fifiit, School in Sfiuliirg. L a n <1 b o u w. GEMENGDE BERICHTEN. zich ophoudt en van waar het den guerilla oorlog voortzet weldra in ons bezit zijn Het lijkt er nog niet naar. Veel, zeer veel is in de jaren dat Nederland zich in de Atckin vestigde ver anderd, door de genie is van de landingsplaats Oleh- leh naar Kotta-Radja (den Kraton) een spoorweg aan gelegd, ambachtslieden uit alle oorden van den Ar chipel zijn bezig om vestingwerken en militaire ge bouwen op te richten, op de kleine kuststrook, het gedeelte van het uitgestrekte rijk dat nu in ons bezit is. Maar ziekte en dood woedt onophoudelijk in onze gelederen. De thermometer wijst in den regel 98<> Fah., het hospitaal is voortdurend met 12 a 1300 lijders bevolkt. De laatste mail bracht het bericht dat een oproerig staatje Analaboe moest getuchtigd wor den, maar helaasook hier, zooals reeds her haalde raaien was ons optreden daar onvoldoende voorbereid. Op geheel vijandig terrein staat daar nu een deel van ons leger, waarheen ook nu weder ver sterking moet gezonden worden. Nu en dan hoort men van nachtelijke overvallen en strooptochten die voldoende bewijzen dat de Atchi- neezen nog verre zijn van zich met ons bestuur te kunnen verzoeken. Samalangan is een landschap, welks kust onze schepen nooit kunnen naderen zonder beschoten te worden. Hier sneuvelden blijkens berichten van den gouverueur-generaal voor 14 dagen 17 man van ons leger waaronder 2 kapiteins en 36 man werden gewond. Een telegram gisteren door de regeering ontvangen spreekt van eene hernieuwde tuchtiging waarbij 1 man van ons leger sneuvelde en 10 man gewond werden. Als raiddel om den moed levendig te houden heeft een betoog als van het Tijdschrift van Nederlandsch- Indië waarde, maar als profetie van hetgeen weldra verwacht wordt is hel, voor 't oogenblik althans, een schrille wanklank. De miliciens der ligtingen van 1874, 1875, thans bij de verschillende corpsen in dienst, zullen den 7n der volgende maand weder in het genot van on bepaald verlof worden gesteld. Er is zoo meldt men thans aan liet D. v. Z. H. spoedig een reorganisatie onzer levende strijd krachten te verwachten. Reeds vroeger is gemeld, dat de Min. zich met het ontwerpen eener organisa tie bezig hield. De zaak schijnt dus een schrede ver der gekomen te zijn. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld de uilgaven van het Evangclischvcrbond. Geheel in het kader der door haar uitgegeven werkjes past „Gedachten der Eeuwigheid" van dr. J. A. Bengel. Aan honderdjarige vergetelheid ontrukt, kunnen Bel- gel's ,/Ewigkeiisgedanken" een wekstem voor heden en een hoop voor de toekomst brengen. Ber, tot pred. bij de N. H. G. te Spijk J. P. A. Kis Lumbers Barneveld. Bergschenhoek (1. Nijhiiis Langerak. West,broek W. li. van Loon Voorthuizen. Ber. tot pred. bij do C. G. G. Ie Tiel A. II. (i. .Meerburg Almkerk. Puttershoek I>. 1». v. d. Hoorn Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. II. G. te Scbore c. a. F. J. Ringeling Bleskensgraaf. Ter Aar Nijhllis Lagerak. Meeuwen Nuarda .1 utfaas. Dirksland X. Warmolls Sexbierum. Monnikendam unglioul Lollum. Drietal tot hel beroepen van een predikant bij de Christelijk Gerefonn. Gemeente tc Scrooskerkc J. Contant Brielle.. (J. de Braai Apeldoorn, P. A. Lanting Winsum. Behalve het reeds medegedeelde ontlecnen wij nog aan het verslag van de opleiding tot predikanten te Doetichem en Utrecht over den cursus 18761877 het volgende De jongelingen te Doetinchem hebben door eene doelmatige en zuinige administratie ieder slechs 1' 378,49 gekost te Utrecht f 811,2072. De totale i uitgaven bedroegen voor Utrecht f 15.600,OS de 'mtvaugsten f 12,585.19'nadeelig soldo f3014,881 Voor Doetinchem bedroegen de uitgaven f 20,303.40 de ontvangsten f 17,806.4772nadeelig saldo f 3195.92l,o. Voor de school van M. U. L. en M. Onderwijs te Doetinchem, werd uitgegeven f 15,220.87 ontvangen f 11,747,50 nadeelig saldo f 1473.37. 