BUITENLAND. De postwagen op San Juan Nevada, in Cali- MWië, werd onlangs op weg des ochtends ten 5 ure ■augehouden en van 3000 dollars beroofd om 7 uur Wvordt een premie uitgeloofd voor de ontdekking van misdadigers; om 12 uur zijn ze gevat om 2 uur het geld terug o:n 5 uur zijn de roovers opge- en om 6 uur begraven. Dat heet snel recht doen Aan den Times werd uit Philadelphia 't vol- geseind Verleden Dinsdag-avond werd 't station Big Springs den Union-Pacific-spoorweg, 162 Engelsche mij- Hen beoosten Cheyenne, overrompeld door dertien gemaskerde mannen. Zij dwongen den station-chef tot 't uitsteken van een rood licht als sein van on raad. De van 't westen komende expres-trein, die specie vervoerde, stopte dus, en werd door de roovers aangevallen. Zij plunderden de passagiers, stalen uit een waggon 100,000 dollars en maakten zieh uit dc voeten, na dé telegraafdraden te hebben afgesneden. De spoorweg-maatschappij heeft 10,000 d. uitgeloofd voor 't opsporen en aanhouden der dieven. Het zijn vreeselijke dagen die de bevolking van Bulgarije thans doorleeft. Voortdurend wordt met ijzeren volharding en nietssparenden moed gestreden ende Bussen blijven voortdurend verliezen. Het is niet anders. Hoe men ook telegrafeert en hoe men de ongunstige berichten zoekt te verbloemen, het is en blijft waar het Russische leger wordt met den dag meer gedund, en de positie wordt met den dag benauwder. Het behoeft niet gezegd te worden dat men overal en allerwege de vraag hoort Waar gaat dat heen Wat is de reden van het gestadig verliezen der Russen Ons is slechts het oordeel voor zoover wij de feiten kennen. Ondanks de handelwijze met Polen - ongetwijfeld een zwarte vlek op de regeering van keizer Alexander wa? onze sympathie steeds voor Rusland. De onmeuschelijke daden der Turken in Bulgarije, om des geloofs wille, hebben - zoo dach ten wij - Turkije alle aauspraak op de ondersteu ning of sympathie van het Christelijk Europa doen verliezen. Wij zijn volstrekt niet blind voor de da den van Rusland en zouden niet gaarne met de ver dediging van velen dier handelingen belast zijn, maar (men vergeve het ons als wij dwalen), de proclamatie van keizer Alexander werd door ous met ingenomenheid begroet. Het zwaard aangorden tot bescherming en verlossing der lijdende Christenen, het was de schoon.? taak die Rusland wachtte. Men kan nu vragen bedreef Rusland nooit derge lijke gruwelen kan de Czaar zijn handen, vooral tegenover Polen in onschuld wasschen weet gij niet dat het Pauslavisme alle volken van Servisch bloed onder één scepter vereenigd wil zien dat Ruslands belang de vrije vaart door de Dardanellen begeert weet gijmaar waartoe meer Ons antwoord is, wij weten alle deze dingen zeer wel. En wat we ook weten is dit, dat in deze onvolmaakte wereld zoo zelden daden worden gedaan, die den van het strikte recht kunnen weerstaan. Slechts twee vragen. Heeft de fanat'eke Mahomedaan in de jaren niet overtuigend bewezen dat zijne regee ring over Christenvolken eene voortdurende bedrei ging is en in hoeverre is Rusland aansprakelijk de daden van zijn slecht georganiseerd leger'? Slecht georganiseerd. Ja, dat is het, en een van voornaamste reden van der Russen neder lagen ook. De zeer gedunde Russische scharen sullen versterkt worden, maar wanneer Zij vergeten te zorgen voor behoorlijke ver voor bruggen, voor droog beschuit, voor gezond vleeseh, voor desiufectie-middelen. 2ij hebben de macht van hun tegenstander t.e licht hun eigen leger veel te ver verspreid, kortom op fouten gestapeld, en nu staat daar het hoofdleger in Bulgarije van Azië hoort nen niet meer gewikkeld in een reeks bloedige gevechten die duizenden eu duizenden doodden of somtijds nog erger is in naamloos lijden Het was verleden Vrijdag weder een van dagen, wier ijselijkheid we ons wel nooit znllen [linnen voorstellen. Tusschen de Lom en de Jautra verden de Rassen door Mehemed-Ali aangetast en er geen bevestiging gekomen is van het be- dat de Russen door hem bij Bjsla verslagen ijn, toch mogen we veilig aannemen, uit Weeneu, jonden en Bucharest is het getelegrafeerd, dat de ook hier weder voordeel hebben behaald, ssische berichten omtrent het gebeurde op Vrijdag nog niet tot ons gekomen. In afwachting dus hetgeen nader blijken zal, kunnen we nu slechts edeelen dat aan het Oostenrijksche