IeüI berichten. buitenland. 1, a it d i> o u \v. Op een verzoek om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland in Duitschland, is door den Duitschen minister van landbouw geant woord, dat wel is waar de longziekte in Nederland verminderd is, maar dat de nadeelen. van de ophef fing van 't verbod te duchten, toch nog grooler zon den zijn, dan die, welke het gevolg zouden zijn van het verbod. De Cref. Ztg. verneemt evenwel, dat ondanks die afwijzende beschikking het verbod van invoer toch weldra zal worden opgeheven, zoodra Nederland den in- en doorvoer van vet vee uit Duitschland toestaat waarop spoedig uitzicht bestaat. Tot de geschenken, aan de Rijkslandbouwschool aangeboden en met erkentelijkheid aangenomen, be- hooren ook een hand-aanaardploeg van den heer De Borst Verdoorn, te Oosterland, en een keurig uitge voerde photograpkie van de inzending op de wereld tentoonstelling te Philadelphia, van de Zeimwsehe Maatschappij van Landbouw. Men heeft te Wolfaartsdijk eene proef genomen met het loof der aardappelen af te snijden, zoodra zich daarop de bekende sporen van het kwaad ver- toonen, behalve vau een paar rijen, om den uitslag te kunnen onderscheiden. Thans is bij het rooien overtuigend gebleken, dat bij de eerstgenoemde de knollen eene voldoende grootte hebben en geheel on besmet zijn, terwijl van de onafgesneden rijen de knollen veel kleiner en gedeeltelijk door het kwaad aangetast zijn. Men stelt zich nu voor zulks ten vol genden jare op grooter schaal te herhalen, en dan, 11a het afsnijden van het loof, de stoppels een wei nig met aarde te bedekken, zooals van elders wordt aanbevolen. De heer A. Nijssen, lid van den gemeenteraad te Kappelle, wenseht eene poging te doen om tot ge- meenschappe),ijken afkoop van tiend-plichtigheid te ko men. De verbeteringen die voortdurend ten koste van den grondeigenaar of grondgebruiker geschieden, brengen den tiend heffers een groot voordeel aan. Voor hen die voornemens zijn geregeld verbeteringen aan te brengen, b. v. door meerdere bemesting, draineering of doelmatiger bedelving levert de tienden-afkoop, waartoe de wet vrijheid heeft gegeven, belangrijke voordeelen op. De heer Nijssen verzoekt allen die daaromtrent met hem eens zijn, zioh tot hem te wenden, teneinde in 't belang der zaak eene vergadering te beleggen. Vrijdag en Zaterdag tentoonstelling van de mo dellen van het Spinozastandbeeld te 't Gravenhage. Men zal in ons lieve vaderland wel haast gaan strui'-elen over al de standbeelden, als die manie lang aanhoudt Bij Eindhoven wilde Maandag een arbeider op de troeplauk van een vertrekkenden trein springen struikelde, viel en was onmiddelijk dood. Het Engelsche blad, de Pall Mall Gazette, roemt de Goesche verordening omtrent het tegengaan der vervalschiug van levensmiddeleu. De schrijver zegt „de dagen zullen misschien komen, dat Londen en Liverpool even beschaafd zullen zijn als Goes7'. Hoe men toch wereldberoemd worden kan De diergaarde te Rotterdam mocht zich slechts kort in een geschenk van mr. van Lansberge, bestaande in een volwassen Orang-Oetan, wijfje met jong, verheugen. Het dier is per Conrad aangevoerd en leed, na het passeereu van Napels blijkbaar «oor de koude. Den eersten nacht van haar verblijf in de dier gaarde overleed zij reeds. Het jong, ofschoon mede op reis door de koude geleden hebbende, schijnt ge zond. De teleurstelling is te grooter omdat dit dier het grootst"4 van zijne soort was dat ooit naar Europa was overgebracht. I11 