ïtcrh, School tn lending. GEMENGDE BERICHTEN. werktwij vreezen zelfs dat het, door uitputting, zelfs zal hebben opgehouden te bestaan eer het zoo ver i9. Een bedenking kwam evenwel dezer dagen meer malen bij ons op. Neem namelijk het bijna ondenk baar geval aan, dat wij er in slaagden al de schuil hoeken van Indische zeeroovers aan ons gezag te on derwerpen, zou dan het doel, de verzekering van volkomen veiligheid in de Indische zeeën nog wel bereikt zijn? De vrees, dat het antwoord op deze vraag ontken nend moet luiden, is bij de lezing van de gister ontvangen mail-berichten op nieuw levendig bij ons gemaaktdaar vernam men immers van een brutale zeerooverij, gepleegd zoo goed ah in het gezicht van Samarang. Samarang behoort toch wel tot de geheel aan ons gezag onderworpen punten. En blijkt de oorlog tegen Atchin in dat opzicht nu ook al misschien niet te zullen leiden tot het doel, dan zal zich bij al de jammeren van deze nati onale ramp ook nog voegen de overtuiging, dat zoo veel bloed en goed zelfs daarvoor te vergeefs zullen zijn ten ofter gebracht. (D.) Het Illustrated Londen News van 18 Aug. bevatte treurige mededeelingen omtrent den ontzettenden Kioiigersioood in ESi*it«cfii-lii<li,ë die de bevol king voor de tweede maal in den tijd van drie jaren teistert. Hij bereikte thans reeds zulk een hoogte, dat eiken morgen te Madras (hoofdstad van Ceylon) meer lijken worden gevonden dan gedurende den ge- heelen hongersnood in Bengalen, zoodat reeds 500.000 menschen van gebrek zijn omgekomen, terwijl het zich laat aanzien dat deze bezoeking nog zes maanden onder de twintig millioen van de bevolking zal blij ven woeden. Uit alle deelen des lands worden gelden bijeenge bracht om deze ramp tc lenigen. Lord Derby sprak voor eenige dagen yan den hon gersnood in Hindostan ah van eene zaak van meer gewicht dan de Oostersche kwestie. Slechts een ge- brekkigen maatstaf voor de ellende geven de officieële cijfers. Indien het Britsche Gouvernement hun niet te eten gaf zouden, zoo deelde lord Derby mede, drie millioen menschen den hongerdood moeten sterven. In de volgende maand zal de eerste expeditie van het internationaal Genootschap voor 't onder zoeken en beschaven van Afrika, waarvan de Koning van Belgë beschermheer is, naar de oostkust van dat werelddeel vertrekken. De leiding is opge dragen aan den kapitein Crespel, van den Belgischen generalen staf. Hem zijn tcfegevoegd den heer Cain- bier officier bij gemeld corps en een natuuronderzoeker den heer Maes. Een bekend reiziger in Afrika, de heer Mano, uit Oostenrijk, zal de expeditie ook mede maken, doch, daar hij thans een werk over Afrika voor de pers gereed maakt, zal hij eerst later de uit zending achterna reizen. De expeditie zal den 18n October van Southampton uitzeilen per stoomschip la Danube. De reizigers, die aan den tocht deel ne men, behoeven, door een gunstige beschikking van de Maatscgappij, geer» overtochtsgeld te betalen en ook voor het vervolg zijn hun belangrijke prijsver minderingen toegezegd. Men zal te Natal ontschepen. Van daar vertrekt men, na acht dagen, verder naar Zanzibar, aan boord van een der kustschepeu. Daar hoopt men dan den heer Mano, hierboven genoemd, te ontmoeten, van wiens kennis men in ruime mate zal kunnen profiteeren. De expeditie stelt zich voor, koers te nemen naar 't meer Tanganyika, van waar men in het binnenland zal pogen door te dringen, t.en eiudo er een station tn vestigen, De