Jut!ï, $c!taol en iculiirg, maildienst, want het postcontract dwingt de boo'ten, dagelijks - zoo mogelijk even geregeld aan te komen en te vertrekken; ook die voordeelen zal Amsterdam das niet genieten. Het Handelsblad hoopt dat de kamer van koophandel zich de belangen der hoofdstad moge aantrekken. Twee concurrenten, Amsterdam en Vlissingen, dingen dus om het belangrijk brievenvoer met Engeland. De eerste der concurrenten heeft echter niets. De tweede heeft eene lijn die de eerste moeilijke jaren reeds door is, en biedt in elk geval belangrijke waar borgen tut het vervullen van zoo gewichtigen dienst aan. Dat hij dien ook verkrijgen moge Tot verzending der correspondentie naar Neder* Imidscli-Iiulië kan gebruik gemaakt worden van het Stoomschip Hampton, op 7 October vertrekkende. De brieven moeten 's morgens 10 ure te Rotterdam zijn. In een onzer vorige nomraers is gemeld dat o. a. aan den gemeenteraad van Amsterdam ter benoe ming aan de universiteit waren voorgedragen dr. H. Slotemaker van Arnhem en dr. C. B. Sprayt van Utrecht. Laatstgenoemde, leeraar aan de H. B. S. te Utrecht, is door den gemeenteraad benoemd met de heeren mr. N. G. Pierson en rar. T. M. 0. Assen. Aan 's rijks universiteit te Leiden werd tot hoog leeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte benoemd de heer dr. G. Schlegel, die onderwijs zal geven in de Chinesche taal en letterkunde. Deze leerstoel werd tot heden niet aan een onzer hooge- scholen bekleed. Rapporten cn Verslagen mogen van groote waarde zijn voor hem die straks tot oordeelen geroe pen wordt of voor den historicus, voor lezers van eene courant, vooral dan als die van geringe grootte is, en daardoor zuinig met de plaats moet zijn, behooren rapporten en verslagen niet tot de aangenaamste lectuur. In den regel geven wij ze onzen lezers dan ook niet te genieten. Thans echter is een zoo curieus rapport verschenen dat we althans in 't voorbijgaan de aandacht onzer lezers daarop willen vestigen. Het is de vasstelling der rekening van ontvangsten en uitgaven in Nederlandsch-Indië over 1867. Volgens de 7: g. comptabiliteitswet, in 1864 aangenomen, zou bovenstaande rekening vóór 31 December 1869 moe ten afgesloten zijn, en nu, 8 jaren later, brengen de rapporteurs verslag uit,, o. a. met deze opmerking //dat gedurende het tijdvak 18671873 eene zoo slechte werkwijze is gevolgd en de meeste cijfers van de meeste departementen zoo weinig vertrouwen ver dienen, dat het onraadzaam moet worden geacht daarop berekeningen omtrent beschikbare saldo 's te bouwen zonder veel speelruimte te laten." Het Haagsche Dagblad, steeds ijverende tegen het besturen van Indie uit den Haag, ziet in dit rapport de bevestiging van hare bezwaren. Een wassen neus is het Parlement in 1864 aangepast, zegt het. Ons dunkt het tegendeel. Nu deze affaire zoo uit komt rijst van zelve de vraag hoe moet het fiaan- tieel beheer voor 1876 in Indië wel geweest zijn Het zal gewis iu 't belang lan allen zijn indien de wet den ambtenaar tot regelmatig en goed finantieël beheer weet te dwingen. Naast de rijke en weelderige natuur, lokt misschien meuigeen de gouddorst naar het land der zon en der kleuren. Dat aan die zucht door de regeering, zoo mogelijk, paal en perk worde gesteld kan door ons niet dan toegejuicht worden. liet gaat ons als de Haagsche correspondent van de Arnhemsche courant, ook wij hooren, naar aanlei ding van loopende geruchteu, spreken over morga natische huwelijken of echtverbintenissen met de linkerhand. Gelnkkig dat de wijsheid van ge noemde correspendent ons te hulp komt om uit die nevelachtige denkbeelden te geraken, want een bur- germensch heeft van zulke dingen volsirekt geen begrip. Zulke huwelijken kunnen iu Nederland niet bestaan, zegt de correspondent. De Almanach de Gotha geeft wel tal van vorst n op, die zulke huwelijken hebben gesloten, maar dat zijn ondingen, uit andere tuestan- den dan die bij ons bestaan, voortgevloeid. In Nederland geldt hetzelfde huwelijk voor koning, boer, burger en ambachtsman. De vrouw, die de koning tot zijne gemalin neemt, wordt koningin, welke hare afkomst ook zij. De eenige uitzondering bestaat voor troonsopvolging, deze wordt alleen dan erkend indien de wetgevende macht in het huwelijk bewil ligd heeft. Maar ook indien een vorstelijk huwelijk zonder de inwilliging van de wetgevende macht ge sloten is, dan is het nog niet morganatisch of met de linkerhand. Ook in dit geval treedt de gemalin geheel en al in de echtelijke rechten en wordt Neder landsche koningin