GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. r De aardappelen zijn, vooral de vroege, zeer sterk de ziekte aangetast, zóó zelfs dat dikwijls de van bet delven niet vergoed kunnen worden, fcv en peren zijn er zeer weinig. - n veestapel betreft, deze is gezond en vindt i nog veel te eten, terwijl voor den win- 1 de schuren overvloedig zijn gevuld. Onder de onaangenaamste dingen die men over komen kan behoort wel het ongetrouwd huiswaarts keeren als men tot het sluiten van een huwelijk is uitgegaan. Dat gebeurde Woensdag aan een paartje te Middelburg, de moeder der bruid wilde geen toestemming geven. Te Vlissingen is eene afdeeling van nEigen opgericht onder 't bestuur van de heeren J. li. Michaclis, H. Louwman, C. C. Verineer, D. J. H. van Aken en W. E. Noest. Gisteren stond voor het hof te ,s Hage terecht A. F., arbeider te 's ITeerenhoek, beschuldigd van diefstal in een bewoond huis, met hulp van buiten- en inklimming en meer speciaal van diefstal van twee gouden zg. hoofdstukken van een vrouvven- en van twee zilveren broekstukken, zooals de Zeeuwsche boeren dragen. De besch. ontkende halsstarig en brutaal bovenstaande gepleegd te hebben, doch de getuigenverkla waren zóó eenstemmig en onwankelbaar in de herkenning des persoons, dat het O. M., bij monde adv. gen. rar. van der Hoeven, schuldig ver en veroordeeling tot vijf jaren tuchthuisstraf ïischte. Te Ovezande overleed een jongeling tengevolge het vallen van een wagen met boonschoven. Licht, meer licht vraagt men allerwege, op zon- lerlinge wijze werd dezer dagen in een slecht verlichte straat te 's Hage om licht gereclameerd. Men zag eenige vetkopjes en bij een daarvan de raededee- dat ter voorkoming van het nekbreken der be- soekers, de burgerij, naar de mate harer krachten de :aak van verlichting had op zich genomen. Meer lichtDe inzender Weetwel Ie Overal vraagt de Goesche Courant een lichtje aan elk landelijk rulpkantoor van de posterijen. Misschien was de proef met een vetkopje als te 's Hage te nemen. Een jongeling te Sinontskerke die aan toevallen eed werd Zondag verdronken in een sloot gevonden. De Wekstem van 13 September deelt mede dat le Synode der Chr. Ger. kerk op 23 Augustus is 't Kon eerder medegedeeld zijn Een spekslager te Purmerende heeft dezer dagen ;en voordeelig varken geslacht. Hij haalde een on bankbiljet van f 25 uit de maag van het Het vanwege den ontvanger der registratie en lomeinen in het openbaar voor afbraak verkochte te Deventer bracht op f150. Het kostte oen het gebouwd werd p. m. f 20,000 Volgens geruchten zou Woensdag ochtend te Nijmegen een jongman van 23 jaar met een mes zijn. Naar men zegt, deed hij zijn eene getrouwde vrouw, die in ongeoorloofde ietrekking met een andere man leefde, deswege ver- en zou daarop laatstgenoemde op aansporing- moeder den jongman vermoord hebben. De troep Amsterdatr.sche straatjongens, en ieuwsgierigen, die eiken avond dezer week nog eens en belachelijke poging deden oin een tumult ten ehoeve de kermis iu het leven te roepen, hebben 't aarbij niet gelaten. De troepjes ,zijn steeds vermeer- ert en Woensdagavond begon de treurige moed om uit te halen levendig te worden. De politie, eholpen door' eenige burgers, maakte echter aan de eweging een einde. De troepen zijn nog niet uit de azernes geweest, Men vreest voor dc volgende avon- en, vooral Zaterdag. Woensdag werd te Haarlem de 25. vergadering ehouden van de Evangelische Maatschappij. Den vond te voren had de voorbereidende godsdienst- efening plaats gehad onder leiding van de heeren r. IT. J. E. vati Hoorn en TI. P. Schim van der loeft, predikanten te Hoorn cn te Bergen-op-Zooin. 