CHRISTELUR-flISTRISCH BLAD. :w 203 Dinsdag* 23 October. 1377. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond te.i 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per driid maanden franco f 2, Enkele nommers - 0,07 Uitgever G-. W I.J T M: A. TE MID D ELBÜRi Prijs der A.dvertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichtten van regels ƒ1,Iedere regel oneer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1—<5 Middelburg, 22 October 1877. Wekelijksch overzicht van de christelijke pers. Uit den rijken overvloed die i>e Stïi3idam*«l )ns dezer dagen biedt kiezen we ditmaal slechts twee Men zou ze „een blik in het verleden en n de toekomst" kunnen noemen. Ze behooren, zoo ons, bij elkander. i Genoemd blad waardeert met dank elk .verschijn sel, waarin ons volk de aandoenlijkheid van zijn ze- rechtsbesef toont. Dat mi deed het ook dezer op ondubbelzinnige, luid sprekende wijs, toen iet, als zedelijke jury zitting nemend, bij stellig ver liet onvoorwaardelijk den staf brak over de stuitende jeginselloosheid, waaraan het thans demissionaire ka zich heeft schuldig gemaakt. Immers eenpariger van een vallend kabinet, is in de jaar van geen parlementairen staat te vinden. Alle partijen, zonder ouders'cheid, werkten er toe mede, ioo in de Kamer als in de pers en in de kringen volks. „En vraagt ge, lezer, hoe dit uiterst schouwspel te verklaren is? Ons dunkt, is er maar één antwoord wijl deze heeren mi nisters het zedelijk rechtsbesef hadden beleedigd. Schiet ge als minister te kort in talent en bekwaam heid, men zal u verzoeken heen te gaan, rnaar u eereu om uw goeden wil. Ontbrak het u niet. aan maar faalde het u aan parlementaire handig heid, ook dan zal men u tot ruimen van den zetel nopen, maar met eerbetoon voor uw karakter. Wist ge ook in het parlement te schitteren, maar schortte het u aan administratie ven .zin, ook dan zult ge ten slotte de portefeuille moeten afgeven, maar om door alle partijen te worden betreurd. Slechts óp een stuk is de nationale consciëntie onverzettelijkéén ding vergeeft ze niet en mag ze niet vergeven Ge zult haar geen spel drijven met de politieke moraliteit Want waagt ge dat, zie, dan moogt ge in talent den beste evenarenin behendigheid eeu van Lyndea of in administratieve leunde een Heems kerk in de schaduw stéllen het. baat u niet met al dan f zal die volksconscientie u, ja, lange dagen laten, om u niet, eer uw schuld zouueklaar bleek, te berechten, of ook, indien ge van den dool- I weg mocht terugkeeren, u voor uitwïssehing van uw schuld den tijd niet te benemen maar komt ge tot dit laatste niet, volhardt ge in uw opzet, houdt ge uw beginsellooze politiek vol, dan is ook door geen kunst of geen talent de ure der wrake, die komt, te bezweren, en doet de volksconscienPe, bij een volk, dat zichzelf nog eeren wil, met een fierheid en beslistheid uitspraak, die elk beroep op deernis tart." Verder noemt dc Standaard het een lichtpunt, dat nu de voorstanders der neutrale school meenen weldra in de gelegenheid te zijn, om aan de afgoderij, 'die met de onvolprezen, hooggeloofde openbare volks school 'gedreven wordt, botte kunnen vieren, hun IHFmisrekening wacht namelijk dat zij de -schat kist tamelijk wel leeg vinden. „Ze stuiten op een schatkist, meer dan leeg in Indië en bijna leeg, in het moederland. In stee van een overvloed, waarin men zich waande te baden, vindt men een verre van malsch tekort. En een tekort, onder de ongunstigste voorteekenen. Want vooreerstde opbrengst der ge wone middelen is in zijn voorwaartsche beweging bijna tot