ïitrk, School cn liuJntg. a n <1 b ;i w. GEMENGDE BERICHTEN. 'A BUITENLAND. niet te boven gaande, tnsschen Nederland en Belgie in het leven geroepen. Vaa de zijde van Nederlaad komen voor dien dienst alleen in aanmerking de postkantoren in plaat sen, alwaar tevens Rijks-telegraafkantoren zijn ge vestigd. Voor telegrafische postwissels naar Belgie is door de afzenders hier te lande te betalen a. het voor gewone postwissels naar België verschul digde recht van 21/2 cent voor elke f 12.50 of ge deelte van f 12.50 b. de kosten van het telegrafisch bericht, volgens het tarief van den Rijkstelegraaf. Dit besluit treedt in werking den lsten Novem-r ber 1877. De IVcdci'landsche üSllitaircu Bond telt thans 574 leden en 98 begunstigers, en dus 359 meer dan het vorige jaar, door wier bijdragen jaarlijks over f 1,782'50 te beschikken is. Onder presidium van generaal von Wrangel werd de algemeeue verga dering dezer dagen te Utrecht gehouden. De berichten betreffende de afdeelingen en de ge legenheden die op het voorbeeld van „Te Huis" te Utrecht op vele plaatsen zijn geopend, luiden gunstig. Als een enkel staaltje von veelvuldig bezoek kan die nen dat in den Helder in 4 maanden tijds 1600 postzegels zijn afgegeven aan militairen die van „Te Huis" gebruik maakten. Onder andere mededeelingen was die van den heer Wolbers, dat. door den Frieschen Jongelingsbond eene inrichting te Leeuwarden werd gesticht geheel onaf hankelijk, maar toch in navolging van den Miliraireu bond. Ü3 heer Marmelstein fungeert, gelijk onze lezers uit een paar hoofdartikelen in ons blad weten, als reizend agent der vereeniging. Moge deze wolk als eens mans hand, weldra rijken zegen voor ons leger en daardoor niet minder voor ons nationaal welzijn afwerpeD Uit Brussel wordt aan de Berlijusche Germania, het hoofdorgaan der ultramontanen in Duitschland, ge schreven, dat daar het gerucht is verspreid, dat „het Diiitsche rijk met Nederland en Belgie een truc- taat heeft gesloten waardoor het zich in 't geval van een nieuwen Duitsch-Franschen oorlog het recht van vrijen doortocht voor zijne troepen door het ge bied van die beide landen zou hebben verzekerd." Het behoeft geen betoog, dat dit bericht moet worden opgevat met groot wantrouwen de bron waardoor het tot ons komt, is meer dan verdacht. Opmerking ver dient het echter als een bewijs van de alom ver breide vrees voor verwikkelingen, die uit een moge lijke overwinning der conservatieve partijen in Frank rijk zouden kunnen ontstaan. Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gera. te Monnikendam II. M. M. Rtipparil Amstelveen. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Meppel H. W. van I oon Voorthuizen. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Vlissingen Sb C. v. (I. Horst Goriuchem. Amsterdam dr. A. Kuyprr Emer. predik. Maartensdijk J, v. <1, Werf Kesteren. Nijkerk (1. Gewin Abcoude. Maassluis W. Vliegeifihnrl Enschedé. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Edam W. Lnhreli Candidaat. Te Amsterdam is door eenige heeren eene school geopend tot het geven van meer uitgebreid lager on derwijs aan burger-kinderen. Te Zierikzee zijn zes nonnen aangekomen om in het voormalig „Hotel van Veen" onderwijs aan R. C. kinderen te geven. De Tarwe heeft in liet land van Axel over het algemeen niet meer dan een half g°was opgeleverd, zoowel in korrel als in stroo. Rogge, hoewel niet zwaar, gaf toch een vrij goede opbrengst. Gerst leverde zeer weinig op, zoodat er in sommige streken slechts ongeveer 20 hectoliter van de hectare wordt verkregen. Haver gaf niet meer dan middelmatige opbrengst. De laatst - gevallen regen heeft over het algemeen op de granen een nadeeligen invloed uitgeoefend. Kanariezaad, zeer weinig voorkomende, heeft een vrij g)ed beschot ge geven. Paardeboonen, waarvan men eene goede ver wachting had, gaven maar een middelmatige opbrengst. Erwten hebben mede eeu schrale oogst opgeleverd vooral voor dit product was de nath id zeer'nadeelig. Koolzaad, ofschoon niet veel voorgekomen, heeft een bevredigend beschot gegeven. Vlas is over het. alge meen zeer slecht geweest een enkel partijtje hier ,en daar gaf iets betere uitkomst. Aardappelen geven weinig beschot, en de qualiteit laat nog al te wen- schen over; ofschoon bij de vroeg geroeide nog al veel kwaad voorkwam, is dit bij de latere niet noe menswaard. Er heeft thans geen veizending plaais, en de prijzen loopen van t 3.70 tot f 4 per hecto liter. Suikerpeeën