departement oorlog telegrammen zijn ontvangen die melden de Russen een bloedige nederlaag hebben geleden, schijnt dat tegelijk met Meheroed- Ali ook Osman- een aanval heeft gedaan op de Russische posi- tiën, hij verhinderde de Russen troepen van Plevna naar de Jantra te zenden. Het oude spreekwoord waarin komt van honden en beenen (men kent het wel) schijnt nok toepasselijk op Montenegro. De mannen der Zwarte Bergen ma ken gebruik van Turkije 's drukte om heil aan zekere zijde te verontrusten en terrein te wiunen. Hoe lang zij het gewounene behouden zullen Ous schijnt het althans roekeloos opofferen van menschenlevens. In Frankrijk wordt het recht bedrijvig. Indien de woorden, waarmee men thans nog strijdt maar niet in daden verkeeren. Het manifest van Mac- Mahon wordt op den voet gevolgd door een manifest aan de kiezers, vanwege de republikeinsche partij. Als de kiezers willen kunnen zij dus het „hoor en wederhoor" betrachten en daarna uitspraak doen, want het is nu voor goed bepaald dat op 14 October de stembus in Frankrijk uitspraak zal doen. En als het stemmen- cijfer zich tegen Mac-Mahon verklaart, waar groote kans op is Zal de president dan zijn bedreiging uitvoeren Gambetta's zaak is opnieuw bij de rechtbank voor geweest. Zijn advocaat meende dat niet de rechtbank, maar eene jury tot oordeelon in deze zaak bevoegd was. De rechtbank bevestigde het vonnis, maar de advocaat kwam opnieuw in hooger beroep. De zaak zal nu wel blijven rusten tot na de verkiezingen en ongetwijfeld zal deze niet zonder invloed op de uitspraak blijven. Zeeuw sche SI r i e v e n. Geachte Redacteur Een geruimen tijd hebt ge niets van mij gehoord onderscheidene redenen werkten daartoe samen. Ge hebt er echter niet bij verloren, want de inhoud uwer kolommen kwam mij al dien tijd zoo belangrijk voor, dat ik het schade zou hebben geacht, iets van haren inhoud ten behoeve van mijn geschrijf te ver liezen. Thans eehter, nu het eigenlijk leessaizoen weer begint kom ik u verzoeken om, wanneer ge niets be ters te plaatsen hebt, mij van tijd tot tijd weer een achteraf hoekje in uw Blad af ce staan. Ik wenschte uwe lezers nu en dan de indrukken terug te geven die de wereldgebeurtenissen op mij maken. Ik zou dat maar weer op mijne mauier doen, eehter niet verder springende dan mijn stok lang is, want dau valt men, gelijk mij immers nog onlangs in Juli overkwam, in 't water; en dat is, vooral bij winterdag minder aangenaam. Ik wenschte. ziet u, voor het volk te schrijven zóó dat ze mij begrijpen, en hoop daarom dat ge 't mij niet euvel zult duiden wanneer ik waar 't pas geeft ter verduidelijking zoo eens een beeld uit 't aUeclaagsche leven aanhaal dat binnen ieders bereikt valt. Ik weet nu eenmaal, wat ik reeds vroeger ook wist, dat het een onbegonnen werk is, het ieder naar den zin te maken als men in 't publiek schrijft of spreekt. Dat was in vader Cats' tijd al zoo. Ge kent dat plaatje van hem zeker met het onderschrift„Die aen de wegh timmert heeft veel bekijeks." Dat ondervinden de Turksche en Russische aanvoerders in deze dagen evenzeer vooral als ze een slag verloren of een zoo men meent verkeerden zet op het groote schaakbord gedaan hebben. Gelukkig voor deze dat het niet meer gaat als bij de Oartha- gers die eene wet hadden krachtens welke een veld heer die een veldslag had verloren, gekruisigd werd. Wat een ontzettend schouwspel bieden die slagvelden en verdedigde sterkten daar in het Oosten Hoe bloedt u het hart als ge leest van de onmenschelijke handelingen van den Turk, die gewonden en gevan genen in koelen bloede dood martelt. Hoe perst zich de zucht u uit de borst „Tot hoe lang Heere Voorzeker is de wending die de zaken daar ginds tot hiertoe namen, met ieders berekening in strijd. Neen, de Czaar van Rusland is niet de eenige die haar niet alzoo had ver.noedmen veile over hein geen onbarmhartig oordeel door het te doen voorko men of hij zieh in de oogen van gansch Europa heeft belachelijk gemaakt. Zoo kan alleen onkunde of kwa de- trouw spreken. Menschelijke berekeuing kon tot geen ander besluit komen, dan dat de laatste ure voor het ottomannische rijk in Europa ging naderen. Alle, met name ook de Engelsche diplomaten waren zieh dat bewust, eu maakten zich gereed, uit staatkunde d. i. eigenbelang, dien slag af te weren, eu het