GHRISTELIJR-H1ST0RISI1H BUD. :v. i;k; Zaterdag 6 October. f 077. graten talenten, - Ocrlorctt Itmi. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandao, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele noramers- 0,07 Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDBLBITRO-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van l0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. BERICHT. Uithoofde der verplaatsing van ons bureau wordt men verzocht alle brieven, boodschappen als anderszins, bestemd voor dit blad, in het vervolg te adres- seeren Aan den beer P. G. Wijtman, Lar.ge- viele K 383, te Middelburg. Abonnés buiten Middelburg wor den beleefd verzocht de -vex-schul- dïg-de abonuemeutsjjelden over liet afgeloopeii kwartaal voor* den lSden October a. per postwissel (des ver kiezende na aftrek der onkosten) over te maken aan den lieer AL- BERT WEDDING. Onlangs trad te Potsdam in eene vergade ring een heer uit Denemarken op, om eene kin Duitschlaud, even als bij ons, onbekende zaak aan te bevelen. De heer Clausson-Kaas uit Kopenhagen, vroeger officier bij de ruiterij, stichter en ziel der Deeusche Huisvlijt," ver haalde van den buitengewonen opgang door die vereeniging gemaakt. Onder Huisvlijt" verstaat men het beste den der vrije uren aan nuttigen niet zwaren handenarbeid, waardoor lichaam en geest beide worden ontwikkeld. to De heer Clausson-Kaas zeide onder anderen het volgende: »Hoe is een soldaat, als ik ben, er toegekomen om zich te wijden aan dezen tak van opvoeding en onderricht? Reeds als jongen in de ouderlijke woning werd ik er toe opgewekt om, als ik niet buiten spelen kon, in mijn vrijen tijd allerlei knutsel werkjes ter hand te nemen. Als de diensturen mijns vaders aan het hof waren afgeloopen, zag ik hem de uniform voor een werkpak ver wisselen; door handenarbeid vervrolijkte hij zijn ledigen tijd en zijne laatste levensjaren. Zoo werden mes, zaag en schaaf mijn speel goed, en was vaders werkkamer mijne geliet- koosde speelplaats. Toen ik zelf huisvader was geworden, zag ik mij door. huisselijke en plaatselijke omstandigheden genoodzaakt mijne kinderen zelf schoolonderwijs te geven, en toen verscheidene andere jongens met de mijne kwa- en medeleeren liet ik ze, als zij goed opge- ast hadden, ook met mijne kinderen aan de enoegens van den arbeid deelnemen. Ik had izier van de jongens, want zij waren altoos Doordat zij drie uren in de week on- in handwerken kregen, konden zij ten dingen vervaardigen, waarover zij zei ven blijde waren, en de lust in zulk werk is hun steeds bijgebleven »Toen ik tien jaar' geleden uit den krijgs dienst trad, heb ik mij geheel aan het bevor deren van die werkzaamheden gewijd, en tot dat einde mij te Kopenhagen gevestigd daar vond ik een ijverig helper in een dorpsschool meester. Het gelukte ons met hulp van ande ren eene groote havclwerkschool te stichten, en ook den eersten stoot te geven aan de lande lijke huisindustrie voor de winteravonden. Daar het werk ons spoedig hoven het hoofd groeide, is er eene vereeniging opgericht, om in Denemarken de huisvlijt" te bevorderen. De regeering geeft eene jaarlijksche bijdrage van 6000 Kroonen, van andere zijde komt ook geldelijke hulp. Behalve de hoofd vereeni ging bestaan er nu reeds meer dan 100 zelf standige plaatselijke vereenigingen. Deze laatste krijgen voor geringe vergoeding van de hoofd- vereeniging grondstoffen, gereedschappen, mo dellen en teekeningen, De hoofdvereeniging helpt ook de plaatselijke vereenigingen van onverkochte voorwerpen af." De van de regeering ontvangen gelden worden gebruikt voor de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen, waarover ik het toezicht houdt. Uit alle oorden van het land komen in den vacantietijd tal van schoolon derwijzers onzen cursus van zes weken bijwonen. Dagelijks wordt dan twaalf