lerh, School cn lending. GEMENGDE BERICHTEN. bouw in brand, en mocht het den ijverigen pogingen van de brandweer, benevens den moed van de mili tairen van alle rangen slechts gelukken nog een deel van de magezijngoederen, o. a. ook de geweren, te redden, benevens een gedeelte van de meubelen der gehuwde onderofficieren. Men zag militairen, die met onverdroten moed op hooge ladders in de nabijheid van devlammen de kinderen haalden uit de bovenste verdieping van den zijvleugel der kazerne, die door de gehuwde onderofficieren bewoond werd, met ver achting van doodsgevaar heeft meuig soldaat het zijne er toe bijgebracht, om te redden wat nog te redden was. Behalve de boeken der adrainis- stratie, is slechts weinig van de enorme waarde ge borgen. Onder meer is de fraaie boekerij der officie ren van de vesting-artillerie vernield, en hebben vele militairen verliezen geleden, 's Morgens 10 uur was 't gebouw nog brandende en stegen dikke rook wolken uit de puinhoopen, terwijl onderscheidene kozijnen nog knetterden. Tegen 5 ure was de Kommissaris des Konings op het terrein en de kommissie over de gevangenis in de aan de kazerne grenzende cell, gevangenis tegen woordig, waar zij de noodige maatregelen nam, bijal dien de vlammen zich mochten uitbreiden. De verdere autoriteiten, de waarnemende burgemeester, mr. W. R. Boer, Secretaris, jhr. mr. de Watteville, de weth. jhr. mr. de Muralt, hoofd van het brandwezen, de weth. mr. Roijaards v. d. Ham, en zeer vele raads leden, de Bevelhebber en de Plaatselijke Koininandant de chefs der schutterij en der militaire korpspn waren op het terrein. De brand leverde tusschen i/35 en 6 uur vooral een prachtig gezicht ophet was indruk wekkend, toen 't frontespies van boven het drie ver diepingen hooge gebouw naar beneden stortte, terwijl de vonken door den noordwesten wind verre weg werden gedreven en de geheele lucht als in een enorme vuurzee was herschapen. De vlammen werden uren ver gezien j men meldt o. a. uit Vreeswijk, dat men ze daar op de groote Lekbrug duidelijk kon waarnemen. Zooals wij zeiden, vreesde men een oogen- bliL voor de cellulaire gevangenis. Aan de nabijge legen gasfabriek waren allen op hui; post. De Wil lemskazerne is geheel uitgebrand de magazijngoederen zijn grootendeels vernielder was pas een nieuwe voorraad aangebracht van misschien f 100,000 waarde daaronder was ook afgekeurd goed, dat bewaard wordt totdat het door beter is vervangen. De leveranciers van dit afgekeurde hebben nu 't voordeel, dat 't af gekeurde hun door 't rijk moet betaald worden en dat zij nog eene levering te goed hebbeu Men be rekent, dat de schade voor 't ryk eenige tonnen gouds, misschien niet ver van 't millioen latere berichten zeggen meer dan een millioen zal be- loopen omdat voor 't gebouw eenige tonnen en voor 't verlies n de magazijnen evenzeer eenige tonnen gouds te stellen zijn. Men schrijft aan de Standaard uit Utrecht nog het volgendeOnmogelijk is het, zich een juiste voorstelling te maken van de groote verwarring, die we gisteren hier aanschouwden, na het verbranden van het //te huis" van zoo vele honderden militairen. Langs onze straten gaande, ziet men militairen van 't zelfde wapen in allerlei kleeding. Hier een mineur met zijn chaoot op, in marschtenue, benevens een pantalon die wit was; daar een vesting-artillerist met den kraag van zijn kapotjas omhoog; verder een mi litair dood bedaard langs onze straten loopend, als in victorie zijn chacot aan zijn koppel dragend. Langs de zeer groote ruimte, die afgezet is, militairen met. en zonder wapens, alleen met een sabel