GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. rpen en men hoort geluiden, die zoo al niet strij- n met, dan toch weinig passen bij de plechtigheid n het oogenblik en de aandacht afleiden de bij it haastig wegruimen vergeten overblijfselen van een estje, een speeltafel ir.et toebehooren, een stelletje et dranken, een schreeuwend kind, een jankenden oud. enz. enz. Dat a'ls stemt reeds minder ernstig." Het bovenstaande toont ons hoe droevig eene kerk, lie het voorwerp der voortdurende zorg der regeering er uit ziet. 't Is h ;t ware toonbeeld eener neu rale kerk. Zoo ziet het er op de geminachte zendingsposten iet uit. Zoo ziet het cr in het moederland niet uit, zelf9 daar niet waar orthodoxen op eigen wieken moeten drijven, en eene vrije kerk of eene evangeli satie geheel op eigen kosten hebben gesticht. Een waar woord zegt De Hervorming: „de puri- teinsche instellingen schijnen voor de kinderen dezer eeuw minder geschikt te zijn." 1, tl II (Ml O u w. Zooal9 men weet, is er reeds sinds twee jaren aan het Ministerie van Landbouw een commissie werk zaam, ter opsporing van de oorzaken van de veeziekte. Die coinmssie heeft een nota openhaar gemaakt, betreffende de horzel en de middelen tot uitroeiing daarvan. Daaruit blijkt, dat genoemd insect een ware schrik voor den veestapel is en dat alleen zijn na dering, die zich door een eigenaardig gegons verraadt, gehecle driften vee op de vlucht jagen kan. Juli, Au gustus eu September zijn de maanden waarin de hor zel het vee vervolgt en zijn eieren tusschen vel en vleesch legt, die tot Juni oi Juli van het volgend jaar daarin ontwikkelen en een gezwel doen ontstaan ter grootte van een noot, voorzien van een kleine opening waardoor de larve lucht ontvangt. Op laatstgenoemden tijd heeft zij een grootte van 27 millimeters bereikt, verlaat baar schuilhoek en ver bergt zich in het gras, om tot pop over te gaan zes of zeven weken daarna ondergaat zij haar laatste gedaanteverwisseling en de jonge horzel vliegt uit en vervolgt reeds dadelijk het vee, om zijn geslacht op de vooromschreven wijze Voort te planten. Het is e- venwel gemakkelijk dit te voorkomen en alzoo het kwaad uil te roeien. In de eerste plaats kan men dit doen door. na vooraf de larve met de vingers zoo veel mogelijk naar voren geperst te hebben, haar met een priem tc doorboren, zij loopt dan leeg, sterft en verwijdert zich door middel van uitzwering. Een an der middel om de larven te verwijderen bestaat daar in, dat men de opening van het gezwel met een wei nig^ terpentijn vult. Ook kan men door genoemde o- per.ing ruimer te maken de larve er levend uitnemen. Een hevige vuurgloed teekende zich in den nacht van Vrijdag tegen torens en dakens van Rot terdam. Plotseling was brand uitgebroken in den bovenste verdiepingen van een groot gebouw aan den Dooden hoek, dat. is aan een gedeelte Wijnhaven, (de achterzijde van de Boompjes) vlak naast het viadukt van den Staatsspoorweg. Het bleek spoedig, dat van dit gebouw niets te redden viel. Met een geweldigen smak viel tegen 37a uur de zware voorpui, gelukkig zonder onheil te veroorzaken. De hooge zijmuur aan de zijde van den spoorweg was sinds jaar en dag al geschoord daar naast het verbrande gebouw vroeger perceelen afge broken zijn voor den spoorweg. Deze muur bleef dus staan. Zonder deze schoring zou onfeilbaar de hooge muur op den spoorweg gestort zijn. De brand leverde een prachtig schouwspel op. Hel gloeiende ijzer- en kopervijlsel, de brandende vlokken papier en linnen, die in stroomen over de Wijnhaven joegen deden denken aan een kunstvnurwerk. Do vlammen bereikten ten slotte den steenkolenvoorraad. Toen stond noj slechts het onderste gedeelte van den voor gevel. Geweldig was toen de aanblik op de als een vulkaan brandende massa. Tien, twaalf stralen tegelijk moesten toen het nevenstaande gebouw tegen de ver lengende hitte beveiligen. l)at er duizende nieuws gierige Rotterdammers op de been waren, behoef ik niet te verzekeren. Zelfs had het publiek vrijheid yenomen de. hooge spoordraaibrug over de Wijn- en Scheepmakershaven van het eene tot het andere einde te bezetten. De politie moest tusschenbeiden komen mn het publiek brug en spoorweg te doen ontruimen. Als men soms vraagt 1 oe eene volksmeuigte op den tioogen