't Nieuw gebouwde huis en erve Ruimzicht te Doe tinchem, zal na de vacantie door een 60tal jongelin gen betrokken worden. De Groen-van-Prinsterer-school is in aanbouw op f 4000 na, zijn de kosten voor 't gebouw gedekt. Men verlangt f 4000 aan jaarlijksche inschrijving, tot exploitatie dezer inrichting. Het bederf in de aardappelen, zoo schrijft men uit Noord-Brabant vooral in de vroege soort, is in de laatste dagen schrikbarend toegenomen, zoodat op vele plaatsen nauwelijks de helft overblijft. In de late soorten is de ziekte tot heden toe niet zoo erg, waarom men toch nog alle hoop op een goed aardappeljaar heeft, daar het gewas dit jaar het weder tot zijn voordeel heeft Uit het verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland opgenomen in de Staatscourant van gisteren blijkt dat de verwachtingen niet zeer gunstig zijn, ja zelfs dat ze, voor zoover de graansoorten betreft bepaald ongunstig zijn. De aardappelen beloven een bevredigende, erwten en boonen eene overvloedige opbrengst, de uitkomsten van gras- en weilanden zeer gunstig. Slechts om volledig te zijn, Diet omdat het zoo groot of belangrijk nieuws is deelen wij mede dat van een tramway lusschen Ylissingen en Middelburg vooreerst wel niets komen zal. De vergunning voor den aanleg die aan den heer Pieterseii te 's Graven hagen in 1874 was verleend is vervallen. In de maand Juli 11. ziju ruim 4000 reizigers van en naar Engeland vervoerd over de lijn Ylissin genQueensborough. Een handelaar in vee te 's Heerenhoek maakte zich verledene week meester van een paard uit een weide te Wolfaartsdijk. Ilij en zijn paard trokken naar Walcheren, bij een landbouwer te Oostkappelle ruilde hij het paard en kreeg f 250 toe, nog eens ruilde hij het het andere paard en kreeg f 30 toe, maar ten slotte moest hij zijn geld afgeven en zichzelf toe, aan de politie die hem inmiddels opgespoord had. Te Ter Neuzen had Vrijdag de uitreiking van beloouingen voor getrouw schoolbezoek op feestelijke wijze plaats. Te Hoedekenskerke had den vorigen dag hetzelfde plaats gehad. 15 September a. zullen de brigades van den rijksveldwacht in Zeeland met twee vermeerderd wor den, eene te Brouwershaven en eene te Cortgheue. De Baarlandsche school, zou volgens de Goe- sche Courant, aan geen Zwitser kunnen voldoen. Men weet dat in Zwitserland het schoonste huis van het dorp de school is, zoo zelfs dat eens een jeugdig Zwitser met zijn vader Parijs bezoekende, op de Tui- leriën wees, en vraagdeis dat nu de school papa Zoo is het Zwitserland, maar te Baarland moet men naar de school zoeken. Een zeskant hoekje van de Ned. Herv. kerk is daar (o wreede bespotting van alle neutraliteit) de openbare school. Men zal een nieuwe bouwen: Eene openbare school te ITarliugen is een mo del van neutraliteit. De hoofdonderwijzer behoort tot het Luthersche kerkgenootschap, voorts zijn op die school werkzaam een gereformeerd en twee Roomsche hulponderwijzers, één mannelijke kweekeling die doops gezind en één vrouwelijke die Israëliet is. Wat wil men meer Een stoomolieslagerij te Zwolle is door brand vernield, Arnhem is sedert een paar dagen het tooneel van oproerigheid voor het kermis-lievend publiek. Men herhaalt daar eens, altijd naar de mate der krachten en dus op kleinere schaal, de heldendaden die nu omstreeks een jaar geleden te Amsterdam werden uitgevoerd. Zingende en joelende troepen begonnen Zondag avond door de stad te loopen. De heerlijke muziek van rinkinkelende glazen en stuk- geworpen straatlantarens verhoogden den moed en den ijver der helden. De politie bijgestaan door de mili taire macht kreeg handen vol werk, men pakte eenige der rumoerigstsn in, en ten half twee ging iedereen van de vermoeienissen uitrusten. Maandag avond herhaalde zich het tooneel op nieuw. De artillerie begon nu herhaalde charges te doen waardoor enkele nieuwsgierigen werden neerge- reden. De gevangenis kreeg nieuwen toevoer en de glasruiten (naar het schijnt de algemeene schijf voor liet verbolgen publiek) moesten het weder ontgelden. Het schijnt dat de burgemeester meer in de gunst van het publiek deelen mag dan zijn Amsterdamsche collega, althans zijn krachtig woord en flink optreden, deed Zondag het volk bedaren. Het heeft de Rotterdamsche justitie heel wa* mjeite gekast om wettige en overtuigende bewijzen t verkiijgen van hetgeen zij reeds lang wist, n. 1. dt in het koffiehuis „de Vlashandel" op de Vlasmar1 op vrij grove wijze gespeeld werd. De Rotterda" sche politie was in dat koffiehuis zoo bekend dat11 als was het ook vermond, nooit iets te zien kre De rijksveldwacht zou het probeeren, maar ook d majoor der rijksveldwacht moest onverricht ter zake aftrekken. Toen kwamen een paar rijksveldwachters uit andere steden, zij vermomden zich en het gelukte hen zich van de waarheid van het gerucht te overtuigen, j Nu werd besloten gisteren den grooten slag te