of een ge weer, zelden beiden samen. Daar zit een groepje in 't zelfde niet-uniforme uniform rondom een paar ge redde kistjes gehurkt, broederlijk alles deelend. Ter wijl men dit alles gadeslaat, loopt men gevaar omver geworpen te worden door een collectie huisraad, die de sergeant-eigenaar inet behulp van eenigen zijner wapenbroeders naar veiliger haven brengt. Ja, zelfs zag ik een fourage-wagcn, die af- en aanreed om het g .redde naar elders te brengen, voortgetrokken door een aantal soldaten, terwijl de bespanning, bestaande uit vier paardenachteraan kwam En al djit "geredde// goed op eenige pleinen in de nabijheid opeengestapeld, of liever gegooid, tot een chaotischen "rommelboel." Gisteren morgen arriveerde de Min ister van Oorlog, tegen den middag werden de mili tairen gehuisvest in het militair logement, behalve de vestingartillerie, die gelegerd werd op 't fort De Bilt. Alles echter slechts voorloopig, daar ze waarschijn lijk naar andere garnizoenen zullen verhuizen. Een correspondent der N. R. Ct. schrijft onder andere ook het volgende:,/ Eene groote menigte menschen waaronder vele vreemdelingen, bewegen zich op den Singel tegenover de karzerne en in omliggends stra ten, Van tijd tot tijd stortten Vrijdag avond nog brandende balken en planken met donderend geraas naar beneden. Thans staat er van het kolossale gebouw niets meer dan de muren. Vooral wanneer men tot hel binnenplein der kazerne wordt toegelaten, kan men j zich een denkbeeld vormen van de verwoesting, die iu weinig uren tijd eene waarde van meer dan een mili- oen gulden in rook deed vervliegen. Van alle zijden verneemt men klachten over de ongelukkige houdiDg on zer brandweer terwijl men een kleinen brand onderdrukte en daartoe ruim een uur met alle krachten, waarover te beschikken is, vereenigd was, belette men niet, dat het vuur oversloeg op een gebouw, dat juist om zijn brandbaren inhond van den beginne af de grootste voorzorgen had verdiend. En toen eenmaal de lijst der kazerne vuur valte, heeft men met de onbegrijpe- lijkste zorgeloosheid zelfs niet eens getracht om, van binnen door, het dak te bereiken, waar in het begin een paar emmers water voldoende zouden geweest zijn om den brand te blusschen. //Het is te hopen, dat eindelijk de brandweer de zeer noodige reorganisatie moge ondergaan, opdat Utrecht voor nog grooteren rampen, dan het nu in 't laatste halfjaar ondervond, moge bewaard blijven." Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Hellouw A. D. vau Deurseo Gellicnm. Hellevoetsluis F. i. Heincman Kethel. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Akkerwoude D. van Linge Horsten. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Kampereiland A. Visscher Asch. De Senaat der Utrechtsche Academie heeft gis teren den heer Gunning Jr., predikant te 's Graven - hage, honoris causa den titel toegekend van Doctor in de Wijsbegeerte. Zoo ooit dan is zeker deze eer volle benoeming wel verdiend Heden herdacht de scheepstimmerman C. Ver gouwen, zijn 50 jarig onafgebroken diensttijd op de werf der commercie-compagnie te Middelburg. Zaterdag voormiddag is de wissel wachter Moor man van Middelburg nabij het station Arnemuide», bij aankomst van den goederentrein uit Rozendaal, op de rails geraakt en was onmiddelijk een lijk; tien geladen waggons waren over hem gegaan. De onge lukkige, die als een oppassend beambte bekendstond, laat eene onverzorgde weduwe met vier kinderen achter. Woensdag in den namiddag vervoegde zich een onbekend persoon bij een kleermaker te Vlissingen. Mijnheer werd verzocht plaats te nemen en