licrli, School eit iendiirg. h a n «I U o n w. GEMENGDE BERICHTEN. Het ontwerp-adres werd heden ter tafel gebracht en de minister van finautiën hield de bekende tnilli- oenen-speech bij gelegenheid der aanbieding van de staat sbegrooting. Omtrent de krijgsverrichtingen in Salamangan is nog nader door Jen Gouv.-Gen. bericht, dat de kol. K. van der Heyden (tijd. rail. en civiel bevelh. in Atchin), die de expeditie aanvoerde, in e^n der ge vechten is gewond en dientengevolge een oog verlo ren heeft, maar desniettemin het bevel is blijven voeren tot dat de groote moeilijkheden, waarmede onze troepen te kampen hadden, waren overwonnen en de expeditie tot een goed einde gebracht was. Bovengenoemde kolouel is bevorderd tot komman- deur der orde van de Nederlandschen leeuw. Tot hooglccraren aan 's rijks universiteit te Groningen, in de letteren en wijsbegeerte zijn be noemd dr. Emil Baehrens en dr. F. J. van der Haram. De heer Cosijn eerst aan de universiteit te Amster dam en daarna ook aan die te Leiden benoemd, als hrogleeraar, heeft de benoeming te Amsterdam aan genomen. Behalve te Eindhoven zal ook te Winschoten eene verkiezing voor een lid van de tweede kamer der Stateu-Generaal moeten plaats hebben, tengevolge van het benoemen van dr. W. J. A. Jonckboet tot hoogleeraar te Leiden. Bevorderd tot. dootor in de geneeskunde te Leiden, de heer A. lsebi*ec Itloens, geb. te Zierikzee, met een academisch proefschrift, getiteldOver de roortplantingssnelheid van den pols. Tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. J. C. Snydcrs, geb. te Terneuzen, met een acade misch proefschrift, getiteld De scheikundige werking van water en zoutoplossingen op zink. Onder den titel „Een duurzame vrede" heeft dr. D. Harting. honorair lid van het Nederl. Onderwij zersgenootschap, een brochure gewijd aan de school kwestie. Zijn plan komt in korte trekken hierop neerdat de benamingen "openbare" en "bijzondere,, scholen uit de wet zullen verdwijnen en art, 3 als volgt zal worden gelezen "Lager onderwijs wordt gegeven ina. rijksscholen, b. gemeentescholen, c. vereenigingscholen, d. hoofdonderwijzersscholen, e. kerkelijke of geestelijke scholen." De scholen onder b. en c, wil de heer H.., met betrekking tot haar aanspraken op subsidie uit 't rijks schatkist, onder de noodige wettelijke waarborgen gelijk gesteld heb ben aan de scholen onder d. en e. wil hij geen gel- delijken steun van overheidswege toestaan. Op die wijze zouden z. i. alle partijen zonder beginselverloo chening bevredigd kunnen worden. Ach was het waar Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Ridderkerk I), v. Arkcl Broek o/L. Waarde W. Beekhuis Loenen. Sprang J. Cromsigl Cortgene. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Oosthem li. C. (1. Schijnvliol Utrecht. Aang. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Berkel G. van Dorssen Leksmond. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Enter J. Offringa Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Hoogkerk .1. Wissink Rottevalle. De verdeeldheid, die sedert eenigen tijd heerscht onder de orthodoxe leden der hervormde gemeente te Zierikzee, zal eerlang haar beslag krijgen. De meer derheid is het wachten op de behartiging van haar belangen langs officieelen weg moede geworden. Zij wenscht een einde te maken aan den weifelenden toestand van feitelijke afscheiding en wettelijke ge bondenheid aan de Ned. Herv. Kerk. Zij heeft daarom besloten haar evangelisatie-vereeniging „Toevlucht" met 1 Jan. 1878 op tc heffen, ten einde alsdan te kunnen optreden als een zelfstandige parochiale ge meente der Christelijk Gereformeerden. W. W.) Bij het exameu aan de Theol. school te Kam pen, werden j. I. Vrijdag toegelaten 18 personen, waardoor het getal studenten liet tot nu toe onge kende getal van 84 bereikt heeft. Blijkens hij den kerkeraad te Amsterdam inge komen kennisgeving heeft dr. T. Modderman Az. zijn ambt als predikant nedergelegd en tevens elke betrek king tot de Ned. herv. kerk verbroken. Vlissingeng wor(jt het volgende raiddel aan Lreinen t ee<),en (je rUpse»i, die vooral de ooft- vig kunnen plunderen. If Juli legt men een paar papieren •'tam der ooftboomen, waaraan men vruchten bemerkt, die door rupsen zijn aangetast. Men plaatst ze ongeveer ter hoogte van ll/s a 2 M. boven den beganen grond, den bovenrand van de strooken bevestigt men stevig aan den stam, door middel van bindgaren en de oppervlakte van deze strooken bestrijkt men met Brumatalijm. (Deze lijm wordt vervaardigd door den heer C. Becker, te Juterbog, in het regeerings-district Postdam.) Een half kilogram is voldoende voor