Serlt, School en lending, GEMENGDE BERICHTEN. aan 's rijks universiteit la Groningen, i9 overgegaan naar de teologische faculteit. Aan den gemeenteraad van Amsterdam zijn nog voorgedragen ter benoeming aan de universiteit aldaar de volgende heeren tot hoogleeraar in Staathuishoud kunde en statistiek :nr. N. G. Pierson, directeur der Nederlandsche bank in de geschiedenis en wijsbe geerte dr. L. H. Slotemaker, predikant te Arnhem en dr. C. B. Spruijt, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Tot buitengewson hoog leeraar in het internationaal privaatrecht mr. T. M. Asser, hoogleeraar aan het Athenaeum. De tweede helft van de maaud belooft een reeks van feestelijkheden, ter eere van de ope ning: dei» 4in§te?dnmscbe universiteit. De deputatiën der studenten uit Leiden, Utrecht en Groningen zullen op 14 of 15 October door hunne Amsterdamsche broederen van het spoorwegstation worden afgehaald. Het gemeentebestuur zal op den 15 eene receptie houden in het Park. Prof. W. Moll zal eene openingsrede houden en vervolgens zal een muzikale uitvoering plaats hebben. Van wege de gemeente wordt verder eene feestelijke voorstelling gegeven in den Stadsschouwburg, waar een stuk van den heer W. J. Hofdijk zal worden ten tooneele ge bracht, en ten slotte zal een vuurwerk op het IJ worden ontstoken. De studenten, die aan de hoogleeraren serenades zullen brengen, zullen de feestelijkheden, hun door de gemeente bereid, beantwoorden met het aanbieden van een bal aan de burgerij, en de militaire studen ten, die een afzonderlijk corps vormen, zullen van hunne vreugde doen blijken door een groot concert. Op eenige plaatsen in de stad zal gelegenheid gegeven worden tot het houden van volksspelen. Mevrouw Jansou geb. Vink, dezer dagen te Gro ningen overleden, heeft de volgende legaten be- maaktaan het diaconie-gasthuis der N. H. gemeente f 10,000 aan de N. H. diaconie-armen f 6000; aan de R. C. diaconie-armen f 3000 aan de dia conie-armen der N. I. gemeente f 3000 aan de diaconie-armen eoner tweede N. I. gemeente f 3000 aan het diaconie-gesticht der E. L. gemeente f 2000; aan het Luthersche Gasthuis f 3000 aan het Groene Weeshuis der N. H. gemeente f5000; aan de C. G. Gemeente f 2000 aan het instituut voor doofstommen f 5000. Deze instellingen zijn allen ge vestigd in de stad Groningen. Verder heeft de erflateres bemaaktaan de inrich ting voor doofstommen te Rotterdam f5000; aan het blinden-instituut te Amsterdam f 5000; aan hel. gesticht voor pleegzusters te Groningen t 2000 aan de maatschappij van weldadigheid f 2000 aan de weeshuizen te Nijmegen en Neerbosch f 2000; behalve eenige legaten aan particulieren. Het overige van het vermogen der overledene is ver maakt aan een door haar gesticht huis van weldadig heid waarin personen kunnen opgenomen worden, die, behalve vrije woning en geneeskundige behandeling, eene jaarlijksche gift van f 15 of f 25 voor brandstof, en eene wekelijksche uitkeering van f 3 of f 5 zullen genieten. Het kan nuttig zijn eens op een zoo schitterend blijk van weldadigheidszin te wijzen, in tegen overstelling van de hartverscheurende jammerklachten die men zoo nu en dan wel eens hoort, als zou liefde en weldadigheid uit onzen tijd van eigenbelang zoo zegt men verdwenen zijn. Zonder de rijke gaven in 't minst te willen mis kennen die vorige geslachten ons hebben nagelaten, ineenen wc toch dat feiten als het bovengenoemde schitterend de meaning weerleggen al3 zou men in oude tijden alléén begrip hebben gehad van weldadigheid te bewijzen. is eene stad in Belgie, ruim 16000 inwoners tellende, en gelegen in 't hart van West- Vlaanderen. Het is bekend dat Belgie, het land zoo nauw aan het onze verwant, zich ook eenmaal opende voor de Hervorming. In die Spaansche gewesten, onder die nijvere Vlaamsche bevolking werd eenmaal niet te vergeefs het „door het geloof gerechtvaardigd te zijn, zonder de werken der wet" gepredikt. Waren niet Guido de Bres en Datheen om slecht dezen te noemen afstammelingen van dat Vlaamsche volk, ons, in de verschillende trappen van zijne ont wikkeling, door Consciense's pen zoo schoon getee- kend. .Maar de inquisitievuren smoorden de uitingen van het Protestantisme en weldra werd, het is het nog Belgie het beloofde land voor het ul- tramon tanisme. Maar Belgie's grondwet huldigt vrijheid van geloof en ziedaar een rijk arbeidsveld aangewezen voor het zoozeer bevoorrechte Nederland, de vroegere bondge noot in den bitteren strijd voor have en goed meer nog voor gewetensvrijheid. Wij bewonderen den moed en de overgegevenheid van de mannen die daar ginds arbeiden. Hoevele