Ij a n il l>u w. GEMENGDE BERICHTEN. Van af heden zal voor passagiers der Isle en 2de klasse op den Hollandschen spoorweggelegenheid be staan om aan het Statiosa bij de föcui'S te Rot terdam in- of uit te stappen. Dtze maatregel geldt echter voorloopig slechts voor de passagiers komende van- of plaatsnemende naar de hoofdstations, Amster dam, Haarlem, Leiden, 's Hage, "Delft en Schiedam. Bovendien zullen de afzonderlijke plaatskaar ten, daar toe afgegeven, slechts tot aanzienlijke tariefs-verhooging verkrijgbaar zijn. Veel geraak is dus door deze nieuwe regeling van dsn winterdienst voor 't reizend publiek wel niet te wachten. De Maatschappij tot droogmaking van het zui delijk gedeelte der Zesitlerzce heeft aan de leden der Tweede Kamer een „Open brief" in den vorm eener lijvige brochure gezonden. Aan het slot van den brief, die door een aantal bijlagen (houdende ont wikkeling van de verschillende onderdeelen van het plan) wordt gevolgd, verzoekt adressante der Ka mer, bij bet aanstaand onderzoek van het aanhangig wetsontwerp, in de sectiën, in ernstige overweging te willen nemen de twee volgende vragen: „lo. of de zaak der indijking en droogmaking der Zuiderzee in derdaad, zooals de regeering beweert, meer vatbaar is om van Staatswege dan bij concessie te worden on dernomen, dan wel ot het welbegrepen belang van den Staat niet veeleer vordert, dat de droogmaking worde uitgevoerd bij concessie, op de door de adress. voorgestelde voorwaarden en zoo neen „20. of de Regeering het recht heeft, over adress. werk buiten haar toestemming eigenmachtig beschikkende, haar van haar eigendom te ontzetten anders dan tegen voor afgaande schadeloosstelling Het Vaderland profeteerde onlangs dat er een tijd zou komen dat ook bij de stembus de jenever- kwestie zou gesteld worden. Het ware \e hopen maarwanneer? De gerechtelijke statistiek toont aan dat in 1875 veroordeeld zijn door de gerechtshoven 480 mannen 02 vrouwen arrondissem.-rechtb. 11.234 1076 n kantongerechten 28.286 4045 Hoe velen dezer zouden hun ongeluk aan den el- lendigen drank hebben te wijlen Wij wagen niet naar het getal te gissen, overtuigd dat we het cijfer zelden te hoog zouden kunnen stellen. Het is er verre van daan dat de jenever-kwestie bij de stembus zou gesteld worden. In plaats van .Ion liroogkouJov aon vool mrvgolrj lï lïuifon Hf» m fin t schappij ie houden, en aldus te doen gevoelen dat zijn beroep eerloos is, werd bij de laatste gemeente raadsverkiezing te Amsterdam de houder eener be ruchte tapperij in de Pijlsteeg herkozen en de leden van den Raad benoemden dezen heer tot lid van de commissie voor de belastingen Op gezag van de „Volksvriend" deeleii wij dit mede, anders zou ons, en misschien ook onzen lezers, dit be richt ongelooflijk schijnen. //In ons nummer van 7 dezer werd melding gemaakt van een particulieren brief van den voor- maligen president der TTfi'naisvttmïscSic SSegniitollek aan de Volksstem, waaruit bleek dat den heer Bur gers niets van een pensioen bekend is, dat hem dooi de Kngelsche Regeering én uit do ka* der Transvaal zou zijn toegekend, wegens de diensten bij den over gang van de Republiek aan Engeland bewezen. Thans wordt in de N. R. C. het volgende medegedeeld: „De bedoelde brief van den heer Burgers aan de Volksstem was uit Kaapstad gedagteekend 6 Augustus 1877. Vele personen van aanzien en naam in het land nu heli ben een cigenliaiuligen brief van den ex-president, gedagteekend .Tunij jl.onder de oogen gehad, waarin hij schrijft dat hem een pensioen reeds te Piaetoria, (lus in Mei, was aangeboden. Hij ver zocht van die personen ecu bewijs, dat zij dat pen sioen approuveerden, doch dit is door hen natuurlijk geweigerd. Of de heer Burgers een pensioen aange nomen heeft, weel, ik niet maar dat hein van een pensioen niets bekend was, gelijk hij den 6n Augus tus schreef, is derhalve niet waar." De enkele regel uit de Volksstem gaf aan de Goe- sche Courant aanleiding om de Rooien van haar toorn, in overvloedige mate, tegen den heer Lion Cachet uit te gieten. Het blijkt nu dat men t e haastig en t. e partijdig zijn kan. VERBETERING. Oiis bericht in het vorig noinraer betreffende de onderwijzers opgeleid aan de christelijke scholen te Middelburg was slechts in zooverre juist, dat de heer Vu. van RoiScn, aan wien mede de hulponderwijzers acte is uitgereikt was opgeleid aan de christelijke burgerschool, hoofdonderwijzer de heer J. S3, vau lierti, School m lending, Ber. tot pred. bij de Ned. tlerv. Gem. te Zierikzee J. C. Monlijn Alblasserdam. Harlingec J. C. K. Nonhebel Vlaardingen. Katwijk a/'z F. (1. Magendans Slijk-Ewijk. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Maasland E. v. d. Kamp Noordewier. Aaugn. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Giethoorn K, Coldcweij Metzlawier. Hardenberg J. C. Eijckman Benschop. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Hoofdplaat J. A. Visser Harlingen. Hoogvliet W. Briël Houten. Volgens eene opgaaf in het U. D. zullen de Hoogleeraren in de theologische faculteit aan de Rijks universiteit te Utrecht alhier in de volgende vakken kollege geven Prof. J. I. Doedes Theol. Encyclopaedie Exe gese N. T,geschiedenis der godsdiensten gesch. van de Leer van God. Prof. J. J. van OosterzeeN. T. (oud-christelijke Letterkunde) Wijsbegeerte van den godsdienst. Prof. N. BeetsGesch. der chr. kerk Dogmen- geschieden Ethica. Trof. J. J. P. Valeton Inleiding O. T. Exeqese O. T. Gesch. van den Israël, godsdienst. LI. Vrijdag 12 dezer had te Oostburg de stem ming plaats voor vijf gemachtigden van het kiescollege, waarbij de aftredende H.H. A. German met 100 Jacob Versluijs 88 Tz. de Smidt 93 A. van Baal 83 en Iz. Ie Grand 84 stemmen werden herkozen. Naar de Stand, verneemt, wordt ds. J. A. Schuurman dezer dagen hier te lande verwacht.. Met het stoomschip Celebes uit Batavia vertrokken, zal hij eenige dagen te Napels doorbrengen, om daarna de reis naar Nederland voort te zeiten. De Leidsche Courant gaf het volgende overzicht van het afgeloopen saizoen Buitengewoon laat is alle gewas dit jaar aangeko men. Het was bijna zomer geworden, toen nog maar schraal aan de vraag naar groenten kon worden vol daan. Uit het Westland kwamen de asperges, die ten gevolge van de langdurige koude niet mooi wa ren; hierop volgde het rooien der vroege aardappelen, dio wegens de hoogo prijzen.f>n den handel met het buitenland zeer goede rekening gaven, en daarna had de verzending van aalbessen plaats, waarvan de pluk ruim bleek te zijn. Op steenvruchten kon niet ge rekend worden; de perziken o. a. waren dit jaar een uitgezochte lekkernij en, ofschoon de peren- en appel- boomen mooi gebloeid hadden, het bleek weldra dat de vruchten spoedig zouden geteld zijn. De zeer uitgebreide teelt van aardbeziën verschafte ook dit jaar de voldoening van een overvloedig n pluk; voor verscheiden duizenden guldens werd van deze vrucht wijd en zijd omgezet. Hiermede was het fraaiste ge deelte van den zomer verstreken. Het was langdurig droog, maar vast weer geweestde thermometer klom in Juni vaak tot 80". Doch nauwelijks was de helft van Juli aangebroken, of het weer werd onbestendig en zeer regenachtig tot October toede thermometer heeft dan ook niet meer het genoemde cijfer bereikt. Boven verwachting was intussehen de hooibouw uitgevallen. Zoo er iemand dit jaar reden heeft tot tevredenheid, het is de boer. Er was altijd overvloed van gras, en ofschoon er thans over over de tong- blaar onder de koeien geklaagd wordt, de opbrengst van het, zuivel heeft menige beurs gespekt en de hooge prijzen van het, vee goede rekening doen maken. Schrikbarend was de ziekte onder de vroege aard appelen uitgebroken. Heele partijen gingen, als ten eenemale. tot voedsel ongeschikt, naar de fa brieken. Ook onder de late «aardappelen was de ziekte ontstaan en de stortregens deden het ergste vreezen. Bij het rooien blijkt het nu, d«at over het algemeen de toestand niet veel ongunstiger is dan anders, lil Gelderland zijn wel is waar geheeie akkers met de zieke aardappelen omgedolven. In de duinen zijn nog al aard«appelen verdronken. Een verbouwer te Katwijk, die het vorig jaar voor f 1300 omzette, rekenende nu op f 500, hoewel de prijzen zeer hoog zijn. Men spreekt van f6 of f 7 de heet. voor de beste winter-duinzand-aardappelen. Reeds vroegtijdig werd voor het te veld staande gewas der uien f 2 geboden, doch de verbouwers bedongen f 2,50. Bijna overal is van dat gewas voor Engeland verscheept, ten gevolge waarvan de prijs aanmerkelijk gestegen is. Het koolzaad voldeed bij de dorsching vrij wel, het vlas gaf een uitmun tende uitkomst, van de granen werd middelmatig ge oogst. De vroege koolteelt viel tegen en de late is ook niet ruim. De bloemkool kwam niet vooruit, zij was schaarsch en onaanzienlijk; ook thans staan er o. a. te Rijnsburg nog geheeie velden, waarvan de planten weinig of geen bloem meer beloven. Met goed gevolg werden uit de Veenen augurken en snij- boonen verzonden, doch toen de regen aanhield en hevige wind losbrak was het spoedig met het