(!imsmiJHf$!ORis«ii bui V. 183. Dinsdag 1S September. 1877. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag teil 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele Hommers- 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE ArTDDELT3UR,( 7-, Prijs der Advertentie*: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 10 September 1877. Wekelijksch overzicht van de christelijke pers. "Wij vragen ditmaal een oogenblik gehoor vooi- woorden en daden waarmee we te rekenen hebben. ons door geschiedenis en belijdenis nog altijd land wordt door de Ultramontauen ge sproken en gehandeld op eene wijze die minstens beleedigend is voor onze natie, en onze natie scüijnt jaren lang geneigd deze partij die hare we zenlijke en voorgewende grieven breed uitmeten kan toe te geven. Ziehier het overzicht van een paar opstellen die zaak betreffende in de §>é«i3idaaB»d verschenen. De heer J. H. Gunning jr. wees in de Stamlaai'd er op dat bij veel uitwendigen bloei, er menig tee- ken van inwendig verval is in de rocmschen kerk, bepaaldelijk in den toon en de wijze van doen tegenover de protestanten. Onlangs heeft een der voornaamste katholieke bladen, de Maasbode, de vraag opgeworpen of zij, die de martelaars van het protestantsche geloof genoemd worden, eigenlijk niet „gemeene misdadigers" waren. Dat een overtuigd deze menschcn ongelukkige verblin den of schuldige afvalligen noemt, is te begrijpen en piet kwalijk te nemen. Maar geen waarlijk vi\ - men roomschc mag men de schande aandoen van te onderstellen dat hij, eenigszais de geschiedenis keu- taende, hier aan gemeene misdadigers zou deuken. Het is dus hier eene schoone 'gelegenheid geweest voor voor de rooinsche bladen en de erkende toongevers hunner kerkgemeenschap in den lande, om te doen blijken, dat zij, juist in het belang van den nadruk hunner polemiek tegen het protestantisme, haar niet door zoo laaghartigen laster willen bevlekken en krach maken. De heer Gunning vraagt aan de Stand. Is dit nu sedert dien tijd geschied Is er in de roomsche journalistiek dergelijke betuiging aan te wijzen Is Hit zoo, is er b- v. van mannen als prof. Alberdingk Thijm of dr. Nu ij ens een stem opgaan, betuigende, dat zij, even sterk als het protestantisme zelf, zulk sen bestrijding verfoeien, laat ons dan het dank- oaar openbaar maken als een blijk van inwendige onzer tegenstanders. Maar is het zoo niet, ons dan ook hierdoor, gelijk door zooveel anders ,og, beseffen in hoe gevaarlijken tijd wij verkeeren. "evaarlijk, niet voor onze historie. Want de bronnen iju aanwezig, de waarheid breekt zich vroeger of iter weer baan en het nadeel der vervalsching komt an terug op het hoofd van hem, die haar pleegde. laar gevaarlijk is dan onze tijd om de vergiftiging er atmosfeer bij onze katholieke mede-christenen zelf. let is een veeg teekpn, als men niet op het konink- jk recht der waarheid steunen wil, maar ook op on- rlijkheden. die slechts mogelijk zijn door de alge- leene onkunde en verstomping van het volksgeweten ikening te maken De Standaard moet op deze vraag van den ;êr Gunning in volstrekt ontkennenden zin ant- Mjtlen. Voor zooveel zij weet, heeft het korps roomsch-katholieke schrijvers en journalisten, dat teraad goed met het hoongeschrijf van de Maas- ide bekend was, als een eenig man geoordeeld, dat op grove, stuitende en ergerlijke manier te lasteren, or de eer van den roomscheu naam niet te veel Eu de Maasbode zelve wachtte zich wel, om ter lijking van de al te dwaze abuizen en hisiori- domheden, die in baar lasterlijke artikelen werden wezen, ook maai; eeu woord in het midden te en. Staudaard klaagde in een. ander artikel de toenemende romaniseeriug