bezwaren zijn daar niet te overwinnen Omringd door eere vijandige bevolking, geen puri teinen dikwijls onvoldoende door de openbare macht beschermd, (de gevangeneming van den predikant Anet heeft ons dit onlangs nog kunnen leeren), in voortduren de behoefte), want het is ook daar „niet vele rijken en niet vele edelen") heeft de zending in Belgie onge twijfeld evenveel zoo niet meer aanspraak op onze sympathie als die in de heidenwereld. Maar om tot Rousselare terug te keeren; in de laatste maanden (ontwaakte in die stad eenig) leven. De kleine kapel (meisjesschool) die tot kerk voor de protestanten diende werd te klein. De jeug dige gemeente zou gaarne in 't bezit van een eigen kerk komen en schreef daarvoor 4800 franken in, verder kon zij het niet brengen. Zij heeft zich tot Nederland gewend met de bede om eenige ondersteuning in hare behoeften, en Nederland is ook nu aanvankelijk weder niet achtergebleven. Van Prins Hendrik kreeg de nieuwe gemeente f 100, van een dame te Zeist avondmaals-benoodigdheden, van eenigen uit Nederland verschillende giften, die later verantwoord zullen worden. En als deze of gene, 't avond of morgen, in het Zuiden van ons land eene gave komt vragen voor de eenige en eerste Evangelische gemeente in West- Vlaanderen, tot het stichten van een bedehuis, dan zal die vrager ook zeker niet ledig worden wegge zonden. Ber. toe pred. bij de N. H. G. te: Linschoten W. Vliegcnliart Enschedé. Barneveld H. A. J. Lulge Nederh. d/B. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Yroomshoop E. Ollen Ter Aa. Leersum H. Weiscis Austerlitz. St. Oedenrode N. I. Telders Ren esse. Breskens E. B. Swaluwc Helenaveen. Schoonhoven G. van Coor Oud-Beierland. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Hans werd G. Geerls Pieterburen. Gisteren nam de heer A. Hage, predikant te Zuidzande, afscheid van zijne gemeente, predikende naar aanleiding van I Joh. 2 18. „Het is de laat ste ure." Het Nieuws van den Dag heeft vernomen dat dr. A. Kuyper de beroeping tot predikant te Amster dam niet zal aannemen. Ook wij ineenen te weten, dat de gezondheidstoe stand van dr. Kuyper niet zoo gunstig is, dat eene roeping als deze zou kunnen aangenomen worden. Een jongeling van 25 jaren, matroos op een Noordsch brikschip, heeft zich dezer dagen door op hanging van het leven beroofd. De zelfmoord had plaats ter reede van Vlissingen, waar het lijk dan ook is begraven. De controleur der Stoomvaartmaatschappij Zee land te Vlissingen C. Buijsman, is vervangen door den heer Alter van Amsterdam. De Standaard meldt dat er aan den regelmatigen gang van het burgerlijk bestuur te St. Philipsland heel wat hapert. De outvanger b. v. zal zich voor de rechtbank te Zierikzee over zijne gehouden admini stratie moeten verantwoorden. Een der wethouders, daartoe onbevoegd, heeft huwelijken voltrokken en ingeschreven als ambtenaar van den burgelijken stand, een vorige wethouder deed hetzelfde, na reeds afge treden te zijn. De bekende Zeeuwsche geschiedvorscher ds. H. Q,. Janssen, schoolopzier.èr en predikant te St. Anna ter Muiden is benoemd tot archivaris van de gemeen te Sluis. Men meent onder de gemeenten Cadzand en Retranchement sporen van hondsdolheid ontdekt te hebber. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag, om streeks half een ure, brak in de gemeente Dinteloord brand uit in de schuur van den bakker S V Door het flink beleid der Brandweer en de goede werking der beide spuiten, bepaalde de brand zich tot dat perceel het woonhuis, de bakkerij en belendende perceelen bleven gespaard. Uit de schuur zijn de 7 varkens, die zich daariu bevonden, gered doch de tarwe, rogge eu het meel, daarin voorhan den, zijn verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Het vernielde was zeer laag geassureerd. Te Rotterdam is overleden mr. A. Hoynck van Papend recht12 jaren laug van 18541866 was hij lid van de Tweede Kamer en van 1866 af wethouder van Rotterdam. De Nederlandsche-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij heeft een bijzonder groot en fraai stoom schip aangekocht om opgenomen te worden in de vaart van Rotterdam op New-York. Dit schip is in 1874 aangebouwd te Dunbaston bij Glasgow voor eene Liverpoolsche Maatschappij, is 2400 ton gemeten f heeft een v donder groot laadvermogeu bij- weinig diepgang, <-,i loopt gemiddeld elf mijlen bij een zeer gering koion verbruik. De compound-machine van 300 paardrnkrachlen nominaal, voorzien van al de nieuwste verbeteringen, zijn vervaardigd bij de beken de fabrikanten John en James Thomas te Glasgow. Het schip is in geclasseerd in