een en ander gedaan. De akkers werden overal ziek van het overtollig water, zoodat, het tweede gewas van tuin- boonen niet slaagde. Ook de late peen zijn niet best; dciarentegen vertrekken uit Veur, inzonderheid naar Amsterdam, scheepsladingen met uitmuntende andijvie. Nog hangen er onrijpe vruchten aan den raoerbe- ziënboom, waarvan de pluk zoo luttel was, omdat de koesterende zonneschijn ontbrak. Bijgevolg had men van de dru»ven geen beste verwachting. Wel zijn er mooie meloenen uit de bakken en druiven uit de kassen gesneden, maar het gewas langs de muren is eigenlijk niet rijp geworden. Als het Westland geen fraaie druiven heeft, waarvoor men poging kan doen j door ze achter ramen vooruit te brengen, dan is de druiventeelt bij anderen niet gelukt. De hoedanigheid van de druif uit het Westland is dit jaar dan ook niet roemens waard. In de laatste weken heeft in de longziekte onder het rundvee in Utrecht, zulk een ernstig ka rakter aangenomen, dat van hooger hand krachtige maatregelen ter beteugeling dier vreeselijke ziekte zullen genomen worden. De zangvereeniging „Eensgezindheid" te G rijps- kerke, vierde de vorige week haar twintigjarig be staan, in tegenwoordigheid van de vereenigingen te Nieuwland, Si. Laurens, Serooskerke en Koudekeike. Er is in den laatsten tijd gesproken van spoor- weg-materieel te Ylissingen liggende; de consul-generaal van de voormalige Zuid-Afrikaansche republiek zou naar Engeland geweest zijn tot overneming. Volgens mededeeliiig van den consul is het bericht niet waar. De openbare veiligheid laat in het land van Cadzand veel te wenscheu over. Herhaaldelijk wor den pogingen in 't werk gesteld (en ze zijn reeds herhaalde malen gelukt ook) om koeien uit de weide te stelen. De vurige week is ingebroken bij een juffrouw te Retranchement en f 300 gestolen. Vol doende politie langs de Belgische grenzen z«il zeker niet tot de overdadige weelde behooren. Een schipper, te Vlake woonachtig, deelde Don derdag middag aan een conducteur bij de Staatsspoor wegen mede, dat zijn knecht hem een belangrijke som gelds ontstolen had en vermoedelijk met den trein zou trachten te ontvluchten. De conducteur V hield een oog in 't zeil en zag aan het volgende station een persoon in den trein komen, die hem voorkwam de bedoelde te zijn. Te Bergen op Zoom aangekomen, hield de conducteur dien persoon aan, en leverde hem der politie over, daar het bleek, dat hij zich niet had vergist en de dief nog in het bezit van het ontvreemde was. Naar men aan liet Hbl. meldt, heeft de senaat van het Amsterdamsch Studentenkorps door onvoor ziene omstandigheden zich genoodzaakt gezien, de volk- steesten niet te doen doorgaan. De Kruisheeren zullen, naar de Gelderlander mededeelt, geen bescherming zoeken bij de rechterlij ke macht. De heeren verhuizen du3 en de regeering erlangt de vrij beschikking over de St-Agatha-goederen. De geroetineerdu diefegge, die zich, naar wij indertijd berichten, voor eenige tijd te Rotterdam zeer behendig wist meester te maken van 16 gouden ket tingen en vier gouden ringen, is eergisteren te 's Hage aangehouden, deels nog in het bezit van het gestolenej dat anderdeels in de bank van letning was verpand, Toen Vrijdag ochtend de veldartillerie aan het excerceeren was, had een der manschappen het ongeluk van het paard te vallen, tengevolge waarvan hem de wielen van een stuk geschut over een der schouders gingen. In zeer d<erniswaardigen toestand werd hij ter verpleging naar de infirmerie overgebracht. Met een sneltrein van den Etijnspoor, is eer- gistermiddag te Elten een wisselwachter overreden. De man was onmiddelijk d od. De oorzaak van het ongeluk wordt aan de reeds meermalen gewraakte 5 onvoorzichtigheid toegeschreven, om op het laatste (- oogenblik de baan nog te willen oversteken. Naar het aardrijksk. Wkbl. verneemt, heeft het Hoofdcornité te 's Gravenbage voor den ontworpen tocht naar Nova Zembla f 22*000 a 23,000 bijeen gebracht. .f Uit Gaasterland wordt gemeld Ten bewijze dat de lijstervangst hier in het groot gedreven wordt moge dienen, dat zekere W. P. Woensdag jl. niet minder dan 3000 stuks heeft opgekocht en verzonden .2 Men betaalt thans 8 ct. per stuk. Voor hazen word'.-3 f 1.40 a f 1.70, voor houtsnippen f 1,20 a f 1.3Cs voor eendvogels f 0.75 a f 0,85 en voor patrnzej f 0.60 a 0.65 besteed. Een zóó afzichtelijk beeld van meuschelijke' lende als zioh te Meppel in een 4er buurten opd zal wel ééuig genoemd kunnen worden, In eey

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2