CIIRIST1LIJk-HISTORISCB BLAD. X". 103. Zaterdag 29 September. 977 HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof '->■> Enkele nommers^,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 28 September 1877. Z. M. <lc Koning heeft bij het aanbieden van het adres van antwoord op de troonrede, aan de com missie zijn dank betuigd. Gisteren middag per trein van 2 uur arriveerde H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne der Nederlanden met gevolg van Amsterdam over 's Her togenbosch, des namiddags deed het Hooge gezelschap in twee open rijtuigen een rijtoer naar Vlissingen ten einde aan Hds. voornemen (van verleden jaar) om die groote werken aldaar in oogenschouw te nemen o-evolg te geven. Teruggekeerd gebruikte H. K. H. met gevolg het middagmaal in het Hotel Abdij. Des avonds bezochten de secretaris en de Intendant op verlangen van H. K. H. het magazijn van den heer Hartman ten einde zich te doen informeeren naar hun welstand. Heden morgen is H. K. IT. met ge volg naar Voorburg vertrokken. Vóór de trein ver trok, had de heer Hartman en echtgenoote de eer, door H. K. H. te worden ontboden welke na zich minzaamst met hen te hebben onderhouden van ben hartelijk afscheid nam. Het gevolg van H.K.H. bestond uit de heeren Linz secretaris, dr. Hofs intendant met echtgenoote en Freule Doener staatsdame. Samaladgan, een staatje ter noordkust van Atchiia is met veel opoffering aan ons gezag onderworpen. Nog een ander staatje Merdoe heeft zich mede aan de voorwaarden door het Nederlandsch bestuur ge steld onderworpen. Of er ook nu strijd is gevoerd meldt het regeerings-telegram niet, hoogst waarschij n- schijulijk is de onderwerping van Merdoe het gevolg van den val van het meer uitgestrekte Samalaugan. Voor de kolonie Suriname is, blijkens de jongste troonrede, vermeerdering van arbeidskrachten levens behoefte. Vandaar is het bericht dat te Paramaribo een Engelsch stoomschip is aangekomen met 324 landverhuizers niet van belang ontbloot. De Tweede Kamer heeft Woensdag en gisteren korte zittingen gehouden, waarin eenige benoemingen van rapporteurs en leden voor de huishoudelijke commissie en voor die van de stenografie werden ge daan. Voorts zijn ingekomen vijf kleine wetsontwer pen en besloten dat de verhooren van de commissie van onderzoek betrekkelijk de longziekte onder het rundree, openbaar zullen gemaakt worden. Met zekere spanning verwachtte men reeds Woens dag iets te verne^men van hetgeen het ministerie doen zou na het votum van Dinsdag. De heer Kappeyne herinnerde den minister van binnenlandsche zaken, de leuze van Gambetta, thans het parool van den staatkundigen strijd in Frankrijk se souraettre ou se démettre (meegaan of heengaan) wat zal het ministerie doen zoo vraagt men allerwege. Zal de groote werkzaamheid van dit ministerie voor Nederland als verloren zijn Zullen die railli- oenen woorden en die duizenden vellen druks die over de onderwijswet gewisseld zijn te vergeefs zijn Zullen de belangen der defensie en der belasting wetgeving weder worden verschoven totdat voor nieuwe mannen weder nieuwe tijden van beraad en onderzoek zijn voorbijgegaan Elke onzedelijke daad wreekt zich zelve, zegt de Standaard, en zoo is ook nu de onzedelijke politiek onzer tegenwoordige bewindslieden gewroken. De minister Heemskerk, merken sommige bladen op, scheen het er op toegelegd te hebben om de betee- enis van de onheilspellende uitsluitend te beper- tót het onderwerp in kwestie, het ouderwijs, in :s vin epn ruiterlijk votum van wantrouwen uit lokken. raar ook