Maatschappij Afrikan Exploration Fund, welke zich bij de vorming van het Internationaal Genootschap zeer gereserveerd hield, heeft thans, als bewijs van sympathie, een subsidie aan de reizigers toegekend, terwijl de presi dent van liet Geographisch genootschap te Londen de reizigers op de meest hartelijke wijze heeft aan bevolen aan den Engelschen consul te Zanzibar en aan de Engelsche reiziger en vreemdelingen, die op dit oogenblik Oost-Afrik» doortrekken. Ber. tot pred. bij de Ned. Ilerv. Gem. te Hellevoetsluis F. N. Crousaz Noordwijk. Wagenborgen fi. J. AnlitiK' Zegveld. Aangen. het ber. tot pred. bij de N. H. G. te 's -Hage Radeinakcr Dordrecht. Helvoet J. Doornbos Blitterswijk: Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Wansweerd G. Gerrls Pitterburen. Aangen. het ber. tot pred. by de C. G. G. te Langeslag W. Wolsink Candidaat. Oenkerk M. H. K. Mol Dirkshorn. Onder de heeren die door B. en W. van Am sterdam den gemeenteraad zijn voorgedragen tot ver vulling van leerstoelen aan de universiteit aldaar, ko men ook voor de heeren J. G. D. Martens en A. D. Loman hoogleeraren aan het Evai gelisch-Luihersche Seminarium, benevens d. A. Pierson te Utrecht, vroe ger hoogleeraar te Heidelberg. Uit het verslag van de behandeling der belijdenis vragen in de Synode der Ned. Herv. Kerk blijkt dat de hoogleeraar Doedes heeft geadviseerd tegen de aangenomen vragen. Land b o a w. Voordeelige wijze om kalveren te voeden. Als de kalveren tien dagen oud zijn raspt men wor telen, en kookt die zoolai.g in het water, tat men een helder gebonden vocht krijgt, dat men laat door zijgen dit doorgezijgd vocht zet men op het vuur, en wanneer het op het punt is om te koken, voegt men er voor elke kan vocht twee lepels aardappelen- meel bij. Een en ander laat uien dan nog eenigen tijd op het vuur, en acht dagen lang wordt dit af kooksel met een vierde gedeelte melk aangelengd. Na dien tijd vermeerdert men de hoeveelheid en de kracht van het afkooksel, naar gelang van de kracht en den eetlust v^n het kalf, en men geeft het ten laatste alleen het aardappelenmeel met het afkooksel, welk voedsel nog krachtiger gemaakt wordt, door er opnieuw wat aardappelmeel bij te voegen. Wanneer de eetlust verraeerJert, legt men het zoutsteenen voor waar het van tijd tot tijd aan lekt en waardoor de maag geprikkeld wordt. Om af te wisselen heeft men ook een zoodanig voedsel met beetwortelen en een afkooksel van hooi bereid, en er zich zeer goed bij bevonden. De goede verzorging van kalveren in de eerste maanden van hun groei wordt daarna rijk beloond. Door de commissie van onderzoek voor de longziekte werd in de laatste dagen o. a. gehoord jhr. mr. G. van Citters, burgemeester vau Heinkens- zanö en de heer G. J. W. Berghuijs, veearts te Middelburg. In Fiieslands kleistreken staat men nog ver wonderd over de frischheid der weilanden niet alleen, maar meer over den gunstigen stand van '.t gras, waarin de rundereu (allen puike soort eu van kolos sale afmetingen) nog even smakelijk grazen, als ware 't het begin van den zomer. Een gevolg hiervan is dan ook, dat de stalvoedering zich in die oorden meest tot de wintermaanden bepaaltzoodat de massa hooi, aldaar verbruikt, betrekkelijk gering is te achten. Bouw- en hooilanden worden op de beste streken in deze provincie dan ook weinig aangetroffen boer derijen van 50 melkkoeien (zonder overdrijving) zijn er volstrekt-geen bijzonderheid. Dat het botergemaak aldaar