uren onderricht gegeven in maudenmaken, borstelmaken, schaven, zagen, uitsnijden, inleggen, beeldhouwen, po lijsten, slijpen, stroovlechten, boekbinden enz. Het is verwonderlijk hoe met zoo weinig onderricht zooveel is tot stand gebracht. Wij weten niet naar hoeveel werk wij onze han den kunnen zetten. De bij ons gevormde onderwijzers en onderwijzeressen zijn over het geheele land verspreid, en hebben vereenigiugen opgericht, die bijna overal in bloeienden toe stand verkeeren." Waarom deelen wij het bovenstaande mede? Om liefhebberij werk aan te moedigen Ook daarom, 't Is beter dat een heer tijd en geld aan zaag- en snijwerk besteedt dan aan biljart- en kaartspel, 't Is beter dat een heer in huis wat gedruisch maakt, snikkers en zaagsel morst, dan 's avond laat stinkend naar den drank t'huis komt. Maar wij spreken er vooral van omdat suf- geleerde schooljongens aan zoo iets dringend behoefte hebben. Onze »jonge hoogere bur gers" gaan al te vroeg naar 't koffiehuis. De jongens uit onze lagere standen zullen gaarne, bij hulp én leiding iets beters uitvoeren dan straatschenderij. Als men. ze iets leert zoo als de Deensche huisvlijt" zullen er geen gym nastiek toestellen op den openbaren weg 1100- dig zijn, die onlangs werden voorgesteld als afleiders v©or baldadigheid. Zoo wordt aan vele kinderen reeds vroeg geleerd al spelend iets te maken, waaraan later wat te verdienen is. Ook onze kleine boerenstand zou bij onder richt in handwerk wel varen. Er is een tijd in 'tjaar dat onze veldarbeiders zwaarder wer ken dan slaven, er is ook een tijd dat zij bijna niets uit te voeren hebben, vooral in de lange winteravonden. Er zijn streken waar de dorpelingen spinnen, weven, breien, speelgoed en zelfs uurwerken maken; in onze streken zijn er velen de goeden niet te na gesproken die weinig an ders doen dan op de warme vuurplaat gaten in hun kousen branden. Als de gespikkelde en gevlekte nit de witteboonen gezocht zijn is er nog veel tijd over. Misschien is er wel een Nederlandsch officier, die, zonder uit den dienst te treden, nog tijd genoeg kan vinden om te bedenken, wat bur gers en boeren zooal in hun vrijen tijd zouden kunnen doen. Middelburg, 5 October 1877. Personen, die in den jongsten tijd 's Konings lustverblijf Het ILo© bezochten, verzekeren dat al de geruchten, nopens het verzenden naar elders van kunstschatten uit dat Paleis, zeer bepaald onwaar zijn. Niet alleen dat de rijke collectie kunstvoorwerpen, door Z. M. bijeengebracht, niet verminderd is, maar zij moet integendeel nog aanzienlijk zijn toe genomen. De Maasbode verneemt dat Z. M. ook eene bui tenplaats te Rijswijk heeft aangekocht. Tot deelneming aan het najaai'sexauiCBi in de provincie Zeeland hebben zich aangemeld 6*2 personen aldus verdeeld Voor de acte als hoofdonderwijzer11 w w hoofdonderwijzeres2 n a u I, hulponderwijzer15 ii u n hulponderwijzeresS huisonderwijzeres in 't schrijven 2 wiskunde (onderwijzers)2 H hpt teekeneu (onderwijzers)1 ii de Frausche taal (onderwijzers)8 u I, Fransche taal (onderwijzeressen) 4 handwerk voor meisjes (hoofdonderwijzeressen) 9 Ondanks de ontevredenheid van het Arasterdamseh Handelsblad zal hoogstwaarschijnlijk het contract tusschen de regeering en de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, tot vervoer van brieven tusschen Engeland en het vaste land, zijn beslag kiijgen. Reeds nu is door Z. M. den koning aan die maatschappij vergund voortaan den titel te voeren van „Koninklijke Ncder- landsche postvaart." Het Handelsblad vindt het al heel erg, dat Am sterdam met het Noordzeekanaal voor zijn neus, de vele brieven en de groote sommen die met Enge land worden omgezet, naar Vlissingen moet zien vervoeren. Het steeds toenemend goederenvervoer en de passagiers-vaart richten zich meestal naar den

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1