HIST II IS i S (i II Donderdag 20 September. 1877. .v. its». ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 lire, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele no miners- 0,07 Uitgever: ALBERT \VEDDIN(i te MIDDELBURl prijs der advKRTENTIËN: Per regel L> ets.; Familie-berichten van 1 G regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. BERICHT. Zij die zich met 1 October 1877 op de/.e Courant abonneerenoiitvivn- gen (le nog in (lit kwartaal verscliij- uende nommers O R A T I S. Middelburg, 19 September 1877. De Troonrede door Z. M. de Koning uitge sproken ter opening van de vergadering der Staten- Generaul, luidt als volgt Mijne heeren Het verheugt mij de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd te zien. De algemeene deelneming in den rouw, die mij en mijn huis trof door het overlijden vau Hare Ma jesteit de Koningin, bewees opnieuw, hoe nauw mijne onderdanen met het koninklijk huis zijn verbonden. Mijne betrekkingen met dc vreemde mogendheden laten niets te wenschen overgeene stoornis werd daarin gebracht door den oorlog in het Oosten. De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visschcrijen zijn voldoende de veestapel vereischt nog voorzorg. De handel is over het algemeen de crisis, die eenige jaren lieerscht, nog niet te boven. Van het ten vorigen jare geopende Noordzeekanaal wordt een druk gebruik gemaaktook de verbeterde haven te Harlingeu, en de krachtige voortzetting dei- werken aan den nieuwen Maasmond komen der scheep vaart ten goede. De toestand der geldmiddelen mag bevredigend heeten verbeteringen in het belastingwezen zullen aan uw oordeel worden onderworpen. Ik waardeer de belangstelling in kunst en nijver heid, bij onderscheidene tentoonstellingen hier te lande gebleken. De zee- en landmacht kwijten zich voortdurend met toewijding van hare belangrijke plichten. De diensten door de beide wapenen in het Noorden van Sumatra bewezen, verdienen dank en lof. Nu, raaaudeu, in Groot-Atjeh geene militaire ope- noodig zijn geweest, koester ik de hoop, dat na de onderwerping van nog enkele onderhoorigheden, onze krijgsmacht aldaar aanmerkelijk zal kunnen verminderd. Voor het overige is de toe van Nederland9ch-Indië voldoende. Voorstel betreffende den aanleg van werken, die tot ver meerdering der volkswelvaart op Java moeten leiden, zullen u bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der arbeidskrach in Suriname komt weldra tot uwe kennis. Ter voldoening aan de grondwet zal een nader voorstel worden ingediend tot verhooging van het jëtal leden der tweede kamer. Ik reken op uwe bereidwilligheid om nuttige en verbeteringen in verschillende deelen des te helpen tot standbrerigen. Ik reken op onze eendrachtige pogingen om 's lands welzijn te bevorderen, waarop Gods onmisbaren zegen moge rusten. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. De Troonrede is meer dan ooit eene afspiegeling /an ons politiek leven.. Als naar gewoonte werd de oning op plechtige wijze ter vergaderzaal geleid, altijd bewogen zich duizenden toeschouwers in de aten derresidentie, als zoo menigmaal hield M., van den troon, omgeven door den glans en van het koningschap, eene rede tot de verte- voordigers van .ons volk. die rede was somber; iets weemoedigs, iets temds straalt duidelijk door in het koninklijk De eerste woorden, eene herinnering aan het verlies door het koninklijk huis geledeu, leveren mis schien een aandeel aan den gedrukten, somberen toon dien het staatsstuk kenmerkt. Toch veeleer is de ver klaring dunkt ons te zoeken iu de .verhouding die tusschen de regeering en de volksvertegenwoordiging bestaat. Het groote vraagstuk, het onderwijs, wordt met geen enkel woord vermeldde toestand van ons krijgswezen, zoo dikwijls een struikelblok voor minis ters en ministeriën bleef buiten sprake, het kiesstelsel wordt niet aangeroerd, dan alleen om te zeggen dat op nieuw eene poging zal worden gewaagd moge ze nu door de liberale partij niet gedwarsboomd worden om aan de eischen der Grondwet te vol doen, de finantieële toestand en de belasting-wetge ving worden slechts met één enkel algemeen woord aangeduid. Ziedaar de reden waarom o. i. deze rede die sporen draagt van onbestemdheid die steeds het kenmerk zijn van eene onzekere, twijfelachtige toekomst. Weinig wordt in de troonrede aangekondigd, onbe duidend is ze in de hoogste mate, toch als men de lange lijst nagaat van de vele en belangrijke voor drachten, die nog aanhangig zijn, dan komt men lot de overtuiging dat aan deze of eene volgende regee ring nog geen arbeid ontbreken zal. Zoowel voor hei binnenland als voor de koloniën zijn wetsontwerpen aan de orde die diep ingrijpen zullen in de naaste toekomst van ons volk. Met Z. M. den koning wenschen ook wij dat Gods onmisbaren zegen de werkzaamheden onzer regeerings- mannen zegenen zal. Maar dien zegen wordt voor personeu en landen slechts iu één weg verkregen, iu een weg die volgens den Bijbel eu onzen vaderland- schen dichter da Costa 's Heeren vreeze is. 