eene stad in Gelderland stond op eene bus voor een bestedïugsfouds in de kerk beste ding fonds. Eenige jongens wijdden onder de preek al hunne aandacht aan de oplossing van de vraag wat het beste ding wel zou zijn, waarvoor hier een fonds bestond. Een militair student van Amsterdam die sedert eenige dagen vermist was is levenloos uit het Spaar- 11e bij Haarlem gehaald. De heer J. G. van Gendt Jr., te Amsterdam, heeft concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg naar de Noordzeehaven (AmsterdamIJmui- den). De Regeering heeft hem de vraag gesteld of het benoodigde kapitaal zou kunnen verkregen worden; daarop is nog geen antwoord ontvangen. Zr, Ms. ramtorensckip Koning der Nederlanden heeft op de jongste proefreis, ah zeeschip en wat zijn stoomvermogeu betreft, zeer goed voldaan, 't Moet ech ter. naar hot Handelsblad verneemt, slecht sturen. I11 de Noordzee heeft het schip eeu zee overgehad, die de ka- juitskap der officieren insloeg, met een geweldigen slag naar binnncn drong en het logies voor eeu gedeelte onder water zette. In den loop van dit jaar namen onderscheidene ingezetenen van Ooststellingwerf loten in eene loterij van meubelen en huissieraden van zekeren K. te Amsterdam, en betaalden voor 't lot f 2,60. Hoewel de dag der verloting reeds lang verstreken was, hoorde men er niets meer van, tot vóór eenigen tijd aan sommige houders van loten een paar manchetknoopen, ter waarde van pl. m. 10 cent werd gezonden. Volgens de voorwaarden zou de hoogste prijs eene waarde van f 80 en de laagste eene van minstens f 1,25 hebben. De politie-agent Hofstra van Nieuw- Pekela, wiens vrouw en dochter ook een lot had- 1 den genomen, maakte van de zaak proces-verbaal op, waarvan 't gevolg was, dat K. in de vorige week heeft terecht gestaan voor de rechtbank te Heeren veen, en veroordeeld is tot eene gevangenisstraf van 185 dagen wegens oplichterij. Ten bewijze dat de spoorwegdiefstallen, waar over in algemeene termen in de laatsten tijd nog al is geklaagd, veelal kunnen nagespoord worden als men .naar juiste opgaven doet, diene het volgende Te 's Bosch werd aangifte gedaan van het vermissen van patrijzen uit eene mand. De politie deed, met den stationschef, dadelijk onderzoek en meu vond werke lijk bij eeu wisselwachter de vermiste vogels, zoodat deze met den dief naar 't politiebureau konden wor den gebracht. Ten teeken van rouw over de invoering van de wet op het hooger onderwijs, hadden Maandag eenige studenten te Leiden de vlag half-stok uit hunne woning hangen. Eene oplichting van nieuwe vinding heeft te Sittard plaats gehad. Een koopman, vergezeld van een' knecht, kwam in eene herberg en bood goedereu te koop aan, daarbij verhalende dat zijne zaak te niet was gegaan en zijn vader zich uit wanhoop om het leven had gebracht, weshalve hij genoodzaakt was de overgebleven goederen ver beneden fabrieks prijs te yverkoopen. Onder het spreken verwijderde zich de Koopman de knecht wist toen den herbergier over te halen om, als hij zelf de goederen niet wilde hebben, ze voor hem te koopen. Rechtstreeks be weerde hij wilde de koopman aan zijn knecht niets overdoen. Om vertrouwen bij den herbergier te winnen, gaf de knecht dezen eenig geld in pand. Bij de terugkomst van den ko:pman kocht nu de herbergier de goederen, maar tot heden is de knecht nog niet verschenen om ze af te halen. De langste spoorwegbrug der geheele wereld, die van de North-Britsh spoorwegmaatschappij over de Tay bij Dundee, eu die bijna twee Engelsche