stilstand gekomen. Ten tweede, naar den dat er bijna vast op elke vijf één kwaad kof- r is, staat eerlang deze schrik van onze financiën te komen. Ten derde is de kurk in den vorm de jeneverflescb, waarop vve drijven, reeds zoo den rand onder water, dat ze niet noemens- dragen kan. En moet, ten vierde, de uit ónze; middelen welhaast verdwijnen, de suiker verdwijnt van onze markt. Nu spreekt het van zelf, dat de tegenstander daarom wel zorgen zal, dat er iets voor de openbare school gedaan wordt. Maar veel meer dan Heems kerk iu den zin had, gaat niet ja, allicht blijft 't bij nog iets minder dan Heemskerk, eenmaal in het gevlei der amendementen, aan de radikalistisóhe heet hoofden had toegegeven. Immers, wilden onze libe rale staatslieden verder, en met de Kerdijkiancn door dik en dun gaan, om wat niet in de schatkist was, dan maar door belastiugdwaug uit de beurs der bur gers te kloppen, te kloppen tot eeu bedrag van tien a vijftien pril Hoen b. v. dan zou het begin niet ver van het einde liggen, en niet de schoolkwestie, maar de liberals partij zelve van de baan komen. Althans bij de kiezers Woensdag wordt te Goes een vergadering van ingelanden van den Goeseheu polder gehouden ten behandeling van eeu voorstel tet oprichting van een êtootugei^al. Volgens de Goesche Courant behoort deze polder tot de weinige, die, in plaats van dijkgeschot te heften, jaarlijks een uitkeering aan de grondeigenaren doen. 'De geruchten omtrent bii!sBisten»iëel© eoaaifoï- ïBtQiSësa blijven aanhouden. De pogingen van den heer Kappeytie om eeu nieuw kabinet samentestel- len schijnen echter nog niet tot een volledig resultaat te hebben geleid. Heden zou mr. Kappeyne aan een beperkt getal genoodigdén een diner aanbieden. Ook dit wordt thans in verband gebracht met de oplossing van de mlnisteriëele crisis Naar het Hbl. verneemt zal de vice-admiraal vaan Kees. directeur en kommandant der marine te Wil lemsoord, worden benoemd tot directeur en komman dant der marine in Oost-Iudië. Terwijl tot nog toe de pogingen, aangewend iu het belang der afsclB.iffiog van de slaverraajj iu, de residentie Ternate, niet met een goeden uitslag zijn bekroond, heeft de Sultan van het tot die resi dentie behoorende eiland Batjan uit eigen beweging aan de Regeeriug voorgesteld, aan de slavernij op zijn gïbied een einde te maken, tegen uitkeering van een geldelijke schadevergoeding aan de eigenaars dei- slaven. Dit voorstel is in Indië met ingenomenheid ont vangen. Niet alleen ziet men daarin een zeer le waardeeren blijk van verlichte gezindheid bij den in- landschen Vorst en ecu loffelijk streven om de be doeling der Indische llegeering in de hand te werken maar men hecht daaraan te meer waarde, aangezien het zich laat verwachten dat Tidore en Ternat iu zullen nalaten, dit goede voorbeeld te volgen. Het getal slaven, dat omstreeks 200 beloopt, z.il j naar men rekent, met f 15,000 kunnen worden viij gekocht. D. De laatste vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te ^sustes^diiBU was voor onze provincie van meer dan gewoon belang. Nadat gehandeld was over de koffieveilingen, werd door den heer Zimmerman de aandacht der Kamer gevestigd op de subsidie door de regeering gegeven aan de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" voorNhet overbrengen der mail naar Engeland, Spreker gevoelde sympathie voor de maatschappij en voor Vlissingen rnaar achtte uit het oogpunt van handelsbelangen dit contract niet gevvenscht. De lieer Iusinger, commissaris der stoomvaartmaat schappij Zeeland, had als Amsterdammer gaarne een