spoorweg door de stad kan komen, dan ant woord ik, dat er buiten het beursstation, naast het otarishuis, een koninklijke hartsteenen trap heel ge- ikkelijk heenvoert, die wie weet met welk '1 is gebouwd, doch die - ik nog nooit heb zien fbruiken dan om het spoorweg-personeel lastig- te Omtrent de oorzaak van den brand kan ik iet zekerheid nog niets mededeelen. Dinsdag middag heeft een boer een bezoek ge- t in een huis van zekere „repuratie" achter de Kerk te Rotterdam en miste, toen hij het verliet, drie bankbiljetten, te zauien omstreeks f 1000. Haastig ging hij de politie waarschuwen, die een on derzoek instelde, dat echter geen gevolgen had. Wederom heeft een zwerveling zich als dief aangegeven om in de gevangenis te worden opgeno men. De Gron. Ct., die het feit mededeelt, meldt de ze opmerkelijke bijzonderheid er bij, dat de man nog eenige voorkeur aan den dag legde omtrent de ge vangenis waarheen hij zou worden gebracht. Te Assen had men het op verre na zoo goed niet als te Leeu warden. De appartementen verschilden niet veel, maar de tafel was er beter. Gemis aan voldoende geogra- phische kennis was echter oorzaak, dat hij zich op Groningsch grondgebied aangaf, zoodat hij toch niet te Leeuwarden maar te Groningen zal zitten. De vorige week werd eene goedgeslaagde tentoon stelling van pluimgedierte te 's Huge gehouden. Jl. Zaterdag werd het lljarig zoontje van M wonende op de Kalvermarkt te 's Hage, door zijn ouders tot het doen van boodschappen uitgezonden, doch het kwam niet terug. Te vergeefs zat de moeder naar het kind te wachten; overal werd onderzoek ge daan, doch zonder gewenschten uitslag. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, doch ook hare uasporingen brachten niets omtrent dpn knaap aan 't licht, zoodat men de treurigste vermoedens begon te koesteren. Gelukkig kwam, nadat de ouders vijf da gen in ongerustheid doorgebracht hadden, nu gister de tijding dat het kind na vier dagen te Leiden ver toefd te hebben, aan den Helder was aangekomen. Hoe het kind die reis heeft knnnen maken, schijnt een raadsel. Terwijl de vrouw van een arbeider te Rijssen die aan de oogziekte leed, uit een fleschje met oog water, waarin zich atropium bevond, de man daarmede de oogleden bestreek, nam hun ruim 2jarig kind het fleschje heimelijk van de tafel en dronk er uit. Het kind werd daarop onmiddelijk zeer benauwd en leed hevige pijnen. Door de bulp van den geneeskundige Dr. Imrnink, mocht het gelukken, door aanwending van gepaste middelen, het gevaar voor het leven in zooverre af te wenden, dat er thans eenige hoop op herstel bestaat. Arasterdam is rustig. Woensdagnacht kwamen twee schepen de Avalanche en de Forest in het Engelsche kanaal met elkander in botsing. De botsing was zoo hevig dat de Avalanche in minder dan vijf minuten zonk. Op de Forêst vreesde men hetzelfde en sprong daar om in allerijl in drie booten. De nacht was donker en de zee onstuimig zoodat slechts één der booten de kust bereiken mocht. Van de Avalanehe werden slechts drie personen gered, vau de Forest negen. 108 personen vonden een graf in de gplven. Laatstleden Woensdag heeft de Berlijnsche po- lotie eene dame aan de justitie uitgeleverd. In een prachtig blauw zijden gewaad eu met eene houding zoo trotsch en fier als eene echte Spaansche vrouw ver scheen zij in het lokaal, alwaar zij voor de beambten werd gebracht. Nieuwsgierig keken deze op, waarna een hunner tot aller verbazing uitriep„Zoo YYich- fnann, oude jongeu, hebben we jou toch eindelijk weer in handen? Wat zie je er deftig uit. „Lk heb niei de eer, mijnheer" stamelde zij bedeesd en keek hem vragend aan. De ander liet zich evenwel niet van zijn stuk afbrengen, maar rukte haar de fraaie Mozartprnik van het hoofd en onder een algemeen gelach herkende men in de vreemde dame den vroeger veroordeelden Wichraann, die sinds eeni ge n tijd uit de gevangenis op Plotsenzee w.is ont snapt. Onmiddellijk werd hij iu zijne damesklceding daarheen teruggebracht. Onze ruimte heden nog meer beperkt dan gewoon- ling dwingt ons slechts iets betreffende het buiten land nantesiippen. Minder gunstig voor de Russen zijn de berichten sinds de laatste dagen. In ons vorig nommer meen den we dat over 't geheel de Russen aan de winnende hand waren, nu krijgen