de meerderheid, die sterk is, deed niet eerlijkheid of krachtig leven blijken. Zij roept toestandjl in het leven, waarvan het gevolg kan zijn dat hare mannen tot regeeren worden geroepen, maar hoe deed zij dat? Door hare beginselen te stellen tegenover die van het kabinet, waarop zij een aanval doet? Immers neen. Op het het slagveld lagen twee verslagenen zegt de Standaard, de liberale partij verloor triomfeerende, want zij was onoprecht. Oprecht zou alleen deze motie geweest zijn oordeelende dat de liberale partij thans gereed is om zelfs het bewind te aanvaarden, zegt men aan de tegenwoordige zaakwaarnemers de politieke pacht op. Waarheid en klaarheid is door de aanneming van de zinsnede in kwestie niet gekomen. Het was de heer Kappeyne geheel alleen de woordvoerder der oppositie die licht in de duister nis wilde ontsteken. De leider der meerderheid be streed de meening dat het adres een algemeen votum van wantrouwen zou zijn, verklaarde zelfs dat de commissie zich met een hulde aan den minister van justitie zou kunnen vereenigen. En de constit.uonee.le eisch dan, zoo onstuiming gepredikt, dat, in den geest der meerderheid, door mannen uit de meerderheid, moet geregeerd worden. Vreemd is de toestand voorwaar Vergelijkt men de uitingen van bijna alle liberale bladen, dan komt men tot het besluit dat het tegenwoordige ministerie te kort doet aan de eischen van een welgeordenden staat, leest men de verklaring van den hoofdman in de Kamer, dan zou men zeggen als de heer Heems kerk aftreedt en de onderwijs-wet wordt teruggeno men dan is alles zooals 't behoort. Het duidelijke, voor geen tweeërlei uitlegging vatbare amendement van den heer Wassenaer Catwijk //Dat in een zoo gewichtig volksbelang nog geen oplossing ge vonden is, waarbij de bezwaren eener niet onaanzien lijke minderheid worden opgeheven en veel en goed volks-onderwijs wordt verzekerd, wekt diep gevoelde teleurstelling op, mocht slechts 22 van de 72 stem men op zich vereenigen. De antirevolutionaire leden stemden allen voor deze motie behalve de heeren van den Berch van Heemstede en van Heemstra. Van de conservatieven één, de heer Oorver Hooft en voorts nog 8 roomschen. Bij de verkiezing in het district Eindhoven ge houden van een lid voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, (ter vervanging van den heer Smidz) werden 1220 stemmen uitgebracht. De heer mr. Harry Barge werd gekozen met 720 stemmen. De heer mr. H. D. van den Acker verkreeg 406, de heer mr. van Diepen 86 stemmen. Goedgekeurd bij koninklijk besluit van 20 Sept. j. 1. de statuten der Evangelische vereeniging voor Zeeland, gevestigd te Middelburg, welke mitsdien als rechtspersoon erkend is. Naar wij vernemen zullen de Jliibilce-Zaiigcra, op hun reis uit Engeland naar Berlijn, zich ook 22 October in Middelburg en bij genoegzame opgewekt heid en deelneming, ook in Goes doen hooien. Men klaagt in onze stad en provincie wel eens over de stiefmoederlijke wijze, waarop wij, in vergelijking van andere provinciën, worden behandeld. Wij willen daarover niet twisten, maar kopen, dat men nu ook moge toonen, dat men niet alleen wil klagen, maar ook waardeeren en de commissie, die deze taak op het touw wensckt te zetten, in hare pogingen van alle zijden moge worden gesteund. Het zal een zeld zaam genot zijn en toch voor zeer velen bereikbaar, die anders van geen zanguitvoeringen kunnen of mogen profiteeren deze Jubilee-Zangers te haoren. van Lijnden, in leven commissaris des Eonings in Zeeland. Het gedenkteeken bestaat uit een liggend en staand