CHRIST EL UK-HISTORISCH BLO. t te 201. Donderdag 18 October. 1877. HET ZÏJKDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof '2, Enkele nommers- 0,07 FV Gr. Uitgever WIJTM A IV MIDDELBUR' 4. Prijs der Advertenttën: Per regel 15 ets. Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1—0 Het. geloof overwint de wereldzoo luidt een der heerlijkste beloften in de H. Schrift. En dat geloof rust ook niet, voordat die wereld, in al zijne vertakkingen en gelederingen, over wonnen is en gebracht aan de voeten van den Heer der Heeren en den Koning der Ko ningen. Het mag niet rusten en kan ook niet rusten. Het eerste predikt Gods Woord, het laatste eene geschiedenis van moer dan achttien eeuwen. Onze tijd. met al zijn ongeloof en stof vergoding, niet het minst. Nooit is zoo veel gedaan. Rechts en links van het scheepske der Gemeente wordt het net des Evangelies uitgeworpen. In allerlei diepe en ondiepe wa teren. Het leger der Christenen is den Donau over en den Balkan door en rukt steeds ver der op naar de laatste versterkingen des vij- ands, den laatsten grooten slag te gemoet. Het wordt wel geslagen, maar niet verslagen. Het is, als Josua's leger, wel eens moede, maar immer vervolgende. Eu steunt by eiken strijd hier op aarde eeu legerhoofd op de kracht en sterkte van zijn leger bij de Christenen heeft juist het omgekeerde plaats. Dat leger, of legertje, hoe gij het noemen wilt, steunt op zijn Legerhoofd, die de eenige kracht en overwinning is van allen, die Hem volgen. Het staan onder Zijne hoede en voor Zijne rekening, is hunne eenige sterkte. Daaraau dacht ik, toen ik onlangs het derde verslag van bovengenoemde inrichting in han den kreeg. Depok is gelegen op Java, in de Assistent- Residentie Buitenzorg, op achttien palen afstand van Batavia. Doch laat ik u eerst iels van het ontstaan en de geschiedenis van dat gedenkteeken der Christe lijke liefde meedeelen. In onze Oost leeft, en wij mogen er wel bijvoegen, lijdt een geslacht, dat ons blijvend aan de schuld en schande der Europeanen, dei- Nederlanders bovenal, herinnert. Het zijn die ongelukkige afstammelingen van blanken en inlanders, d e door de eersten worden uitge worpen en zich zelf toch ver boven de laatsten ver heven achten. Arm en treurig is het leven van de meeste dier mensehen. Zij trachten zich gelijk te stellen met de Europeanen, met welke de wet van Nederlandsch-Indië hen gelijkstelt. En oefenen de eersten, als eene van de inland- sche bevolking afgescheide klasse of stand, in den regel de bedrijven niet uit, waarvan de groote menigte inlanders leeft, de laatsten trach- daarin hun voorbeeld te volgen. Zij werken it. Doch wat mogelijk is voor het betrekkelijk Het lid der Provinciale Staten van Zeeland, tevens burgemeester van Koewacht, de heer P. F. DierïcËi is overleden. Blijkens een advertentie in de N. R. C. van gis teren zullen de Amerikaansche .SaBSjile-zasBges's i behalve Middelburg ook nog Zierikzee en Gouda be- zoeken. Woensdag zal door hen een afscheids-concert te Rotterdam worden gegeven, waarvan de opbrengst bestemd is voor twee stichtingen te Rotterdam i bestaande, nl. het Sophia-kinder-ziekenhuis en de in richting voor havelooze kinderen. Vjijdag vertrekken de zangers en zangeressen, 14 in getal, naar Berlijn, waar zij in het academiegebouw voor de keizerlijke familie zullen optreden. Hun overkomst van Engeland blijft bepaald op Vrij dag a. zoodat de aankomst te Vlissingen Zaterdag morgen verwacht kau worden. kleine getal Europeanen, is op den duur ondoen- I lijk voor het veel grooter getal hunner afstamme- j lingen. Aandoenlijk zijn dan ook de verhalen, i die ik las en hoorde van deze paria's, van deze uitgeworpenen door Europeanen en Inlanders beiden. Ook over hen heeft zich de Christelijke liefde ontfermd. Om aan deze hulpbehoevende kin deren van Europesche afkomst eene aan hunne omstandigheden geëvenredigde opvoeding te geven en hun een middel van bestaan te ver schaffen, inzonderheid door de uitoefening van ambachten, werd voor ruim een twintigtal jaren te Batavia eene Christelijke Ambachtschool opgericht. Die school werkte met zegen, al had zij te kampen met allerlei be/rvaren, die eene Christelijk-pkilantropische inrichting overal, maar bovenal in onze Oost te gemoet treden. Als voortzetting van dien arbeid en uitbreiding van dien is nu, enkele jaren geleden, het land- bouwgesticht