CilRISTlLUK MISTIRISCII BLAD. i\°. 191. Dinsdag' 2d September. 15477. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- Uitgever: Pkijs der Advhuïentiën: avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. ALBEltT WEDDING, Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—6 Prijs per drie maanden francof 2,TE regels f 1,Iedere regel meer 15 cents. Enkele nomraers- 0,07 ^aDDELBURd. j Liefdegaven 10 cents per regel. BERICHT. Zij die zicli met 1 October 1877 oj> deze Courant abonneeren, ontvan gen de nog in dit kwartaal verscliij- ii en de nommers O R ATIS. Middelburg, 24 September 1877. Wekelijksch overzicht van «ie christelijke pers. Het Wagcningstch Weekblad bevat de vol gende necrologie Weder heeft de dood een onzer uilne:nendste man nen uit ons midden weggenomen. Yan Lummel is den 18den dezer de eeuwige rust van Gods kinderen binnengegaan. Wie beeft hein niet gekend, den hoog begaafden en toch zoo nederigen en bescheiden broeder, werkend zoolang bij kon met on vermoeiden, onverdroten ijver Ind'en hij uit de aanzienlijkste standen der maatschap pij was voortgekomen, zou hij waarschijnlijk de hoog ste posities in Staat en Kerk hebben bezet. Althans zijn aanleg en talenten zouden hem daarop recht ge geven" hebben. Maar is hij minder geweest, nu hij slechts mees ster" en geen minister was 't Is de vraag of hij in de hoogste kringen verkeerend, vaderland en Gods rijk meer nut en heil zou hebben aangebracht. Wie telt de honderden en duizenden voor wie Van Lum mel, direct of indirect, ten rijken zegen was Van zijn nederige standplaats te Houten door de heeren Van Boetselaer en Van Beeck Calkoen geroepen, om aan 't hoofd te staan van de door deze even vrome als aanzienlijke mannen opgerichte bijzondere school aan den Springweg te Utrecht, toonde hij hier de rechte man op de rechte plaats te zijn en heeft hij, door hen zedelijk en geldelijk ondersteund, deze in richting tot die hoogte en bloei gebracht, waardoor zij ten model is geworden voor alle dergelijke stich tingen in den lande, en de bevordering van allen die tot oordeel en bevoegd zijn. Van Lummel was een o m n i s homo, een man op schier elk gebied van wetenschap min of meer tehuis. Maar allereerst en allermeest was hij onder wijzer der jeugd. Dit te zijn was zijn glorie. Geen betrekking was in zijn oog zoo gewichtig en begeer lijk als deze. In de school was hij in zijn levensele ment. Zijn leerlingen waren hem alles. Hij beminde ze met al de genegenheden zijner warme ziel, hij droeg ze op zijn biddend hart. En eerst de eeuwig heid zal ten volle kunnen openbaren, wat hij voor dui zenden bij duizenden geweest is, de leidsman tot de kennis, wetenschap en deugd, maar bovenal de leidsman naar den hemel. Want Van Lummel was een christen, een christen allereest. Hij verstond in volle mate de kunst om zijne leerlingen tot den Heiland te brengen. Een zg. neutraal onderwijs was hem een onding, een gruwel. Hoe zou ook een paedagoog als hij opvoeding en on derwijs van elkander hebben kunnen scheiden In zijn schatting waren deze even nauw met elkander verhouden als ziel en lichaam. Van Lummel was een belichaamd protest tegen den onheilige», tegennatuur- lyken en onwetenschappelijken geest, die thans in de vergaderingen van de toongevende mannen op 't ge bied van de sehool voorzit. Maar offerde Van Lummel den godsdienst niet op an de wetenschap, omgekeerd deze ook niet. aan ene. Voor den man die alles wenschte te kennen, weten en te .doorgronden, die daarin zonder zich oogenblik rust te guunen, bestendig bezig was, het ook een vanzelfsheid om anderen met den- den geest te helpen bezielen. Van