slaan, De twee veldwachters waren nu vergezeld vau eenige meisjes, die op de stoep komende het sein zou ge ven aan den commissaris en de politie, die vermond het verdachte huis omringden. Men vermoedde bin nen niets, kwaads, het spel begon, het sein werd ge geven en tien of twaalf spelers werden door de po litie aangeteekend. De meubelen en het geld werden j verbeurd verklaard en tegen den eigenaar proces-ver- baal opgemaakt. Op de kermis te Tjalleberd heeft iemand goede zaken gemaakt door, zooals bet heette, een levenden Colorado-kever voor geld te laten zien. De man had een krekel gevangen en dezen met den naam van het beruchte insect herdoopt. Op het terrein van de cellulaire gevangenis te Amsterdam is een kerk gebouwd, eene kerk, cellulair ingericht. De personen, die in die gevangenis aldaar verblijf houden, bleven tot dusver bij de godsdienst- oefening in hun cel, waarvan de deur zoo werd open gezet, dat allen, min of meer, den geestelijke konden zien, die ongeveer in het midden van de cellenrijen, j onder een klankbord, de godsdienstoefening leidde. Het hulpmiddel was echter gebrekkig. In de kerk, die nu gebouwd is en met 15 October e. k. zal wor den opgeleverd, zijn 123 cellen, amphiteatersgewijze ingericht, zoodat de eene rij boven de andere uit komt, en de daarin geplaatste gevangene over de afscheiding heenziet, zonder te kunnen ontwaren wie voor hem zit, terwijl de afscheidingen aan de kanten hem beletten, den naast hem zittende te zien. Allen zien zij echter den geestelijke, die op een gallerij j staat, welke door nette wenteltrapjes wordt bereikt. De vrouwelijke gevangenen treden gelijkvloers binnen en nemen de voorste cellen in, de mannelijke komen achter in en stijgen langs een trap naar de hoogste rij van het amphiteater. Op de gallerij bevindt zich een altaar, dat, bij godsdienstoefeningen voor andere dan Roorasch-katholieken, door een gordijn aan het <yN wordt onttrokken. Voor de autoriteiten der gevange het personeel, enz, zijn op de galerij plaatsen inge- 1 rioht, waar tevens een orgel zal worden geplaatst. Bij de kerk is tevens een nieuwe cellulaire wandelplaats opgetrokken, waarin 15 gevangenen eenigen tijd in de lucht kunnen doorbrengen, zonder elkander ie zien, maar steeds door den cipier gadegeslagen. Door deze cirkel-vormige wandelplaats kan het aantal gevange nen, die tegelijk van de buitenlucht genieten, op 25 worden gebracht, daar aan de andere zijde, volgens een ander stelsel, nog 10 wandelplaatsen zich bevin- den. De gevangenis bevat 208 cellen, benevens 5 cellen voor zieken. Niet minder dan negen millioen driemaal hon- j derd-duizend krachtige mannen en iongelingen, ont trekt Europa aan de nijverheid, ze uitsluitend be schikbaar houdend om, bij voorkomende gelegenheden, hen te laten doodslaan of verminken. Voor die men- schen zijn een millioen viermaal honderd-duizend paarden in voorraad, om bij den moord op groote schaal dienst te kunnen doen. Zeven-en-dertig dui- zend kanonnen worden alleenlijk vervaardigd ora inenschen dood te schieten en steden te verwoesten ongeveer drieduizend schepen leeuen daartoe hun hulp, en voor dit werk der onderlinge vernieling en de ge- volgen, die het na zich sleept, bétalen de volken zei- ven 's ja ars zes milliard gulden. Daaronder rekenen wij niet. eens de flesschen champagne en andere wijn- merken, die voor de vernieling en op den goeden afloop en na de vernieling op de verrichtte daden geledigd zijn. Van al de statistieken, die ter over- peinzing worden gegeven, is dit wel de meest merk^ waardige en het krachtigste getuigenis voor de men-y3 schelijke dwaasheid. Millioenen geeft Europa uit voor,30 de nuttige werken des vredes er. milliardeu om ze te.82 verwoesten en de weldaden, welke ze verspreiden, te*^ verijdelen. De statistiek zegt het met onwederlegbarj cijfers. siéaifl Antwerpep en zijn magistraat hebben hun 3^l/êl gedaan, maar hèt weder was zoo miserabel (zeide eeiï>2(! eerzaam burger aèhter zijn glas leuvensch in den es- taminet), dat ik er toch aan begin te twijfelen oi Rubens wel te Antwerpen geboren is Te Rome is een blad verschenen, getiteld; Ateo (de Godloochenaar.) Een correspondent van de Kölnische Zei schrijft over de Turksche soldaten „Ik leer hen", schrijft hij, „hoe langer E hoogschatten en bewonderen. Zelden krijgei den den kost tenzij men de hun geleve^

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2