belangrijk is en zeker in weinige streken geë venaard wordt, blijkt uit de bijzonderheid, dat er vee houders worden aangetroffen, die elk jaar voor meer dan f 15,000 boter aan de markten brengen terwijl de verkoop van het aangefokte vee, mede een belang rijke som oplevert. Heden morgen werd uit het kanaal bij Middel burg opgevischt het lijk van een oud man, inwoner van die gemeente die sedert j. 1. Woensdagavond vermist was. Floralia zal ons deze week toonen wat al goeds het lieeft uitgewerkt. Merkwaardige planten en bloe men, proeven van smaak, geduld en bekwaamheid iu 't kweeken, die menigeen wellicht in arbeiderswonin gen niet zoeken zou zal men ter fentoonstelling aan treffen. Te Middelburg zal Woensdag de derde jaarlijksehe tentoonstelling in het schuttershof geopeud wordeu. De prijzen en premiën bestaan uit eenige spaarbank boekjes door ingezetenen van Middelburg geschonken en voorwerpen van verschillenden aard. Te Vlissingen is eene dergelijke tentoonstelling ge opend in het voormalige rijks-arsenaal. De sierlijk gerangschikte zalen leveren een fraai gezicht op. Yan de 889 uitgereikte potten zijn 497 ingezonden. Eenige dagen geleden is aan het postkantoor te Vlissingen aangehouden een gouden tien-gulden stuk dat, naar het oordeel van den ambtenaar, bescha- digd scheen te zijn. Gisteren is het goudstuk doorge knipt teruggekomeu en aan den eigenaar teruggeven. Een ieder zij dus voorzichtig bij het aannemen van tientjes en hoede zich voor schade. Dc Stoomvaartmaatschappij Zeeland vervoerde van 1 Jan. tot 31 Aug. jl. 17940 persoren; van dezen vertrokken 8585 van Vlissingen naar Engeland en 9355 in tegenovergestelde richting. Augustus was de drukste maand, nl. respectivelijk 2151 en 2677 reizigers. Vrijdag had ter hoogte van Walsoorden het volgende onheil plaats De matroos Thompson, be- hoorende tot de bemanning van het Amerikaansch schip "Mercia", C, Day, kapitein Cate, verrichtte ee nige werkzaamheden aan de fokkera, toen hij door het aanslaan van de fok zijn evenwicht verloor en uit den mast viel. Hij is op de plaats doodgebleven. Zijn lijk, vreeselijk verminkt, is naar het Gasthuis vervoerd om on het Kerkb >f te Vlissingen te worden begraven. De ongelukkige is 30 jaar oud. en gebomiig van Liverpool. (V. C) Goes zal den 17 dezer den dag herdenken, waarop voor 25 jaar de burgemeester mr. M. P. Blaixbeen tot zijn ambt geroepen werd. Bij die gele genheid zal o. a. een historische optocht dooi de stad eene episode ui: den tijd van Jacoba van Beieren (14001436) voorst lleude, worden gehouden. In de voorlaatste raadsvergadering is door Bur gemeester en Wethouders het voorstel gedaan tot op heffen van de te Zi< rikzee, sinds 1858 bestaande Kamer van Koophandel en Fabrieken, op grond van het weinige daar heerschende vertier en om te bezuinigen. Het blijkt, dat dit voorstel weinig bijval vindt bij han del- en neringdoenden en er circuleeren reeds twee adressen aan den Raad, 'teen van kiezers voor de Kamer van koophandel, 't andere van neringdoenden in 't algemeen, waarbij verzocht worat het voorstel van het Dagelijks Bestuur niet aan te nemen. In een vergadering der Amsterdamsche afdeeling van Multapatiorsbond, is voorgesteld, het denkbeeld te onderzoeken om volksleerbiblio*heken op te richten en het spaarbanksielsel tot zeer geringe geldsommen uii te breiden, Terwijl men tegenwoordig veel hoort klagen over het vermissen of ontvreemden van goederen op spoortreinen, moge nu ook