van Ne- 1. In de gemeente Raalte worden, krach- verordening van 16 Oct. 1877 niet alleen de bij de Zondagswet aangewezen christe lijke feestdageu van overheidswege als feestdagen aangemerkt, maar ook de dagers, welke door de katho lieken als Zondag worden gevierd. Wie komt sollici- teeren als onderwijzer, ontvangt onbewimpeld tot bescheid, dat wie niet. roorasch is, niet in aanmerking kan komen. Zelfs bij opeulijke advertentiën is dit reeds geschied. Wordt in eene roomsehe gemeente een protestantsche veldwachter aangesteld, men zorgt, dat hem geen woning verhuurd worde, en eene regee ring, die dit weet, in plaats van hem voor eigen rekening eene woning te verschaffen, verplaatst hem eenvoudig. Aan een sollicitant voor de betrekking van gemeente-veldwachter wordt, van overheidswege alweer medegedeeld, dat zijn protestantsch geloof hem belet om in aanmerking te komen. Hebben er room sche feesten plaats, de overheden nemen er, zoo ze roomsch zijn, openlijk deel aan. De Arnli. Ct. ver kondigt, dat dit alles geheel is zooals het behoo rtMen kan iemand even goecl om zijn geloof als om een bochel ongeschikt achten voor eene betrekking. Dat is precies hetzelfde, 't Is maar een kwestie van smaak. Yele gemeentenaren hebben nu eenmaal niet veel achting voor een protestant. Welnu, waarom zou men hun het onschuldig vermaak niet gunnen, protestanten uit hun gemeente te weren. Eén goede grond is er echter, volgens de Standaard, aan te voeren voor het beginsel, dat ook bij keuzo van openbare ambtenaren niet de geschikt heid vooi' de betrekking, maar de inwendige over tuiging van den sollicitant in aanmerking moet komen, nl. de liberale praktijk. Zou het niet al te onrecht vaardig- zijn te veroordeelen, wat men zelf doet? De allereerste vraag, die bij het begeven vain ambten t,e pas komt, is de vraag naar hun politiek geloof, 't fs den liberaal niet meer voldoende, dat iemand belooft de wetten onpartijdig 1e zullen uitvo'eren men moet ook weten of hij er mee instemt. Trouwens, waar men zelf de toepassing der wet achterwege laat en het stelsel van de gedienstigheden der praktijk invoert, is het verklaarbaar, dat men bij de tegenpartij gelijk plichtsverzuim onderstelt. De liberalen, gedachtig aan de gelijkenis van den splinter en den balk, hebben dus gelijk, wanneer zij de meer en meer toenemende miskenning van het beginsel, dat iu de grondwet is opgenomen, ten behoeve der rooinschen ontzien. „Ons anti-revolutionairen past het. echter - zegt de Stan daard - door inspanning van alle krachten, te doen zien, dat het geloof in Gods Woord zoowel tegen de neu trale, als tegen de roomsche staatskerk bestand maakt. Ergeren mogen wij ons over de eenzijdige bevoorrech ting van overheidswege van de roomsche kerk, mits wij tevens elkander de hand reiken om, niet in het Zuiden alleen; maar overal waar ongeloof en bijgeloof zegevieren, aan onze kinderen de kracht van het Evan gelie te verkondigen." De opening van de vergadering der •aal zal plaats hebben op Maandag 17 september a. De BBaJaars-exasiaeais tot het verkrijgen van akten als ouderwijzer in de provincie Zeeland zullen worden gehouden te Middelburg op Woensdag 3 Oc tober en volgende dagen. Bij koninklijk besluit is met het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van eeu verslag aangaande den toestand van de 3ied!esBd:ttag.ycBae aSjverlaeiel uit bet oogpunt van kunst en smaak beoordeeld, alsmede omtrent de middelen, welke tot verbetering en ontwikkeling der kunst-industrie aan te wenden ziju, een en ander naar aanleiding van de thans te Arasterdam geopende tentoonstelling van kunst op nijverheid toegepast, eene tijdelijke rijkskommissie