SIELIJR HISTORISCH SSMi). L\°. i«7. Zaterdag Id September. I «7 7. HET ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0>07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TB AUDDELBURt Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. B E B I O H T. Zij die zich met 1 October 187^7 op deze Courant abonneeren, ontvan gen de nog in dit kwartaal verschij nende nonuners G R A T I S. De vacautie is geëindigd; allenvege spoeden leeraars, docenten, onderwijzers en leerlingen zich naar de hun aangewezen ph^tsen bi de tempels der kennis. Duizende leerlingen ver langen ih het aanvangende - schooljaar voor sommigen schreven we haastsolioolsaz>o<??i eene groote mate van kennis op te doen. Vele ouders zullen daarvoor honderde guldens ten offer brengen, de meeste zullen daarvoor geheele of gedeeltelijk hulp van staat of ge meente ontvangen, aan velen wordt zij als aalmoes toegereikt, als ongevraagde hulp op gedrongen. Wat zal men met al die kennis doen Welke zijn de wenschen van ouders en leerlingen Wat zal de natie, liet algemeen er bij winnen Vooruithooger altijd hooger is de leus. Waarheen dau eigenlijk? Wenscht men degelijker onderwezen lieden in alle klassen der maatschappij Dat wordt ons als ideaal voorgespiegeld. Maar dat ligt niet in veler bedoeling. Zij willen wat meer zijn dan zij waren, meer schitteren. Beter te zijn hetgeen zij waren stellen zij zich niet ten doel. Het betreden der school is voor onnoemelijk velen de eerste schrede op de renbaan, in den wedloop naar meer geld, meer pracht, meer vermaak. Het vermeerderd en verbeterd onderwijs komt slechts per ongeluk aan de laagste klassen der maatschappij ten goede. In den wedloop blijven er een aantal achter, die geen professor, geen leeraar, geen hooger of lager ambtenaar, geen baas, geen opzichter den. rWat worden zij dan? Miskende lieden, wier verdienste niet ge waardeerd wordt. Pruttelaars. Zij oudervinden in ruime mate de waarheid vau de overoude itspraak des Predikers: die wetenschap ver meerdert smart. et examen, onderzoek naar verkregen nnis, schijnt eene loterij niet prijzen en ten. Ongelukkig hij, wien een niet ten deele t! Een niet getrokken, gij, man van gebroken fortuin Gij hebt alles op 't spel gezet, en hebt verlorenGij blijft staan, gij kunt niet verder niet hooger Gij blijft ondergeschikt. O, gruwelslechts morrend zult gij, uw leveu lang, die ondergeschikte plaats innemen Gij wordt dan niets beters dan werkman, dan klerk, dan sollicitant zonder uitzicht, dan winkelier. De hoogere kringen zijn voor u gesloten. Over Kampen leidt voor u de weg niet tot officier, over Delft komt gij nidL toi de be trekking van ingenieur, ten zij gij naai de Oost gaat. Voor u geen laiids-tractement. En welk tractemeiit dan nog Voldoende Neen. Wel voldoende zoolang gij er naar streeft. Wel voldoende in het oog van tallooze sollici tanten. Maar veel te min voor u, zoodra gij uwen »vurigen wensch" hebt verkregen. Wij worden veel tc laag bezoldigd,'.' zei onlangs een rusteloos mededinger naar een ambt. Hij verdeelde de huid niet eer hij den beer had geschoten, neen, hij zag al uit de verte, dat die huid wat kaal zou zijn. Die wetenschap vermeerdert, vermeerdert smart Wat zullen wij er mee doen Aan den dollen wedren niet mee doen. Degelijke kennis trachten te verkrijgen tot beoefening van het vak, dat on-i voor de hand ligt, dat is de weg, ons aangewezen. De oude spreukhet handwerk heeft een gouden bodem, is nog niet gelogenstraft. Vele hooggeleerde ingenieurs en opzichters zullen hoe langer hoe meer verlangen naar degelijke werklieden, die zich niet miskend achten; de zoodanigen gaan opgeld doen. Trouwe bedien den, op welke men zich verlaten kan, zullen op kantoren en in allerlei betrekkingen blijken hooger bezoldiging waard te zijn dan achterge bleven, ontevreden kale heertjes. Ondanks Eigen Hulp" zullen een hoogen toon