sedert 1870. In dat jaar werdeu van de uit Groot Brittanje gezonden waarschuwingen 46.7 pCt. bevestigd door stormen, 21.7 door sterke winden. In 1876 stegen die cijfers tot 61,1 en 21,5 pCt. Het aantal gevallen, waarin het gevaarlijk we der uitbleef, was in 1870 22.4 pCt,, in 1876 slechts 11,7 pCt. (31 keeren van de 265). Slechts 4 maal bij de 265 waarschuwingen, in 1876 op de stations van Groot-Brittanje voorgekomeu, kwam de tijding van zvvaren storm te laat, d. i. zij bereikte slechts 2 stations bij tijds11 keer was dit met 1. station het geval. Aan het Brusselsche Gemeentebestuur tvordt het plan toegeschreven om binnenkort een toestel voor lijkverbranding te plaatsen op het nieuwe kerkhof der gemeente te Evere, ten einde met de lijken van de voorstauders der lijkverbranding te haudeleu overeen komstig den wensch der overledenen. Een jeugdig ingenieur te Melbourne, Louis Beermau, heeft een torpedo uitgevonden, die zetfs den visch-torpedo van Whitehead moet overtreffen. Hij onderscheid zich o. a. door groote snelheid (28 kilo meters in het uur,) door gemakkelijk richten en ook daardoor dat hij niet verloren is, als hij geen doel heeft getroffen, doch dan aan boord kan worden t eruggebracht. H-.t eenige belangrijke bericht dat we heden hebben te melden is dit dat de Russen of liever de Rumenen niet geslaagd zijn in hun aanval óp de Turksche redoutes voor Plevna. Dit werd in een officieël bericht der Russen zelf erkend. Trouwens de aanval is niét zoo krachtig geweest als men eerst meende en daar door is dan ook de nederlaag miuder van heteekenis geweest. De bestorming van de Gravitza-redoute was niet een onderdeel van het groote plan tot bestor ming van Plevna aan alle zijden, maar slechts een op zich zelf staande operatie door de Rumeniërs be proefd die mislukt is. Volgens geruchten zou Dinsdag tusschen het leger van Suleiraan-pacha en de Russen hevig gestreden zijn, het kanongebulder werd te Givrgievo gehoord. Doch dit ziju slechts geruchten en over 't geheel genomen missen alle deze en andere geruchten voldoenden grond van zekerheid. Terwijl de een verzekert dat het zeer bepaald de bedoeling van generaal Totleben is om Plevna door uithongering tot overgave te dwingen, spreekt een ander bericht zeer positief van nieuwe redoutes die de Turken maken en verzekert dat behoefte aau levensmiddelen niet tot overgave dwin gen zal. Terwijl het aan de eene zijde als een verdienste word aangerekend dat in dit vergevorderde seizoen, Kaï^ en Erzeroem nog in handen der Turken zijn, zoodat het allicht den vijand niet meer gelukken zal vooreerst vruchten van zijn overwinning te plukken, spreken andere berichten reeds nu van onderhandelingen over de capitulatie van Kars gevoerd. Behalve deze geruchten behooren we ook melding te maken van ministerieele crisissen die in Frankrijk en Pruissen zouden ontstaan of ontstaan zijn. Mac- Mahon zou - zoo heeft men gezegd - gehoor gevende aar de stem van het gezond verstand, besloten hebben man nen van gematigd republikeinsche beginselen te stellen in de plaats van een de Broglie en de Fourtou zoude i Waddington, Leon Say, Dufaure of anderen van he linkercentrum worden geroepen, maar volgeus d- Kölnische Zeiting is door dezen geweigerd, ten minst alleeu dan wanneer de ambtenaren die door de regee ring van 16 Mei werden benoemd ontslagen vverde. en waarborgen voor de toekomst konden gegeven worde, zouden sommigen hunner zich laten vinden. Tot not foe bleef het ook hier bij geruchten die meesta uitgelegd worden in den zin en geest van hem di ze schrijft. Ook in Pruisen meende men het onweder aan der politieken hemel, in den vorm van een ministerieël crisis, te zien opkomen, een interpellatie in het Hui van Afgevaardigden was genoeg om aan al die "mei zegt's" een einde te maken. De Oostenrijksche minister van financiën heef verblijdende rnededeelingen gedaan. Dank zij de maat regelen van bezuiniging die genomen zijn is het ge lukt eene groote schrede verder te komen op de weg van gelijkheid tusschen ontvangsten en uitgaver Om voort te gaan in dien weg zal een commissi van bezuiniging goede diensten kunnen bewijzen. Deze commissie vroeger reeds ingesteld zal ook n werkzaam blijven en het zal vooral aan haar ijverig bemoeiingen te danken zijn als het evenwicht de staats-financiën in 1880 zal hersteld zijn. Daaro hoopt men dan ook. Burgerlijke stand van Middelburg, (Van 1320 October.) Ondertrouwd: J. J. F. Peeters, jm. 27 j., met I Lindeboom, jd. 28 j. P. C. Flink, jm. 40 j., met G van der Griek, jd. 35 j. P. C. H. Hu vers, wedr. 3' j., reet M. E. de With, jd. 26 j. F. Scherpenisst jm. 36 j., met G. Vos, jd. 30 j. Bevallen J. C. Voegler, geb. van Broijel Spiering z. J. 11. Poestamper, geb. van Loo, d. A. Tuijnman geb. Bierens, z. W. Joziasse, geb. Koppejah, z. Wondergem, ge'o. Koelman, z. M. B. Leer, geb. v Riel, z. P. Steketee, geb. Hoek, z. Overleden J. Hoenderdos, wedc. van M. Hubreg 57 j. W. C. S. Jonkindt, man van A. J. Groene-jj gen, 27 j. J. C. Poleij, wede. van Tl. L. HendriiJ 52 j. B. C. Heeroldt, man van P. J. Krekelenbeq 78 j. G. Bosman, wed1', van H. Luijk, 73 j. M. D. Stentz, wede, van J. Wuijds, 85 j. Burgerlijke stand van Vlissingen. (Van 1421 October.) Gehuwd: R. K. de Jong, jm. 26 j., met 1'. J. Verkuijl Quakkelaar, jd. 22 j. Bevallen: A. C. Tromp, geb. Anthetfnis, d. B. Schmelzer, geb. Brandenburg, z. C. Sinke, g Dekker, d. L. Huizer, geb. van der Ven, z. H. Per voost, geb. van Hoeve, d. M. Balj geb. Thej d. H. J. Nagel, wede. van C. Krijger, z. M. CP ber, geb. Verhoek, d. II. Wannée, geb. Laup" Bostelaar, geb. Barehdsen, d. Overleden J. Kemeling, z. 2 j.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2