Lummel ver- nd de kunst _om zich als te vermenigvuldigen. Zich bewust dat een man maar één weg gaat en dat ook zijne jaren geteld waren, beijverde hij zich inzon derheid om mannen op te helpen kweeken, evenals hij bekwaam en gezind zich met hart en ziel aan het christelijk onderwijs te wijden. En wie ook 't heen gaan van dezen werkelijk grooten man zullen beweenen, zij het allermeest, die 't onschatbaar voorrecht ge noten door hem onderwezen en gevormd te werden voor den dienst der christelijke school. De dankbare tranen van velen zullen zijn grafzerk besproeien. Van Lummel blijft leven, ook nadat hij gestorven is. Ook door zijne geschriften. Want was hij een man des woords, niet minder een van de pen. Talloos zijn de werken en bijdragen van zijne hand die 't licht zagen, vooral op 't gebied van opvoeding en on derwijs. Zelfs op dat der christelijk historische roman tiek heeft hij zich onvergankelijke lauweren vergaderd. Waar Vau Lummel deu tijd vandaan haalde otn dit alles en zooveel meer ten uitvoer te brengen, is even onverklaarbaar, als hoe hij schier zonder hulp en leiding van anderen zich in al de vakken wist te bekwamen, waarin hij den rang van een deskundige innam. Hij leefde in de muziek, zijn hand voerde niet onverdienstelijk het penseel en teekenstiff, de werktuigkunde telde hem onder hare beoefenaars in de geschiedenis, ook in die der christelijke zending, was hij tehuis als weinig anderen, in één woord hij had voor alles een oog en een hart.. En ook tijd. Niemand riep ooit vergeefs zijn raad, hulp en mede werking in. Nooit zich op den voorgrond dringend, nam hij toch aan alles een werkzaam deel. Hij werkte zoolang het voor hem dag was. En dien man moeten we missen. De onverbiddelijke dood, of juister gezegd, de Heer van leven en dood riep Hem op tot beier werkkring in hoogere ge westen. Lang en smartelijk echter was het lijden, dat hem derwaarts den weg moest effenen. Een krankheid in de keel, waaraan zich later het water paarde, sloopte zijne krachten. Eindelijk sloeg de ure zijner bevrijding van aardsche smarten en banden. Hij ging in tot dat leven, waar zijne werken hem volgen. Hij leunde en steunde op 't Kruis van Golgotha eu stierf als een arm maar begenadigd zondaar. Met weemoed en toch ook met heilige vreugde staren we hem na. Ilem inzonderheid zal de liemel- sclie rust zoet zijn. En behoeven we nu nog te zeggen, wat liet vader land aan zulk een burger, de kerk aan zulk een lid verliest, dat zijn ledige plaats hoogst bezwaarlijk door een ander op zulk een verdienstelijke wijze kan in genomen worden Wij kunnen Van Lummel niet missen. En toch moeten we 't. Laat ons dankbaar zijn, dat God hem zoolang hij bereikte den ou derdom vau 61 jaren ons liet. Bovendien blijft hij voortleven in zijne zoaen, van welke reeds de meeste met roem eu vrucht in 't onderwijs werkzaam zijn. God geve hun genade om zooveel mogelijk in alles de voetstappen huns onvergetelijken vaders te drukken. Hij trooste de weduwe en zij haar steun en staf op den levensweg. Hij verwekke vele mannen die 't zaad door Van Lummel met volle handen ge strooid, helpen opkweeken en inzamelen. En terwijl wij de gedachtenis ook van dezen rechtvaardige in eere houden, zij het onze bede om zoo te leven en te werken, dat als ook over ons eens de doodsklok luidt, men gelijk van hem zal kunnen zeggen hij stierf en leeft bij God en sterft, niet meer hij voncl de rust aan 't hart van zijn Heiland De van heden bevat het volgende sensatie makende bericht Van zeer bevoegde hand wordt ons geschreven Naar luid van builenlandsche berichten en van in de residentie en elders