CHRISTEL IJ 1-H1STO RIS CII EL,II. .V. 108. Donderdag 11 October. 5877. ZUiDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 Uitgever: P G. W I.T T M /V N, TE IVtlDDEIjBTJRt E Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Abouncs buiten Middelburg; wor den beleefd verdocht <lo verschul digde abonneraentsjgelden over liet afgeloopen kwartaal voor tien 15den October a. per postwissel (des ver kiezende na aftrek der oiiltosten) over te maken aan den heer AL- BERT WEDDING. Middelburg, 10 October 1877. Ds. de Jonge schrijft in het „Christelijk Volksblad" onder het opschrift„onze samenkomsten te Goes'' het volgende Hoe is het toch mogelijk, dat er nog immer Chris tenen in Nederland gevonden worden die afkeer ge voelen van de vrijere samenkomsten, die in de laatste tijden hier en daar worden gehondeu. Men is bang voor het nieuwe van de zaak. Maar, waarde lezers, die samenkomsten zijn zoo oud als het Christendom. Hand. I 13, 14. Men vreest daar kettersche dingen te zullen hoo- ren. Maar een ketter is immers hij alleen die wei gert, zich onbepaald te onderwerpen aan Gods Woord. Men is bang voor hetgeen niet kmchtdadig bewe zen is zuiver Gereformeerd te zijn. Maar, waarde lezers, 't is immers beter als remonstrant behouden te worden, dan als contra-remonstrant in het helsche vuur geworpen te worden. Men vreest voor zijn rechtzinnigen naam. Maar is daar reden voor Zou het niet rond durven uit spreken van hetgeen men gelooft, ook een der zonden zijn van het kerkelijk leven, waardoor het geestelijk leven wordt onderdrukt Door streng- en mild-orthodoxeu wordt immers I geklaagd over den toestand van Staat en Kerk en j School Over de goddeloosheid van het opkomend geslacht wordt getreurd, over de toenemende macht van Rome gejammerd. En is het dan nu zoo ge vaarlijk om samenkomsten te hebben met broeders en zusters uit verschillende Kerken en van verscheiden kleuren om den Heere God samen aan te loopen als een waterstroom. Om 't voor Hem uit te spreken, dat we behoefte hebben aan volkomen toewijding van hart en leven aan Hem. Om elkander te wijzen op al wat de oorzaak is, of zou kunnen zijn, van de geringe vruchten van zooveel evangelischen arbeid in kerken en scholen en vereenigiugen. Is men dan toch gansch blind er voor, dat de kracht van het geloofsleven der Christenen, waarvan we in het N. Test. lezen, anders en heerlijker zich openbaarde dan in onze dagen, en in ous Welnu, laat ons dit met elkander bespreken, en zien welken weg de Schrift ons wijst. „Het Zuiden, Christelijk blad voor Zeeland, zwijgt tot nog toe over onze samenkomsten. Maar nu de tijd is vastgesteld zal het toch zijn samenstemmiug wel toonen Br. d. J. Als antwoord op het bovenstaande dientDat we dusver geene uitnoodiging tot mede- of samenwerking, dat. we niet de geringste officieele mededeeling van die voorgenomen samenkomsten hebben ont vangen. Dat, hetgeen ons echter langs anderen weg ter kennis kwam, niet zeer geschikt is om l) in het b ij zonder van onze instemming te doen blijken. Dat, hoewel we de gereformeerde leer liefhebben a op hoogen prijs stellen, nogtans onzen rechtzinnigen naam metterdaad ons niet heeft doen zwijgen, of zal doen terug blijven. Dat ook wij van harte wenschen, dat de kracht van het geloofsleven zich steeds heerlijker en naar alle zijden zal openbaren. Dat aan verhoogd christelijk leven, aan meer vol komen toewijding aan den Heere behoefte is. Behoefte, die over het algemeen door de christenen niet diep genoeg wordt gevoeld. Behoefte, die klimmend mag heeten, naarmate de heele vijanden van het christendom van dooddrukken gaan spreken, en de halve stouter en sluwer gaan optreden. Dat samenkomsten, waar die behoefte broe derlijk besproken, onder Gods zegen tot gemeenschap pelijk bewustzijn gebracht, en eendrachtelijk den Heere kenbaar gemaakt en aanbevolen wordt, ook door ons begeerd, ook door ons op hoogen prijs ge steld worden. Maar Zie onze grieven op zijn „goed Zeeuwsch" ter neder geschreven. Dat Ds. Huet au nog op die samenkomsten den toon aangeeft en de leiding -heeft, dat smart ons ter oorzake der goede zaak. Dat doet ons vreezen, dat die samenkomsten niet aan haar doel beantwoorden, maar noodwendig in dispuut collegïën ontaarden zullen. Dat doet ons zeg gen, laten we er ja henengaau doch om zoo n o o d i g te protesteeren en ons goede volk beter in te lichten. Want van eene bestrijding niet slechts van liet misbruik der praedestinatie-leer, maar der prse- destinatie-lecr zelve, zooals ze door de H. Schrift geleerd en door Galvyn vertolkt is, verwachten we het tegendeel van verhooging des Christelijken levens, wachten we het tegenovergestelde van geheele toewijding aan God. Van eene volmaakbaarheidsleer, zoo