ïierk, School cit bending. L 11 II (I l> O II w. GEMENGDE BERICHTEN. Staten-Generaal. Met belangstelling lazen ongetwijfeld velen onzer lezers den brief door eenige invloedrijke en geleerde Chineezeri aan de Engelsch-Oostersche maatschappij te Londeu gezonden, opgenomen in ons vorig nomraer, den opium-handel betreffende. „Uwe zendelingen zeggen ons, dat het boek van uw God u zelfs den schijn des kwaads verbiedt, en hoe daarmee te rijmen het verkoopen van opium Zoo staat er. Zou deze vraag alléén aan Engeland gedaan en voor Engeland van belang zijn Hoe staat het met Nederland en zijne uitgestrekte bezittingen in het Oosten Zijn wij niet schuldig aan dezelfde misdaad Voorzeker Nederland is schuldig, zeer schuldig. Reeds van af 1745 beslaat een slaatmonopolie tot het verkoopen van opium, en hoe herhaaldelijk ook pleidooien tegen dezen verwoestenden kanker zijn ge houden. hoe menigmaal ook beloften en toezeggingen door de regeering zijn gedaan, nog altijd blijft het misbruik van opium onveranderd. Slechts een krach tig optreden der openbare meening kan en zoo we hopen zal het middel zijn om het gebruik van dit afschuwelijk vergif te verbieden, gelijk in 't moederland het verkoopen van vergif aan de strengste bepalingen is onderworpen. In de hoop dat eenmaal dien tijd aanbreken zal willen we aan de hand van den zendeling-leeraar P. Jansz te Japara, onze lezers eenigszins nader bekend maken met den opium en zijne gevolgen. Ongetwij feld zijn velen hunner met deze plant en haar gebruik onbekend. De opium wordt in Indië meestal verkocht door Ohineezen, en de pachter van een opiumkit (winkel) brengt voor een enkele residentie per jaar verschei dene tienduizende guldens op. De winkels waar dit vergif verkocht wordt zijn druk bezocht, men ziet dikwijls 10 a 12 klanten tegelijk op de stoep staan, en we behoeven het niet te zeggen, (de jenever in het moederland leert het ons genoeg) het zijn ook h:er de verbruikers die de buitensporig hooge pacht sommen opbrengen eu aan den verkooper bovendien een rijk bestaan opleveren. Men "ziet hier de armen lü cents offeren om een enkel trekje te mogen doen, anderen guldens neder- werpfh om de pijp te viillen die eerst zoo rijk een genot en daarna de grootste aller ellende brengt. Dat is juist het verderfelijke van het opium gebruik, één pijpje wordt gestopt, en het gelaat blinkt van genot. De rook wordt gretig ingeslikt. De blik wordt vroolijk, alles teekent levensgenot en wellust. Het eerste pijpje wordt door een tweede, een derde, een vierde gevolgd. En nu (er moet toch een einde aan het rooken komen) verdooft het oog, het hoofd zinkt machteloos op de borst, armen en beenen wei geren dienst. Oogleden en wangen hangen slap en zonder beweging, een vale doodskleur bedekt het we zenloos gelaat van den bezwijmde, de ademhaling wordt zwaar en een akelig gekreun en gesteun bewijst nog slechts de aanwezigheid van een levende. Tegen dezen vreeselijken aanval, die zich somtijds oin de 2 a 3 weken herhaald baat alleen bet meerder gebruik van opium cu dientengevolge ook weder heviger aan vallen. De opium vergiftig ziel en lichaam op de vreeselijkste en snelste wijze. Is het wel ie verwonderen dar de Chineezen schrij ven. „Welke ongehoorde misdaad en welk voorbeel- deloos misdrijf heeft het Chineesche volk boven andere volken toch gedaan, dat zulk een onverbiddelijk noodlot van hetzelve zulk eene som van leiders eischt En welk misdrijf beging Nederlandsch-Indie dan tegenover het moederland dat van staatswege dit heilloos vergif der bevolking wordt verkocht Is het omdat het rijke Insulinde vele millioeneu schats ons leverde tot delging van onze schuld en tot den bouw van onze openbare werken Is het omdat, door armoede, elke penning met zorg moet geïnd worden, ook die waaraan den vloek kleeft Is het omdat het moederland hare onderdanen in verre gewesten kan toeroepen „Ben ik mijns broeders hoeder" Men spreekt vaa (Evangelisatie in Indië, van treu rige kerkelijke toestanden, van het onderwijs dat beneden elk peil is. van woestheid en bandeloosheid, van opstand en andere ellenden, maar zou hier niet de wortel te zoeken zijn die knaagt aan alle welvaart. Gelijk in het moederland de sterke drank de oorzaak veler misdaadeu de bron veler ellenden is, zoo is de opium voor Indië de kanker die aan 's volks welvaart en zeden knaagt. Het Staatsmonopolie vindt steeds verdediging in het doel om door hooge prijzen het verbruik van den opium te beperken en door trapsgewijze