een 80tal boomen van gewone dikte. Een gebruiksaanwijzing wordt hierbij gevoegd. Het benedengedeelte van de papieren strook wordt niet op de wijze van den bovenrand aan den stam bevestigd men laat zelfs eenige ruimte tus- schen het papier en de schors, zoodat de rupsen zich aldaar kunnen nestelen en inspinnen. Lang behoeft men niet te wachten, om zich van de goede werking van het aangewende middel te overtuigen, want om streeks half Augustus behoeft men de papieren strook van onderen slechts een weinig op te lichten, om zich te overtuigen, dat reeds een menigte rupsen in den val zijn geloopen. Wie zich op deze wijze van de werkzaamheid van het middel heeft overtuigd, voege de strook weder om den stam, ten einde haar voor eerder gebruik geschikt te doen blijven." Naar het oordeel der Landbouv/ courant wor den hygiene in de varkenshokken, reinheid, goed voe der, het gebruik van zont en bloem van zwavel veel te veel verzuimd. Eigenlijk weet ieder dat wel maar lang niet ieder brengt 't in praktijk. Te Philippine (Zeeuwsch-Vlaanderen) is op de hofstede var. den landbouwer B. Buijsse, gelegen in den Clarapolder, in die gemeente, de besmettelijke longziekte uitgebroken. Tengevolge daarvan zijn 19 stuks rundvee onteigend en afgemaakt, waarvan het goedgekeurde vleesch en de huiden publiek zijn ver kocht. Het gedenkteeken op het graf van wijlen mr. R. W. van Lijnden, zal Donderdag a. op de begraafplaats te Middelburg op de meest eenvoudige wijze worden onthuld. Vrijdag morgen werd te Vlissingen aan de sleephelling het lijk aangebracht van een 16jarigen jongling, die ten gevolge van een val uit den bezaan mast van het naar Valparaiso bestemde Belgische barkschip „William Engels" het leven had verloren. De ongelukkige, een eenige zoon, was eerst den vo~ rigen dag uit Autvverpen, waar hij te huis behoorde, vertrokken. Des avonds is het lijk door de ouders afgehaald en per sleepboot Poley naar Antwerpen vervoerd. VC.) De stoomboot „Stad Middelburg" is Vrijdag mor gen te 6 uur te Queensborough gearriveerd, nadat zij Woensdag avond van Vlissingen vertrokken was. De stoomboot „Stad Breda," van Vlissingen gezonden om haar op te zoeken en ruim 80 passagiers naar Queensborough te vervoeren, kon haar echter niet vinden. Het bleek later dat zij ter hoogte van den West-Hinder nabij de Fairy Banks had ten anker gelegen en het springen van den tweeden cilinder (dus niet die, welke juist op de werf der Maatschap pij de Schelde gerepareerd was) oorzaak was van het gedwongen oponthoud. De „Stad Breda" Vrijdag avond, te Vlissingen gearriveerd, bracht het lijk aan van den derden machinist, die bij het springen des cilinders, na eenige uren van hevige pijn, is omge komen. De ongelukkige zal op kosten der Maatschap pij Zeeland worden begraven Een ander derde ma chinist heeft eenige brandwonden aan den voet be komen. VC.) Door kerkvoogden en notabelen van de Herv. gemeente te Brouwershaven is aan het Rijk ter plaat sing in het Ned. Museum ten geschenke aangeboden een koperen lichtkroontje, strekkende dit geschenk als bewijs van waardeering van hetgeen doop het Rijk ten behoeve van de herstelling van het kerkge bouw der Herv. gemeente te Brouwershaven wordt gedaan. Dit kroonije behoorde lot 1869 aan de burgerlijke gemeente Brouwershaven en hing in de raadzaal op het stadhuis. Het dagteekent waarschijn lijk van 1599 of 1600; althans toen is door het ge meentebestuur, volgens de notulen van den 18 Maart 1599, besloten, „om de Raedtcamer op te rusten ende te cijereu." Bij het aanbrengen van de gasleiding in het raadhuis, werd het kroontje eigendom van den heer H. J. Brandenburg, die het daarna aan de kerk ten geschenke gaf. Bij Deventer had dezer dagen een spoorweg ongeluk plaats. Het ongeval gebeurde juist bij een wissel, waarvan men vermoedt dat een bout ge broken was. De locomotief is, na nog een klein eind te zijn voortgereden, van den weg, die daar een paar meter hoog is, afgeloopen en met een der voorwielen in den grond geraakt, zoodat zij geheel op zijde ligt. De reizigers, die in de waggons waren en een oogen- blik geweldig heen en weer geslingerd werden, zijn er gelukkig met den schrik afgekomen niemand heeft eenig letsel bekomen. Van het materieel schijnen de locomotief en de kolenwagen, die beiden aan den weg liggen, het mee9t geleden te hebben. De waggons die zich ten getale van 5 of 6 daarachter bevonden, zijn gedeeltelijk beschadigd, doch op den weg staande gebleven. Een uur na het gebeulde arriveerde reeds een locomotief met een open wagen, waarop een aan tal arbeiders, die dadelijk flink aan het werk togen, om den weg weer vrij te