CHRISTELIJR-RÏSTORISCH BLAD. 199. Zaterdag 13 October. 1377. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maa.nu.vg, Woensdag en Viujdag- avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francóf 2, Enkele nommers- 0,07 P G. Uitgever W IJ T M A N, MIDDBLBURl 4. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—0 regels ƒ1,Iedere regel ineer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 October 1877. Bij de wiiitopdieustrcgeliug op de Zeeuwsche spoorweglijn, ingaande den 15en dezer, wordt in de richting VlissingenRoosendaal geen andere wijziging gebracht dan deze dat de trein, die te 8.45 des avonds van Vlissingen vertrekt, niet verder door loopt dan Middelburg. In de richting Roosendaal- Vlissingen wordt de dienst geregeld als hieron der wordt aangegeven. I)e trein die te 3.30 van Middelburg naar Vlissingen vertrekt, schijnt te vervallen. Roosendaal 9.11.55, 3.10, 3.35, 6,59, 8.45. Bergen op Zoom 9.22, 12.20. 3.34, 3.53, 7.15, 9.10. Goes 8.15, 10.30, 1.33, 4.45, 7.55, 10.16. Middelburg 8.50, 11 6, 2.7, 5.20, S.20, 10.52,9.35. Vlissingen 9.11.15, 2.15, 5.30, 8.30 11.9.45. M. Ct. Uitslag der imja;u*s-cx:iRiieai in de provincie Zeeland Hulponderwijzers. Geëxamineerd 15. Toegelaten 10. De Heeren A. L. A. van Unen van Vlissingen, L. van der Have van Zierikzee, J. H. van Goor van Sas van Gent, W. K. C. Schrier van Domburg, G. van Roden van Souburg, J. Tuvnman, J. L. Tobi, A. L. Hondius, K. van der Slikke en II. Meijler van Middelburg. - Onderwijzers wiskunde. Geëxamineerd 2. Toegelaten 1, zijnde de heer J. A. Boogerd van Brouwershaven. Onderwijzers Fransch. Geëxamineerd 8. Toegelaten geen. Onderwijzeressen Fransch. Geëxamineerd 4, Toege laten 4, zijnde de dames M, C. van Dijk van Vlis singen, J. de Graaf van Zierikzee, E. van Albada de Haan Hettema van Vlissingen en A. C. van Loenen van Zierikzee. Hoofdonderwijzeressen. Geëxamineerd 2. Toegelaten 1 zijnde mej. C. D. de Marée van Middelburg. Hulponderwijzeressen. Geëxamineerd 8. Toegelaten 5, zijnde de dames C. J. van Dale, en B. K. van der Hoek van Goes, P. J. C. Verhulst, J. C. Mul der en M. F. van Hal van Middelburg. Onder hen die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd waren de heeren A. J. Dekker en G. van "Roden opgeleid door de te Middelburg wonende Christelijke onderwijzers. Met 1 November a. s. zal voor het eerst te Mid delburg een proef worden genomen met scliool- spnarbanken. Op de scholen van de heeren L. de Man en P. G. de Jager zullen ze alsdan geopend worden. De Rijksuiiddelc3i hebben over de maand Sep tember jl. opgebracht f 8 661 220.6172, tegen f 9 174 255.64 in den maand September 1876. De opbrengst over de 9 eerste maanden van 1877 beliep f 69 015 179.377», tegen f 69 394 633.58 in gelijk tijdvak van het vorig jaar. De raming voor 9 aanden was op f 67 041 777.87 vastgesteld. Het is deze week gebeurd dat we ons weder op :enmaal voor het vraagstuk van de CBiiaaacipalie 'der vrouw gesteld vonden. Mej. Mina Kruseman heeft het vaderland verlaten et achterlating van haar leven, (de beschrijving er m in drie 'déelennamelijk) en Mej. Eliza Baart heeft - zoo verluidde men ten minste hier en daar in ijk willen brengen hetgeen zij voor korten tijd met veel vuur heeft bepleit. Deze dames waren het niet die onze rust stoorden. et was een man van meer bezadigheid en van re levenservaring, en die daardoor dan ook r in de fout van overdrijving is vervallen, een waardoor zelfs de beste zaak belachelijk worden Het was," om kort te gaan, mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer voor Groningen die in de ,fVragen des Tijds" een artikel