Ai erft, School en C3> GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. zitter als er een sterk bewind uit de liberale partij komt, mits niet de heer de Roo van Alderwerelt haar toekomstige minister van oorlog worde. Verder trachtte de voorzitter aan te toonen dat in den persoonlijken dienstplicht niets is dat strijdt met de leer der Room- sche kerk. De voorzitter achtte het verder noodig een opwek kend woord te richteD toe zoovele afdeelingen die flauwere belangstelling toonen en nalatig zijn in het overmaken van gelden aan het hoofdoestuur. Het voorstel Wageningen om den naam van den bond te veranderen in dien van //Bond voor de in voering van algemeenen dienstplicht" werd verworpen. Op voorstel van de afdeeling Haarlem werd beslo ten dat, indien er in het aanstaande zittingjaar een nieuw wetsontwerp op de nationale militie zal aan hanging gemaakt worden, alsdan adressen van het Koofbestuur aan de kamers en de ministers, tot in voering van algemeene j,dienstplicht zullen gezonden worden. Beslist werd dat vrouwen fgevvone leden kunnen zijn. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden zijnde de heeren: Meldt, Roell, Buys, van Lijnden en Brox. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te Barendrecht W. H. hosiers Heenvliet. Overlangbroek 11. C. 11. Rijers Boxmeer. Harden berg J. G. G. Morecs Dalfsen. Alkmaar P. C. v. Ooslerzec Heino. St. Aiitboniepr. i. Schullevacr Oudelande. Katwijk a/R K. W. Velhake Wilhelminadorp. Westbroek II. W. van Loon Voorthuizen. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Oldekerk P. .1. tie Groot Baambrugge. Hoogkerk Wissink Rottevalle. Tilburg Thijssen Veendam. Driesum OfTringa Candidaat. Aangën. het ber. t t pred. bij de N. II. G. te Kedichem J. Riel Sitnonshaven. Bed. voor bet ber. lot pred. bij N. H. G. t3 Heilouw A. II. Overman Her wijnen. Ter Apel J. Schörifeid Wiiidelsheim. L SI 11 (1 I» O (1 w. Men schrijft aan de Ter Neuz. Cour. uit westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Klachten over aardappelen- en varkensziekte, hoe verschrikkelijk reeds, zijn nog niet de eenige. De bijenteelt, bijna afgeloopen, is voor dit jaar bijna totaal mislukt. De meeste bijenhouders hebben hunne korven voor eenige weken over de grenzen naar de boekweit bezorgd, doch z mder eeni ge uitwerking. Velen hebben nauwelijks honig voor eigen gebruik. De honig Is natuurlijk reeds veel in prijs gerezen. Over //Domeinverkoop en opbrengsten" vindt men in het onlangs verschenen „verslag van den landbouw in Nederland, over 1875" a. s. aangetee- kend de droogmakerijen en bedijkingen, waarbij het Rijk doo# snbs'diëa een aandeel in de koopsommen, of wel die sommen geheel, heeft verkregen. Daaruit blijkt dat in de Schengepolder zijn bedijkt 258 H. A., bedrag f 682,277. -1 üe groote overvloed van hooi, die overal ge vonden wordt, maakt dat de handelsprijzen van dit artikel ternglooper.. Puik buitenveldsch Kampereilands is thans le koop voor f 14 a 15 de 1000 kilo's eu binnenveldsoh nog f 3 minder. Het stroo is naar evenredigheid veel duurder, want hoewel de prijzen gedaald zijn, wordt toch nog f 14 a f 15 de 100/2 kilo's besteed. Uit het Westland schrijft men Melden ous dc nieuwsbladen, dal in verschillende deelcn van ous land de bekende aardappelziekte zeer toeneemt, ook in deze streek, is zulks het geval. Men is nu bezig mei het roeien van vroege poot aard appelen en zij, die onder 5 HL. slechts 2 HL. kwaden heb ben, mogen zich onder eb gelukkigen rekenen. Zelfs zijn er (hoewel gelukkig slechts zeer enkelen) die de aardappels maar laten uitploegen, omdat, zij de moeite en kosten, aan het roeien besteed niet kunnen goed maken. Ook in de late aardappelen vertoont zich de ziekte en het laat zich aanzien dat bij .den weer- toeetand, dien wij in den laatsten lijd hebben, het kwaad zeer zal. toenemen. De zieke aardappelen worden voor de stroopfabriek gekocht a 50 ets. per Ijk De prijs der aalbessen was goed immers de tuinders kunnen rekenen, dat zij gemiddeld 6. ets. oer half KG, hebben ontvangen. Deze vrucht; is bijna oeheel opgeruimd, de pluk was echter niet zeergroot. Pruimen of Perziken ziet men bijna niet. Met het oog op de druiven wordt zeer naar droogte verlangd rleze beginnen (voor den konden muur natuurlijk) te kleuren en hebben nu behoefte aan een nazomertje Uien die een paar weken geleden verkocht werden a f 4 de HL., brengen nu een gulden minder op. nels en peren geven een zeer kleinen, ja onbetee- kenendeu oogst; men heelt dus over 't algemeen veel spruitkool geplant. De enquê'e-commissie voor de longziekte onder het rundvee zal naar de Amst. Ct. verneemt Maandag