1 lerlt, School oir bending. GEMENGDE BERICHTEN. der Stemmen. Daar worden de officieële stukken, tusschen ds. van Linden en het gemeentebestuur van Valburg gewisseld, openbaar gemaakt en blijkt dan ook duidelijk dat alleen omdat de gemeenteraad met 6 tegen 4 stemmen ds. H. Pierson boven ds. J. G. Verhoeff tot curator koos. deze onderhandelingen zijn afgebroken. Alleen het woord verkoop was min der juist gekozen, daarvan is nooit sprake geweest, wel van o v e r d o e n. Op die minder juiste uit drukking schijnt de beschuldiging te rusten: over vloeiende van onwaarheid tiet gymnasium zou vol gens het schrijven van ds van Lingeu aan het ge meentebestuur ,,eene openbare inriehting moeten wor den, en toch zijn christelijk karakter blijven behouden." Ook nu blijft veel duister, veel dat nevelachtig is in deze geheele zaak. Openbaarheid en waarheid zullen zeker bevorderd worden door de critiek van ds. Bronsveld. Wij danken hem voor den moed, om uit te spreken wat in veler hart was en nog is. Het is een verdienstelijk werk de gegoede christeuen, van wie f 100,00wordt gevraagd voor deze in richting, eens op de hoogte te stellen van wat er gebeurt. Er moet een einde komen zegt dr. Bronsveld aan de onbedachtzaamheid, waarmee mannen van goeden naam en goeden wille, medewerken aan de exploitatie van hun rijke geestverwanten. En wij zeggen Dubbele verplichting rust op hen die door de christelijke werkzaamheid en liefdadigheid worden gesteund om inrichtingen te stichten of in stand te houden die bestaan in Christus' uaam of voor Zijne zaak. Niet alleen goed beheer van de geldmid delen, maar ook een geest, Christus waardig behoort zoodanige stichting te bezielen. Christel ij k moet zijn of worden wat zoo heet. Dat de vele christelijke inrichtingen die door de mildheid van ons christenvolk in Nederland beslaan, eens aan dien eisch met na Iruk herinnerd worden, kan nuttig zijn, en dr. Bronsveld verdient voor deze groote remedie de erkentelijkheid van het christelijk publiek, dat klaarheid en waarheid vraagt en blijft vragen. Besiocand tot lid in het bestuur der waterkee- ring van het calamiteuze, waterschap Stavenisse, J. Tuynman Dzn. Tot lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse. J. de Groene. Tot lid in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Burgh en Westlaod, G. A. de Kater. To^ lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, J. B. Becu. Tot lid in het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaret ha. Kleine Huisseiis en Eendracht, W. de Klerek jr. Tot lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Waarde, F. Kole. Tot. lid in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Nieuwbom.nenede, J. van der Bijl. Tot gezworen van den Anna Frisopolder, J. Leen- dertse Hzn. Tot heemraad van liet waterschap Schouwen, M. L. de Bruyne. Iloe onze toestanden op schoolgebied, vooral ten gunste van het onderwijzend personeel in de laatste eeuw veranderd zijn kunnen ons de volgende staaltjes leeren In 1877 werd door den Band der gemeente Scho- tcrland besloten in de school te Jublega Schurega een kweekeling aan te stellen op een jaarwedde van f 400 (minimum van do hoofdonderwijzers-jaar wedde) omdat men bij herhaiing te vergeefs oproeping had gedaan voor een hulponderwijzer op een tracteraeut van f 650. In 1754 schreef een blijkens zijn brief ver dienstelijk man, hoofdonderwijzer te O. den volgenden sollicitatie-brief WelEd. Achtb. Hecreu van de regeering van de stad B. Zonder roem, na waarheid, dieiul deze tot informa tie, dat onze familie bestaat uit man, vrouw, en zoon; wij zijn ruim 40 jaren; de zoon, de fleur onzer jonkheid, de kragt onzer lendenen, de stut onzer be jaarde dagen, is 20 jaren oud, en mr. glazeraaker en venver, en meeslen tijd ondermeester, een jongeling- des geluks, fris en welgeformeert, en regt van loden. Zoo UEd. Achtb. een wel gedresseert schoolmeester en voorzanger van doen of van noden hebt, God geve UEd. Achtb. wijsheid en voorzurtiglieid in de electie j van zoodanig een persoou; of wat het ook zij, ver zoeke UEd. Achtb. aangaande mijne kunsten en wee- tenschappen eens aan te merken; dezelve bestaan uit j de volgende dingen of weetenschappen, naamelijk Italiaansch- of scheepsboekhoudeu; de wijnroeierskunst, stuurmans- en landmeets-kunst, zonder roem, dog het is Gods gave, extra ordinaire puik overheerlijk schoon zingen, als het God belieft. Zoo UEd. Achtb. begeertig bent aan te hooren, tot verwondering, ja zelfs verbaasdheid, en