bracht een paar uurtjes keuvelende door, terwijl hij als reden van zijn komst opgaf werk te zoeken. Na afloop van het onderhoud, toen de onbekende verdwenen was, merkte de kleermaker, dat hij zich als souvenir een zilveren horloge had toegeëigend. Dooi de bemoeiingen van de Vlissingsche politie was wel dra de dief te Goes aangehouden en het horloge te Middelburg, alwaar het verkocht was, ontdekt en in beslag genomen. Bedoelde persoon schijnt, reeds her haalde malen in aanraking geweest te zijn met de politie. Vrijdag middag is in de Willemstraat te Am sterdam ten gruwelijke misdaad ontdekt. Een onge huwde moeder namelijk had haar pas geboren kind van het leven beroofd, door het in het privaat te werpen, wat door de buren ontdekt is. De vrouw is gearresteerd. - De Nederlandsche gezant te Brussel heeft bekend gemaakt, dat bij hem gelegenheid bestaat ter inzen ding van bijdragen voor de in Nederland op te rich ten Sophia-stichting. In een der magazijnen van brandstoffen van den handelaar V., aan den Z. O. Buitensingel te 's-Gra- venhage, werd gistcrenochtend omstreeks 10 ure brand ontdekt. Dikke rookwolken stegen uit het achterge deelte der bergplaats van allerlei brandbare voorwerpen waaronder ook eene hoeveelheid hooi, op. Dadelijk werden van vele zijden pogingen aangewend, oin den voortgang van het vuur te beletten, maar dit was te vergeefs en al spoedig moesten een groot aantal brand spuiten, waaronder die van het regiment grenadiers en jagers eu de stoorabrandspuit, aanrukken. Ten twaalf ure waren alle spuiten, onder aanvoering van den opperbrandreeester, den heer Van Gogh, nog in volle werking. Een landbouwer te Berg-Ambacht wilde zich van een bejaarden hond, dien hij reeds 14 of 15 jaren in zijn bezit gehad had, ontdoen. Hij verkocht hem aan een opk oper te Schoonhoven, die hem Dinsdag per stoomboot mede naar Rotterdam nam, en aldaar aan iemand buiten die stad woonachtig, verkocht. Maar reeds den volgenden avond had onze hond zijn oude domicilie gevonden en lag hij voor zijn hok. De Historische Tentoonstelling van Friesland is Woensdag gesloten. Het bezoek gedurende de laatste week, toen voor 't eerst den geheelen dag slechts 25 cent entree werd geheven, was zeer druk, nl. meer dan 5000 bezoekers op de 4 dagen te zameu. In 't geheel is de tentoonstelling bezocht door ruim 40,300 personen. unsdag werd zij, voor rekening van een vermogend ingezeten van Leeuwarden, bezocht door de verpleegden in het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente. Daaronder was een 98-jarige vrouw, die door commissarissen zeiven werd rondgeleid. De Amsterdamsche Tentoonstelling van Kunst nijverheid werd Vrijdag in alle stilte gesloten. Met de verzending en de aflevering rekent men zoo snel gereed te zijn, dat directeuren van het Paleis reeds deze maand weder voorstellingen denken te doen ge ven, Het aantal bezoekers gedurende den loop der tentoonstelling bedraagt 840,000. Ruim 42,000 loten zijn genomen. De verloting zal in de volgende maand geschieden. Er zal nog een afzonderlijke tentoonstel ling plaats hebben van voor de verloting aangekochte voorwerpen. Als een curiositeit deelt de Veend. Ct. het vol gende mede Onder de stembiljetten, welke zijn in geleverd ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, bevond zich een, waarop de burgemeester van Veendam, voorts de beide wethouders, een lid van den Gemeenteraad en de secretaris dier gemeente niet alleen in staat van beschuldiging werden gesteld, om dat zij hun namen onder de verkiezings-advertentie hadden laten opnemen, maar er werd zelfs gedreigd