ïierh, School en sending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen enz. worden de laatste woorden veranderd in deze: „verschuldigd aan den godsdienst. Teneinde onze lezers al dadelijk te doen zien wel ken ontvangst dit gewijzigd ontwerp van de zijde der machtige en invloedrijke liberale partij wacht, geven we een overzicht van een artikel in het Handelsblad aan dit antwoord gewijd De hoop, dal de heer ïïeemskerv, na kennisneming van de wenschen der meerderheid, die geenszins in beginselen met de zijne strijdig zijn, zijn voorstel geheel in de geest dier wenschen zou omwerken, is geheel vervlogen, nu hij slechts in betrekkelijk ondergeschik te punten aan de geuite wenschen toegeeft. Ieder onpartijdige moet, ineent, het Hbl., erkennen, dat de regeering aan de clerikalen uiets toegeeft en zelfs geneigdheid toontom. o. a. door wijziging van het beruchte art. 10, zelfs den schijn te vermijden van hun andere concession te doen dan zoodanige, die de strekking hebben het bijzonder onderwijs tegen een oneerlijke conkurrentic te vrijwaren. Maar dat is niet. voldoende voor eene wetsherziening. De meerderheid der natie verlangt de volle vruchten te genieten van den jaren langen stiijd, dien zij heeft moeten voeren, ter wille der gemengde openbare school. Zij kan niet tevreden zijn met de verbeterin gen, waarmee de regeering haar tracht te bevredigen; zij wil, dat de opleiding van de grooie massa des volks eindelijk eens deugdelijk verzekerd zij dat de zorg voor het onderwijs, waarmee verreweg de mees ten moeten volstaan, niet langer bijna geheel in han den blijve van gemeentebesturen, die dikwijls voor niets anders oog hebben dan voor inkrimping,ook vaD de nuttigste uitgaven. liet is de groote fout van het ont werp, dat het in dit opzicht het groot, gebrek van de wet van 1857 wil bestendigen. Heeft ons lager on derwijs in de 20 jaren, dat die wet in werking is, nog wein'g vruchten gedragen, dat is een gevolg van het stelsel der wet, dat een „voorwerp van aanhou dende rijkszorg" bijna uitsluitend aan de gemeente besturen overliet. Trok de regeering zich het lager onderwijs meer rechtstreeks aan, door de kosten voor een goed deel voor staatsrekeniug te brengen, dan kon zij, waar noodig, verbetering bevelen en aan de bekrompenheid van gemeentebesturen ware een einde gemaakt. De minister erkent zelf. dat de regeling van het lager onderwijs niet grootendeels van het goedvinden der gemeentebesturen afhankelijk mag zijn. Waarom dan dien toestand gehandhaafd Het ant woord luidt, dat de regeering bevreesd is, dat de Staten-Generaal ongenegen zouden zijn, om de meer dere kosten ten behoeve van deze zaak toe te staan. Gelooft de minister dat inderdaad? vraagt het Hbl. Is Nederland zoo arm, dat hei, om zijn lager onder wijs op goeden voet te regelen, niet sen paar milli- oenen meer kan betalen Met Hbl. zwijgt voor- loopig over andere zijden van het vraagstuk, waarbij de regeering evenzeer in gebreke blijft aan (ie eischen eerier goede regeling te voldoen. De ongeneigdhëid der regeering om in de hoofdzaak te voldoen aan de wenschen van de voorstanders eener goede regeling van het openbaar lager onder wijs, is reeds voldoende om aan haren arbeid alle kans van slagen te ontnemen. Of heeft zij haar laatste woord nog niet gesproken en is zij berehl zich bij de openbare beraadslaging zelfs bij de in grijpendste amendementen neer te leggen Voor het aanslaand zittingjaar is door Z. M. her benoemd tot voorzatter van dé Eerste Kamer der Staten-Generaal de heer baron de Vos van S.eenwijk. Ber. tot pred. bij de N. H. G. Ridderkerk Maassluis Nieuwerkerk Bresken3 's Heerenhoek J. L). van Ai-kol J. Buvs E. B. Svvaliic P. Hue! Ber. tot pred. bij de C. G. F. te Oudvosmeer ilc Bra.il Oudega Duursenta Aangen. het ber. tot pred. bij de N Barend recht W. II. Kosters Akker wou de J. Brouwer Bed. voor het ber. tot pred. bij de Goene (1. van fluor Wesjbroek W. II. van Loon Oostzaan E. Oller Aangen het ber. tot, pred. bij de C. Driesum J. Ofiïiilga Broek o L. Hoevelaken. Helewaveen. N unspeet. Apeldoorn. Arum. H. G. te: Heénvliet. Bragster-corap N. H. G. te; Oud-Beierland Vo'rthuizen. Ter Aa. G. G. te Candidaat. L a ii (I I) o a w. Men zegt dat het voornemen der Regeering, om de jongste groote manoeuvres eerst na den oogst tijd te houden, verijdeld is door de weigering van 1 landeigenaars oin omstreeks dien tijd hun terreinen voor de troepen beschikbaar te stellen. „Deze opheldering zegt de Arnh. Ot. is ons niet recht duidelijk. De terreinen, waarop thans ge- manoeuveerd