wat iets meer zij, dat zoo een teeder Dchaam in lezen en zingen zoo een geluid kan geven. Ik ben op de vierde verandering van domi- cilium; alle figuren op het konstipste door ovaal rondsgewijze met de passer te halen, alle de zonne wijzers te vormeeren, Italiaansche Bomeinsche letters, ja tot 50 diversche standen te schrijven, kapitaal links en regts door te halen, met de penseel te schrijven, en te vergulden, en diergelijke weetensohappen en kapaciteiten meermede de veerdigheiol der pen, in dewelke ik voor niemand hoef te wijken, de roem buitengeslootei), ik ben verzekert, dat UEd. Achtb. nog beter zult ondervinden, wanneer ik het met de pen durf expriraeeren; wanneer UEd. Achtb. gelieven te hooren of te zien, hebt maar tot UEd. Achtb te recommandeeren, of door iemand te laaien af'haalen; de destantie tusschen beiden is 9 of 10 uuren; mijn vrouw is de allerbeste in haar huishouden, in het assisteeren van mijn school; anfijn van de hoofdsche del tot de voetzolen toe ben ik een schoolmeester. NB. wijn of sterken drank word van mij nimmer gedronken. Ziet ook voor het laatst ja voor het laatst zeg ik, en hoort UEd. Achtb. zullen nog beter onderviuden aangaande mijn comportement. P. S. Per eerste occasie antwoord verwachtende van te ko men of niet. Zoo UEd. Achtb. op zoodanige condi tiën niet geloofde te hooren of te zien, gelieft dan maar de goedheid te hebben van mijn papier met den eersten terug te zenden; dan hoop ik dat UEd. Achtb, den Hemel wil geven eendragtigheid en liefde, ja zelfs concordantie tot in de electie van een goed, braaf, eerlijk en bejaard en deugzaara mande Heer zegene UEd. Achtb. en de waarde broeders der gemeente in het electiseeren van een ander persoon van het vaceerende ampt uwer school meesters en voorzangers ambt, Blijve na hertelijke salutatie en presentatie van mijn onderdanige dienst presentatie aan UEd. Achtb. met de broederen der gemeente. U wen onderdanigsten dienaar S. J. V. Schoolmeester te O. 17_Vo 54 Het eiland Cwrciesio is door een hevigen storm ge teisterd, groote verwoestingen werden aangericht. Aruba bleef gespaard. Voor de hongerlijdenden op Aruba is door het Dag blad //De Tijd" reeds ontvangen f 1694.24. Het blad had op de eerste aanvrage f 2000 gezonden in afwachting van wat er komen zou. niet on [aarden in ruwheid en woestheid, waardoor hun zelf en anderen gevaren kunnen berokkend wordep Onder de kinderlijke daden behoort het //grocii»11 loopen" aan een academie, of het //bftrcu" bij dé1 adelborsten. Men kan den ouderen studenten het onschul dig genot wel gunnen om door slagen en stompen hun ne meerderheid aan de nieuw aangekomenen te toonen, maar als niiskaudelingen plaats grijpen, gelijk te Nieuwediep, dan wordt het tijd dat de bevoegde autoriteit, onze toekomstige dappere verdedigers eens beduidt, dat het voor hun zoowel als voor het vader- land, dat ze eenmaal hopen te dienen wel zoo goed zou zijn als ze hun moed en vechtlust tot gelegener tijden bewaarden. De academie te Breda is eenmaal door deze han delingen bijna ontvolkt, moge de inrichting te Nieu wediep, waar toekomstige zeeofficieren worden opgeleid ook niet een gevoeligen knak ontvapgen door het feit dat zich heeft voorgedaan. Eeu paar flinke jongelui onder de nieuw aangekomenen stelde zich aan 't hoofd eener beweging om daaraan paal en perk te stellen. Nu werden onder de ouderen vier helden gevonden, die den vermetelen belhamel, die 't wagen dorst de kinderachtigheden te weerstaan, eens onder i handen zouden nemen, 't Was geen moeielijk werk, en moed behoorde er ook niet toe. De jongeling werd door het dapper viertal zoodanig mishandeld, dat hij in het hospiiaal móet verpleegd worden. De bewoners van het vorstelijk 's Gravenhage kwamen in de laatste dagen tweemaal in zoo grooten getple op de been, dat zelfs dat soort van menschen, 't welk volgens oude overlevering altijd het liefst bij een spinnewiel is gebleven niet ontbrak. Telkens richtten zich aller schreden naar de gelief koosde Maliebaan, een der liefste plekjes van het pu bliek onzer residentie. Eu beide keeren keek het publiek zeer zuinig, want het was beetgenomen. Wat er dan te doen was Men kwam om een prtsieal-Bnenscli of hardloo- per te zien, een man L. Bertacinni geheeten die,"ten aanschouwe van ieder die het zien wil, tegen een paard wilde loopen. Kleine teleurstellingen waren oorzaak dat dit groote vermaak tot gisteren aan onze Hagenaars moe9t ont houden worden. Maar het kwam er dan toch van Gisteren namiddag te half 4 ure begon de lang verwachte loop, en 52 minuten later had die hard- looper 10 keer het Malieveld rondgeloopen, en had dus in 52 minuten een afstand van 20 kilometers afgelegd; van afmatting of vermoeïnis was geen spoor te zien. Hét Haagsche Dagblad zegt dat de onafzienbare menschen massa zeer voldaan huiswaarts keerde. 