CHItlSTlLIJk HtSTORISCn BLA11. Donderdag- 2o October. I «77. Merit, .School en bending, ZIJIDE /ersckijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- >nd ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. 3rps per drie maanden franco2,- énkele nommers- 0,07 Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, tb MIDDELBÜRI 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 10 Middelburg, 24 October 1877. De Nieuwe kerk was Maandag avond haast te in, om de groote menigte menschen te bevatten, ïengestroomd om gebruik te maken van de hun geboden gelegenheid om een zeldzaam kunstgenot smaken. Nadat de deuren van het gebouw te half uren waren opengezet, waren de honderden ïlaatsen zoo spoedig bezet, dat de meeste der trkomenden zich met een bescheiden staanplaats esten vergenoegen, 't Is voorzet-er niet te verwon en, dat velen reikhalzend verlangden, de zoo druk proken Jtufoilè-zaogers, wier uitvoeringen, over- waaf zij gehoord werden, een eigenaardigen geheel igen indruk maakten, ook in onze stad te hooren. commissie verdient dan ook onzen warmen dank haar pogingen, om aan dit verlangen te vol- Immers hoe hoog de verwachting gespannen 3, zij is zeker bij niemand teleurgesteld, getuige ademlooze stilte, die tijdens het zingen in het sehe gebouw heerschte. De voordracht der een- dige slaveuliederen was zeer gekuischt en net, het mgeluid der zangers en zangeressen helder en vol, intonatie onberispelijk zuiver en de aanwezige be- fenaars der muziek (ach, waarom wordt die taal des pels nog zoo weinig in onze orthodoxe kringen lefend zullen eenparig verklaren nooit keuriger nissimo te hebben hooren zingen. Het geheel akte blijkbaar op de meeste hoorders een diepen [ernstigen indruk. De oorsprong dezer lisderen ligt van zelf mede, dat de muziek in volkomen ffeenstemming is met den tekstde uitwerking is fcdoor te treffender. Het met zorg gekozen pro- bima leverde een gewenschte verscheidenheid op, (wel uit verre de meeste liederen een eenigszins gelijke toon spreekt. Onder de schoonste nommers gen voorzeker genoemd worden het bemoedigende ireh on, andyou shall gain the ■c t o r y (no. 2), het kalme, weemoedige G et- ng ready to die, (no. 5), liet opwekkende that great Getting up morning, L 7), het triomfantelijke Turn back Pha- 1) h s army (no. 9), en vooral het vroolijke felijke klokkelied (uo. 1. 2e deel). Het Old Pha- ét mij people go (no. 4) klonk ons ^cn krijtende smeekbede om verlossing in de ooren, onwillekeurig kwam ons daarbij voor den geest groep slaven en slavinnen aanhoudendeu zwaren eid verrichtende in katoen- of suikerrietvelden, htende onder de pijnlijke zweepslagen van meedogen- te drijvers, en smachtend uitziende naar eindelijke lossing. En zou het dan iemand kunnen verwon en, dat het hart dier zangers en zangeressen uit- naar hun dierbaar vaderland, naar Afrika, en ij niets vuriger verlangen, dan hunnen stamge- de zegeningen des Christendoms en der vrij er te brengen, die zij zelve nu zoo zeer Mogen milde giften hen daartoe in staat opdat ook alzoo de uitbreiding van Gods krijk bevorderd worde verzoek van ds. Nonhebei, die het gezelschap ]de, had ieder zich onthouden van hoorbare nen var. goedkeuring te geven; de orde liet niets enschen over, de houding der hoorders was ge in overeenstemming met de gewijde plaats waar zich bevond. Voor het zingen van het laatste richtte de predikant bij de Engelsche gemeente ;r, ds. Carp, tot de Jubilézangers een hartelijke praak, welke met een warme dankbetuiging voor 9-enoten onthaal en een dringende aanbeveling van ïgstone-hall door den baszanger mr. Loudin beantwoord. vernemen uit Goes dat de aangekondigde uit- der Jubilee-Zangers ook daar uitne- 's geslaagd. Op het smaakvol ingerichte werden de Zangers en Zangeressen Donner met een kort woord in hun eigen taal toegesproken. Tevens noodigde hij ds. de Pree uit om in het gebed voor te gaan, die in har telijke bewoordingen de zangers en het groote doel hunner reize, den Heer opdroeg. De kerk was vol en en in ademlooze stilte luisterde men naar de wellui dende toouen. Overal kon men, in de pauze of tus- schen de zangstukken in, uitboezemingen vernemen van bewondering en genot. In een woord de uitvoering slaagde uitnemend, en aan de leden van het comité komt hartelijke dank toe voor de moeite die ze zich hebben willen getroosten, het groote doel dat ze hielpen bevorderen en het genot aan zoovele honder den bereid. De verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland in het kiesdistrict Hulst ter ver vanging van wijlen den heer P. F. Dierick zal plaats hebben op Vrijdag 2 November. In de aiitjaars-Tergadcping van de Provinciale Staten van Zcclaud zullen o. a. de volgende voorstellen aan de orde zijn Vier voorstellen van gedeputeerde staten betreffende verzoeken der gemeenten Koewacht, Nisse, St. Anna ter Muiden en Westkappelle, om toepassing van art. 36 per wet op het lager onderwijs ter tegemoetkoming in de gewone kosten. Voorstel ter zake van het maken van een steiger te Sta- venisse; een omtrent een adres aan het gemeentebestuur van 'sGravenpolder, om de traverse van den grooten weg door de kom dier gemeente in onderhoud bij de provincie te nemen een omtrent den aanleg van een veerstoep