is, zijn even goed in September als in vroegere maanden beschikbaar en landbouwer en land bezitter zullen toch liever krijgsbewegingen op de gronden toelaten, wanneer de oogst binnen gehaald is, dan wanneer die nog te velde staat." De. plechtige opening der Rijks-Laod-boawschool te Wageningen zal plaats hebben Dinsdag 11 Sept. des morgens ten li1/» ure in tegenwoordigheid van den minister van binnenl. zaken, den commissaris des konings in Gelderland, den referendaris bij het mi nisterie, van VoÜenhoven, de afgevaardigden der Twee de Kamer de hh. Dullert en Geertsema, benevens vele geuoodigden. Onder de heeren die tot dusver door Commissie uit de Tweede Kamer in zake het onderzoek naar de longziekte gehoord zijn behooren ook de heeren J. ïloogenboom, burgemeester te Renesse en L. Bierens, landbouwer te St. Annaland. Maandag middag had te Vlissingen ter voldoe ning van verschuldigdcn hoofdelijken omslag, de ge rechtelijke verkoop plaats van huisraad, toebehooreude aan den timmerman Frederik de Vos, werkman aan de maatschappij „de Schelde." Op het uur van den verkoop waren h mderden personen ter plaatse aan wezig, waaronder het grootste gedeelte van het per soneel van bovengenoemde maatschappij. Toen het bieden zou beginnen, kon dit niet plaats hebben een oorverdoovend hoera verhief zich en het volk drong op, zoodat de politie werk had zich zelve te bevei ligen. Niettegenstaande vier manschappen van de hoofdwacht ter liulp kwamen, mocht ook dit niet ba ten, daar ook deze verdrongen werden. Eindelijk maakte de Commissaris van politie aan het schande lijk tumult een einde, door met luider stemme veer tig gulden voor een boeken rekje te bieden, zoodat, daar deze som voldoende was voor het verschuldigde, de verdere verkoop gestaakt werd. (V. C.) Gisteren had te Tholen de verpachting plaats van het ponteveer over de rivier de Eendracht voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren voor eene som van f 40*25 's jaars. De vorige verpachting bracht slechts ruim de helft op van hetgeen thans bedongen weid, zoodat de financiën der gemeente er aanmer kelijk mede gebaat zijn. De zaak van de overbrugging der Eendracht, onlangs druk besproken, schijnt geheel te rusten. Woensdagavond ten 7 uur en 35 a 40 min. werd in sommige deelen des lands een vuurbol aan den hemel waargenomen, ongeveer ter dubbele groote van die der sterreu van den vierden rang, welke zich in langzamen vaart van het zuidoosten (waar zij ziclil baar werd) naar het oosten bewoog. Hoogte der culminatie 3o0 a 40° Zij gaf een helder blauw licht en liet een lichtenden staart achter, die eenige seconden zichtbaar bleef. De hoogleeraar J. A,. C. Oudemans, te Utrecht, zegt iu het Utr. Dagblad, dat op sterrekundig gebied in langen tijd geeue zoo merkwaardige ontdekking is gedaan als die van de twee wachters van de planeet Mars door Joseph Henry, sterrekundige aan het ob servatorium te Washington. Ontelbare malen is, sedert de on'dekking der kijkers in 1609, de planeet Mars bekeken en nooit heeft iemand iets bij die planeet ge zien, dat naar een wachter geleek. Dat de wachters van die planeet eerst nu ontdekt zijn, moet hier aan worden toegeschreven, dat die lichamen uitermate klein zijn, zoodat zij alleen door de reusachtigs te teles copen van den tegenwoordigen tijd zichtbaar kunnen zijn. Ook zal de omstandigheid, dat Mars thans zoo dicht mogelijk bij de aarde is, er toe bijgedragen heb ben, dat die twee wachters nu ontdekt zijn. Is de schatting van den heer Henry juist, dat hun licht dat van een ster der 13e grootte evenaart, dan kunnen ze onmogelijk grooter middellijnen hebben dan omtrent een halve geographisclie mijl en zijn derhalve, voor zoover ons thans bekend is, de kleinste hemelbollen, die blijvend tot ons zunnenstelsel behooren. Hedeu zal de hoogste vloed van het jaar 1877 plaats hebben drie omstandigheden werken daartoe zaraen de nabijheid van de dag- en nacht-evening die van een eclips en die van een der kleinste afstan den tusseheu aarde en maan. De hofmeester van de stoomboot Torrington, van Rotterdam naar Londen, is te Southampton veroordeeld tot 100 pd. st. boete of zes maanden ge vangenis wegens het smokkelen van sigaren, tabak en spiritualiën. Een les voor reizigers naar Engeland. De eerste schoenen- en Jaarzenfabriek in Ne derland is te Rotterdam door den heer L. M. Kle- mentaski gevestigd en sinds eeti paar maanden in wer king gebracht. De heeren J. A. Alberdingk Thijm en W. W. van Lennep te Amsterdam, hebben dezer dagen be langstellend!