gedeelte. Het eerste in den vorm eener sarcophaag springt vooruit en draagt op de bovenzijden in ver gulde letters de woorden //Psalm 103". Het staand gedeelte draagt op de voorzijde op een wit marmeren plaat het opschrift „De Zeeuwen aan mr. Rudolph Willem Graaf van Lijnden, Commissaris des Konings in Zeeland 18601876, overleden 19 April 1876". Bij de onthulling werd het woord gevoerd door jhr. P. D. van Citters, oudste lid van gedeputeerde staten en voorzitter der commissie voor de oprichting van het gedenkteeken, jhr. inr. J. W. M. Schorer, burgemeester van Middelburg en mr. B. C. Cau, oudste lid van de provinciale stalen van Zeeland. Namens de echtgenoote en kinderen werd door een der zoons van den overledene, de beer W. A. baron van Lijnden, erkentelijkheid betuigd aan allen die tot de oprichting van dit gedenkteekenn hebben medegewerkt. Dit gedenkteeken zoo sprak de heer van Lijnden zal de betrekkingen van den over ledene nauwer aan Zeeland binden het zal tot hen spreken en hen steeds herinneren dat die adel het hoogst is, welke zich oplost in een nederig streven tot bevordering van het belang onzer medeburgers. Er is een overeenkomst tot stand gekomen tusscheu den Staat en de stoomboot-maatschappij Zeel.'tncl, waarbij deze zich verbindt, twee nieuwe stoomschepen in de vaart te brengen tusscheu Vlissingen en de Theems, van zoodanigeri bouw en stoomkracht, dat de overtocht binnen acht uren verzekerd zij. Wan neer die dienst, gelijk verwacht kan worden, in het begin van het volgende jaar zal zijn aangevangen en behoorlijk wordt voortgezet, verbindt de Staat zich, voor het vervoer van brievenmalen jaarlijks te betalen de som van f 151,000. Alleen door dezen versnelden dienst kan de postge- meenschap met Engeland inderdaad gebaat, worden. Het zal dan mogelijk worden lo. de Nederlandsche brieven uit de verschillende provinciën des namiddags laat te Vlissingen te doen aankomen, om ze nog dien avond naar Engeland te verzenden 2o. de Èugel- sche brieven, voor Nederland bestemd, zóó vroeg te Vlissingen te ontvangen, dat ze bij voorbeeld vóór of gedurende beurstijd te Amsterdam en Rotterdam kun nen worden uitgedeeld en 3o. een gedeelte der Duitsche mail voor Engeland en omgekeerd over Vlis singen te leiden met beter verzekerde aansluiting te Keulen eenerzijds en te Londen anderzijds. Dat die zelfde versnelde gemeenschap voor de stoomboot maatschappij niet slechts, maar voor het zuidemet der Staatsspoorwegen op den duur groote voordeeleu zal kunnen opleveren, behoeft geen betoog. Op zeer eenvoudige wijze werd gisteren op de begraafplaats te Middelburg een gedenkteeken ont huld, op het graf van wijlen mr. IS. W. graaf De liberale pers heeft zich in de laatste dagen niet weinig vroolijk gemaakt over een paar advei'tenticn. De eene kwam voor in 't Oosten en luidde als volgt: Onze beker is overvloeiende. Mijn geliefde echtgenoote, wier wonderbare plotse linge herstelling uit doodelijke krankheid ik ten vorige jare in dit blad vermeldde werd heden door den Heer op zeer voorspoedige wijze een blijde moe der van twee flinke zonen. Zulks is van den Heer en het is wonderlijk in onze oogen. Sneek. J. Horn, 22 Aug. 1877. Evangelist. De andere las men in de Dragster courant als volgt De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan mijne echtgenoote Ida J. Bos, die ik iiefheb, is voor spoedig verlost van eene welgeschapen dochter. Rottevalle, TJ T 22 Aug. 1877 J' de Jon«- Meu heeft beredeneerd dat men per advertentie

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1