!l RIS T L IJ R-Il IS10 iï IS II MM, x°. t«». Dinsdag September. I «77. HET ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per n&iR maanden francof 2, Enkele nommers- Uitgever: ALiïERT WEDDING TE i\riDr)ELBXJR< x. Prtjs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels ƒ1,iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 17 September 1877. Wekelijkscli overzicht van de christelijke pers. Het feit der opening van de vergadering der Skaten- Generaal op heden geeft aan de Standaard en het Wagenisigscfi Wt;ekS>Ia<ï aanleiding tot het bespreken van onzen politieken toestand. Zoo weinig die formaliteit op zichzelf genomen be- teekent, zoo belangrijk is zij mei het oog op onzen toestand. De strijd sedert eenige maanden gestaakt wordt opnieuw hervat. De ministers worden geroepen voor eene ten deele vernieuwde Tweede Kamer te ver schijnen. Beide bladen erkennen de groote verdiensten van dit ministerie. Ze vormen een stel kundige en erva ren beheerders van 's lands zaken, die uit administra tief oogpunt volkomen berekend bleken voor hun taak. Indien kennis en bedrijvigheid aan de Minister tafel het een en al was in waarheid we zouden wensclien hen altijd te behouden. Maar het feit is niet te weerspreken dat deze ministers geregeerd hebben zonder vast beginsel, een feit is het dat zij tot stand brachten wat ze deden, door op onovertroffen wijze hunne ontwerpen voor de meerderheid pasklaar te maken. Deze ministers die mede aan conservatieven anti-revolutionairer. hun optreden dankten, zijn g-eëindigd met aan de conservatieven den rug toe te en niets hebben ze gespaard wat. den anti-revo lutionair krenken kon. Trouw aan beginselen heeft zij (het ministerie) ondermijndt en heeft geleerd te buigen voor het succes. Gods Woord en Christus geest komen tegen dit zedelijk kwaad in verzet en biermede is dan ook het oordeel over dit Kabinet beslist. Gevatheid en handigheid mogen bij den christen niet, tegenover trouw en eerlijkheid in de weegschaal worden gelegd. Ook zelfs voor de minister van Lijnden maakt de Standaard geen uitzondering. Zoolang hij minister was, heeft hij steeds gedaan alsof hij ons niet kende, het lijden van het Christenvolk aangezieu, als deerde het hem niet, nooit eenig bewijs van sympathie voor het streven der antirevolutionairen ten beste gegeven. Van hem die meer gegeven is zal ook racer worden geeischt en daarom mogen we de groote behendigheid eu groote ambitie van dezen minister niet, wijl ze door h e m gepleegd is, goed noemen. Ons laat zegt het W. W. dat geharrewar over ministerieele porlefeulles tamelijk koud. Is Heems kerk onze man niet, Kappeyne evenmin. Wij mogen niet ministerieel of anti-ministerieel zijn, waar we 't goede vinden, dienen we dit te ondersteunen en 't kwade te bestrijden. Waar er waardig te handelen is onze dure plicht. Terwille van een tijdelijk succes in dit of gene zaak de beginselen over boord te werpen, is spelen met onze hoogste belangen. Alleen door zóó te han delen zal onze partij haar wel eeuigszins geknakt prestige herwinnen., een zegen voor 't vaderland wor den en het beoogd doel nader komen dan door zich te verbinden aan dit of gene ministerie, dat komt en gaat, al naar mate dat de wind nu uit dezen en dan uit gindschen hoek waait. De christen vergeet het nooit, dat de beslissing ter laatster instantie niet in de handen van menscheu ligt. Gods raad zal bestaan en Hij zal al zijn welbehagen doen. Hoogst belangrijk is den volgenden Ijs»sef ge=ehreven ior invloedrijke en geleerde Chiueezen te Canton an de Engelsch-Oostersche maatschappij te Londen Sedert de schepping van hemel en aarde tot onzpn zou men op