.V. 200; Dinsdag* 10 October. s «r ïiU iMïfli nI,ili U 3 IJ JJ I LE EJ J, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8. ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per dree maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever G. W IJ T 31 A IN", TE MIDDELBURi 4. Prtjs der Advertentiën: Per regel 5 ets.Familie-berichten van 1 6 regels 1,iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 15 October 1877. Wekelijksch «verzicht van de christelijke pers. Op het oogenblik dat, Z. M. de koning aan den heer Kappeyne de vorming van een nieuw kabinet heeft opgedragen en. de natie dus eiken dag het be sluit tot eervol ontslag der tegenwoordige bewindslie den verwachten kan is het zeker niet buiten de orde als we een blik op het bestuur van de tegenwoordige ministers werpen. We laten daartoe twee organen der Christelijke pers spraken, die het meest, schaduw en lichtzijde doen uitkomen De Standaard wenscht van het thans aftre dende kabinet, zonder verder vertoef, een inventaris der politieke nalatenschap op te maken. En dan be gint zij liefst met het eenige goede, dat deze boedel ceel bevatten zal, en dat metterdaad een oogenblik op waardeering, zoo niet. op bewondering, recht heeft: t. w. de ministeriëele klok, die voor het scheidend kabinet de waarde van den tijd gemeten heeft. Met dien tijd toch hebben deze heeren ministers nooit gespeeld, meest gewoekerd, soms tot tooverens toe. Het werken, en dit zal hun duurzame roem blijven, is door deze raadslieden der Kroon weer voor goed in eere gebracht. Ze werkten in meer clan een de partement voor twee, maakten een dag van den nacht, en wisten, des ondanks, aan hun fabrikaat dat merk van degelijkheid te geven, dat elk vermoeden van overhaasting uitsloot. Maar hiermee is dan ook tamelijk wel alles gezegd, en het zou de Standaard niet meevallen voor de eer onzer politieke verzamelaars, indien zich ook maar voor één der overige nummers nog koopgrage bieders opdeden. Het noodlotiigst. erf stuk, dat de natie uit deze ministeriëele nalatenschap te aanvaarden heeft, is geen minder, dan dat de ra- dikalen thans lieer en meester zijn in het land. Dat dit zoo is, heeft het, Nederlandsché volk aan niemand anders te danken, dan aan het thans heengaande kabinet. Men vergelijke, om dit in te zien, slechts den toestand, waarin dit kabinet bij zijn Optreden de zaken vond, met den toestand, waarin het die thans achterlaat, en mete daarnaar af, wat deze raadslieden der Kroon gedurende hun driejarig bewind hebben bedorven. Toen scheen het radicalisme op staatkundig gebied met volkomen machteloosheid geslagen thans staat de „liberale zon" aan onzen politieken hemel hooger dan ooit. „Ja het, geloof aan de levensvat baarheid van het radicalisme is allengs in zoo sterk kontrast met de vliegende tering der conservatieve oppositie gekomen, dat de radicale wateren thans over dam en dijk hcengolven, en de nog altijd was sende stroom, tot, in de eigen raadszaal van het kabinet doorgedrongen, zoo al niet het hart, dan toch de lippen zelfs van een Heemskerk en van Lijnden heefr bereikt." Een niet minder ernstige grief tegen het heengaan de kabinet is de prachtige positie, die het aan de ultramontaansche partij heeft versehaft. Met een beschuldiging van administratieve zwakheid tegenover Rome heeft deze aanklacht niets gemeen. De rechter lijke benoemingen en de circulaire ever de processiën daargelaten, bewijst zoowel de eervolle begrafenis der pauselijke consulaten als het doortasten in de Agatha- kwestie voldingend, dat er eer prikkelen van room- sclie gevoeligheid dan een ontzien van Rome's wrake was. Maar bij al hun administratieven ijver tegen Rome, hebben deze ministers in politieken zin op onverbeterlijke wijze juist Rome's spel gespeeld. Men vrao-e, om dit in te zien, zich