en voetpad voor de gemeenschap tusschen St. Philips- land en Tholen omtrent een verzoek tot calamiteus- verklaring van den Suzanna-polder omtrent aanvra gen om reutelooze voorschotten tot verbetering van wegen het verzoek van den heer J. F. Carpreau tot vervanging van den waarborg voor het onderhoud van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens; het verzoek van K. Schippers, te Cortgcne, om afstand van het wachthuis aan den steiger aldaar verkoop van grond en van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walsoorden een ontwerp-reglement op beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden- en den Luvenpolderhet aangaan eener geldleening voor rentelooze voorschotten tot verbete ring van wegen, en wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1878. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad te CJriJjsskerkc zijn van de 56 kiezers 39 opge komen. In de zitting van den gemeenteraad te Tea* Keu zen op Vrijdag 19 October jl. vraagde de h^er Joz. de Feijter eenige inlichtingen aaa den voorzitter om trent het gerucht, dat de min»ster van justitie het plan had aldaar eene brigade maréchaussee te vestigen. De voorzitter verklaarde hierop te kunnen mededeelen, dat het plan werkelijk bestaat, om eene brigade ma réchaussee van vier peisonen daar te vestigen en dat door de bevoegde autoriteit pogingen worden aange wend tot het huren van een geschikt huis daarvoor. De klachten betreffende de veiligheid voor onze buren aan de overzijde van de Schelde hebben dus tot onze blijdschap bij den minister van justitie een geopend oor gevonden. Volgens mededeeling in enkele dagbladen van heden zou het inictawe ministerie aldus samen gesteld zijn Binuénlandsche zaken, Kappeyne van de Ooppello. Builenlandsche zaken, Fransen van de Putte. Justitie, mr. W. C. J. J. Cremers, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. Financien, Smidt, lid der tweede kamer voor het district Assen. Marine, van Erp Taalman Kip. Oorlog, de Roo van Alderwerelt. Koloniën, van Deventer, oud-lid van den raad van Indië. Men verzekert dat de heer Tak van Poortvliet later zal optreden als hoofd van het nieuw op te richten departement van openbare werken. Officieël is tot heden toe niets bekend geworden. Aan 's rijks Universiteit te Utrecht werd tot hoogleeraar iu de wis- en natuurkunde benoemd dr. II. Weters Bettink en tot lector bij dezelfde faculteit dr. J. E. van der Meulen. De Senaat der Utrechtsche universiteit verleende het eere-doctoraat in de letteren aan den heer W. H. van de Sande Bakhuijzen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht. Na overleg met de inspecteurs van het lager onder wijs en de chefs van de provinciale bureaux van sta tistiek, heeft de Minister van Binnenlansche Zaken nieuwe voorschriften vastgesteld voor de statistiek van het lager onderwijs. Daaronder is begrepen die var. het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet, telken jare de invulling van den voor laatstge noemd onderwerp vastgestelden staat te verzoeken maar om, indien de proef, om dezen staat van 1878 te verkrijgen, goed mag slagen, eenige jaren te wach ten alsvorens die van Regeeringswege te herhalen. Van de wijze, waarop de gegevens over dat jaar zul len worden verstrekt, zal dus veel afhangen. De Bralimisiesi zijn voornemens de rollen om te keeren en zendelingen uit te zenden ter versprei ding van de leer vau Brahma onder de Christenen in Australië. Met dat doel is te Benares een zende ling-genootschap opgerigt. Hoe men er over deuke, wat tot de zaak aanleiding gaf is zeker niet zeer vereerend voor de Christenen iu de Britsche kolonie in Australië. Een Brahmin van aanzien, Suradschi geheeten, is op zijn jongste reizen in genoemde kolo niën met smart getroffen geworden door het schrik- bareud misbruik van sterken drank, dat daar heerscht. In Indie, in de heilige stad Benares teruggekeerd, riep hij een vergadering van verstandige en mensch- lievende Brahminen bijeen, aan wie hij zijn vurig verlangen mededeelde om iets voor de redding van zijn verdierlijkte natuurgenooten in Australië te doen. Het eenig afdoend middel daartoe zag hij in een bekeering van die Christenen tot ecu beter en meer zuiver geloof. Daartoe werd besloten en een aanzien lijke som bijeengebracht, terwijl sommige der Brah minen zich bereid verklaarden voor die heilige zaak werkzaam te zijn. Suradschi zelf is nu bezig, ge- de lten van de Vedas in het Engelsch over te bren gen ten behoeve var» de zendelingen, die intusschen hun taak reeds aanvaard hebben. Of dit bericht in elle deelen juist is weten we niet. Wel dit, dat we in de laatste dagen derge lijke berichten herhaaldelijk lazen. Indien de mededee ling juist is, dan is het slechts een nieuwe illustratie van het bekende gezegde vele Christenen zijn zelve de grootste tegenstanders van het christendom, want hun wandel spreekt hun belijdenis tegen. Indië kent voor een groot deel het woord des Apostels „Toon uw geloof uit uwe werken" niet maar ziju gedrag toont genoegzaam aan dat de macht van het. voorbeeld dien van het woord overtreft. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Lier W. Sinters Enkliuizen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1