de oppervlakte van elk bewoond land vruchteloos iets zoeken, dat schadelijker is opium. et is voor de raenschheid eeu vergif en eene kwel- die het leven ondragelijk maakt het is een van reeselijkstemiddelen van verwoesting, die zij te "reezen heeft. Het ongeluk waardoor 400.000 men- schen werden verpletterd te Chang Ping en die fabel achtige overstrooming die een menschenleeftijd duurde zijn er niets bij. In de uiterste ellende, waarin ons land zich bevindt, met het oog op de gevaren, aan het gebruik van opium verbonden, een gebruik, dat dadelijk in misbruik ontaardt, meencn wij gerechtigd te zijn, een beroep te doen op den hemel en te vragen, welke ongehoorde misdaad en welk voorbeel- neloos misdrijf het Chineesche volk boven andere volken heeft gedaan, dat zulk een onverbiddelijk noodlot van hetzelve zulk eene som van lijders eisoht Ach indien de Engelsche natie het eigenlijk gevoelen der Chineezen over deze zaak wil kennen, het is dit wanneer men voortgaat ons dezen handel op te i leggen aan onze bevolking dit verwoestend vergif aan te bieden agenten te gebruiken en de behoefte aan opium op te wekken, waar die nog niet bestaat, dan is er geen heil voor China en het bloed stoli ons in de aderen, bij de enkele gedachte „O mannen van Engeland weet het wel, liet kwaad is veel grooter dan gij 't u voorstelt Hoe jammer dat gij duizeude mijlen van ons gescheiden zijt De leden uwer Maatschappij zouden zich moeten verplaatsen in ons vaderland zij zouden den ellen- digen toestand der opiumenrookers moeten zien, ware geraamten, verzonken in eene lichamelijke en geeste lijke verzwakking, eene zedelijke verlaging, waar mede niets te vergelijken is zij moesten kunnen hooren de zuchten en kreten der van honger ster vende kinderen, wier vaders een onreine droom najagen en doof blijven voor de verwijtingen en beleedigingen der moeders. Et. als zij dat alles zouden hebben gezien en gehoord, dan zou huil nog eene zaak ontsnapt zijn. namelijk het. werk van ontbinding, dat de opium bij de ver standelijke vermogens uitoefent; de verdierlijkende gedachten, die deze vermogens verslinden en de ont zei teude marteliegen, waardoor de opiumrookers ge kweld worden, voor dat de laatste grens bereikt is. „En als zij zich van dal alles rekenschap zouden gegeten hebben, dan zouden het niet slechts de leden uwer Maatschappij zijn, maar zelfs de voorstanders van den opium, die de tanden zouden knarsen en zweeren, dat ze aan deze ellende een eind zouden maken.-" De Chineezen wijzen er vérder op, hoe de keizer van China door de Engelsehe wapenen gedwongen is geworden om den opiumhandel vrij te laten, en be sluiten aid n s „Uwe Zendelingen zegden otis, dat het boek van uw God u zelfs den schijn des kwaads verbiedt Hre daarmede te rijmen het verkoopen van opium Zeker: de Chineezen doen verkeerd maar is de schuld niet bij uw gouvernement, dat hen aanmoedigt Zou het dan mogelijk zijn, dat de verordeningen van uw God niet beter werden begrepen en opgevolgd in uw land dan in het onze Meer dan 10 millioen menschelijke lijders keefen zich tot ti. rechtvaardige en welineenende mannen van Engeiand, hopende dat heil van u zal komen. Han delt en red een gansch volk De heer SBeesaiskeedk, Minister van Binnenland- sehe Zaken hield Zaterdag tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal de volgeude aanspraak „Mijne Heeren „Aangenaam is mij het vervullen van den plicht, om U, bij het einde dezer Vergadering, den dank des Konings over te brengen voor Uwe medewerking tot het bevorderen van 's lands belangen. „Omtrent verscheidene zaken in de jongste Troon- rede aangeduid, werd de gewenschte overeenstemming