't Is mogel'jk. Er zijn menschen die al heel gauw voldaan zijn. Toch waren er misschien ook zonder dat het Dagblad het weet wel onder de toeschouwers die meenden dat er nog wel wat beters in de wereld te doen is dan eenige keeren een afgesloten terrein af- loopen. Wij hopen het. in 't belang van onzen goe den dunk van Haagsche degelijkheid. Het spreekt van zelf dat deze belangrijke zaak nu in eens niet afgeloopeu is. Neen, Zondag, de dag voor pret bij uitnemendheid zal het paard-mensch, ter eere van de toeschouwers, die dan natuurlijk in overvloediger mate verwacht worden, het nog beter doen, 't was nu nog maar een beginDan zal hij de Maliebaan 30 maal rondloopen, tegen een paard, indien er zich iemand opdoet om een weddingschap met hem aau le gaan. Een vroolijken Zondag wacht den Haag dus. 't Is akelig Dal kinderen als kinderen handelen, daarin steekt niets kwaads. Een spreekwoord zegthet verstand komt niet voor de jaren. Maar het is een dure plicht van hen bij wie het verstand met de jaren gekomen is om toe to zien dat die kinderlijke handelingen Ber. tot. pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuwveen J. A. Prins Berkenwoude. Nieuwerkerk J. A. A. itenirr Wilnis. Westbroek A. Knol Garijp. Oene P. Deelman Charlois. Oosihem G. van Goor Oud-Beierland Giezeu-Bijswijk A. II. de Klerk Neerlangbroek Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te: Dusse A. Renicr Wilnis. Balk J. C. K. Nonlicbcl Vlaardingeu. Oudega L. Ohkcn Surhuizen. Schranegoutum C. L. D. v. C. Adrianine Harderwijk. Sprang i. Kromsigt Cortgene. Andel F. II. Blaauw Bafflo. Woensdag 17 October zal Ds. J. H. Donner, te Leiden als zendingsdirector worden geïnstalleerd door de Algemeene Zendingscoramissie der Christelijk Gereformeerde kerk. Den 7den dezer vierde de heer N. Warmolts, predikant te Wanswerd, gedachtenis vau zijne 50jari- Evaugeliebediening. Hij ontving bij die gelegenheid van de gemeenteleden, ring-predikanten, enz., vele, ook stoffelijke, blijken van belangstelling. De N. Goesche Courant zegt Van welwillende zijde ontvangen wij 't program ma der op 16, 17 en 18 October alhier le houden conferentie. Dit luidt als volgt//Maandag avond 7 uren! Voorbereidende bidstond. Van 1012 uren vrije toespraken door verschillende sprekers. Des mid dags van 2 5 uren idem. Des avonds van 6 8 uren Openbare Ëvengelieverkoudiging. ,,Ai de ver gaderingen zullen gehouden worden in het Kerkgebouw der Vrije Evangelische Gemeente. "De liederen van Saukey, die zullen gezongen worden zijn te verkrijgen voor 20 et. bij den boekhandelaar A. C. de Jonge SJz". Een der leden van den Goeschen gemeenteraad verklaarde dat hem voor een //Stropiepot" waarvan het deksel defect was, f 70 is betaald. Het is niet alleen op sommige plaatsen in onze omgeving dat geklaagd wordt over weieig vertier en verminderde bevolking. Zoo staan in Utrecht thans 400 huizen zonder huurders, in de buitenwijken staan er 200 ledig, waaronder van aanzienlijke waarde De bouw van nieuwe woningen is dan ook bijna ge heel gestaakt. Op de terreinen van Prins HendrikJ 's fraaien lusthof Soestdijk hadden zich Maandag een twintig tal personen verzameld, die op de beide tuinbouwten toonstellingen in Augustus jl. te Antwerpen gehouden, met het eemetaal werden bekroond. Zij waren verge zeld van de heeren Kluppel, Willink, dr. D. J. Cos ier, Maitland, Bedeker Bisdom, en J. C. Groenewegen benevens de beide heeren de Bossohere en Albert van den Wouwer uit Antwerpen. De uitreiking der diplo ma's, (de medailjes waren nog niet gereed) had, na korte toespraken van den prins, de heeren Willink, van den Wouwer en de Bosschere, in een der groote plantenkassen plaats. De bestuursleden - der Ned. Vereeniging voor Ned. inzenders n de Belgen dineer den bij den prins. Sempervirens brenge aan het gemeentebestuur van Amsterdam hulde voor de uitstekende wijze, waar op de voormalige Botermarkt gedeeltelijk iu een tuin 50' is he=rsckapen Het weekblad zegt er o. a. het vol- ei gende van //Toen de eerste hand gelegd werd aan dit werk, wat al kritiek, wat tal van macht?ïJ werden er niet gehoord uit den mond van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2