HANDELSBERICHTEN. I 7 bataljons, 8 detachementen cavalerie en 22 stukken ge- schut in 't gevecht. Onze verliezen bedroegen ongeveer 30 dooden en 150 gewonden. De c jrnmandant van het Ukraine-regiment, kolonel Nomirakoff, is gekwetst. Londen, 6 September. Eene depêche van den 5n uit Bucharest aan de Standard meldt, dat de slag bij Lovtcha met verbitterde woede door de Turken voor de stad begonnen werd. De liassen sloegen negen aanvallen af en dwongen de Turken binnen de stad terug te trekken. Na een vroeselijken strijd in de straten waren de Turken genoodzaakt aan de andere zijde de stad te verlaten; zij trokken in grojte wan orde terug, door de cavallerie vervolgd. Weenen, 6 September. De Polit. Cour. meldt u't Bucharest, onder dagteekening van heden Gisteren ochtend ontstond in den omtrek van Roestsjoek eeu groot gevecht. Spoedig daarna begonnen de Russen uit Slobozia een bomb irdement, hetwelk door de Turken werd beantwoord. Dit heeft een geheelen dag geduurd. Heden zou het worden voortgezet. In den afgeloopen nacht hebben de Turken te Widdiu ge tracht, door middel van booten Cuipercina (nabij Kalafat) te naderen, doeh werden door eene snel op gerukte Rumenische batterij verdreven. Het garnizoen te Widdiu is wegens de dreigende houding vau Servie op eene sterkte van 8000 man gebracht. Konstantinopel, 6 September. De Montenegrijnen zijn voor Nicksic verslagen; zij verloren 1300 man en braken het beleg van Nicksic op. Er is nog geen officieel bericht openbaar gemaakt betreffende het ge vecht bij Lovtcha en den strijd in den Chipka-pas. De dood en aanstaande begrafenis van Thiers. De Temps deelt omtrent het overlijden van Thiers de volgende bijzondei heden mede Hij had den Zon dagavond met vrienden zeer opgewekt doorgebracht en eene goede nachtrust genoten. Na vroeg te zijn opgestaan, arbeidde hij tot half acht in den morgen daarop ging hij eene kleine wandeling maken en naar zijn paarden zien. Ten acht ure keerde hij naar huis terug. Ten twaalt uur ontbeet hij. Tegen 't einde van den maaltijd hoorde men hein eenige woorden stame len. Men bracht hem te bed, en de geneesheeren za gen dadelijk 't ernstige van zijn toestand in. Mosterd- pleisters werden hem aan de beenen, bloedzuigers aan de nek gelegd. De lijder scheen geheel gevoelloos. Nadat hij twintig minuten aldus gelegen had, werd dokter Barthe ontboden. Een bulletin meldde 't be denkelijke van den toestand. Ten 6 uur 10 minuten "was het afgeloopen. Het lijk is in den salon op een bed gelegd, met ontbloot hoofd, de rechterhand op de borst, den linkerarm langs de zijde. Meissonnier, de schilder, maakt eene schets voor eene schilderij van het doodsbed. Thiers had in de laatste dagen veel gewerkt. Zijn gezondheidstoestand was echter gced gebleven. Hij werd .Maandagavond te Parijs verwacht om met vele repfibiikeinsche hoofden eene bijeenkomst te houden, 's Namiddags liet mevrouw Thiers weten, dat hij wegens ongesteldheid niet kon komen. Reeds tegen 4 ure bleek zijn toestand hopeloos. De République Frau(;aise verscheen in eeu rouwrand. De regeeritïg toonde zich geheel op de hoog te te zijn van de gevoelens der natie en kwam haar te gernoet in hare behoefte om lucht te geven aan hare droefheid, om hulde te brengen aan den overleden patriot. Het Journal officiel bevatte eer. rap port van den minister vau binnenlandsehe zaken aan den president der republiek. waarin de heer de