voerende ambtenaren toch gaarne blijven koopen bij een winkelier, die zijn vak verstaat en bij solide behandeling solide waar verkoopt. Het zal de vraag zijn wiens tafel op het middaguur ten slotte het best voorzien zal zijn, wiens linnenkast zal geëvenredigd zijn aan het zondagspak. In een versje, gemaakt op de ontdekking van goud in Californië, en waarin algemeene rijkdom als aanstaande wordt bezongen, komen aan 'teind deze regels voor: Als beel de wereld renteniert, Wie zal er dau mijn schoenen flikken Wat zal er gebeuren als heel.de wereld ge leerd is, O]) één na? Als die eene dan knap en vaardig is, en niet hoogmoedig, hij zal het dan het allerbest hebben. Middelburg, 14 September 1877. Door curatoren van hetgysiiSB;>98«Baii te Middelburg zijn plannen ontworpen ten aanzien der reorganisatie van die inrichting overeenkomstig de bepalingen der nieuwe wet. Het eenige Zeeuwsche gymnasium behoort goed te zijn en curatoren 9trllen daarom voor de volgende leeraren te nemen •- een rector met f 3500 salaris; een conrector f 2500; een leeraar in Nederl. geschiedenis en aardrijkskunde f2100; een leeraar in het Fransch f 800; een leeraar in het Hoogduitsch f 100; een leeraar in het Engelsch f 600; een leeraar in de wis- en natuurkunde f 1800; een leeraar in de natuurkunde f 200; een leeraar in de scheikunde f 150. Indien de 6. klasse B. voor wis- en natuurkundige wetenschappen bezet werd, zou nog voorzien moeten worden in 6 uren wiskunde f 500, 5 urexi scheikunde f450, 2 uren natuurkunde en wis- en natuurk. aardrijksbeschrijving f 300. De kosten moeten nog worden vermeerderd met f 200 voor een leeraar in de beginselen van het Hebreeuwsch en f1200 voor kosten van concierge, vuur en licht. Zij worden te samen geschat op f 17,000 'sjaars. De stoomvaartmaatschappij ZeelasBtS is eene onderneming die gelijk elke andere die levensvat baarheid bezit groeien moet. Het bijna geëindigde reiésaizoen heeft bewezen dat de verbinding van Engeland met het va-tland meer en moer gewaardeerd wordt. Langzaam maar zekm- stijgt het aantal reizi gers dat van dezen weg gebruik maakt, en is het te verwachten dat het naderend saizoen het personen vervoer eenigszins zal doen verminderen, er is alle kans dat het goederen-vervoer vermeerderen zal. De Exploitatie-inaatschappij der spoorwegen heeft door de wijziging van een paar tarieven het vervoer voor- deeliger .gemaakt, zoodat ook van die zijde de nieuwe lijn waardeering ondervindt. Als de maatschappij Zeeland haar materieel ver meerdert en de Exploitatie-maatschappij medewerkt dan is er alle kans deze nieuwe onderneming biunen weinige jaren als gevestigd zal kunnen beschouwd worden. De ingelanden van de polders Ooster- en SirJans- land hebben besloten tot het oprichten van een 8doö38Bgt'ïBï:a;si[ in hun waterschap, en het te plaat sen in de nabijheid der tegenwoordige sluis bij Vianen, zoo deelt de Zierikzeesche Nieuwsbode mede. Deze polders omvatten de geheele gemeente Oos- ferland, die eene groote heeft van 1724 hectaren. De polder Sin- Jansland, de oudste, kotnt eeu en kele maal voor als Nieuw-Dreischor en had vroeger een afzonderlijk bestuur, doch in de vorige eeuw wer den beide polders onder hetzelfde bestuur gebracht. De gemeenteraad van AoistcB'BiJBBBi heeft dezer dagen ter vervulling der leerstoelen aan de universiteit aldaar de volgende benoemingen bedaan Gewone hoogleeraren in de encyclopaedic der godgeleerdheid en de geschiedenis van de leerstel lingen van den christelijken godsdienst, prof. A. D. Loman de geschiedenis van het christendom, prof. W. Moldc uitlegging van het Nieuwe Testament, prof. J. G. D. Martens de geschiedenis der leer aangaande God, de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedekunde, prof. S. Hoekstra Bzn de God geleerdheid prof. J. G. de Hoop Seheffer het bur-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1