geven slechts een half gewas ze zijn zeer klein van stuk; men heeft er veel meer van ge zaaid dan in de laatste jaren. Klavers leverden een uitmuntende opbrengst. De weilanden en dijken geven voor het tegenwoordige nog overvloedig voedsel voor het vee. Boomvruchten, inzonderheid peren en appelen, leveren ook hier, evenals elders, zeer weinig op. De veestapel blijft een goede gezondheid genieten; van longziekte onder het rundvee heeft men, na het voor gekomen geval in de gemeente Philippine, niets na ders vernomen. Maandagmorgen omstreeks 10 uur ontstond er brand op de hofstede van M. Box onder Biggekerke. Bij den aanvang had de brand een dreigend aanzien, daar de vlammen door den hevigen wind werden aangewakkerd. Door de krachtige werking van de spuiten van Koudekerke en Biggekerke, was men den brand ten 12 ure meester. Huis en schuur zijn be houden gebleven. Bij het zware onweder dat gisterenmiddag woedde sloeg de bliksem in den korenmolen van Souburg, en veroorzaakte brand,, die echter spoedig gebluscht was. De pot verwijt den ketel dat hij zwart is. Zoo gaat het ook onder de dagbladen. Onlangs oordeelde de Goesche Courant het noodig een vermaning aan het adres van het Zeeuwsch Dagblad, over het niet ophouden van deu rang als koningin (tje) der aarde, te richten. Thans is de beurt aan het Zeeuwsch Dagblad om het Haagsche Dagblad eens te recht te wijzen. Zij berispt dat blad over haar taal die in beschaafde kriDgen niet te huis behoort. Zoo kan men soms in de beruchte Zierikzeesche Nieuwsbode in de eene kolom lessen van goed fatsoen en wellevendheid ontvangen en in de volgeude kolom den bekenden onzin of erger dan dat over Kaatje te A. of Pietje te B. lezen. De balk en de splinter is een treffende gelijkenis tot in onzen tijd door onvertroffen eenvoud en on- miskeubare waarheid gekenmerkt. Een schippersknecht te Wemeldinge, woidt ver dacht eene belangrijke som geld van den schipper, bij wien hij diende, ontvreemd te hebben. Dien ten ge volge is hij Zaterdag' gevankelijk uit Bergen op Zoom naar de gevaugenis te Middelburg overgebracht, om eerstdaags rekenschap te doen. Spoedig zullen door de postadministratie nieuwe postkaarten in omloop worden gebracht. De adreszijde verliest den rand, maar wordt een wapen rijker. Te Amsterdam zijn kanonnen met affuiten uit de fabriek van Krupp aangevoerd. Ze stonden Maan dag bij de Muiderpoort op de wagens van Krupp, eu trokken zeer de aandacht, Het totaal der giften voor Aruba, bij de Tijd ontvangen, beliep Zaterdag reeds f 5480,48. Een voormalig Apostolisch Vicaris van Curagao de heer J. F. A. IC. te Zenderen, schat het getal hongerlijdenden op 2000. Drie maanden zal de hulp moeten strekken drie maanden lang is dus op 't al lerminst f 400 daags noodig', of te zamen f 35,000 a f 40,000. Maandagmiddag tegen 12 uur strandde bij IJmuiden de schroefsleepboot Archimedes de beman ning, vrouw en kinderen, te zamen 13 personen, zijn gered door middel van de reddingsboot. Er schijnt doorgaande overvloedig haring te vangen te zijn. De meeste schepen die in den loop der maand te Vlaardingen terugkwamen en om de Zuid vischten, verkregen in slechts korten tijd vrij goede vangst. Ongelukkig is het stormachtige weder dezer dagen oorzaak, dat die gunstige gelegenheid der visscherij aanmerkelijk belemmerd wordt niet alleen, maar ook, dat velen belangrijke schade aan het vischtuig beloopen. Bij het begin dezer maand overtrof de aanvoer dien van het vorige jaar voor zooveel betreft Vlaardingen reeds 7065 ton gezouten haring en werden 24 reizen meer gedaan. De andere visschersplaatsen deelen naar verhouding in dien zegen. Het paard-mensch, Bertacinni, was Zondag niet meer in staat te loopen. Hij heeft Donderdag kou gevat en is in het Haagsche Gasthuig overleden. Gisterenmiddag ten ongeveer la/4 ure, is tenge volge van een hevigen donderslag, een schoorsteen en een gedeelte van het dak van een huis in de Schil- dersteeg te Rotterdam 'ngestort. Hojwel het pand door zes huisgezinnen bewoond wordt, zijn er geen persoonlijke ongelukken bij gebeurd. In sommige streken van Limburg bestaat het volksgebruik, dat men aau iemand, die hertrouwt, eeue ketelmuziek brengt. „Rammelen" noemt men dat daar, en bij zulk eene gelegenheid worden gewoonlijk wanordelijkheden gepleegd. Zekere A. Z., vroeger koetsiersknecht en op 10 Oct. 11. uit de cellulaire gevangenis te Dordrecht ont slagen, waar hij eene maand had doorgebracht wegens feitelijk verzet tegen de