de hoogste klasse, zoowel bij de Engelsche Lloyd als bij het bureau Veritas. De ruimte voor passagiers bestaat uit zeer comforta ble salons eerste en tweede klasse, elk voor 24 per sonen ingericht, met dames-salous, rookkamers, bad kamers enz., benevens de noodige inrichtingen voor de passagiers derde klasse. Het schip zal gecomman- I deerd worden door kapt. E. M. Chevalier, vroeger I van het stoomschip Maas. Het eerste vertrek is be paald op aanstaanden Zaterdag 6 October. Ónder verdenking van de brutale oplichterij, te Rotterdam dezer dagen ten nadeele van een maga zijnhouder van goud en zilver gepleegd, is docr de politie in den Haag eene dienstbode in verhoor ge nomen. Bij die gelegenhoid bekende zij, onder een stortvloed van tranen, dat zij door de werkster er toe was gebracht niet de oplichterij te Rotterdam, maar voortdnrenden diefstal van lakens enz. ten na deele van haar' meester te plegen. Ook de werkvrouw is in hechtenis genomen. Tp IJmuiden zijn Zaterdag proeven genomen met onderscheidene toestellen van den heer Lefebre uit den Haag. De proeven met devi misthoorn en de scheepsroepers voldeden wel, het geluid was op 800 meter afstand duidelijk hoorbaar en ook de waarne mingen van waar het geluid kwam, de richting namelijk, waren voldoende. Het weder was echter stil, het bulderen van den storm, zelfs het gewone ruischen van de zee, ontbraken, zoodat dp gelegenheid tot afdoend waarnemen eigenlijk heden ongunstig was. Ook met eene stoomfluit werden proeven geno men rp een bootje, dat ongeveer 1600 meter van den seinpaal lag. Aldaar was het geluid duidelijk hoorbaar. Tot directrice van Bet.hanië eene stichting tot herstel van ziekelijke en zwakke kinderen te Zeist is benoemd Jonkvrouwe Savoruin Lohman van Groningen, die deze benoeming ook heeft aangenomen. Óp het eiland Tien Gemeten bracht een jonge ling van ruim 16 jaar twee paarden naar de weide. Terwijl hij het tweede paard, dat aan het voorste aangestaart was, den halster afstreek, ging het voor ste paard op den loop en geraakte de knaap met een been verward in den halster, die nog aan den staart van het paard vastgebonden was. In woeste vaart werd hij 4 a 5 malen de weide rond geslingerd, over greppels en slooten heen, totdat eindelijk, na verloop van meer dau l/4 uur, het paard gevangen werd. In deerniswaardigen toestand werd de jongeling gevonden zijne kleederen waren hem over het hoofd gestreken, zoodat zijn lichaam op verscheidene plaatsen is ont veld geworden. Geheel bewusteloos heeft men hem huiswaarts gebracht. Donderdag-avond was hij nog buiten keunis. Men vreest, dat hij er het leven niet zal af brengen. Zaterdag ochtend begaf zich iemand naar de Nederlandsche Bank, ten einde f1300, bestaande in 4 bankbiljetten elk van f 300, een van f 60 en een f40, te wisselen. Eeu biljet van f300 wisselde hij voor goud geld en het andere bankpapier willende krijgen vermiste hij het. Vermoedelijk is hem dit gerold. Eenige maanden geleden is iets dergelijks ook aan de Bank gebeurd. In de gemeente Schoterland heeft een netge kleed en welgemanierd jongraensch de dorpen afge reisd met een bundel onde afleveringen van de Holl. Illustratie van 27 Juli, betreffende de begrafenis van H. M. de Koningin. Gratis stond hij in de huizen een exemplaar af, doch uitte daarbij den wens^h, dat door vrijwillige bijdragen al de liefdadigheidsinstpfl- lingen door haar geslicht, gesteuud mochten worden. Het slot was, dat de meesten twee gulden of minder, tot 50 cent toe, afstonden. Hij gaf voor door Z. M. den Koning gezonden en door den Burgemeester gerecommandeerd te zijn. Vrijdagavond wam te Kampen iemand aan met den sneltrein (ruim 8 u.) uit Zwolle, die zich onmindellijk naar het politieburaeu begaf. Hij had nl. vernomen, dat zijn vrouw met een vreemd heer was doorgegaan en wel met den vorigen trein naar Kampen. Eindelijk werd het geliefde paar gevonden in het logement van den heer S. eu toen naar het bureau van politie overgebraeht. De inan kreeg zijn vrouw terug. j Sedert enkele dagen is men in 't Weatl reeds bezig met de verzending van raamduiven. C het algemeen is er weinig prima kwaliteit de koud-'.^ natte dagen hebben het rijpen der druiven zeer tegen-i3 gewerkt. Dit is nog beter te bespeuren bij de koude*5 muurdruiven. De meeete znl'en slechts als tweede^ i soort kunnen worden verkocht. Voeg hierbij I lagen prijs, geen pruimen, weiuig peren en ap inen zal niet zeggen, dat de tuinder goed stt .b met zijn boomgewassen. De tweede vrucht staat o k- het algemeen goed de aardappelen en uien heb-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2