1877. Verschijnt eiken Maartdag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 lire, behalve op fJhristelijke feestdagen. Prijs per drie maanden franco2, 'Enkele Hommers- 0,07 Uitgever Gr. W IJ T M: A. TE AirDDELBUR<}. Prijs der Advertentie*: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels f 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents oer regel. 1—(5 Zoo werd dan de Ambachtschool van Batavia, aldaar voor de ongelukkige kinderen van Euro- peesche en Inlandsche afkomst gesticht, lo om hen te zoeken voor en te brengen tot het Koning rijk der hemelen en 2o om hen te vormen tot flinke en ijverige leden der maatschappij, naar Depok verplaatst en veranderd, of beter gezegd uitgebreid tot -een landbouwgesticht. Men meende, dat men aldus oneindig beter het groote doel, dat den Christenen in Indië voor oogen stond, zou bereiken de geestelyke en maatschappelijke redding dier kinderen, uit blan ken en zwarten ontsproten. En ik geloof dat onze vrienden goed hebben gezien. De meest algemeenè bron van bestaan in NederlandsCh-Indië is de landbouw. Handel, nijverheid, ambachten, voor zoover zij niet onmid- delijk met den landbouw verbonden zijn, kunnen "daarmede niet in vergelijking komen. Wat zijn, door de weelde der natuur, de behoeften in Indië niet betrekkelijk klein aan hetgeen de kunst voortbrengt. En lang zal liet duren eer in den wereldhandel de vraag naar voorbrengselen van Indische nijverheid zal beginnen en die naar voortbrengselen van Indischen landbouw zal ophouden. Daarby gaat de landbouw in Indië eene be tere toekomst te gemoet. Wettelijke verorde ningen, die het verkrijgen van rechten op den grónd voor de Europeesehe en daarmede ge lijkstaande bevolking niet begunstigden, zijn geheel veranderd en een betere toestand is aan gebroken. Eu welk is nu het doel van het landbouw gesticht te Depok Wij laten het prospectus zelve spreken. De opleiding zal bestaan in het doen verrichten van persoonlijken arbeid; het doen uitoefenen van bedrijven, welke met land bouw in verband staan, of waartoe het land eene gunstige gelegenheid aanbiedt; veeteelt, eerste bereiding van producten voor verbruik en handel; steen- en pannenbakkerijen, enz.voorts in lager onderwijs en het onderricht, voor zoo veel doenlijk, in de vakken welker kennis voor de uitoefening dier bedrijven nuttig wordt ge oordeeld." Daarvan verwacht liet bestuur lo. eene maatschappelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, die den kweekelingen een zelfstandig bestaan aanbiedt 2o. eene kolonie, die zich langzamerhand om deze inrichting zal vormen 3o. de practische oplossing van groote aagstuk voor Indië, hoe uitgestrekte gronden ?r arbeiders, en arbeiders zonder grond, met elkander in verbinding kunnen worden ge bracht. De school en het gesticht te Depok, waai de uitnemende hulpprediker Beukhof godsdienst onderwijs geeft en de verdienstelijke onderwijzer Te Niet zooveel doet in het belang der kwee kelingen, wordt een ander seminarie, dicht bij datgene, dat door Ds. Schuurman op" dezelfde plaats werd opgericht. Maar het wordt een seminarie, waar zendelingen gevormd worden, zooals de Hernhutters dat doen, die godsdienstige opvoeding met opleiding tot den landbouw ver eenigen. De jongelieden te Depok gevormd, zullen zich allengs op Java en andere eilanden in onze Oost verspreiden en kunnen op de ver schillend!; plaatsen, waar zij landbouwinrichtin gen stichten, tot rijken geestelijken zegen wor den voor de bevolking, in welker midden zij zich gaan vestigen. Het steunen van Depok, is dus het medearbeiden aan de zending. Wij juichen dit plan en doel daarom van harte toe en zegenen biddend het vruchtbare, g-zoude en schoone Depok, waar, door hst ge meente-bestuur der Vereeniging van inlandsche christenen, daartoe grond in erfpacht is gege ven, geschikt voor de teelt van koffie, tabak, kakao enz., en genoegzaam voor de oprichting der gebouwen. Wij hebben thans het verslag van 1876 voor ons. Dat verslag