a. s. hare eerste zitting houden. Het gedenkteeken op het graf van wijlen den Commis saris des Konings in Zetland mr. B. W. graaf van Lijnden is gereed eu zal binnen weinige dagen op de begraafplaats te Middelburg geplaatst zijn. De ont hulling zal in alle eenvoud, overeenkomstig het karakter van den overledene plaats hebben. Bij gelegenheid van liet terechtstaan van den binnenvader, de binnenmoef,er en de ziekemoeder uit het gasthuis te Vlissingen voor de rechtbank te Middelburg, beschuldigd vau mishandeling van een der inwonendeu werd door mr. E. Fokker, advocaat te Middelburg, pleitende voor de gedaagden, eene beschuldiging van overdreven dienstijver tegen de politie te Vlissingen geuit. De Vlissingsche Courant zegt, dat de heer Ranch, commissaris van politie te Vlissingen, zich deze beschuldiging heeft aangetrokken, en voornemens is, eene klacht we'gens laster tegen mr. E. Fokker in te stellen. De binnenmoeder en de ziekemoeder zijn door de rechtbank vrijgesproken van bovengenoemde beschul diging. De vader is schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van een slag en veroordeeld tot f 3 boete en de kosten. Tot gemeen te-veld wachter te Domburg is be noemd J. dc Jonge Pz. van Goes. Het bouwen van een nieuwen toren te Hulst is aanbesteed voor f 25,600. Het veer van den IJersenkendam op Gorishoek, na de opening van de spoorweglijn veel verminderd, wordt naar de N. R. Ct. meldt thans niet door een schipper .naar door een bakker bediend. Vandaar dat de passagiers wel eens, in plaats van in de verlangde haven op eene zandplaat tcrechikomen of halverwege terug keeren moeten. Dit alles strekt zeker niet tot bevordering van persoonlijke veiligheid. Een 17jarig meisje uit Westervoort legde zich Dinsdag op de rails van den spoorweg bij Arnhem. De voorbijstooraende trein sneed haar lichaam letter lijk door midden. - De kerraislievende opstand te Arnhem nadert het einde. Dinsdag heeft men nog hier en daar eenig particulier eigendom verwoest, sommige burgers had den hunne ramen met planken doen dichtspijkeren even alsof er eenige wilde beesten werden verwacht. Die maatregel bleek echter nog lang niet overbodig. Tcch zoowel Dinsdag als Woensdag avond was ter raidder- nacht alles rustig. Dat men tegen den houder van een huis van hazardspelen te Rotterdam proces-verbaal opmaakt zie ous vorig nommer is zeer goed, zegt de Rot- terdamsche correspondent der Midd. Courant, maar verbazing wekt het. dat reeds een paar jaren in publie ke localen grof geld verdobbeld wordt, zonder dat ooit de politie of justitie zich er schijnt aan gelegen te laten liggen. In de laatste weken werd avond aan avond gespeeld door heeren, dames en jongelieden en aan merkelijke sommen werden, tot groot welvaren van den bankhouder, verloren of gewonnen. In het ver- kooplocaal aan den Oostsingel woont een Franscliraan of Belg waar men eiken avond jongelieden, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, met groote hartstochte lijkheid aan het spel kan zien deelnemen. Bij de groote manoeuvres, die eergisteren in de nabijheid van Amersfoort aan den Leusder-berg plaats hadden, heeft een artillerist van het regiment rijden de artillerie het ongeluk gehad, door het storten van zijn paard daaronder te geraken en de wielen van het affuit, dat liet kanon draagt, over het. lijf te krijgen, zoodat hij in hoogs tzorgclij ken toestand is opgenomen en naar den ambulance-wagen overgebracht. Er is weinig hoop op het behoud van zijn leven. Als een staaltje van liefdadigheids-aanvragen moge het volgende heden in het Ilaagsche Dagblad opgenomen, hier eene plaats vinden. //Kinderen zijn een zegen des Heeren!" Waar die zegen echter eensklaps drievoudig geschonken wordt, brengt ze toch zijn eigenaardige bezwaren mee. Dat zal ook het 'in dien zin, bevoorrechte ou derpaar ondervinden, dat met de geboorte van 5- welgeschapen kinderen werd verrast. Man en vrouw zijn beiden ijverig werkzaam voor hun brood. De man verdient als bierstekersknecht een matig week geld. Zij behooren dus niet tot den behoeftigen stand, maar nu zij hun kindertal van twee op eenmaal tot vijf zien aangroeien, zal een stoffelijk blijk van be langstelling, als tegemoetkoming in de buitengewone uitgaven, hun zeker hoogst welkom zijn. Wie hen dus daarmede verblijden wil, en dezulken worden er ouder onze milde stadgenooten zeker gevonden, richten hun schreden naar de van der Duijnstraat, waar ge noemde echtelieden, IJdo en zijn vrouw, in een der huisjes van de commissie, genummerd 284, wonen. Heden zal Gambetta, de welsprekende Israëliet, de vurige republikein, Frankrijk 's voormalige dictator voor den