we een tegenovergestelde» indruk. De belangrijke sterkte van Grivitzi, een der belangrijkste van l'levna, door de Russen genomen is ook na herhaalde aanvallen der Turken in handen der Russen gebleven, dat is het eenige bericht dat voor de Russen gunstig is. Maar daar tegenover staat dat Osman-paeha een'ge belang ijke positiën die hem bij een mogelijke» terugtocht van grooten dienst zouden kunnen zijn, na een hardnek- kigen strijd heeft genomen, voorts dat het leger van den grootvorst troonopvolger na een reeks moord dadige gevechten door Mehemed-Ali achter de Jantra- linie is teruggeworpen. De verliezen zijn van beide zijden groot, maar de Russen die onder een moorddadig vuur telkens weder opnieuw hebben storm geloopen hebben wel hei. meest geleden. Menschenlevens worden in. dezen oorlog al zeer weinig ontzien, maar nu zijn de verliezenzegt men toch zoo groot, dat het twijfelachtig wordt of. de Russen op die wijze nog zullen kunnen voortgaan Uit de Russisch gezinde Polit. Corresp. valt op te maken dat Suleimnn-pacha in den Chipka-pas niet werkeloos is gebleven. Ilij heeft zich door het Balkan- g bergte heen gewerkt, na de positie der Russen in hachelijke» toestand te hebben achtergelaten. Langs andere passen heeft hij het racerendeel van zijn leger gevoerd om aan Mehemed-Ali oostwaarts of aan Osman-paeha westwaarts de hand te kunnen reiken. Indien het mogelijk is dat bij tijdig genoeg het Russisch-Rumeensche leger bij Phyna in den rug valt dan ziet het er in dezen bloedigen kamp voor de Russen allerongunstigst uit. In Oostenrijk-Hongarije schijnt de opinie verdeeld. De Keizer heeft een toast gewijd aan zj'n vriend en bondgenoot, den Czaar die, vooral in Hongarije, alles behalve gunstig opgenomen is. De troepen der Serven gaan naar de grenzen, maar zijn blijkbaar op eene hernieuwde kennismaking met de Turken niet zeer gesteld. Voorwaar niet te verwonderen. Burgerlijke stanst van Goes. (Vac 914 September.) Gehuwd J. de Pree, jm. 26 j. met J. Glernm. jd. 28 j. Bevallen M. A. Massée geb. Arentz, d. J. G. P. den Boer geb. Huijsse, d. B. van Luik geb. Reijnout, d. Overleden P. P. Spennock, z. 17 maanden. Graanmarkten enz. Rotterdam, 17 Sept. Tarwe ruim prijshoudendwin- tergerst 20 ets hooger; haver 20 ets. lager; blauwe erw ten 25 ets. lager. Overigens onveranderd. Prijzen van effecten. {PER TELEGRAAF Amsterdam, 17 September 1877. Nederl. Ccrtific. Werkelijke schuld. 2,/s pet. 647, dito dito dito 3 777® dito dito dito 4 10174 Loten stad Rotterdam 3 94 dito dito Amsterdam 3 917» Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 947s Gertific. Inscr. 5 serie 5 563/8 Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 7474 dito f 1000 1864 5 867- dito L. 100 IS725 7613/{, dito L. 100 1873 5 777. 1253/4 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 6872 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1013/8 7474 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 433,7 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 807, dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 753/, Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oosten i O'olig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 56'/. dito dito April/Oct. 5 567- dito in papier Mei/Nov. 5 54'/- dito dito Febr./Aug. 6 543/3 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 41 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 127» dito Binnenlandsclie 1 ll5/. Portugal. Obligatiën3 50*/, Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 87* Obligatiën 1869 6 67, Egypte. dito IS/37 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1SS5. 6 Brazilië. Oblig. 1S63 47- 9637 Prijzen van coiijious. Amsterdam, 17 Sept. Metn.ll f 21,20dito zilver (22,20 Div. Eng. per ft f 11,87 W. Eng. Portugal per 16 tSpaansche piasters f,62; Amerikaansehe dol lars (ill gouT) f 2,467a- Amsterdam, 15 Sept. Metalf. r 21,20; dito zilver (22,25; Div. Eng. per f 11,87725 Eng. Russen per 16 f 12,027a; Eng. Portugal per fr Frans f 47,70; Belg. 47,70 Pruis /'58,60 Ha rob. Russen ƒ1,36 Rus- oen in Z. R. f 1,207s Poolsche per li Poolsehe oer Z.R. Spaansche pi isters f ,61.; Spaansche binnen- landsche f —,55 Amerikaansehe dollars 2,467* papier f 2,35.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3