Fourtou zegt, „zoodra gij den onverwachteu dood van den lieer Thiers hebt vernomen ;s uw eerste gedachte geweest dat een plechtige hulde in >et worden gebracht aan de nagedachtenis van uwen beroemden vo irganger //Gedurende meer dan een halve eeuw heeft de lieer Thiers Frankrijk vereer eu gediend. Ads schrij ver, als redenaar, als staatsman bekleedde hij den eersten rang. Na onze rampen aan het hoofd van den staat geplaatst was zijn vaderlandsliefde sterk genoeg voor de zeer moeielijke en smartelijke taak. „Frankrijk zal zulke herinneringen nim ner verge ten, maar het is daarenboven plicht om aan het stoffelijk overschot van den heer Thiers al dc eer bewijzen die een groote natie verschuldigd is jegens hem, die waardig werd geoordeeld aan haar hoofd te staan, en ik ben overtuigd dat alle partijen zich willen veréenigen met dit bewijs van billijke vei^fcldiog en erkentelijkheid." Hierop volgdï het decreet, volgens hetwelk de be- dfenis zon plaats hebben op kosteu van den staat. In n ministerraad was besloten dat zij met den grootsten ster zal geschieden. De lijkdienst zou worden ge il in het Hotel des Invalides, eene eer die tot uitsluitend aan militairen was voorbehouden, die wordt gerechtvaardigd dior de buitenge- verdiensten van den overledenen jegens den t. Van het Motel des Invalides zou het lijk wor- ovcrgebracht naar Pére Lachaise alwaar de fami- grafkelder bezit. 20,000 ïuau troepen den waren aangewezen om militaire eerbewijzen bij de begra fenis brengen. Mevrouw Thiers heeft de plechtige begra fenis op kosten van den Staat alleen willen aannemen ouder de uitdrukkelijke voorwaarden dat zij de bij zonderheden der begrafenis zou regelen. Onder die voorwaarden behoorde dat de 363 leden der repnbli- keinsche unie onmiddelijk achter de familie zouden volgeu, en dat zij de personen zou aanwijzen, die de slippen van het lijkkleed zullen dragen en bij het graf zullen spreken. Deze voorwaarden zijn door de regeering niet aangenomen zoodat alleen de militaire eerbewijzen waarop Thiers als lid van het Legioen van Eer en gewezen hoofd van het Gouvernement recht heeft zullen worden gegeven. Het besluit betreffende de begrafenis is derhalve door de regeering ingetrokken. Of de begrafenis reeds morgen zal plaats hebben is twijfelachtig-. Het lijk is thans tentoongesteld in de kapel. Het publiek wordt toegelaten. Dinsdag is het lijk naar Parijs overgebracht alwaar het te 6 uren aankwam. Een ontzettende menigte waé op de Place Saint Georges en iu de straten ver- eenigd. De leden der linkerzijde van den senaat en der kamer hadden zich beneden voor de groote trap van het hotel van den hen- Thiers geschaard. Overal heerschte volmaakte rust. Ook hierbij had de re geering gezorgd voor eerbewijzen, die echter door de weduwe waren afgewezen. Door deu procureur-ge neraal er opmerkzaam gemaakt dat het bij hst over lijden van politieke personen gewoonte was hunne papieren te verzegelen, heeft de ministerraad beslo- teu, dat deze maatregel op de nalatenschap van den heer Thiers niet zal worden toegepast, maar alleen aan mevrouw Thiers afgifte te verzoeken van die pa pieren welke aan den staat mochten behooren of waarbij hij belang kon hebben. Reeds Dinsdag, 's daags na den dood van Thiers, had er, ouder voorzitterschap van Gambetta, te Parijs eene bijeenkomst plaat van alle in de hoofdstad aan wezige republikensche senatoren en oud-afgevaardig