belast, bestaande uit de heeren E. Gugel, te Delft P. N. Muller eu J. R. de Kruyir, beideu te Amster dam D. van der Keilen Dz., te 's Hage, en dr. V S. M. van der Willigen, te Haarlem. „Is het bivak een oefening? of is het eene proef, die men genomen heeft wordt in de Arab. Ct. ge vraagd, naar aanleiding- van de overigens goed ge slaagde HiiaaaeiBvef»** bij Laag-Soeren door een ge deelte der 4 div. inf. met det. kavallerie en artillerie. Naar m. i., is het antwoord, mag het geeue oefening genoemd worden om eeu troep gedurende de twee nachten, in dit jaargetijde en in een land als het onze, dat door de natuur zoo slecht bevoordeeld is, aan vocht en k ude bloot te stellen. Mocht het zich in de werkelijkheid voordoen, dat een bivak moet be trokken worden, dan zullen deze twee nachten de troepen niet zoodanig gehard hebben, dat zij, zonder hunne gezondheid te schaden, dien dienst kunnen waarnemen. Bestond het plan om het leger een kijkje te geven, hoe het in de werkelijkheid zou toegaan, dan zou ik zeggen, heeft men huu laten zien hoe het niet zal gebeuren. Wie toch zou den soldaat beletten om in tijd van oorlog liet nabij zijnde houtgewas om te kappen, teneinde zich daarvan eene beschutting te maken Wie toch zou, daarvan voorzieu, voor zijn genoegen onder den blooten hemel slapeu Buitendien al heeft men ook in de nabijheid gee.i hout voorhan den, chili zal men in lijd van oorlog, wanneer men zijn leven zelfs veil heeft voor liet vaderland, zijne gezondheid zekerlijk niet sparen. Is tiet een proef, welnu, dan heeft men deze op eene al te groote schaal genomen. Het is waar, de proef is gelukt, althans cogenschijnlijk. Niemand is achtergebleven, noch heeft een het bivak om gezondheidsredenen moeten verlaten; doch wie geeft ons de verzekering, dat niet verschei dene de la'emen van eene zware ziekte met zich mee gevoerd hebben l" Onder "de talrijke vereenigingen die in onze dagen een kwijnend leven voortzetten behoort ook wel de Nederluitdsche vereeniging voor BJJk Voor de tweede maal sinds haar bestaan hield deze vereeniging eene jaarvergadering. De vereeniging be zit een kapitaal van f 2164.00 als fonds voor lijk- ovens. Besloten werd f 110 beschikbaar te houden, voor het geval dat een der ieden mocht wenscheu zijn lijk tc doen verbranden. Voor dat geld zou het lijk naar Gotha vervoerd worden. Uitgeloofd werd f 200 als prijs voor eene wetenschappelijke, in alge meen bevattelijken vorm geschreven verhandeling over de lijkverbranding. De vereeniging zal de gemeente besturen in Nederland aanschrijven om het daarheen t° leiden, dat dc overblijfselen, door ruiming vau be graafplaatsen verkregen, verbrand worden. In de ver wachting dat de gemeentebesturen dadelijk, tot dit voorstel zullen toetreden is nu reeds besloten een vervocrbaic lijkoven aan te schaffen. Zooals men weet was een der voornaamste redenen waardoor men verplicht was den oorl -g tegen Atchin te ondernemen, dat de schepen overlast hadden o-ele- den van zeeroovers de wateren moes ten daar veilig worden gemaaktdit eischten onze eigen belangen en dit was men aan de overige zee varende Mogendheden verplicb\ Nu echter dat stel sel eenmaal is aangenomen en men getoond heeft zoo veel menschenbloed en zulke ontzaggelijke schatten voor de toepassing er van over te hebben, zal men ook consequent dienen te zijn men hoort zeer dik wijls van rooverijen in andere deelen van den O. I. Archipel al de roovernesten, van waar de expedi- tiën uitgaan, dienen nu ook volledig aan ons gezag te worden ouder worpen. Nederland zal er intusschen nog heel wat aan te doen hebben eer het die taak ten einde heeft afge-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1