getuigt van zegen en vooruit gang. De oudste zes meisjes waren behulpzaam in de huishouding en door vier kwekelingen werd aan de landbouwwerkzaamhehm deelgeno men. Het getal der kweekelingen is met 11 vermeerderd. Eenigen keerden tot hunne ouders of bloedverwanten terug, terwijl een bij ds Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij werd geplaatst en drie meisjes in betrekkingen bij familiën. Met den landbouw gaat het immer voor uit. Behalve het aanleggen van koffietuinen het aankweeken van Vanille en liet aanplan ten van indigo, is men er nu ook op be dacht, om Batavia van uit Depok van groenten te voorzien. Steeds gaat men voort op groote schaal land te ontginnen. De geldmiddelen brachten meer op dan het vorige jaar en hiervan zegt het verslag »hoe ruimer die bijdragen ons toevloeien, hoe eerder wij mogen verwachten het tijdperk te berei ken, waarin het gesticht geheel »of ten deele in zijne behoeften uit de opbregggt 'van den landbouw zal kunnen voorzien." Het verslag eindigt met het woord terug ziende op het verledene, bemoedigt dit de Directie, om ook voor de toekomst haar ver trouwen te blijven stellen op Hem, die zich steeds heeft betoond te zijn een Verhoorder der gebeden en een Vader der weezen." Ziedaar met eeu enkel woord, waarde Le zers u op een inrichting gewezen, die niet alleen voor Java, maar voor geheel onze Oost tot rijken zegen zijn kan. Hare kweekelingen kun nen en zullen zendelingen worden, in meer dan één opzicht voor onze Indien tot een uitge breide weldaad. Dit werk der Christelijke liefde ginds, verdient even zeer onze liefde en geldelijke belangstel ling als het werk van onzen trouwen etï ijverigen broeder van 't Liadenkoiït hier. Den president van Charante met zijne echt genoot mogt ik in het verloopen jaar ten mijnen huize ontmoeten. Wie hem leert kennen moet hem liefhebben. Nu heeft hij zijn woonplaats, van Batavia naar Depok verplaatst, om al zijn krachten en liefde aan het landbouwgesticht te kunnen wijden. Wie aan mij eene gave wil zenden, vindt mij van harte bereid, om die naar Depok over te maken. Zegene de Heer het liefelijke Depok en de trouwe Directie en onderwijzers van het In disch Landbouw-gesticht J. P. NONHEBEL. Middelburg, 8 Oct. '77 Middelburg, 19 October 1S77. Volgens een bij het departement van Koloniën ont vangen telegfi'.iai van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie beeft Kraeng Bonto-Bonto zich onderworpen en is hij voorioopig te Pankajene (Noorder districten van Celebes) geïnterneerd. De minister van koloniën heeft ingezonden zijne mem. van beantwoording op het verslag over de ont werpen, bevattende de van Metlsa»- itUïiNch-Sndie over L878Hij heeft daarbij eeni- ge noodzakelijke aanvullingen voorgesteld. Uit het antwoord blijkt, dat gedurende het ho pende jaar geen uitkeering der bijdrage aan het moe derland zal kunnen geschieden. Dat zich met opzicht tot de betaling van den koop prijs der ingeleverde koffie wederom raoeiel ijk heden zouden voordoen, daarvan is der Regeering niets be kend. De raming der opbrengst van de koffie zal worden overtroffen met f 1,582,000. De minister had met genoegen ontwaard, dat men genegen is op uiterst vrijgevige wijze hi de behoeften van Indie te voorzien. Na rijpe overweging blijft hij volharden bij zijn voorstel omtrent de te sluiten geld- leening van 16 millioen. De rente van 41/2 pet., werd als maximum beschouwd. Het verdiende aanbeveling om de regeeringSplannen betreffende den aanlog van nieuwe staatsspoorwegen op Java bij de begrooting te behandelen. Het tijdperk van inkrimping der uitgaven voor Atcbin is aangebroken. De begrooting moet daarvan den indruk geven. Bij de Dinsdag voor het district Winschoten gehou den verkiezing van een lid der TwëMle Kamer (in plaats van den heer Jonckbloet), werden 339 stemmen uitgebracht, waarvan de heer mr. 21. Goeman ®OB»gesJns er 269 verkreeg, zoodat clie heer is gekozen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1