den, om te overwegen aan wie thans de leiding der partij zou worden toevertrouwd. Er werd besloten Jules Grèvy naar Parijs te ontbieden en hem de lei ding op te dragen. De geest, waarmede de toenmalige Arabieren be zield waren, drukt zich welsprekend uit iu eeu bood schap van den veldheer Abu Obeidah aan de in Je ruzalem door hem belegerde Christenen: „Wij vorde ren van u", dus luidde die boodschap, „de belijdenis dat er slechts één God bestaat, dat xMoharamed zijn Profeet, is en dat er een dag des gerichts zal zijn, waarop God de dooden uil huu graven zal doen ver rijzen. Legt gij deze belijdenis af, dan is het ons niet geoorloofd, nw bloed te vergieten of ons aan uw have en goed of uw kinderen te vergrijpen maar weigert gij zulks, belooft dan schattingen te betalen en ons ouderworpen te zullen zijn anders zal ik lieden tegen u aanvoeren, die den dood zoeter achten den gij den wijn en het zwijuenvleesch." Als men nu in aanmerking neemt, dat de tijden sedert veel veranderd zijn en de matigheid en de verachti.ig van genot, die de toenmalige Muzelmannen I staalden, niet zijn overgegaan tot hun nakomelingen, 1 dan staat men verbaasd over de godsdienstige geest drift, die de Turken in den strijd bezielt, eu mag 1 wel aannemen, dat dc hierboven aangehaalde uit- I spraken de machtigste bondgeuooten van de Russische j tegenstanders zijn. De broü van ïiirksclien moed. De geestdrift eu de doodsverachting, waarmede de Turken krijg tegen de Russische legers voeren, her- iuneren aan den heilige oorlog tot uitbreiding van het door Mohammed gepredikt geloof, die na diens dood door de eerste Kalifen met zooveel succes ge voerd werd. De heilige krijg was toen een van de eerste plichten der geloovigen. Die den Islam vrij willig omhelsde, zou in alle voorrechten der Muzel mannen deelen elke afgodendienaar, die dit weiger de, moest uitgeroeid worden maar den Christen eu den Jood, eu volgens sommigen ook den belijder van de Perziselie godsdienst, mocht men vergunnen, in zijn geloof te volharden, wanneer hij de Muzelmau- meu als zijn opperheeren erkende, en hun schatplich tig wilde worden. Om tot deze oorlogen aan te vuren en de geestdrift daarvoor op te wekken, zijn de Koran en de overige overleveringen vol van den lof der strijders voor de zaak vau Allah eu behelzen voor hen de allerheerlijkste toezeggingen. Wij deelen hier als een proef eenige van deze uitspraken mede. Zij zijn ontleend aan De Bazuin van den-heiligeu krijg uit den mond van Mahomined, den zoon van Abd Allah, den profeet, in het Duitsch in het licht gegeven door Johannes von Müller. „Voor het vaderland te strijden is meer dan het vijfvoudig gebed. „Die strijd is, na het geloof, de verdienstelijke daad- meer dan het oproepen ten gebsde, meer dan den pel- water toe te reiken hij is in het oog des Al- Graanmarkten enz. Middelburg, 6 Sept. De jarige Walchersehe tarwe werd 25 a 40 ets. per hectoliter hooger verkocht. De beste en droogste nieuwe tarwe werd 25 ets. hooger betaald, de mindere kwaliteit nieuwe tarwe kon geen koopers vinden. De overige artikelen golden gelijken prijs als de vorige week. Jarige Walchersehe tarwe 115,25 a f 15,50; mindere 114.75 a f15,nieuwe Walchersehe zaaitarwe f 14,10. a t'14,25; zaairogge f9,gewone rogge f 8,65zaai- wintergerst f7,75 a 1*8,Walchersehe zomergerst f7,jarige bruine boonen 112,paardenboonen f8,nieuwe Walchersehe groene erwten f 11,50; winterkoolzaad f15, Ter veemarkt waren aangevoerd 4 paarden, 13 stuks hoornvee, 1 schaap en een aantal magere varkens. De prijzen waren paarden f150 a f250; kalfkoeien f150 a f225; kalfvaarzen i'150 a f 180varekoeien f 75,a f90,jong vee f45,a f90,schapen f20,magere varkens 19,a 1'15. Boter per kilogram f 1,10 a f .,20. Eieren f3,10 per 100 stuks. Vlissixgen, 7 Sept. Boter per kilogram t .35 a f 1,30. Eieren per 104 stuks 1' 4, Amsterdam, 7 Sept. Raapolie op zes weken 461/., Lijnolie 1' 35»/.