- bevoegde personen uitgenoodigd, in de verschillende buurten der hoofdstad gegevens te ver zamelen voor de kennis van de Amsterdamfiche dia lecten Heden 7 September zullen de miliciens der lichtingen van 1874 en 1875, die den 4eu der vorige maand in dienst zijn getreden, weder met genot van groot verlof huiswaarts vertrekken. In de gemeente Ruinervrold is eene vrouw, bezig zijude op het land een wagen op te laden, daar afgevallen, met het noodlottig gevolg, dat zij terstond een lijk was. De Groninger afdeeling van de Werkliedenver- eenigiug, overtuigd dat de kennis onzer staatsinstel lingen wenschelijk is, lieeft besloten de voornaamste wetten aan te koopen, ten einde de inbond dier wet ten door de meest ontwikkelde werklieden te doen voorlezen en uitleggen. Gedep. Staten van Gelderland hebben aan den Burgemeester te Arnhem, mr. F. M. C. Fels Rijcken, hun bijzondere tevredenheid betuigd, wegens de door hem aangewende krachtige middelen bij de beteuge ling van de jongste ongeregeldheden. New-York is door een ontzettende ramp getrof fen. Maandag morgen, kwartier vóór tienen, is in een fabriek van vijf verdiepiugen hoog, een hev'ge brand uitgebroken. Binnen weinige minuten stond het geheele gebouw, waarin zich 200 personen bevon den, in laaie vlam. Onderscheidenen poogden zich te redden door uit de ramen naar beneden te sprin gen 20 a 30 personen werden hierdoor gekwetst doch veel grooter nog is in het geheel het verlies aan menschenlevens. Dit toch wordt op niet minder dan 100 begroot. Spoedig deelde het vuur zich voorts aan belendende fabrieken, eeii school en andere ge bouwen mede. Een hevige wind biies de vlammen aan, terwijl de toevoer van water zeer gering was. 38 gebouwen- zijn in het geheel door het vuur ver nield. Het materieel verlies wordt op ruim 18'/., mil- lioen gulden begrc ot. Alle bladen, zoowel binnen als buiteulandsche brengen den man in herinnering die zoo plotseling i! aan Frankrijk ontviel en die zooveel heeft bijgedragen om de rust en vrede rondom ons te bewarÉi. Uit- i voerige nededeelingen omtrent zijn overlijden en aan- staande begrafenis vinden onze lezers hierachter. In- middels is het bedrijvig op het oorlogsterrein het --j kanongebulder stoort zich niet aan het overlijden van een mensch. op de velden waar de kanonnen hun krachtige stem doen hooren vallen er zoovelen. In .de laatste dagen hebben de Russen met uitste- E kend goed gevolg hun tactiek veranderd. De aanval op het front der Turksche troepen is gestaakt en hunne krachten zijn samengetrokken op Lovatz. Daar heen waren der Russen schreden gericht, om voorts alweder te Plevna, deze plaats blijft belaugrijk in II den tegenwoordigen oorlog te komen. Het En- gelsche bericht, waarvan we in ons vorig rtommer ,j spraken, meldende dat niet Turkije maar wel Rusland |1 overwonnen had, bij den strijd op 31 Augustus aan de Lom Rasgad, Eski-Dioema is gebleken niet I waar te zijn. Mehemed-Ali heeft wel degelijk over- winningen behaald, maar de operatiën der Russen heb- s ben hem belet van die overwinningen gebruik te maken. Integendeel, in plaats van gebruik van behaalde over- winningen te kuunen maken is het Turksche leger f eenigzins achteruitgedrongen. Plevha waarborgt den Turken het bezit van westelijk Bulgarije, maar belet J de Russen ook verder zuidwaarts voort te dringen, p Die positie wordt thans door de Russen zeer bedreigd. Bovendien is Osman-pacha in gevaar gebracht te Sofia van het groote leger le worden afgesneden. Uit de ,i heden bekend geworden telegrammen, hier achter op- genomen blijkt, da: Lovatz na een zeer bloedigen strijd door de Turken verlaten is. Indien men nu ijf in aanmerking neemt dat Lovatz op den weg ligt die f van Plevna over Selvi naar Tirnova en Gabrova leid+ en men hoort dan van een voorgenomen nieuwen aanv op Plevna, dan kan men daaruit zien, da: de Russen er stig begonnen zijn hunne geleden nederlaag te wrekejfï.15 Duidelijk is het dat de groote veldslag in Bulgarije^ die men reeds wek n lang heeft geprofeteerd thaus?^ aan den gang is. Na den strijd aan den .Ghipka-p^g J (waar op 't oogenbiik ook weder gestreden wordC/ misschien alleen tot afleiding van den eigenlijken2 hoofdaanval) is nu den aanval iu het open veld aajö'*5 gegaan. /Jap Oorlogsberichten. St. Petersburg, 6 September. Officieel. Uit Studeni wordt van den 5den gemeld Gisteren v afdeelingen uit Roestscjoek en Rasgrad'Kadikoi bezetten het voor korten tijd, maar werden met verliezen daaruit gedrongen. Aan onze zy 7,'f

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2