maken. Niet op lo. Oct., maar op lo. Dec. a. s., zal het eenigen tijd geleden gestaakt Zondagsblad van de Standaard vervangen worden door de Heraut, onder redactie van ds. A. Kuyper. De bekende musicus Dunkier, kapelmeester van het stafrauziek der grenadiers en jagers en talentvol componist vierde gisteren zijn gouden jubelfeest. Eene brutale bedriegster, nauwelijks 20 jaren oud, vervoegde zich dezer dagen in een magazijn van gouden- en zilveren werken te Rotterdam met ver zoek dat iemand met trouwringen en daraeskettingen zou gezonden worden r.aar een bovenhuis in de Jon ker Fransstrart. Op deu bepaalden tijd ging de be diende daarheen met een doosje waarin het verlangde ter waarde van f 1100. Het meisje stond op wacht, ontvangt het doosje, gaat naar boven en eenige oogen- blikkeu later gaat voorbij den in den gang wachtende bediende, in volledig reistenue, eene dame, met een vriendelijk „goeden avond" de deur uit. üe duis ternis (het was avond 7 ure) had den bediende ver hinderd te zien dat het meisje die de waren besteld had en de dame die uitging een en dezelfde persoon in andere kleederen was. De bediende wachtte tot eindelijk een der bewoonsters kwam, die op zijne vraag verklaarde van zijn boodschap en van het meisje niets te weten. Vermoedelijk was de bedriegster in huis goed be kend en heeft zij van een der portalen gebruik ge maakt om van kleederen te verwisselen. De politie is de diefegge nog niet op 't spoor. In Deurne, gehucht Neerkant, heeft zich een welgesteld landbouwer door ophanging van het leven beroofd. De man was zwaarmoedig en morde in den laatsten tijd vooral over het natte weer, dat zoo na- deelig is voor zijn te veld staande boekweit en zijn gestoken turf in de Peel. Bij dit voorval is op nieuw het bewijs geleverd, hoe de vroegere meeniugen in merg en bloed van het volk zijn doorgedrongen. Des morgens om half vijf vond een der huisgenooten den ongelukkige in een hoekje van de schuur hangen. Den overigen bewoners werd kennis van de treurige ont dekking gegeven, doch niemand durfde den gehange ne losmaken. De politie, die eerst des namiddags ten 3 ure verscheen, moest dit doen. Tien uren had de man dus gehangen. Dat toen de levensgeesten geheel verdwenen waren, zal ieder gereed el ijk gelooven. Een Hein meisje is te Amsterdam met een wond onder het oog naar het gasthuis gebracht. De moeder ontstak, onder het broodsnijden, zoozeer in drift over haar zoon, dat zij met het mes naar hem wierp, doch haar dochtertje trof, dat nu wellicht ge heel haar leven mismaakt zal zijn. In de Drentsche Courant wordt het denkbeeld geopperd om van Assen eene badplaats te maken, daar het ijzerhoudende wateren bezit. Op 6 Sept. jl. zijn te Rotterdam ontdekt en in beslag genomen 29 guldens, voerende de beeldtenis van Koning Willem II en het jaartal 1846, welke stuk ken, aan 's Rijksmunt in den gewichte en scheikun dig onderzocht, bij uitspraak van het muntcollege valsch zijn verklaard in nabootsing van echte Rijks muntspecie. Te Eindhoven werd eergister namiddag de heer H. J. Hezemans gedood door het invallen van zijn houtmagazijn men was juist bezig het gebouw te vernieuwen door er een grooter omheen te brengen eenige zijner knechts, die boven daaraan werkzaam waren, zijn mede naar beneden gestort, doch met den schrik vrijgekomen. Ten gevolge van het omvallen eener brandende petroleumlamp is het geheele stationsgebouw van den Berg-Markischen spoorweg te Dentz eene prooi der vlammen geworden. Door den heer Tobias du Moulin te Antwerpen, werd in den loop van het jaar 1875 aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden^ ten ge schenke afgestaan eene hoogstbelangrijke en kostbare verzameling diamantsoorten van verschillende land streken afkomstig. Aan dat geschenk heeft genoemde heer thans een tweede, niet minder belangrijke en merkwaardige, toegevoegd, te weten een volledige verzameling modellen van al de gereedschappen die vereisebt worJen voor het Hoven, snijden en slijpen der diamanten. Deze beide geschenken zijn thans als één geheel in genoemd museum voor het publiek ten toon gesteld, terwijl daaraan is toegevoegd een do&r den heer du Moulin vervaardigde verklaring, die door de bezoekers bij de bezichtiging kan worden geraad-j pleegd en waardoor een duidelijke voorstelling wordt'' verkregen van al de geheimen van dezen vooral hie,; te .lande zoo belangrijke tak van industrie. Daarer boven is de tentoonstelling zoo ingericht en zijn t werktuigen in dier voege geplaatst, dat een vakku dige dadelijk met het bewerken der diamanten proef zou kunnen nemen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2