loopende geruchten wordt Ne derland door een onheil bedreigd, dat de waardigheid van zijn geliefd Vorstenhuis en de eeuwenoude banden tusschen dat Huis en de Natie diep zouden schokken. ,/Moge Gods goedertierenheid dat onheil afwenden //Mogen ook de raadslieden der Kroon hunne groote verantwoordelijkheid ten deze levendig beseffen In zulk een hachlijk oogenblik heeft ook de Chris telijke pers een roeping. Welk onheil hier bedoeld is, bleef ons tot heden onbekend, liever dan een zoodanig duister en ontrus tend bericht zon ons, zoowel als onze lezers, we twijfelen daaraan niet, volledige openbaring of zwij gen zijn. De commissie uit de Eea'ste aAauBer heeft aan Z. M. den Koning het adres van antwoord op de troonrede overgebracht. Z. M. verklaarde lioogen prijs te stellen op de gevoelens in dat adres uitgedrukt. In de zitting van de Tweede Siamca» op Vrij dag was ingekomen een koninklijk besluit waarbij de heer Dullert benoemd werd tot voorzitter der Kamer. De nieuw benoemde voorzitter aanvaardde daarop de betrekking met eene toespraak, waarin hij dankte voor de hoogst eervolle wijze, waarop hij gekozen was en riep den steun der Kamer als vroeger in. "De gehouden verkiezingen hebben gewichtige ver anderingen in de samenstelling der Kamer gebracht zoo ging den heer Dullert voort. Verscheidene der afgetreden leden hadden het ver langen te kennen gegeven om niet herkozen te wor- deD het mandaat van enkele anderen is niet her nieuwd. Bekwame en geachte mannen zijn ons ont vallen maar er bestaat reden om zich te te vleien, dat wij in de nieuwgekozeuen vergoeding voor dat verlies zullen vinden. Is er verandering ontstaan in de verhouding tusschen de verschillende staatkundige richtingen, ongetwijfeld is geene verandering gekomen in de zucht van allen, om met vereende krachten samen te werken tot bevordering van het algemeen belang. „De aanstaande zitting zal hoe karig de troonrede ook moge zijn in de toezegging van nieuwe wets voorstellen, ongetwijfe'd eene zijn, waarin veel van ons gevorderd zal worden z/Tal van wetten toch, waarvan zeer vele op het einde der vorige zitting werden ingediend, wachten op afdoening. Daaronder zijn or van overwegend ge wicht, die op de toekomst van ons land den grootstcn invloed kunnen hebben. z/Laat ons onze taak met moed en ijver aanvaar den en bij de vervulling daarvan steeds de beharti ging van de belangen van het vaderland in 't oog houden. Bij verschil van meening, hetgeen onder zelfstandige mannen onvermijdelijk is, zal dan veel goeds en nuttigs tot stand kunnen komen en wat schadelijk geoordeeld wordt, geweerd kunnen worden." Met die beteekenisvolle woorden verklaarde de heer Dullert het voorzitterschap te aanvaarden. Daarna werd eene lange lijst van wetsontwerpen die bij de Kamer ingekomen zijn, afgelezen, meest allen aan onze lezers be'.end. Ons blijft slechts de vermelding, van een wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op de zeep en een betreffende het regi stratie-recht. en het recht van successie over. Van den lloogen Raad was ingekomen eene aanbe velingslijst voor de vacature Lantsheer in dat college. De heer mr. J. Pols te Rotterdam valt de eer te beurt in de eerste plaats genoemd te worden. De hernieuwing der bureaux is zeer eenzijdig ge schied. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Gevers Deynoot, de Bruyn Kops, de Roo, Cremer9 en Kappeyne, tot ondervoorzitters de lie^- Gratama, Idzcrda, Smidt, van Iiotuen ee Putte. Tot het ontwerpen van woord op de troonrede zijn benoem Deynoot, de Bruyn Kops, van He Loeff en Kappeyne.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1