mij len lang is, werd Dinsdag voor het vervoer openge- gesteld. De eerste trein volbracht zijn rit daarover in tegenwoordigheid van 20,000 a 30,000 toeschou wers. Deze brug heeft ruim 4 millioen gulden gekost. Aan de Geneeskundige school te Parijs werd op den 18n Sept. door een officier van gezondheid van de marine medegedeeld, dat hij 9 Aug. te Bey- ruth 152 man aan boord van zijn schip had, die allen zeer gezond waren 19 hunner waren binnen den tijd van twee maanden aan een of meer lintwormen lij dende geweest. Een grenadier raakte er vier tegelijk van 17 meters lang, eu een ander raakte er, binnen éene maand, drie achtereenvolgens kwijt. Tot die ziekte had aanleiding gegeven het gebruik van half gaar vleesch, zooals dit veelal te Beyruth de gewoonte is. Bij onderzoek bleek, dat in het vleesch, dat aan boord gegeten werd, de blaasworinpjes huisden, die het be ginsel van den lintworm ziju, en dat deze zich vooral op den buitenwand van de haas-spier en op den bin nenkant der ribbenspieren vertoonden- Ten einde de patiënten van dien lastigen parasiet te bevrijden, werd met het beste gevolg gebruik gemaakt van hetzelfde middel, dat door dr. Fock te Utrecht als het beste specifiek tegen die kwaal wordt aangeprezen. De Bourbons en de Orleanseu, de Bonapartisten en de Gambettaïsten, de conservatieve republikeinen en de communisten zijn namen genoeg om de onrust te ver klaren, waarmede de wereld om der wille van Frank rijk voo' de toekomst blijft vervuld. De oorlog in Frankrijk is, i« tegenoverstelling van die in Bulgarije, overgebracht naar het onbloedig, maar daarom niet min der gewichtig terrein der staatkundige partijen. Daar om wenden we als deze voor eene poos zwijgt, naar gene het oog. Duidelijk is het, dat in dezen nood der tijden alle schakeeringen van het republikeinsche kamp zich vereenigen rondom deze banier „t e g e n de cleric alen en hetkeizerrijk." De republikeinen zetten voort wat Thiers eens genoemd heeft het werk der pompiers, om namelijk eiken uit- brekenden brand t« blu-=schen. Van het Zuiden tot het Noorden, van het Oosten tot het Westen geldt thans slechts ééne leus, en die leus is de 363 republikeinsche afgevaardigden, die den 16 Mei, zoo smadelijk werden weggezonden, zoo mogelijk versterkt, terugzenden. Maar ook aan de andere zijde zijn alle oude veeten vergeten. De clericalen van verschillende richting verdragen 1 .-■! dat de Bonapartisten het leeuwendeel hebben gek egen van de candidaten-lijst die van wege de regeering den kiezers wordt voorgelegd. Rouher en Dupanloup gaan hand aan hand ter stembus op, om op 14 October niet door de tegenpartij verslagen te worden. Tegenover de candidaten-lijst die de regeering heeft geproclameerd is nu ook eene volledige lijst van re publikeinsche zijde, voor geheel Frankrijk verschenen ten bewijze dat de republikeinen zich sterk genoeg gevoelen om overal den strijd te aanvaarden. In alle kerken zal op 11, 12 en 13 October gebe den worden voorde maatschappelijke regeering van Christus, zegt de geestelijkheid, Jé- sus Christ règne et la Compagnie de Jésus gouverne (Christus regeert en de Jezuiten besturen) zeggen de Frauschen. De Paus heeft aflaat beloofd aan allen die deze gebeden bijwonen zullen. Weldra zal het blijken of Frankrijk tot rust komen zal, dan wel door meerder en feller partijstrijd zal geschokt worden. Hopen we het beste, en vergeten we het land niet dat twee eeuwen lang burgerbloed heeft vergoten, Hugenooten heeft vervolgd, zijne nij vere