te Depok ontstaan, waar de kin deren in den landbouw worden onderwezen en geoefend en het aanvankelijk leeren door arbeid, althans gedeeltelijk in eigen behoeften te voorzien. Ziedaar èn van het ontstaan èn van de geschie denis van het landbouwgesticht te Depok reeds het een en ander medegedeeld. In het volgend nommer dezer Courant wensch ik u te wijzen op den arbeid daar verricht en de aanvanke lijke resultaten, die er reeds werden verkregen. J. P. NONHEBEL. Middelburg, 17 October 1877. Z. iM. dc koning heeft Maandag de buitenplaats wWelgelegen" bij Rijswijk, onlangs aang kocht, be trokken. Heden middag had de plechtige installatie plaats van den heer A. W. baron van Lijnden als burge meester van KoudekeB*kc. Hij werd van zijn buitenplaats afgehaald door een eerewacht, te paard onder commando pan de landbouwers P. Besuijen en F. Wielemaker. De nieuwe burgemeester werd in het nieuwe gemeentehuis dat hiermede ingewijd werd binnengeleid door den wethouder J. Be suijen en begroet door den oudsten wethouder L. Brasser. Het dorp en het schoolgebouw zijn zeer net versierd. Onder onze rubriek „Kerk, School e.i Zending" is ook opgenomen het bericht dat dr. A. tónjper, oud-lid der Tweede Kamer bedankt heeft voor de op ZEw. uitgebrachte beroeping tot predikant bij de N. II. G. te Amsterdam. Dr. Kuyper heeft de reden voor dit bedanken aan den algemeenen kerkeraad opgègeveu en deze brief is opge nomen geworden door de Standaard. Als redenen worden genoemd de minder gunstige gezondheid, die door dr. Kuypers geneesheer niet bestand geacht wordt tegen zoo grooten arbeid, boven dien is de werkkring der predikanten, volgens den schrijver, te uitgebreid in verband met de hun toe gelegde jaarwedde, zoodat hij, geen man van fortuin zijnde, weder verplicht zou zijn een groot deel zijner krachten aan anderen arbeid te besteden, bovendien betwijfelt hij of een beroep gelijk dit uit gebracht met minder dan de helft der ingeleverde stemmen wel geldig is, en eindelijk dat hij ditmaal het heilig enthousiasme voor eeu hoogere roeping niet heeft ervaren. Maandag is de Asii$$eaHiaaiise3ic Uinivcrsi» feit met eenige plechtigheid geopend. Eenige plech tigheid, want het was er zoo saai zeggen de Amster dammers dat de verveling op elks gelaat te lezen stond. Men kwam in de Parkzaal bijeen, een mu ziekcorps speelde het studentenlied. Daarop kwamen burgemeester en wethouders, curatoren, deputatiëu der rijksuniversiteiten, hoogleeraren en lectoren binnen. De burgemeester verhaalde, na het eindigen der tonen, de geschiedenis van het Amsterdamsche Atheneum, en de tot stand koming, in strijd met den wil van den minister Heemskerk, inaar op voorstel van de heeren Kappeyne, Tak, Mackav en de Vries, van de bepaling waarbij aan de Amsterdamsche universiteit het recht toegekend werd om doctorale graden te verleenen. De burgemeester deed voorts de mede- deeling dat een gedenkpenning deze gebeurtenis zal vereeuwigen. Nadat een feestcantate was gezongen hield prof. Moll een feestrede, welks inhoud natuurlijk een lof betuiging was voor de mildheid van het Am sterdamsche gemeentebestuur een aanspo ring aan Amsterdam's ingezetenen om in den geest der vaderen en onder den zegen van den Eeuwigen Vader der menschheid deze universiteit te steunen op dat zij de ware welvaart bevordere. Plet stadhuis was des avonds verlicht en op het IJ werd ter eere van dit feit een vuurwerk ontstoken. De vereeniging van en voor industriëelen heeft in een verzoekschrift aan de Tweede Kamer hare in stemming te kennen gegeven niet het voorgedragen ontwerp tot afschaffing van den zec3>accijn», die 100 pCt. van de waarde van het belaste artikel be draagt. Zij keurt echter af, dat de Regeering 'van invoerrecht thans wil vrijstellen de zachte groene zeep. Immers, als de accijns vervalt, zal van die zeep de invoer uit de Belgische en Dnitsche fabrieken, door eeen hoog invoorrecht beschermd, zoo groot worden, dat onze 62 fabrieken van die soort de mededinging niet zullen kunnen volhouden. Niets verzet zich, volgens het adres, tegen een invoerrecht 5 pCt. op een artikel dat geheel fabrikaat is en hier te lande met zorg wordt bereid. Zulk een invoerrecht zou nog niet 1 cent per kG. bedragen. Er wordt een dienst van tclegrafiscBac posi- wissels, een bedrag van 2o0 'gulden of 500 francs

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1