als die door Ds. Huet in den laatsten tijd voorgestaan is, ver wachten we ten slotte, al is het, wat we gaarne ge- looven, zijns ondanks, een leven in de zonde. Om den duivel vrij spel te geven moeten we ge- looven dat hij niet bestaat zoo ook, om do zonde meer dan anders meesteresse in ons te doen worden, moeten we ons diets maken, dat men haar, ik weet niet in hoeveel maanden, niet meer heeft bedreven. „Wij stb'aiikclcei iilleü Isi velen. Onze beste werken zijn liier beue den met zonden bedekt. Volkomen vergeving door Christus' offer kunnen we hier deelachtig zijn en worden, maar vol maakt in heiligheid door den Heiligen Geest zijn de geloovigen eerst aan gindsche zijde. vrees voor Dat de samenkomsten zouden plaats hebben is Zuiden* ter kennis van het publiek gebracht. Uitslag der Biajnnrs-cxaauesis in de provincie Zeeland Geëxamineerd il hoofdonderwijzers. Toegelaten 6, zijnde de heeren: A. J. Dekker, van Middelburg, G. J. Casten miller, van Vlissingen, J. Jobse, van Meliskerke, L. H. Dormaar, van Axel, T. K. Dul- mond, van Schoondijke, F. A. Roosendaal, van Bres- kens, S. J. van Wijck, van Ter Neuzen. Hulponderwijzeressen in het schrijven. Geëxami neerd 2, toegelaten 2, zijnde Mej. H. G. Gatzin, van Middelburg en M. C. J. Lomans, van Middelburg. Onderwijzer in het teekenen. Geëxamineerd en toegelaten de heer D. J. Meeusen, van Middelburg. Onderwijzeressen in de handwerken. Geëxamineerd 9. Toegelaten 7, zijnde Mej. H. G. Gatzin, D. C. Keulemans, J. B. van Kooten, M. C. J. Loomans en C. A. Sterk, van Middelburg, J. Karreman van Zie- rikzee en J. M. Büisonjé van Vlissingen. Hulponderwijzers. Geëxamineerd 15^ Toegelaten 10. De verzending van brieven en verdere stukken naar Ne«!eB>l:iutB»cSi Budic langs den weg van Triest wordt opgeheven. Uit Nederland naar Nederlandsch- Indie zal de laatste brievenmaal den lOden dezer maand worden verzonden. Tot beteugeling van het iiiisbrsaikess dei* wft- jseoesB door militairen heeft de minister van oorlo" na machtiging van den koning, als maatregel daar tegen genomen de ontzegging van het dragen van sabel of bajonet buiten dienst voor een tijd en het onthouden van elke gunst, zooals verlof enz. In de Standaard van 25 Augustus jl. kwam het volgende betredende het te Zet test voor „Ons werd door den directeur bericht dat zij eene bijzondere inrichting blijven zal. Na ernstig en bid dend beraad, na samensprekingen met bekende en hooggeplaatste broeders, na in 't werk gestelde po gingen heeft de Heer het hem duidelijk gemaakt dat het christelijk karakter der school in geen gevaar mag worden gebracht. Bestuurders cn leeraars wen schen met een „onze hulp is van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft" voort te gaan. In het Auguslus-nommer van de Stemmen voor Waarheid en Vrede werd de aandacht gevestigd op, hel verslag van deze inrichting uitgegaan. l)r. Bronsveld gispte dit verslag en noemde het raadsel achtig en duister, zag er alles behalve fraaie dingen in. Dit schrijven deed ds. Verhoeff de pen opnemen om aar. dr. Bronsveld eene terechtwijzing toe te die nen. En ook deze bleef het antwoord niet schuldig, ïn het September-nommer van genoemd tijdstip werd gesproken van onderhandelingen gevoerd tusschen den heer van Lmgen en den burgemeester van Valburg over den verkoop van 't Gymna sium. In de Standaard van 11 September werd dit bericht pertinent tegengesproken en aangeduid als overvloeiende van onwaarheden. Intusschen verscheen in het. Wageningsch Weekblad eene advertentie vau het Curatorium gedagteekend 12 September, waarin gezegd werd dat het Curatorium met smart kennis heeft genomen van wat in het September-nommer der „Stemmen" over het o-ymna- siuni te Zetten is geschreven, Curatoren achten zich verplicht tegen dit schrijven op te komen. Tot op zekere hoogte heeft de schrijver gelijk, werkelijk is tusschen het Curatorium en het gemeentebestuur over etne wijziging in het gymnasium gecorrespon deerd. Maar voor een deel 'is het bericht uit 'ver keerde bronnen geput, van verkoop is geen sprake geweest. Toen het bericht van de benoeminc van curatoren door den raad aan ds. van Lino-en werd medegedeeld, is besloten de zaak in 't curato rium ter sprake te- brengen, en deze heeft, na rijp beraad, besloten aau de correspondentie met het o-e- meentebestuur te Valburg een einde te maken, en 't gymnasium op den tegenwoordigen voet te blijven voortzetten. Allen die deze mededeelingen hebben gelezen zullen zeker met ons hebben gedacht er spookt wat in Zetten's gymnasium, het is er niet zuiver. Aan die veronderstellingen wordt thans een einde gemaakt door dr. Bronsveld in het October-nomraer

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1