burgers tot uitwijken heeft gèdwongen. Hopen vve voor Frankrijk het beste, de verzoening, de vrijheid en de rust die we hartelijk toebidden aan ieder volk en aan elke ziel. Als we van het tooneel van den partijstrijd den blik werpen op het terrein waar de strijd door rook en kruitdamp zich teekent waar de kanonnen hun ruwe taal d en liooren en het leven des menschen als niets schijnt geacht te worden, dan doet ons het bericht wel treurig aan dat nog grooter uitbreiding zal worden gegeven aan den ouderlingen strijd. Nog meer schatten zullen worden geworpen iu dat Danaïden- vat., bodemloos als het is, en daarom nooit te vul len, nog meer levens zullen worden opgeofferd voorja voor wat want Servië zal mede ten strijde trekken. Ru menie, men weet het, ging reeds voor. Zijne troepen, iu naam onder het bevel van Vorst Karei, iu werkelijkheid onder dat van den beroemden Rus Tottleben streden reeds met de Rus sische bondgenooten. Servië hield zich tot nu toe nog steeds onzijdig, al was het dan ook met sterke Russische sympathiën, maar nu zijn de noodige leverings-coutracten aangegaan en de troepen zijn marschvaardig naar de grenzen. Wat zullen ze daar doen De winterkwartieren betrekken Hier en daar, in Azië en bij Plevna wordt nog gestreden, maar, zoo het schijnt, zonder belangrijke resultaten. De ex-keizerlijke Prins is van het-kasteel Dave ir» Henegouwen incognito naar Parijs vertrokken. Tus schen Chislehurst - de verblijfplaats van këizeri Eugenie en haar zoon, en dus het hoofdkwartier van het imperialisme of Bonapartisme en Parijs schijnt een levendig verkeer te bestaan. Voorspelt ons dat iets P Zeeuwsclie Brieven. Amice Vele van de feiten, ons in de Schrift vermeld, s t r ij d e 11, zegt V. v. Oven //tegen de wetenschap, ja zelfs tegen het eenvoudig gezond verstand." Maar als nu blijkt, gelijk, m. i.. in ons vorig schrij ven gebleken is, dat de wetenschap van den heer vau Oyen gebrekkig, valsch, ja geheel in strijd is met de ge gevens; als nu blijkt, dat hij, wat het mededeelen der gewijde geschiedenis betreft, niet solide is, dat zijn verstand op dit gebied tamelijk ongezond is. Als hij .Hozïpa en .Resajft geheel in strijd met de waar heid toekent en laat verrichten, wat alleen de Hce- re God doen kan, dan verwondert het ons niet, dan stemmen we zelfs toe, dat die f iten met deze wetenschap en met zoodanig verstand in strijd zijn. We stemmen toe, dat een Jozua en een Jesaja, dat menschen over die bovennatuurlijke kracht niet heb ben te beschikken, haar niet kunnen aanwenden, er alzoo die bovennatuurlijke feiten niet vermogen te verrichten. Wij leer en en gelooven die feiten zoo als de Bij bel ze ons mededeelt, n. 1. dat God, de Almachtige ze heeft in het leven geroepen. En dat dit met de wetenschap en liet gezond ver stand in strijd zou zijn, kunnen we noch inzien, noch toestemmen. Als er geen levend, persoonlijk, boven de wereld verheven God is, dan hebben de van Oyen's gelijk dan zijn zulke feiten //onmogelijk." Hierover gaat dan ook ten slotte de strijd. T dat uiterste, lot die vreeselijke ontkenning zijn, h& laas reeds velen gekomen. Daar moet men eerlijk eu logisch ook aanlanden) y Ge moet niet alles gaan ontkennen, moest zelfs van Oyen zijnen meegenoten reeds gaan toeroejj Pa Zie, dat is de onafwijsbare vrucht van hun arbeiqjjj Gelooft men echter in een persoonlijk, lev boven de wereld verheven God, dan zijn de feiten, dan zijn wonderen zooals ze ge\js^^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2