j verkregen. „Op de vermindering ten vorigeu jare van het aan- tal Gerechtshoven, volgde thans eene nieuwe indeeling der arrondissementen en kantons enkele verbeterin gen werden in de wetboeken gebracht, en eene wet telijke regeling der Coöperatieve Vereenigingen kwam tot stand. „Voor tijden van oorlog en gevaar werden de wet ten omtrent onteigeniug en inkwartiering herzien. „Vele speciale wetten strekten tot bevordering van nuttige openbare werken, ook van internationalen aard, en eene verbeterde overeenkomst wegens de exploita tie van het meerendeel der Staatsspoorwegen mocht Uwe goedkeuring verwerven. „Het weren van besmetting door schepen uit zee werd geregeld, met intrekking ecner verouderde we:. „Het tarief van .rechten op den in- en uitvoer werd in dien milden zin herzien, die onze handels wetgeving kenmerkt. „In het muntwezen voor Nederland en Indië zijn nuttige wijzigingen gebracht. „Wij mogen verwachten dat de nieuwe wetten om trent de militaire pensioenen en het onderwijs aan de Militaire Academie tot verhooging van 's landswe'er- baarheid zullen bijdragen. „Bij dit alles en een aantal zaken van beheer, door U behandeld, bleef nog veel in een toestand van voor bereiding voor uwen lateren wetgevenden arbeid. „In naam des Konings sluit ik deze Vergadering der Stat.en-Generaal." Het rijkstelegraafkantoor tot beden te Yersekendam gevestigd, is overgebracht naar Yerseke. De commissie van onderzoek naar de oorzaken der besmettelijke üosagzieikte onder het vee heeft hare zittingen geëindigd. Als deskundige uit Zeeland is nog gehoord den heer C. Mazurc, veearts te Zierikzee. De hoofdbeginselen van het thans ingediende wets ontwerp tot regeling van de sterkte en inrichting der ScIsaBgterljczfi komen in hoofdzaak neder op het navolgende De rustende schutterij vervalt. Er zijn r.vee klasseu van oproeping.- de eerste bestaat uit de on ge huwden eu weduwnaars zonder kinderen, de tweede uit de gehuwden. De sterkte der schutterij bedraagt 4 pet. van de mannelijke bevolking. De schutter plicht vano-t aan in het 21ste levensjaar en eiudigt, na het '34ste. De opgeroepenen gaan na 10 jaren militaire^ of schutterlijken dienst in de reserve, welke alleen in tijden van oorlogsgevaar wordt opgeroepen tol het be houd der inwendige rust. De eerste klasse van opge roepenen is voor de oefening \erdeeld in twee klas sen, waarbij de schutters worden ingedeeld naar gelan» van hunne geoefendheid. De meest geoefenden worden jaarlijks gedurende 20 uren opgeroepen, de overigen gedurende 80 uren. Plaatsvervanging.bij de mobiele schutteiv is geoor loofd mits de vcrvanger.e geen officier zij of tot de reserve behoore, en de vervanger niet ouder dan 40 jaren zij en vroeger gediend hebbe. De mobiele schut terij staats onder de krijgswetten. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd geklaagd over de verregaande begeerlijkheid der Engelschen, zoo zelfs dat zij in zee, om te vtescSico zijnde, het mijn eu dijn niet behoorlijk eerbiedigden. Men beklaagde zich er over dat netten van de schepen onzer visschers- vloot werden gestolen, dat onze Hollandsche schepen door overmacht, van vischrijke plekjes werden ver dreven enz. Thans is een verslag van den toestand on zer zeevisscherijen verschenen waarin ook aan die klach ten eenige woorden werden gewijd. liet 13 het Colles:ie voor de zeevisscherijen gebleken dat nimmer eenige aanduiding van de bemanning of de schepen is ge daan, die deze feiten hebben bedreven, zoodat vertoor gen aan bet Engelsche gouvernement niets konden opleveren. De eenige maatregel die genomen is, was»

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1