zeiven slechts af welke partij thans de léiding der oppositie in de garner zal hebben, en zegge eerlijk en onbewimpeld dan nog een ander antwoord dan de partij der jjampntanen, mogelijk, is. Wel zijn de róqtr.schen niet in aantal sterker uit de stembus gekomen of door meer afgevaardigden in de Kamer vertegenwoordigd, maar door de averechtsclie politiek van dit kwansuis anti-radicalistische kabinet ontving de conservatieve partij voor goed den genadeslag en werd de anti— revolutionaire partij genoodzaakt zich uit deu regee- ringskriug terug te trekken. „Rome voorop!" juist dat is het, wat de conservatieven van beter gehalte steeds geducht hebben, maar Heemskerks eigenzinnig heid tha.is tot een feit maakt; wat Groen steeds wist te keeren, maar van Lijndens staatsmanswijsheid ons thans, door een onvergeeflijke fout in zijn berekening, heeft berokkend. En bleef het daar nog bij „Maar ook al reppen we uil niet van het gewaagde spel, met onze finantiën gedreven, vau de zonderlinge praktijken op onze koloniën toegepast, eezwegen mag niet worden van de schade, aan het ccnstitutioneel besef, aan de onderwijskwestie en aan het christelijk begin sel toegebracht." Het constitutioneel besef is door dit kabinet verzwakt, want de leer, dat de triomf in het regeeriugsbeleid gevolg moet zijn van den invloed dien we aan ons beginsel weteu te verschaffen, is door deze heeren omgezet in de constitutioueele cari- catuur, die met eigen hand liet hart uit haar wets ontwerpen snijdt, om ze voorts rnet de geleende gunst van den tegenstander te versieren. De onder wijskwestie is door de wankelmoedigheid van dit, kabinet in veel erger stadium gekomen. „Het is nie mand anclcrs dan IlceJJiskeik, dier door - licl aan de orde stellen eener herziening, waarbij hij niet van zins was ons noemenswaard te j helpen, voor de liberalistische drijfveer het hek van den dam heeft genomen, ons thans eeu positie ach terlatende, waarbij een toegeven aan Kerdijks onder scheidene ei3chen regeeringsprogram wordt, en voor de verstompte volkskonscientie de natuurlijkste zaak der wereld." De invloed vau het christelijk beginsel leed door de houding van dit kabinet onberekenbare schadevooreerst, omdat het volstandig geweigerd heeft, in positieven zin ook maar liet geringste voor de christelijke belangen te doen ten tweede heeft het '1 christelijk ideaal in de schatting onzer huis bakken burgers eer verlaagd dan veHioog I en einde lijk hebben ze door dit alles daarom nog meer den christelijke!) naam bedroefd, wijl ze zich zelf liefst aandienden in den christelijken loon, aldus merkbaar afbreuk doende aan den reeds niet. te grooten eerbied, die in regeeringkringeu voor den christelijken naam bestond. Het Wags». WeckS>ï. daarentegen brengt dank aan het zevental achtenswaardige mannen, die nu weldra als minister zullen aftreden, voor wat ze in hunne moei lijke betrekking hebben gedaan. Dat ze zich jegens 't vaderland hij uitstek verdienstelijk gemaakt hebben, mag niemaud ontkennen of in de schaduw plaatsen. Toe i in den zomer van '74 het liberale ministerie- Geertsema, door verdeeldheid in eigen gelederen, de teugels des bewinds inoes'. neerleggen, was e" ondrr de liberalen geen hout meer te vinden, waaruit, men ministers snijdt. Zelfs de Nb R Ct. wees op deu heer Heemskerk als de eenige, bekwaam en bevoegd om een nieuw ministerie samen te stellen. Deze liet zich vinden en omringde zich door mannen, wier namen, zoo men de politieke richting er buiten laat, een goeden klank hadden, mannen die werken konden en wilden. Een ministerie met een bepaalde poli tieke kleur was 't echter niet. Reeds van meet af in de Kamers in de minderheid, had liet meer tot roeping om, wat men noemt zaken af te doen, dan om in een bepaalde richting werkzaam te zijn. Ieder gevoelde het 