'erwijl de eerste sprak over dc zuil van wit graniet p een bergtop van den Harz, met het opschrift Wij gaan niet naar Canossa,gaf de ander op e vraag „Waar gaan wij dan heen het, antwoord: Naar Galilea, om de beginselen van vroomheid en rijheid van den grooten profeet iu ons op te nemen te handhaven tegenover de woelingen van het ul- montanisme Woensdagmiddag is op den Hollandschen trein 2.45 ure tusschen Rijs wijk cn den Haag een gelost, hetwelk behalve een lichte verwonding en der reizigers, geen verdere gevolgen gehad De stationchef, van 't gebeurde in kennis ge- heeft zijn medewerking tot onderzoek toegezegd. Maandag waren wij, zoo leest men in de Hcl- dersche cn ND. CU., tegenwoordig bij een proefvaart van een in Engeland gebouwde torpedoboot. Het vaartuig liep met een 19mijls vaart, draaide in een oogenblik, stoomde in vrlle vaart vooruit en achter uit en het meest frappante wat wij zagen was, dat de boot met volle kracht uit de haven liet sluisgat indraaide en op het oogenblik dat men vreesde, dat de boot door de sluisdeuren zou vliegen of zich daar tegen te bersten stooten, hoorde men het geluid van een schelletje en de boot lag bewegingloos stil. Volgens een bericht in le Nord, heeft de Bel gische politie zekeren T. in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt van het vervaardigen van vaische papieren voor vrijwilligers, die dienst wenschen te nemen iu het Ned.-Indische leger. Bedoelde persoon geboren te Lourdres, 30 jaren oud en eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens het helen van gestolen voorwerpen een straftijd van zes maanden had ondergaan. Het aantal personen, die Zondag liet graf van Thiers op Père Lachaise bezocht hebben wordt op lO-JjOOO geschat. Dc heer John Taylor, oudste ouderling der Mormonen, is, iu de plaats van Brigham Young, be noemd tot kerkelijk hoofd der Mormonen. sche garde ten minste gedurende drie dagen 12.000 man Bucharest doorgetrokken zijn. Acht batterijen artillerie kwamen dezer dagen mede van Plevna aan. De reis van Frankrijk's president naar l et Zuiden gaat naar wensch, zelf de republikeinen anders nog al handig moeten het erkennen. Bij gebrek aan politiek nieuws vergenoegt men zich dan ook met elk woord van Gambetta's vonnis te wegen, het geheel te critiseeren en zich te verkneukelen in de schitterende overwinning die nog behaald moet worden. Gelijk bij den Chipka-pas zoo zal misschien ook bij Plevna de strijd wellicht eer weken als dagen duren. De krachtige tegenstand der Turken maakt het den Russen oneindig moeielijk eenige winsten te behalen. Het schijnt dat dien strijd meer heeft van eene bele gering dan van een veldslag, de sterke positie der Turken moet eerst door zwaar geschut gebeukt wor den, voor dat aan eene bestorming kan gedacht wor den. Men weet het Russische leger staat in het midden, ten oosten staat het Turksche hoofdleger, onder Mehemed-Ali, teil westen het leger van Ós- man-pacha, en ten zuiden, aan den Chipka-pas, Sulei- man-pacha. Indien men nu de Turksche berichten nagaat dan kouit men tot deze veronderstelling Su- leiman-pacha houdt zich vrij rustig in de verwachting dat hij de Russen door gebrek tot overgave dwingen zal. Osman-pacha houdt voorloopig stand bij Plevna en Mehemed-Ali houdt de Russische troepen van den grootvorst-troonopvolger bezig. Neemt men de Russische berichten dan kerat men tot het vermoeden dat misschien weinig maar toch eenige winst door de Russen behaald is. Eene sterke po sitie van Osman-pacha moet eergisteren door het vereenigde Russisch-Rumeensche leger genomen zijn, terwijl een telegram van den Ru3sischen keizer van Woensdag het volgende bericht Gisteren hebben wij sedert het aanbreken van den dag tot des namiddags Plevna beschoten en vervol gens storm geloopen. Tegen den avond waren drie redoutes op het zuidelijk front door generaal Skobe- leiï en de groote Grivica-redoute door generaal Ro- dionolf genomen, welke laatste een lichte woud bekwam. De kommaudant Schitar en generaal Drobowolsky zijn gesneuveld. Heden, 12 dezer, is met, het aan breken van den dag weder over de geheele linie een heftig vuur geopend. Onze troepen staan, in het ge zicht der Turksche fortificatiën, in de gisteren geno- men positiën. Gisteren zijn ruim 5000 man gekwetst. Het aantal dooden is nog niet bekend. Uit dit bericht blijkt, dunkt ons, meer dan uit eenig ander hoe moeilijk de strijd is rondom het in dezen oorlog beroemd geworden Ple^na en hoe moorddadig het duel is, dat daar sinds eenige dagen wordt geleverd en van welks uitkomst zooveel voor beide partijen afhangt. Voorwaar de gedenkdag van de troonbestijging van den keizer