postverbinding uit IJmuiden gezien, maar twijfelde er aan of die haven vooreerst wel voor het postverkeer geschikt zou zijn, de weg van Vlissingen is bovendien korter, bovendien vergete men niet dat er ie IJmui den geen maatschappij is die het vervoer op zich nemen. Daartoe worden groote sommen vereiseht, want de subsidie is kleiu en groote verantwoordelijk heid wordt opgelegd want de boete bij te late aankomst is hoog. De heer Zimmerman meende dat door dit contract een betere regeling verschoven of onmogelijk gemaakt werd. Niet alleen IJmuiden maar ook Rotterdam zou in aanmerking kunnen komen, iets wat door den heer Iusinger met het oog op den nieuwen Maasmond en op de ongeschikte booten betwijfeld werd. De voorzitter doelde mede dat net contract voor tien jaren was gesloten. Na deze mededeeling werd be sloten een .commissie te benoemen om middelen te beramen 1en einde de nadeelen uit dit contract voor Amsterdam voortvloeiende, zooveel mogelijk te keereu. Deze commissie zal op voorstel van den heer Testes ook de mogelijkheid onderzoeken om een versnelden posttrein tüsscheu Amsterdam en Vlissingen te doen loopeu. In overleg met het bestuur der Straits Settlements is het plan gevormd om Nederlandsch-Indische jp ..aoS Jij£C3itf.$eli*®2>p©aa te Singapore e.i Penang 'e vesti gen. Hierdoor zal andere voordeelen, die met de opneming van* Nederlandsch-Indië in de Algemeene Postvereeniging in verband staan, daargelaten eeu aanmerkelijke verbetering van de ^postgemeenschap tusschen Nederland en Indie worden verkregen. Met diverse stoomgelegenheden zullen daardoor van Singa pore en Penang uit, de mailbrieven rechtstreeks naar de verschillende deelen van den Indischen archipel verzouden kunnen worden, hetgeen tengevolge zal hebben, dat op een aantal plaatsen de brieven uit Europa hetzij eenige dagen, of zelfs (in her oostelijk gedeelte der Indischen archipel) een halve of een ge- heele maand vroeger zullen ontvangen-worden dan bij de tegenwoordige regeling, die medebrengt dat de Europeesche mails voor het grootste gedeelte eerst, naar Batavia gaan, en dat van daar pas de brieven naar hun bestemmingsplaatsen verzonden worden. We onlleenöri hei volgende aan het SJda'CcBitscIi Dagblad Vrijdag nacht even voor half vier uur werd te Utrecht brandalarm gemaakt, weldra hoorde men de brandklok, blies de torenwachter, de verdere' klokken deden zich Imoren, de kleppen werden geslagen, en de brandspuiten trokken naar een zich op de Witte— vrou.wensii-a.at, alhier bevindend perceel, bewoond door den grutter H. Pumpe. De brandive.er kweet zich goed van haar taak, zoodat legen half vijf ure dooi de hulp der spuiten het gevaar scheen geweken te zijn. Daar eentor liet achtergedeelte v.m het bran dende perceel, zijnde h$t pakhuis met de smitmolen aan de Willemskazerne grensde, had bereids de mas sa vonken van 't brandende graan, nadat de grutters- jnoleu en ook de keuken van T pand van den apo theker, den heer de Graaf, daaraan belendende, ver brand waren, zich over de kazerne verbreid. Weldra begon de houten hoek van het dak der kazerne vuur ie val ten en vond de vlam zooveel voedsel, dat zelfs Je stoomspuiten niet bij machte wa ren den voortgang van 't vuur te stuiten. Behalve dat de kazerne tot woning voor militairen diende, waren ook de magazijnen van genie, artillerie en infanterie in 't; gebouw geplaatst. Van dit alles' kon men niets redden, maar men begrijpt, dat het enorme slof .opleverde tol het aanwakkeren der vlammen. Spoedig stond dan ook 't kolossale ge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1