heeft geschreven over de maatschappelijke en wettelijke stelling der vrouw. Na een pleidooi voor de rechten der vrouw geleverd te hebben dat getuigt van des schrijvers warm hart en groote belangstelling, komt mr. van Houten tot de volgende stellingen „a. Het beginsel, dat de getrouwde vrouw de ondergeschikte is van haren man, vervaltb. In be ginsel wordt aangenomen, dat de vrouw geen rechten op haar goederen en op de vruchten van haar arbeid stilzwijgend en onherroepelijk aan den man orerdraagt c. De scheiding van tafel en bed wordt vergemakke lijkt, en de volhardende wil van ieder der echtge nooten om te scheiden wordt als voldoende grond aangemerkt d. De termijn, na verloop van welken de scheiding van tafel en bed met ouderling goed vinden kan worden veranderd in echtscheiding, wordt verkort, en de aanvrage van één der echtgenooten wordt daarvoor voldoende geachte. Het onderscheid van rechten uit afstamming tu9schen wettige, natuurlijke en overspelige kindereu vervalt." Zonder aarzelen noemen wij deze stellingen verder felijk voor de maatschappij. Verderfelijk want Gods weg is ook die dei- natuur, en God heeft de vrouw geschapen, tot hulp des mans. Het huisgezin is een van God gegeven instelling en tevens de grondslag onzer samenleving. Is er schooner plaat9 voor de vrouw denkbaar dan die vin moeder Is de zedelijkheid in ons vaderland dan nog niet diep genoeg gezonken dat. een man als mr. van Houten, stellingen als die onder c.e. genoemd, durft ter neer schrijven Het is een groote troost dat elke afwijking zoowel van Gods weg als van die der natuur slechis tijdelijk en ook niet dan noodlottig wezen kan, want met ge schriften voor ons als het pas genoemde zou men in waarheid twijfelen aan de toekomst onzer maatschappij. De vrouw heeft geen rechten, wordt in hare waarde miskend, zij is de ondergeschikte des mans, zijn slavin. Indien dat waar kou zijn, wij zouden ons te schamen hebben over het vrije, beschaafde, christe lijke, het om zijn huiselijk leven op zoo hoogen prijs gestelde Nederland. Geen rechten heeft de vrouw mits niemand de rechten der zwakkeren schendt, want hij zal, ook in onze dagen, openbaar gebrandmerkt worden. Geen waarde zou de vrouw hebben is dan alle degelijkheid en deugzaainheid en huiselijkheid uit Nederland verbannen De Nederlandsche vrouw een slavin! ja maar zonder drijver dan toch altijd, of het zou de plicht moeten zijn. Neen, duizendmaal neen, Nederland heeft geen be hoefte aan meerdere losmaking van de teederste banden, aan vrijheid tot zondelust. Er zijn reeds voorbeelden jammerlijke uitzonderingen gelukkig nog aan te wijzen die noch in onzen volksaard, noch in onze opvoeding, noch in onze christelijke overtuiging wor telen, voorbeelden van een leven als waartoe deze stellingen vrijheid geven, en die voorbeelden zullen wij hopen het krachtiger .spreken dan het schoone, maar in zijn gevolgen ellendige betoog van mr. van Houten. Zoolang Schiller 's lied Eert de vrouwen zij vlechten hemelsche rozen in het aardsche leven" in Nederland nog meer dan een lied, een door schoone ervaringen aangemoedigd beginsel is, tot zoolang be hoeft Nederland g en nieuwe regeling vau de ver houding tnsschen man en vrouw. Eu wat meer- is. Zoolang Nederland niet geheel en al heeft gebroken met den God des Bijbels zal een product van wetgeving als hier werd getoond, wel onbruikbaar blijven. afneming der conservatieve partij de laltranioi»- taaeascBic aai de Tweede Kamei* de eenige is, die de leiding der oppositie tegen de „radikalen" in handen nemen zal, en (lus ,/Roine voorop" de leus zal moeten worden. De Stand, gaf van dit resultaat de schuld aan den heer Heemskerk, maar 't D. v. Z.