of prinses. De polderschool die in het noorden der pro vincie Groniugen, bij de vele werkzaamheden daar verricht, zulke uitnemende diensten heeft bewezen, is thans, na een bestaan van vier jaren, opgeheven. De werkzaamheden zijn afgeloopen en de pjlderbe- volking is uit die landstreek vertrekken. Zoo er eenige stichting is die aanspraak maken mag op den dank van het Nederlandsche volk dan zeker wel deze. Terwijl heel Nederland door schoolkwestie eii onderwijswet in rep en roer werd gebraeht, terwijl stroomen woorden werden uitgegoten over ver plicht onderwijs, meerdere scholen, beter bezoldigde ouderwijzers enz. kwam de christelijke liefdadigheid en gaf aan Nederland een voorbeeld van toewijding waarvan het geloof de kracht, en de ontwikkeling van menigen toekomstigen zwerveling het doel en de vrucht is geweest. Moge het hier gegeven voorbeeld aansporen tot het nemen van meerdere proeven aan deze gelijk, en moge de uitslag dan even gelukkig zijn Er bestaat eene Hollandsche ambulance in den Kaukasus, opgericht door de vereenigiog Het itaodc üriiii, Deze ambulance, onder het beheer van dr. Tilling, tengevolge van de laatste zending van het Hoofdcomité op 32 bedden gebracht, is ge vestigd op eene eenigszins Lellende vlakte, vrij hoog gelegen aan den voet van een bergtop, die aan de hooge winden weerstand biedt. (Deze voorzorg bleek zeer noodig, toen eenige dagen later door een woe denden storm alle tenten van het Baltische hospitaal, die iets hooger lagen, midden in den nacht omver- gerukt werden.) Midden op de genoemde vlakte werd de groote hospitaaltent opgeslagen, omringd door 10 kleine ten ten naast de groote tent wappert de Nederland sche vlag. De inrichting van dit lazaret wekt de bewondering van alle bezoekers, artsen, hooge militairen en civiele autoriteiten. Deze beweren, dat men lot in de klein ste bijzonderheden kan zien, dat deze doelmatige in richting van Hollandschen oorsprong is. De grootvorstin Olga gaf als haren wensch te ken nen, dat alleen officieren in dit //schoone hospitaal" zouden worden opgenomen. Dr. Tilling meende echter, dat de inrichting meer geschikt was om de zwaarst gekwesten op te nemen. De Grootvorstin gaf dit toe en verzocht hem mede te gaan, om in de verschillende hospitalen iu hare tegen woordigheid de zwaarst gekwetsten uit te zoeken. Zoodra deze herstellend zijn, worden ze vervoerd naar andere hospitalen en hunne plaats door anderen ingenomen. Dr. Tilling zelf was in het begin van Augustus lijdende eerst aan koorts, daarna aan typhus; eene zeer zorgwekkende tijding. Gelukkig werd alles goed geregeld. De Grootvorst zoid zijn' lijfarts om hem te behandelen en bood hem tevens eene woning aan. Dankbaar sloeg dr. Tilling dit aanbod af, daar hij 't naar zijne meening nergens beter kon hebben, dan in zijn eigen hospitaal. Dr. Tilling zal waarschijnlijk binnen weinige dagen weer in staat zijn zelf de leiding van het hospitaal op zich te nemen. Van de Turksche Vereeniging tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden werd eene warme dankbetui ging ontvangen voor de som van f 6000, door het Hoofd-comité ter harer beschikking gesteld. Door de krachtige hulp van de Comité's ie Amster dam, Hoorn en Delft is het Hoofdeomité in de ge legenheid gesteld naar Konstantinopel weder een'ruimen voorraad verband- en verpleegmiddelen te zenden o. a. eene groote hoeveelheid matrassen, kussens, dekens en handdoeken van het Comité te Arasterdam, en wollen hemden met katoenen onderkleederen van het Comité te Delft door het Comité te Hoorn werden ook eenige goederen gezonden deze voorwerpen zijn be stemd om met het den 3den Oet. a. s. vertrekkend stoomschip van de Koninklijke Nederlandsche Stoom vaartmaatschappij direct naar Konstantinopel te wor den verzonden. Het volgende eigenaardige stukje vindt men in de Amsterdamsche Courant "Te Amsterdam is de sclioolcoui miessie te ruggekomen op de bepaling, dat er des namiddags geen school wordt gehouden, wanneer de thermometer gedurende den ochtend-schooltijd eene warmte van 75 graden aanwijst. "Ook van dit besluit mag gezegd worden men moet de besluiten naar den datum beoordeelen. "Het laat zich zeer goed verklaren, dat als men op een frisschen October-avond deze kwsestie behandelt, het besluit in dien zin uitvalt. "Wanneer de heeren van de schoolcommissie in Ju li of Augustus eens een naraiddagschool bezoeken aangenomen, dat zij het dan niet te warm vinden zullen ze mogelijk wel weder veranderen van idéé." Tot. zoover de Arnhemsche Courant, die haar