politie, thans te Delft wo nende, heeft getracht zijne vrouw den hals af te snij den. Nadat de vrouw Maandagnacht, uit vrees voor 1 haren man, buiten hire woning had doorgebracht, wilde zij Dinsdagvoormiddag naar haar woning terug- keeren ten einde eenige kleederen te halen. Op den weg daarheen ontmoette ze haren man, die haar naar huis vergezelde. Hij was er niet tegen dat zij de kleederen medenam, doch terwijl zij bezig was ze bijeen te pakken stelde hij haar voor Ie zamen de zaak te schikken, eu toeu zij, op dat oogenblik ge rustgesteld, zich door hem liet omarmen, haalde hij een mes, hetwelk hij onder zijn hemdrok had ver borgen, te voorschijn. In de daarop gevolgde worste ling geraakten beiden op den grond, waarna hij baar aan de achterzijde van den hals eene negen centimeter breede wond toebracht. In de veronderstelling, dat hij haar genoeg had gegeven, bracht hij zichzelf met 't zelfde mes een niets beduidend wor.dje aan deu hals toe, van welke omstandigheid de vrouw gebruik maakte om zoo spoedig mogelijk te ontvluchten. Buiten gekomen, begaf ze zich in eene woning in de buurt, docb kon 't niet verder brengen dan tot den gang, waar zij tengevolge van hevig bloedverlies in eenzakte. De onverlaat, die zijn vrouw gevolgd was, doch - in de woning waarin zij de wijk had genomen niet werd toegelaten, ging de straat op, en een agent van politie ontmoetende, verzocht hij dezen hem te' arresteeren, wijl hij zijn vrouw had cm 't leven ge bracht. A. Z. is een aan den sterken drank verslaafd sujet met een gemeen uiterlijk, en sedert, lang stond zijne vrouw bloot aan ruw geweld en mishandeling. Men verwacht spoedig het overlijden van Mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht. Reeds Zondag zijn de laatste Sacramenten den hoogeu lijder toegediend. Op de Fratische en Engelschs kusten woedden dezer dagen hevige stormen. Tal van schepen zijn dientengevolge vergaan. Groot was de sensatie, te Alphen eu omstreken toen men Maandag vernam de aannemers van den spoorweg LeidenWoerden zijn faillet, verklaard. Die slag is voor velen bedroevend, als men weet dat zeer veel werk, o. a. smidswerk door hen niet was betaald. Menig werkman en winkelier zal de schade moeten dragen er worden velen genoemd, die nog geen cent voor het gelever e werk hebhen ontvangen. Een zal tnsschen f 800 a f 900 toekomen, een tweede f 200 en een derde f 150 ze allen te noemen is ondoenlijk. Het werk wordt van wege de Maatschappij doorgezet de gehuurde en geleende gereedschappen zijn aan den ketting gelegd, en alle mogelijke zaken geinventariserd. Ook zijn er flinke bezuinigingen gedaan, o. a. metse laars die 36 cent per uur verdiendeu, hebben zich nu voor 25 cent verbonden. Een ploeg werkvolk van 26 man, voor hetzelfde werk, is verminderd tot 12 man enz. Door de aannemers waren, naar men zegt, bij hun bankier te 's Hage reeds 4 tonnen goud gelicht, doch deze weigerde verder te gaan, toen zij nera nog meerdere gelden vroegen vandaar de staking. Dinsdag ochtend is door al het werkvolk de arbeid hervat, en alles is zeer rustig. Tot het ontginnen van steenkolenmijnen in de provincie Limburg is eene maatschappij opgerich'. ex concessie verleend. De maatschappij is genaamd „Voorwaarts" en is gevestigd te Dordrecht. Groot waren de verwachtingen van 14 October en mager is de uitkomst. Een gevoel van teleurstelling kunnen wij onmogelijk onderdrukken, nu we, na be langstellend te hebben gevraagd wat zal de uii komst van den strijd der meeningen zijn, antwoorden moeten. Frankrijk heeft gesproken, in grooten getale, grooter - dan ooit is de opkomst ter stembus geweest en welk antwoord heefr Frankrijk gegeven op de vraag wilt ge door de republikeinen of door de clericalen gere geerd worden Wij geven het anderen te doen een antwoord op die vraag te geven, wij verklaren zeer nederig het niet te kunnen. Enkele opmerkingen dus slechts. Er is groote overeenstemming geweest. Onder de ruim 500 verkiezingen komen slechts 14 herstemmin gen voor. ij De Bonapartisten hebben het meest bij deze ver kiezing verloren. Niet minder dan 11 der hunnen o.2! zijn niet herkozen, en hun zetels werden meestal doorMj koningsgezinden ingenomen. In plaats dat de 363 republikeinen allen zijn her- kozen zooals verwacht werd, zelfs versterkt- mend meende dat de opposanten met hun vierhonderden de kamer zouden verschijnen) bewijst de uitkom dat slechts 310 a 320 republikeinen oyer-fle

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2