om, wanneer dit protest vruchteloos mocht zijn, een aanklacht in te dienen bij den Minister van Biunen- landsche Zaken. In den laatsten tijd heeft de paus zoo omtrent tien millioen gulden als opbrengst van den St. Pie terspenning ontvangen, 'die hij nu natuurlijk in zijne gevangenis onder het stroo wegstopt. Zou hij die som niet het best kunnen besteden ten bate der ge wonden en der tallooze ongelukkige slachtoffers in het Oosten Wat zou St. Petrus wel zeggen- als 't hem gevraagd werd De Duitsche bladen melden het overlijden van een rechtstreekschen afstammeling van Maarten Luther. Hij heette Johan Ernst Luther en hield zich bezig met opvoedkunde, voornamelijk met het Fröbelstelsel, aan welks verspreiding hij zijn krachten en zijn tijd wijdde. Hij stierf in den ouderdom van 71 jaren en laat twee zonen en een dochter na. In 1871, dus zes jaren geleden, werd ten na- deele van de bankiers Gay-Rostand te Parijs, door een ontrouwen bediende een diefstal van 200.000 fr. gepleegd, Thans zijn de schuldige en diens mede plichtigen ontdekt en de firma zal nog de helft van het natuurlijk reeds verloren gewaand kapitaal terug krijgen. De bekende Transvaalsche protest-commissie, bestaande uit den heer kriiger en zijn secretaris, be nevens den heer Jorissen, zijn, na Brussel, Parijs en Berlijn bezocht te hebben naar Engeland teruggekeerd, vanwaar zij, na afscheid genomen te hebben van lord Carnarvon, weldra naar de Kaap zullen vertrekken. Het blijkt niet, dat de commissie veel heeft uit gericht. „Te Bordeaux is een vrouw in 117jarigen ouder dom overleden. Zij had in Frankrijk de opkomst van 17 gouvernementen beleefd, van Lodewijk XV tot Maarschalk de Mac-Mahon. Een Fransche courant met het raadselachtige adres „M. van Schnizlenburch, au chateau d'Uhlenpas pres Dollburgh Hollande", is in goede orde bezorgd aan Jonkheer van Schuylen- burgh, kasteel Ulenpas, bij Doesborgh, Gelderland. Eu dan klaagt men nog over de //post" Op den Odessa-spoorweg verbrandde dezer da gen een waggon, die met zeldzame dieren eeuer mena gerie was beladen, doordien hei stroo in dien wagon door een vonk van de lokomotief vuur vatte. Ofschoon de afzender zich tegen de plaatsing van den waggon onmiddelijk achter den tender had verzet, verwees de maatschappij hem met zijn verzoek om schadever goeding van 30,000 fr. naar den steker die door onvoorzichtigheid den brand veroorzaakt had. Een mijnwerker te Burey werd acht dagen ge leden onder den grond bedolven. Hij leeft nóg en men hoopt hem zelfs te redden. Drie dagen geleden hoorde men toevallig dat hij nog leefde sedert slaagde men er in, door een opening den ongelukkige voedsel en wat warme kleercn te verstrekken. De open mag echter niet verwijd worden omdat de aardafschui- viug hem dan dreigt te verstikken. Opmerkelijk is 't, dat de werkman in zijn onderaardsche gevangen schap volstrekt niets van den duur des tijds wist! De acht dagen en acht nachten, die hij onder den grond heeft doorgebracht, schenen hem de helft kor ter toe, want toen men hem vond ivas het al Woens dag en hij dacht dat het pas Zondag was. Aan de tegenovergestelde zijde wordt nu, onder leiding van den mijningenieur, een nieuwe put gegraven, waar langs men den werkman hoopt te verlossen. Volgens een bericht in de Univers zijn te Pon- dichery in tien maanden 18000 personen gedoopt, en dat ten gevolge van den hongersnood, die Indië te*- tert. De priester geeft aan elk wat rijst, om dgf-' krijgen laten zij zich doopen, en zoo zijn zij - alleen zaligmakende kerk gewonnen. Als

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2