leger van den valschen profeet te steunen tegen de christen-slagorden der Russen, onder welke nog ter goeder ure vóór hun uittrekken ten strijde twintig duizend exemplaren der pas voltooide uitgaaf van het N. Testement in de Russische taal zijn uitgereikt. Nog is de kamp niet beslist, hoewel de kansen der Russen niet voor- deelig blijken te staan maar toch met het oog op wat tot heden voorv ie 1 dringt zich de vraag op aan ieder die Gods beloften liet heeft: „Wanneer zal de Heere aan het Rijk van den valschen profeet een einde maken Waaro m reeds nu niet En dan kan of mag het antwoor d alleen dit wezen, dat het nog Gods tijd niet is. D e maat dér ongerechtigheid van den Turk is nog niet vol of het volk dat in zijné plaats komen moet nog niet bereid; ofwel beide dat. Vermoedelijk, althans mogelijk zullen ten gevolge van dezen bloedigen krijg een paar kleinere christen-staten gevormd worden uit de noordelijke deelen van het tegenwoordige Turksche rijk, b. v. Roemenië, Boel- garië, Servië, Bosnië of andere, onder bescherming! nu niet meer van den Turk, maar van een christen- staat, waarschijnlijk Oostenrijk. Men zegt althans dat prins Bismark het daarheen wil richten. Dit zou bereids eene merkwaardige schrede voorwaarts, ja eene voorbode wezen van hetgeen God op Zijnen tijd zal doen met het Turksche rijk, waartoe (men vergeta dit niet) ook het land Canaan, het nog Beloofde Land behoort. —Doch laat ons niet vooruit loopen op de gebeurtenissen die komen zullen, maar ook in dezen oorlog aanbiddend de gangen onzes Gods vol gen, die ondanks allen tegenstand van vriend of vij and zal waar maken wat eenmaal uit Zijnen Mond is uitgegaan. Als we dat gelooven, zullen we ons ge wennen om even als de Joden hunnen Hebreeuwschen bijbel, de geschiedenis ook van den jongsten tijd van achteren naar voren te lezen. In de hoop dat velen in die kunst, goede vorde ringen zullen maken, ben ik als steeds t. t. K. Burgerlijke stam! van Goes. (Vac. 1521 September.) Bevallen J. den Boer, geb. Meijers, d N. Cor- nelisse, geb. Cornélis, zC. van der Peijl, geb. Dronkers, z. Overleden C. W. Snoep, d. 6 j. Graan markten enz. Rotterdam 24 Sept. (per telgr.) Tarwe goed prijs houdend; wintergerst 25 ct. hooger; zomergerst slap, bruine boonen eu witte boonen 50 ct. lagerblauwe erwten 25 ct. lager; kooplust redelijk. Amsterdam, 24 Sept. Raapolie op zes weken 45'/a Lijnolie 1' 3674. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 24 September 1877. Ncderl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet. 63 dito dito dito 3 745/a dito dito dito 4 9972 Loten stad Rotterdam 3 1037? dito dito Amsterdam 3 I013/3 Rusland. Obligatiën 1793/1816 5 Certilic. Inser. 5 serie 5 „56 Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 74''/s dito 1000 1864 5 „85 dito L. 100 18725 ditoL. 100 1S735 7 75/8 Loten 18645 1267e Loten 1866 5 124;i/s Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 59'. Obligatiën 186769. 4 68 Aand. Spoorw. Gr. ilaatsch. 5 1011 Oblig. dito4 Aand. Kiew-Brest 5 43 dito Baltisehe spoorweg3 44' Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez-Griasi 5 ^82 dito dito Jelez Orel 5 80'/, dito dito Charkow Azow. 5 75;;/4 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 4772 Oosteni Oblig.metal, in zilv.Jan./Jnii. 5 56-'/ie dito dito April/Oct. 5 56: - dito in papier Mei/Nov. 5 53'Va dito dito Febr./Ang. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 41 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 127? dito Binnenlandsche 1 ll'/j Portugal. Obligatiën3 5l>73 Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 9:<'lc Obligatiën LS696 67/s iGgypte. uuo 1000 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 Brazilië. Oblig. 1863 47 0 dito 1S655 Prijzen van coupon». Amsterdam, 24 Sept. Metall f 21,15 dito zi!- 1 22,25 Div. Eng. per g f 11/772; Eng. Portugal per tSpaansche piasters f,64; Amerikaanschi lars (in goud) f 2,46. Amsterdam, 22 Sept. Metali. r 21,20dito zi t 22,277?; Div. Eng. per 11,8772? Eng. Russen pc f 12,027?; Eng. Portugal per iï: f\ Frans i'4/ B elg. 47,70 Pruis /'5S,60 Hamb. Russen /'1,18 u sen in Z. R. f l,183/4 Poolsche per il Poolsche m Z.R. Spaansche piasters f,64; Spaansche binnen landsche f ,57 Amerikaansche dollars 2,46 papier f 2,36.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3