en- trefiletjes op zoo snaakscbe wijze weet in te kleeden, dat men ze altijd met pleizier leest, ook al raakt zij kant noch wal. Het pikante berichtje aan het adres der Amsterdam- -he schoolcommissie behoort tot die rubriek waarvan dc vorm den inhoud moet goedmaken. De Amsterdamsche schoolcommissie heeft i:i October het besluit genomen, juist na de ondervinding, iu .fu!i en Augustus opgedaan. Zij heeft hulponderwijzers zien hunkeren naar de rijzing van den thermometer tot 75°; zij heeft kleinen om den thermometer zien staan, teu einde met hun //onschuldige asempjes" de rijzing te bevorderen zij heeft den ouders niet lan ger ongenoegen willen doeu door hen op te sohepeu met de kinderen of deze op straat te jagen zij heeft geoordeeld dat het ten eenenmale onnoodig is kinde ren, die als menscbeu in de maatschappij in 't zweet huns aanschijns het dagelijksch brood zullen moeten verdienen, tegen warmte te vrijwaren. Zij heeft ein delijk geen enkele reden gevonden om den onderwij zers vrij-af te geveu op dagen, als ieder ander in zijn werkkring het even warm heeft, zonder dat men er aan denkt om hem van den arbeid te ontslaan. De Arnh. Courant verbeelde zich b. v. een rechter, die, er tegen opziende om onder een toga te puffen, geen recht spreekt dewijl het te warm is een genees heer, die zijne zieken niet bezoekt, omdat de wande ling in de brandende zon en het klimmen naar boven verdiepingen of het kruipen in muffe won ngen hem niet bevalt, kortom, de Arnhemsche Courant ge- bruike den geest, die haar eigen is, niet ora malle preferenties aan den onderwijzenden stand in bescher ming te nemen, en late het ziekelijk gesol met de onderwijzers, als waren zij half-goJen, over aan hen, die niet auders weten of kunnen. Met belangstelling werd door ons in het blad //de Vrijmoedige" van 28 Augustus, verschijnende in Suriname, eene advertentie gelezen van den volgen den inhoud Heden overleed mijne geliefde echtgenoote Maria Pieternella, in den ouderdom van 48 jaren. Zonder ziekte en gezond van harte tot haar laatste uur, be zweek zij door gebrek aan levensbehoeften m. a. w. zij stierf den hongerdood. Wat mij zeiven betreft, na zoovele maanden honger en gebrek te hebben ge leden, bevind ik mij zoo verzwakt, dat, al werd mij ook onderstand verleend, het reeds te laat zou zijn en ik mijne vrouw na weinige dagen naar het graf zal volgen. L. Boekhoud. Aruba, 6 Aug. 1877. Tot verklaring dezer advertentie dient ditGelijk de hongersnood in Britsch-Indie talrijke offers eischt zoo ook op AreBba, een der eilanden van de An tillen. Door verwoestende natuurverschijnselen en mis gewas is Abura geteisterd en daarop is een ongun stige oogst gevolgd. Ook nu wordt in de pers o. a. in de Tijd en het Utrechtsch Dagblad gaven der liefdadigheid voor dit lijdend land gevraagd. Nu, wij zouden ook liever daaraan bijdrageu dan aan een honden- en katten-asyl dat eenige Neder landsche dames willen oprichten. De liefde beginne van onze. naasten, en niet van honden of katten Bed. voor liet ber. tot pred. bij de N. H. G. te Zuilechem J. Kroms:n»l Cortgene. Steggerda J. W. Kaïilzman Zwartsluis. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Heinkenszand C. Slckeire Andijk. Muselkanaal W. Luhach Candidaat. Geesteren J. W. Ion Bokkii Ommen. Aang. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Driesum J. OITi'inga Candidaat. Oin aan deze en andere onjuiste geruchten een einde te maken, acht de Standaard liet niet ondien stig, mede te deelen, dat door dr. A. Kuyper zoo min eene afwijzing van het beroep is verzouden, als uitstel van beslissing aangevraagd. De wettige termijn van beraad begon eerst den 22sten September, en duurt, van dien dag af, drie weken. De eenige brief, met het moderamen van den ker- keraad door hem gewisseld, betrof de vraag, of de ter mijn door den kerkeraad van den dag der verzen ding af, of wel van den dag van ontvangst der be roepingsstukken werd gerekend. Naar men verneemt is dom* den Amsterdamschen Algemeenen Kerkeraad in beginsel besloten tot het slich ten van een nieuw kerkgebouw voor de Ned. Hervorm de gemeente in een der buitenwijken der stad, en moet reeds een gedeelte van het daarvoor benoodigd kapitaal aanwezig zijn. Hei. overige hoopt men door vrijwillige bijdragen te verkrijgeu. L a tl d b o u w. De Rijks-Landbouwschool te Wageningen is, men meldt, in het bezit van een werktuig tot hei delging van Colorado-kevers of andere schad» 1®^ insectenHet bestaat uit een vat, voor het.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2