>. Prijzen van effecten. lerhoogsteu de welgevalLigste e.i schoonste handeling de verhevendste plicht van den Islam, tot welks be- osfeniug niet dan de voorlreffelijksten kunnen op treden. „De strijder heeft verdienste, zoodra zijn paard zich slechts op de weide omdraait." „Beter is liet, den heiligen krijg te voeren, dan dat gij tehuis zeventig jaren bidt. Wat wilt gij Ver geving en het paradijs? Dit is de weg. Al strijdt gij niet langer, dan de zuigende kameel de speen zijner moeder loslaat, om adem te scheppen, zoo hebt gij toch het paradijs verworven." „De Heer toornt slechts tegen de strijders, wanneer hij tegen den Profeet en zijn gezanteu tcornthij hoort hen, gelijk hij de smeekgebeden vau den Pro feet en zijn gezanten verneemt." „Hij, wuns voeten in de veldslagen des Heeren bestoven worden, zal ten dage van het groote gericht verder van de plaats der pijniging zijn, dan de weg dien de snelste ruiter in duizend jaren zal kunnen afleggen." „Het stof v-an Gods wegen is ten dage vau hel groote gericht het schitterendste blanketsel des aan- gezichts." (PEK TELEGRAAF.) Amsterdam, 7 September 1877. Nedorl. Certilic. Werkelijke schuld. 2l/s pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Rotterdam 3 dito dito Amsterdam 3 Rusiand. Obligatiën 170S/1816 5 Certilic. Inscr. 5 serie 5 Übl. Hope Go.lS55 6e serie 5 dito f 1Ü0Ü 1864 5 dito L. 10ü L872 b dito L. 100 1873 5 Loten 1S645 Loten 1866 5 Inser. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 Obligatiën LS6769. 4 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblm. dito4 Aand. Iview-Brest 5 dito Baltisehe spoorweg3 Oblig. spoorweg Poti-Tillis. 5 dito dito Jelez-Griasi 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oosten». Oblïg.iuetal. in zilv.Jan./Juli. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 Spanje. Obligatiën Buiteul 1 dito Binnenlandsche 1 Poitugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld5 Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 18GS7 dito 1873 7 Amerik. Obl. Vercenigdc Staten 19U4. 5 dito dito dito 1885. 6 Brazilië. Oblig. 1863 4l/« dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 7 Sopt. Metal 1 f 20,971/-. 21,90 Div. Eng. per u,' 1 11,87' eEng. Portugal per tr 1Spaansche piasters f,59; Amerikaansche dol lars (in goud) f 2,46. Amsterdam, 6 Sept. Metal/, r 20,97'/sdito zilver 1 21,S7l/s'> Div. Eng. per ti" 11,S71/-; Eng. Russen per h; f 12,02l/3; Eng. Portugal per fFrans 47,70; i Belg. 47,70 Pruis t 58,60 Hamb. Russen /T,163/4Rus- «cn in Z. Ii. f 1,20»/3 Poolsche per il Poolsche Der i Z.R. t; Spaausche pi isters f,59; Spaansche binnen- 1 landsehe f,57 Amerikaansche dollars f 2,46 papier 2,34. 64 'Js 753/4 101»/»* 102 56*/» 76 86 77^/4 78 s/3 128'/- 12S'/« 61l/4 6S'/„ 102 72 43'/- 43'/I SI 82'/, 763/8 497- 47 56V1S 537,6 53'/- 4-074 11*7». 11»/- 503/s 87s 6*/. 877 dito

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3