-H. antwoordde, dat de houding der anti-revolntionai- ren, met name het drijven van dr. Kuyper, vooral de zaak der ultramontanen had gediend. Wie de schuld draagt intusscheo daargelaten, het feit is niet te ontkennen, dat de r.-kath. partij in de Kamer door den loop der verkiezingen de talrijkste ven de anti-liberalen is geworden. Daarop wijst nu ook de ultraniontaausche Nieuwe IJselbode. Dit blad schrijft o. a. Evenmin als de liberalen langer kun nen dralen met het ter hand nemen der teugels van het bewind, evenmin kunnen de katholieke Kamerleden zich door de veel kleinere fraktiën der anti-revoluti onairen en conservatieven op het sleeptouw laten nemen. Niet door eigen keuze, niet met ei. en toe doen, maar door den drang der omstandigheden en door de onzinnige houding der anti-revolutionairen aan de stembus zijn zij de absolute meerderheid ge worden in het anti-liberale kamp. Op de eerste plaats zullen zij de aanmatigingen der liberalen heb ben af te wijzen. Daarheen moeten alle krachten gericht zijn. Vriend en vijand erkennen het, dat door de keuze van den heer Barge het katholieke element in de Kamer kwalitatief versterkt is. De kieswet en de anti katholieke hartstochten in ons vaderland gun nen ons geene vedere uitbreiding van het getal onzer Kamerleden. Maar "aaneensluiting zal ten gevolde hebben, dat men moeilijk zal kunnen voortgaan met in de Kamer de Katholieken op alle mogelijke wijzen eenvoudig te ignoreeren. Zij zullen de kern zijn waar om zich noodzakelijk allen zullen .noeten verzamelen, die zich tegen den zegetocht van het liberalisme, voor vorst en vaderland, zullen willen verzetten." Door verschillende dagbladen wordt heden medege deeld dat de heer Kappeyne Woensdag door Z. M. is ontvangen en gisteren een samenkomst heeft gehad met den directeur van het kabinet des konings. Reeds heeft de Standaard er op gewezen, dat door de Met belangstelling lazen we dezer dagen een cor respondentie uit Parijs in de Standaard Op eene wijze, zooals de Franscheu dat uitnemend kunnen, in den aan trek kei ij ken vorm van causerie wordt in die correspondentie veel goeds gezegd. Inzonderheid trok het geschrevene over biaaBien- cii Sxiifciilaitdsclie saijverBicid ons aan. We gaan er u iets van mededeelen Wie kent niet de staalkaarten eti prijscouranten die zoo kwistig worden verspreid, en uitgaan van de ma- nufacturen-tïiagazijnen de Louvres, Printemps en bon Marché. Gisteren werden weder tal van nieuwe prijs couranten in onze stad bezorgd, nu vandegroote magazij nen de //la Paix."Onze Hollandsche dames handelen zon derling met hunne bestellingen, en de echtgenooten en vaders nog zonderlinger, vooral als ze tot het denkend deel der natie behooren. Bovenal is het Ultramortanisme de vijand van dat, deel. Noord-Brabent heet klein Spanje de Roomsche kiezers de zwarten de pries ters heerschzuchtige dompers de Jezuïterihuiche laars men wil een groote opruiming van monniken en nonnen houden, wil de sectescholen kuevelen en zoo mogelijk de kloosters opruimen. Nu is schelden geen kui.st, het is ook al geen kunst, om, na het helt in handen gekregen te hebben, misbruik van overmacht te maken. Wilt, ge anti-Roomsch zijn, goed, maar toon het anders dan door voortdurend met woordeu te protesteeren. Op dit oogenblik predikt de liberaal met ijver en vuur tegen Rome, terwijl de echtgenoote of dochter door elke bestelling aan een dier magazij nen Rome een handje helpt, de kloosters aanmoedigt en de Pieterspenning stijft. Het is toch bekend dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1