't ministerie-Heemskerk moest slechts een ministerie vau overgang zijn en zoo lang aan blijven, totdat de eene of andere partij sterk genoeg zou zijn geworden, om als regeeriugspaiMj op te tre den. Stelt men nu de vraag hebben Heemskerk c. s, hun roeping eenigszins naar eisch vervuld, dan mag men luTh den lof van zich zelf in menig opzicht overtroffen te hebben niet onthouden. „YVe zetten het eenig ander stel ministers, om onder zulke omstan digheden, nagenoeg zonder den steun van eenige partij, ruim drie jaren aan 't bewind te blijven, de zaken zoo te hehartigen, als deze ministers gedaan hebben. Het werken, en dit zal hun duurzame roem blijven, is door deze raadslieden der kroon weder voor goed in eere gebracht. Bleef er nog veel onafgedaan, toch moei erkend worden, dat nooit nieuwe ministers de nalatenschap hunner voorgangers zoo in orde konden overnemen, als dit nu zal gebeuren. En bovendien hebben, ze een tal van zaken eu onderwerpen voor bereid zoodat liet voor de komende ministers een be trekkelijk gemakkelijke zaak mag heeten die in staat van wijzen te brengen. YVe zijn dan ook dankbaar, dat het ministerie Heemskerk niet alleen den in zulken slechten staat achtergelaten .boedel heeft willen aan vaarden. maar ook dat liet zoolang zijne beste krachten aan 't, heil van het geraeenebest heeft gewijd. Vraagt men ons ten slotte, of we dan niets op dit ministerie hadden aan te merken het tegendeel is onzen le zers bekend. O.ider zijn vrienden heeft het ons nooit kunnen tellen onze onverdeelde sympathie heeft liet nooit gehad. Wij hebben van een eerlijke en man nelijke politiek ons een andere voorstelliug gemaakt. Maar dit neemt niet weg, dat we gaarne, en van heeler liarle onzen dank willen brengen aan lien, die drie jaar lang zuiK eeu zware eu waarujK niet benij denswaardige taak met zoo groot,e offervaardigheid en getrouwheid hebben willen vervullen. Zulke mannen bij hun heengaan met slijk en modder achterna te verpen, is onedel en den Christen verboden. We ver kiezen ons door de heidenen niet 1e laten beschamen, die van de doodeu niet anders dan goed wilden spreken." SSe^aoejaatl lot hoogleeraar in de geneeskunde aan 's rijks Universiteit te Groningen dr. A. P. Fok ker, geneesheer te Goes. Tot substituut-officier van justitie bij de arron- dissements rechtbank te Zierikzee, mr. van Asch van Wijck te Utrecht. Tot deurwaarder bij de arromlissemenls rechtbank te Middelburg, de heer J. de Vos, thans deurwaarder bij het kantongerecht te Goes. Tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Alk maar, de heer G. de Bruyne te Zierikzee. Het nieuwe kiesdistrict BeB'gcea o»> Zouma bestaat uit de gemeenten Bergen op Zoom, Nieuw-Vosmeer, Halsteren, YVoensdrecht, Össeudrecht, Putte, St. Phi- lipsland, O.id-Vossemeer, Tholen, Poortvliet, Scher- penisse, Si. Annnhmd, Stoppeldijk, Ilontenisse, Hulst, Granuw en Laugendain, St. Jansteen en Clitige. Daarvoor zijn de volgende wijzigingen noodig, II-t. district Middelburg, 195.495 zielen tellende, staat aan liet district Bergen op Zoom af: Stoppel dijk. Honteniase, Hulst. Graauw en Langendam, Si. Jansteen, Clinge en blijft 90,502 zielen. liet district G >es telt 57,838 zielen en staat aan Bergen op Zoom afSt. Philipsland, Oud-Vo«se- meer. Tholen, Poorlvliet, Seherpenisse, St. AnnaHud en blijft 40,163 zielen. Het district, Breda telt 104,020 zielen en staat aan Bergen op Zoom afBergen op Zoom, Halsteren. 'Nieuw-Vosmeer, YYoensdrecht, Össeudrecht, Pulten, rest 85,197 zielen en ontvangt vai. Tilburg Zeven ier- gen. zoodat het blijft 91.043 zielen. Het district Tilburg blijft dus 90,437 zielen. Zaterdag is te 's-Gravcnhagp op 74 jarigen leeftijd overleden mr. F. die Gs-eve, president van den Hoogen Raad der Nederlanden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1