rechter vau instructie moeten verschijnen. Dinsdag zal het juist zeven jaren geleden zijn dat deze zelfde man, staande voor het gebouw van de wetgevende vergadering te Parijs de republiek uitriep en het gouvernement der nationale verdediging be zielde. Welk een wisseling van het rad van fortuin. Trouwens in Frankrijk niet zoo vreemd. Heden in de gevangenis en morgen eene zeer hooge plaats, nu eeus voor eeuwig verbannen eu dan weder geroepen tot hooge waardigheid, dat is iu Frankrijk iels zeer gewoons. Het is de fout, uiet alleen van de cleriGalen maar ook van de republikeinen in Frankrijk dat tnen steeds overdrijft, en daardoor steeds van het eene naar het andere geslingerd wordt. Met Gambetta zal ook de Republique fratxjaise een der driehonderd bladen die 's mans rede, te Rijs9el ge houden, heeft publiek gemaakt vervolgd worden. Of die rede te Rijssel dan zoo verschrikkelijk was Wij weten natuurlijk niet op weikeu grond de re geering eene vervolging bevolen heeft, maar voor zoo ver wij de rede kennen, uit. eenige «verslagen door de dagbladen geleverd, komt ons de vervolging zon derling voor. Gambetta heeft met vuur en levendig'- heid, zooa's men dat van hera verwachten kan, de republikeinen tegen de regeering van 16 Mei verde digd, en heeft de stellige verwachting uitgesproken dat bij de aanstaande verkiezings-strijd de republi- keinsche partij de winnende zal ziju, maar beschuldi gingen, waarvoor men iemand veroordeelen kan, zullen niet gemakkelijk uit deze rede te halen zijn. En toch, het bekende spreekwoord zegt men kan altijd wel zijn, een stok vinden om «Jen hond te slaan, zoo zal het ook hier zijn. Hoofdzaak zal bij de regeering wel het onschadelijk maken van deze gevaarlijke tegen stander. Als men Gambetta het zwijgen kan opleg gen tot na de verkiezingen dan is het doel bereikt. Tot zoover over Frankrijk. Het is van drie verschillende zijden uit Kan- stantinopel, uit het Russische hoofdkwartier te Gor- ni-Studeni en uit het Turksche hoofdkwartier te Schumla gemeld en sedert nog niet door nieuwe berichten weersproken dat met buitengewone held haftigheid door een dertigtul Russische bataillons, nog altijd den strijd aan den Chipka-pas tegen het geheele Turksche leger van Suleiraati-pacha wordt volgehouden. Toch hd blijkt uit alle berichten dat de positie der laatsten in de van alle kanten aangevallen verschausinger. steeds moeilijker wordt. Gelijk, mis schien door vermoeidheid, eenige, afmatting is ontslaan in der Turken aanvullen zoo zal langzamerhand wel, ook door de Russen erkend moeten worden dat het behoud van dien belangrijken bergweg onmogelijk is. De Chipka-pas is met kracht aangevallen, maar ook met moed verdedigd, dit is zeker de Russen heb ben zich in de negen dagen die voorbij zij«.i gegaan als helden gedragen. Met volharding en moed heb ben zij den strijd volgehouden en dit moge hun ten troost zijn (wij erkennen gaarne dat het eeu magere troost is) dat het niet de eerste maal is dat den Bal kan een onoverkomelijke hinderpaal voor het binnen rukken van een vreemd leger in Turkije is. Dat er veel door Rusland is opgeofferd blijkt voortdurend uit de berichten. Volgens een telegram uit liet Russisch- hoofdkwartier had het Russische leger Dinsdag, dus na een strijd van zes dagen 2635 gewonde manschappen en 93 officieren, het getal der dooden was niet bekend. Door de Turken wordt liet, getal veel honger opgegeven, veel waarde is aan die opgaven, zoolang den strijd duurt, wel niet te hechten, de iuistheid mag in elk geval betwijfeld worden. Van het beklag door de Porte bij de Mogendhedenj over Griekenland'? houding ingebracht. Zullen we; zoomin als van de loopende vredesgeruchten,; ditmaal niet 'spreken. Onze lezers zullen het welj in zooverre met ous eens zijn dat aan vredes-vöor- stellen, zoomin als beperking van Griekenlands han delingen, kan gedacht worden onder omstandigheden als we nu beleven. Eene eclite Passe-partout. Sommige onzer lezers kennen wellicht den zonder-I linge knecht die door Jul?s Verne in zijn „reis on de wereld in 80 dagen", voor zijn meester Philial Fogg, de kastanjes uit het vuur baalt. Deze knechj is op alles berekend, overal te huis en weet voor all raad. Natuurlijk was Passe-partout een persoon dl enkel in Verne's vruchtbare verbeelding heeft staan. Toch er bestaat werkelijk een persoon wereldburger niet van de beste soort heeten. Zijn naam is Johanni Egli von^H ben, een Duitsche kleermakerszoon. Hij^B 1853 naar Parijs, waar hij zich als gentlj^H delaar nederzette. Hij §prak goed Duitsch^H Engelsch, had aangename manieren, ken^H

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2