eens het tegenovergestelde worden geconstateerd. Den 30n Aug. 11. werd in den sneltrein van 4,20 uit 's Hage te Utrecht in de trein een parasol achtergelaten eerst den 5n Sept. is daarover aan den stationchef aldaar geschreven, en reeds den 6n was het ver'oren voorwerp terug. Daar Utrecht een zoo druk station is, getuigt - dit wel voor de eerlijkheid der ondergeschikte beambten. De heer J. H Van Leunep wil aan de twee manen van Mars, nu onlangs' ontdekt, de namen geven van Turk en Rus, naar aanleiding van het tijdperk .harer ontdekking. In de Jonkerstraat te Amsterdam kregen in de afgeloopen week twee vrouwen twist over 2' cent. Eeu jougmensch, die hieraan een einde wilde maken, trof een der vrouwen met een droogstok zoo hevig aan het hoofd, dat zij. niet buiten levensgevaar, in bet Gasthuis moest worden opgenomen. Op 's Rijs werf te Amsterdam is men bezig, de fundatie te maken voor een Sismen's gasoven niet tot lijkverbranding, maar tot het bewerken van staal, welk materiaal in het vervolg voor den bouw van onze kruisers zal worden gebruikt. Voor zoover bekend is, bestaat er tot dusver in ons land r.og geen werktuig van dien aard. Bij enkele regimenten vesting-artillerie en in het artillerieknrap op de Oldebroeksche heide zijn eenige lantarens van hard glas in beproeving gegeven. Tol dusver hebben zij goed voldaan. Volgens eene heden bekend geworden lijst is tot nu toe voor den brand te Almkerk ontvangen f 10.257.93. Een boekdrukker te Amsterdam, kreeg een aan plakbiljet om te drukken, waarop o. a. voorkwam een zes-roedigen hooiberg. Hij drukte het biljet, maar meende toch dut dit woord niet overeenstemde met de wet op de maten en gewichten en veranderde het daar om in „zes-arigen" hooiberg. Een gewichtige quaestie houdt in iEngwirden vele hoofden bezig. Daar bestaan nl. zoogenaamde pastorie-goederen, waarvan de jaarlijksehe opbrengst, naar men zegt, over de f 30,000 klimt. Die opbrengst wordt voor een aanzienlijk deel besteed t >t dekking van gemeente-uitgaven o. a. worden er de kosten voor het lager onderwijs geheel door bestreden, zoo dat kapitalisten iu JEngwirden slechts enkele gulden» gemeentebelasting opbrengen. Nu moet er echter een oud contract bestaan, waarbij de opbrengst dier pasto rie-goederen als jaarwedde gewaarborgd wordt aau den predikant. Geen der opvolgende predikanten schijnt daarmee bekend te zijn geweest of aan de kat een bel te hebben willen aanbinden de thans beroepen predikant evenwel wil, zegt men, licht in deze dui- i sternis hebben en trachten het tot klaarheid te bren- f gen, of kerkvoogden kunnen volstaan met het geven van een jaarwedde van f 2000 of verplicht zijn de 1 geheele opbrengst, de ruim f 30.000, uit te keeren. (Pr. Ass. Ct.; 92 Het Kaapsehe blad the Argus meldt, dat aan! den ex-President Burgers, volgens depêche van den 2 Engelschen Secretaris van Staat, een pensioen van f 10.000 zal worden toegekend voor diensten bij -de annexatie van de Transvaal bewezen en te betalen uit de inkomsten van dat gewest. Een slecht Is.^p0 waar het niemand goed gaat 6/gj Onlangs heeft in Amerika de plechtige beg^»-' fenis" plaats gehad van zekeren dr. Winslow. Sall-Lacke Tribune geeft de volgende treffende o\ r schrijving van die plechtigheid „Een uur voor5. de ceremonie begon, was het fornuis gloeiend gestoS om 6 u. 20 m. vuur en rook van de verbrand! kamer afgesloten, de deur geopend, het lülr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2