't Geheim van allen zegen, (Oranje en ISeêrland lioor't) Is in Gods vrees gelegen, Zijn dienst, Zijn geest, Zijn- Woord. Het Gerechtshof te 'i Hage heeft gisteren ochtend uitspraak gedaan iu de bekende zaak van J. Mec kel* te Middelburg, door de Arrondissements-Regt- bank te Rotterdam, ter zake van poging tot oplichting, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 1000 boete. In de eerste plaats zijn in het arrest de bekentenis sen van den beklaagde gerelateerd, waarna behandeld wordt de vraag of de bekl. geweten heeft van het te legram van 13 Oct. en bijgevolg van de stranding van de Oeeanus, op het tijdstip, dat hij aan den getuige van Nahuys last gaf tot het verzekeren van de vracht penningen. Deze vraag was door den bekl. ontkend eu nu heeft, liet Hof niet de volledige overtuiging verkregen van het tegenovergestelde^ terwijl ook niets gebleken was van den juiste» tijd waarop, noch van den persoon door wien het bewuste t.elegrum was ontvangen, noch van het oogenblik waarop door be klaagde aan get. van Nahuys last was gegeven tot het sluiten der verzekering. Op deze gronden was het Hof van oordeel, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat inderdaad de beklaagde het telegram nog niet gezien had en dus met de stranding onbekend was, toen de vracht van de Oeeanus werd verzekerd. Derhalve was naar 's Hof oordeel dan ook niet gebleken, dat beklaagde bij het afzenden van het verzoek, 't welk geleid heeft tot afgifle van sluitbriefje en polis, bedriegelijk zou heb ben gehandeld. Het deed verder niets ter zake of de beklaagde daarna van dat telegram en van een latere depêche kennis gedragen, toen op den 18u October een fweede schrijven tot vermindering van de assurantie uitging, vermits dat schrijven uitsluitend strekte tot vermin dering der verzekering en uit niets blijkt dat iets anders bedoeld of gepoogd werd daardoói' .de polis te verkrijgen. De ten laste gelegde feiten werden derhalve niet bewezen geacht eu de beschuldigde, met vernietiging van het bovengemelde vonnis, vrijgesproken. Na bovenstaande uitspraak is de vrijgesprokene, oiiuiiddelijk op vrije voeten gesteld. Zelden werd zeker eene 25jarige ambtsvulling met meer opgewektheid gevierd dan die van rar. M. P. Blaaubeen, burgemeester van Goes. Arm en rijk oud en jong zoo schrijft ons een bezoeker had den zich beijverd, niet alleen de stoep zijner woning in letterlijken zin, maar het geheele pad des waardigen grijsaards, in figuurlijken zin, met mos en rozen te bestrooien. In de groen gemaakte en vol vlaggen hangende straten bewoog zieh den geheelen dag eene aanzienlijke menigte, nu eens om den jubilaris naar liet raadhuis te geleiden, dan om een muziekcorps af te halen aller schreden richtten zich nu eens naai den weg aan de haven, waar de historische optocht zou opgesteld worden, dan bewonderde men op som mige plaatsen de keurige uitstalling der winkels of de in groene dreven herschapen straten. In welsprekende woorden door zijne tijdgenooten gesproken, en ik eene vleiende betuiging van de Gra- vinne van Zeeland, Jacoba van Bijeren werd aan den grijzen jubilaris hulde gebracht voor het „sedert vijf en twintich jaeren, met wijsheijt, expirientie en de ghetrouwicheijt ter herte nemen van der goede Stede saeken, en de voor het bezorghen met allen goeden dinghe als hij oirbaerlicxt vond, nae sijnen vermoghen." i Het grimmigè weder was oorzaak dat eerst Maandag middag ten -I ure de historische optocht aanvangen kon. Vijf groepen, vourstellende even zoovele feiten uit de Goesche geschiedenis vormden den optocht. Men zag eerst Gravin a e Jaoba tcrugkeerende van een schut tersfeest, als koningin uitgeroepen, daarna de Spaaii- sclie kolonel Mondragon zijn intocht doende na de overwinning op de Watergeuzen behaaldvervolgens Jacob Valcke, meermalen gezant in Engeland, feestelijk afgehaald door een optocht der schutters van de voet boog, daarna volgden nogeene optocht van de schutterij van St. Sebastiaan, bij gelegenheid eener feestviering ter eere van Albert Joachim en een fragment van een optocht op II. Sacramentsdag, waarbij de zotskap der- Rederijkerskamer „de Nardusbloem" onder de menigte liedjes verspreidde. De pracht der cos tumes eu de fraaie groepeering wekten veler bewon dering op. De eerste feestdag werd besloten met een diner vanwege den gemeenteraad den jubilaris aangeboden, illuminatie in verschillende buurten en het afsteken van vuurwerk. De dag vau gisteren was in den vollen zin des woords ecue muziekale te noemen. Van half elt af, toen de verschillende k irpsen aan het slation aan kwamen hoorde men in de straten en op de Groote Markt schier onophoudelijk muziek. liet feest, eene welverdiende hulde van de burge gerij aan het achtbaar hoofd der gemeente, mag als gued geslaagd beschouwd worden. In het thans door de Regeering ingediend wetsont- vverpt tol wijziging van de sMalaiaewet wordt o. a. voorgesteld, het jaarlijks te lichten contingent te brengen op 13,500 man, van welke 800 voor de zeemilitie te bestemmen, eii de plaatsvervanging te beperken bicnen den militie-plicht,igen leeftijd (21 25 jaren). Bij het ontwerp is eene nota gevoegd, waarvan de inhoud alleen is bestemd voor de leden der Staten-Generaal en waarin de Regeering hare plannen heeft ontwikkeld over de rol, welke dc mili tie en de schutterijen iu tijden van oorlog en gevaar zullen Lebben te vervullen.. (iV. 11. C.)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1