inkrim ping van het getal der verkoopplaatsen dat verbruik eindelijk te weren. Zeker is het, dit blijkt uit de oflicieële verslagen, dat dit doel tot nu toe niet is bereikt, liet misbruik is niet afgenomen. In 1872 werden in de residentie Samaraug dage lijks 125 kilogrammen, in Japara 178 kilogrammen verkocht Men berekent dat in Java jaarlijks voor 39 millioeneu gulden van dit noodlottig vergif wordt verbruikt. De heer Esser merkte terecht, bij het mededeeleu van den meegenoemde brief op, dat het gebod „gij zult uwe naasten niet vergiftigen" mede behoort tot Gods bevelen. Voor eenig stoffelijk gewin medeplich tige zijn aan den zedelijken moord var. een mensch, van duizenden menschen die voor eene eeuwigheid geschapen zijn, wie zou het wenschen Wij wenschen het voor ons vaderland allerminst J. Ruys A. Heuier A. II. Boer Hoevelaken, Wil nis. Jaarsveld. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Rozenburg Heineman Kethel. Putten G. Boer Ouderkerk. Scharnegontum C. L D. V. C. Adriani Harderwijk. Amsterdam dl'. A. Kuyper emer. predikant. Aang. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Katwijk K. W. Vclliake Wilhelminadorp. Oude Tonge Tlt. van Bolder Nisse. Humraelo J. H. F. Blo-mm Gouda. Hippolitusho'ef G. Beckering Kleverskerke. Schelliukhout P. vanKrickon Piershil Bed. voor liet ber. tot pred. bij de N. H. G. te Spijk 4. A. P. His bombers Barnevel&L St. Philipsland Th. van Daider Nisse. Maassluis Nieuwerkerk Elburg Zwaluwe I Monnikendam Rozenburg T. J. Heineman Kethel. Brandwijk P. van Krieken Piershil. Ber. tot pred. bij de O. G. G. te Graafschap (Amerika) W. Diemcr Dokkura. Almelo K- Kuiper Oud-Loosdrecht. Hoe men te Haaften met de kerkelijke goede ren leeft, dient vermeld te worden. De kerk bezit aldaar eene uiterwaard van meer dan 70 hektaren, waarop een steenoven slaat, die voor eene belangrijke som wordt verhuurd. De inkomsten bedragen ruim f6000 'sjaars en konden, wanneer men dat wilde, f 3000 hooger zijn. Op de uiterwaard worden nl. melkkoeien geweid. Wanneer daar zoo'n 120 koeien bijeen zijn op die uitgestrekte groene vlakte, levert dat een niet onaardig gezicht j docli daaraan heeft de kerk der Hervormden niet veel. Slechts f26 ontvangt zij voor weiloon per stuk. Nu is dat minstens füïi te weinig en alzoo geeft de kerk of liever alzoo 'geven kerk voogden en notabelen, die bijna allen belanghebbenden zijn aan ieder inwoner, die koeien houdt-, een aardig cadeautje. Zij staat ieder inwoner toe, t.bt^ drie koeien te weiden en zoo verdraagzaam is zij, dat zij niet vraagt, tot welk kerkgenootschap de eigenaar behoort. Is de waard, tengevolge van der* hoögen waterstand, ongeschikt om te weiden, dan wordt het hooi heel rechtvaardig verdeeld. Zoo ont vingen de landbouwers onlangs per koe plus minus 3000 halve kilo's hooi en dat voor de voorvader lijke f26. De kerk te Haaften is een weldoende moeder voor de koehoiulers. Doch overigens is zij een karige matrone. Een onlangs vertrokken predi kant had een traktement van f 900 bijna 3G jaren lang. De kerk dacht niet aan verhooging. Zij heeft slechts oog en hart voor de houders van koeien. Dezer dagen werd op een traktement van f 900 een pre dikant beroepen, wiens tegenwoordige bezoldiging ou- geveer f3000 bedraagt. Nu kon de kerk wel eene jaarlijksehe toelage geven van f20j0, doch dan zou het weiloon der koeien eeu weinig verhoogd moeten worden en dat zou verschrikkelijk zijn. Daarom is de leus der kerk geen verhooging Die niet komen wil, blijve weg. De firma E. van dsn Bossh te Goes, die reeds sedert eenige jaren landbouwzaden met gewaarborgde zuiverheid in den handel heeft gebracht, is thans volgens de Goesclie Courant voornemens eene stoominrichting tot zuivering van gras en klaver zaden op te richten. De 72 vragen, die bij de enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee iu aan merking komen, zijn thans opgenomen in het bijblad van de „Landbouw Ct." Deze vragen zijn ingedeeld onder de navolgende 4 hootdvraagpuhten lo. Welke is de gezondheidstoestand van het rund vee in Nederland, met betrekking tot de longziekte 2o. Welken invloed hadden op die ziekte de wer king en uitvoering der wet van 20 Juli 1870 en de koninkl. besluiten daarop gebaserd, in verband met de wetten van 8 Juli 1874 3o. Welke zijn de oorzaken, dat de maatregelen, van overheidswege sedert de invoering van de wetten en besluiten genomen, in sommige gewesten en ge meenten gunstige uitkomsten hebben opgeleverd, ter wijl zij elders bun