aller Russen, voorde 21c; maal, was nu juist niet van de aangenaamste. In het midden van 's vijandslahd, met de herinne ring aan groote verliezen achter zich en een hevigen strijd voor zich, moet dc machtige kolossus van het Noorden zich wel een oogenblik klein hebben gevoeld. Een ding kan hem troosten. Met is dit: Vorst Karei van Ru men ie heeft nu openlijk en voor heel de wereld verklaard de bondgenoot van Rusland te zullen zijn. Uit zijn hoofdkwartier te Paradin heeft deu Vorst eene proclamatie tot zijn volk gericht, waarin het gewapend optreden van llumenie gerecht vaardigd wordt. Met een enkel woord kunnen we dit geheele stuk karakteriseeren. Ruinenic wenscht onafhankelijk te zijn en meende dat te kunnen worden door lijdelijk toeschouwer te blijven in deo nu uitge broken krijg, maar bemerkende dat Turkije nog al hevig van zich afslaat, meent Rumenië om eigen j onderdrukking te voorkomen en den christenen een j beter lot te verzekeren mede de wapens te moeten opvatten en in bondgenootschap met Rusland strijden. Wat Servie nu doen zal De Russische versterkingen komen ook langzamer hand opdagen. Uit Galat.z wordt gemeld dat van 24 Augustus tot 7 September 40 000 man Russische versterkingstróepen gepasseerd zijn, terwijl de Ru?si- Graanmarkten enz. Middelburg, 13 Sept. De jarige Walchersche tarwe gold ook hier 25 ets. meer en ook de puike, blanke nieuwe tarwe werd voor zaaiing 25 ets. meer betaald. De overige artikelen bleven prijshoudend, alleen de Walchersche bruine boonen en de groene kookerw- teh werden 50 ets minder betaald. Jarige Walcher sche tarwe f 15,25 a f 15,50mindere soort f 15, nieuwe Walchersche zaai tarwe f 14,25 A f 14,50; zaai- rogge f9,wintergerst f7,75; Walchersche zomergerst f 7,jarige Walchersche bruine boonen f 11,50; dito paardenboonen f 8,nieuwe Walchersche kookerw- ten f 11,winterkoolzaad f 15. Boter per kilogram f 1,08 a f 1,10 eiren per 100 stuks f 4. Vlissingen, 14 Sept. Boter per kiligram f 1,20 a f 1,25. Lieren per 104 stuks 1' 4, Amsterdam, 14 Sept. Raapolie op zes weken 46. Lijnolie f 353/.,. Prijzen van effecten. PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 14 September 1877. Nederl. Oertific. Werkelijke schuld. 2l/« pet. 647a dito clito dito 3 773/is dito dito dito 4 10174 Loten stad Rotterdam 3 104 dito dito Amsterdam 3 1027. ftusland. Obligation 1798/1816 5 96 Certilic. Inscr. 5 serie 5 565/s Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 763/4 dito f 1000 1864 5 873/4 dito L. 100 1S725 787/16 dito L. 100 18735 7SlV,« Loten 1S645 1297a Loten 1866 5 1283/< Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën 18G769. 4 697# Aand. Spoorvv. Gr. Maatscli. 5 102 Oblig. dito4 647; Aand. Kiew-Brest 5 „44 dito Baltische spoorweg. 3 443/4 Oblig. spoorweg Pobi-Tiflis. f» 817; dito dito Jelez-Griasi o 8274 dito dito Jelez Orel 5 SI1/» dito dito Churkow Azow5 777s Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 50 dito dito Weenen. 5 47 Oosteni. Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 577ie dito dito April/Out. 5 567» dito in papier Mei/Nov. 5 54 dito dito Febr./Aug. 5 54'/i6 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 407/8 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 125/16 dito Binnenlandsche 1 ll13/i« Portugal. Obligatiën3 507s Turkije. Inschrijving Alg. schuld 5 83/4 Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 1868 7 dito 1873 7 Amei'ik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 18S5. 6 Brazilië. Oblig. 1863 47- dito 18G55 9G3/4 üVijjgeil v:ï33 Ü4>9IJ>03SS. Amsterdam, 14 Sept. Metall 1' 21,227adito zilver 1 22,227s Div. Eng. per fi? f 11,877»; Eng. Portugal per 'li' tSpaansche piasters f61,— Amerikaansche dol lars (in goud) 1' 2,467». Amsterdam, 13 Sept. Metall. 21,227»; dito zilver f 22,227»; Div. Eng. per ii /"ll,877;; Eng. Russen per f12,027»; Eng. Portugal per S' fFrans f 47,7 0 Belg. 47,70 Pruis f 5S,60 Ilarab. Russen ƒ1,18 Rus sen in Z. R. 1,2174 Poolsche per tl Poolsche oer Z.R. fSpaansche piasters —,59; Spaansche binnen landsche f ,55 Amerikaansche dollars 2,L67j papier f 2,35.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3