uitwerking in meerdere of mindere mate missen en 4o. Kunnen 6r van overheidswege maatregelen wor den genomen om deze rationale ramp met zoodanig gevolg te bestrijden, dat zij worden overwonnen o, althans zoozeer gefnuikt, dat de belemmerende bepa lingen, die ook den veehandel en de scheepvaart be- nadeelen, kunnen worden opgeheveu De „Landbouw Ct." heeft verder de mededeeling ontvangen, dat de enquête-commisse haar opdracht j uitstekend volbrengtdat het haar ernst is geweest, grondig met het onderwerp bekend te worden, blijkt uit de zorg eu nauwgezetheid, waarmede de lijst van vragen is opgemaakt. Te Vlissingen werden een of meer dieven die voor nemens waren bij een bakker intebreken op de vlucht gedreven door het alarm der bewoners Terzelfder plaatse wordt een brief gemist met f 295 aan geldswaarde. Zondagavond is te Vlissingen gearriveerd een torpedoboot, te Black wall gebouwd, voor rekening van het Nederlandsche Gouvernement. De boot, die de gedaante heeft van een grooten viscli en laag op het water ligt, heeft gedurende den overtocht zich flink gehouden, niettegenstaande zij door hooge zeeën half vol water aankwam; de loods, die haar gister avond naar Nieuwediep zou geleiden, maakte, naar men ons meldt, dan ook zwarigheid buitenom te gaan, zoodat de tocht binnendoor zou plaats hebben. De kapitein van het vaartuig verzekert, dat het niet min der dan 197) Eugelsche mijl in het uur loopt, een snelheid overeenkomende met die van een goed door- stooraenden trein. Het vaartuig is gisteren ochtend van Vlis singen langs de binnenwateren naar het Nieuwediep vertrokken. De overtocht met dit vaartuigje van Rams- gate naar Vlissingen Zondag 11. gedaan, was een stout waagstuk, met het oog op hel slechte weder en de geringe afmetingen van het bootje. Geen der opva renden was dan ook meer te bewegen, om de reis buiten om naar het Nieuwediep mede te maken. Te Leiden heeft men den maatregel ingevoerd om entrée te heffen van de kerkbezoekers; aan de ingangen zijn plaatsbureaux aangebracht, waar de buralisten kaartjes afgeven, de le rang voor 25, 2e rang voor 10 en 3e rang voor 5 cents. Één ding ontbreekt er nog maar aan, nl. een uitroeper aan de deur die „heel fatsoenlijke standplaatsen voor vier duiten" aanpreekt. (D.) Weder is bij 't schijfschieten iemand gekwetst ofschoon licht het ongeval had te Nijmegen plaats. Ook aan de pachtboeren der hoeven, behoren de tot het klooster St. Agatha onder de gemeente Cuijk, is tegen 1 Januari 1878 de huur opgezegd. Boosdoeners en opligters zijn troetelkinderen van het publiek. Hnnne geschiedenis wordt van hunne geboorte af opgehaald en -hunne bedrijven tot in de geringste bijzonderheden beschreven. Een schouwburg directeur te Berlijn heeft van die sympathie van het publiek voor hen die niet deugen, gebruik gemaakt en laat nu de beruchte houdster der bank, de schijn heilige bedriegster Adéle Spiczeder, gedurende tien voorstellingen optreden, den toegangsprijs op het zesdubbele stellende. Adéle krijgt de helft van het geld. Waarschijnlijk zal hare schaamteloosheid haar nu eene even goede winst bezorgen als vroeger hare schijn vroomhe» d (Zittingen van Dinsdag 18 September.) EERSTE KAMER. Al de nieuwbenoemde leden zijn toegelaten. De Voorzitter heeft daarna bij de aanvaarding zijner be trekking een vernieuwd beroep gedaan op de welwil lende ondersteuning zijner medeleden, reeds vroeger ruimschoots ondervonden. Wij allen, zeide spreker, hebben slechts één doel de bevordering van het al gemeen belang, en dat wij daarnaar streven onder de meest loyale verhoudingen, rreemt vele aanleidingen weg tot verstorend misverstand. Zijnerzijds zal hij tot behoud van zoodanige verhoudingen medewerken en steeds de onpartijdigheid betrachten. Voorts is aan den griffier Singendonck, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder bijzondere dankbetuiging voor de veelvuldige, goede en trouwe diensten, gedurende 34 jaren bewe zen. Donderdag volgt de benoeming van een nieuwen griffier. De heer De Jonge commies-griffier, heeft zich bij adres daartoe aanbevolen. TWEEDE KAMER. Te half 2 ure- is er eene zitting gehouden. geloofsbrieven van alle uieuwbeuoemde leden zijn orde bevonden eu toegelaten. Tot eersten candidaat voor het voorzitterscha p gekozen de heer Dullert met algemeene steramen 2 blanco na. Tot tweeden de heer Storm van 'sK vesande lot derden de heer Cremers. datenlijst zal aan den Koning worden aangebo

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2