BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. I Aangemoedigd door de goede uitkomst van het poomgemaal in het waterschap Schouwen, hebben de fcgelanden van het waterschap de Yier bannen van besloten tot het oprichten van een stoom- in hunnen polder, die het grootste gedeelte der ^^^ente Nieuwerkerk en de gemeente Ouwerkerk, Door de coöperatieve winkelvereeniging te Kmarlem is in haren winkel eu bakkerij een zuivere winst bepaald, na aftrek van alle onkosten, van f 217,51. De overwinst is niet groot maar geeft toch moed voor de toekomst. 160,849 personen hebben in de eerste 6 weken de tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Donderdag zal de inkwartiering van 3100 te Utrecht plaats hebben. De heer Mattijs Kalf, oud-hoofdonderwijzer te gem. Burgharen, in Gelderland, genoot den 22 dezer het zeldzame voorrecht den dag te herden ken, waarop hij voor 70 jaar tot onderwijzer aldaar werd, in welke betrekking hij ijverig was, tot dat hij, in 1S57, na 50jsrigen dienst, met pensioen eervol ontslagen werd. De treinen, die Donderdag ten half 6 ure van naar Moerdijk en vice versa liepen en te moesten wisselen, waren in vollen aantocht tot op zeer korten afstand genaderd, toen de heer van van Bentum, commies bij den Grand Central Beige, dat beide treinen zich op dezelfde rails be Naar het station tè vliegen en van het ge- paar kennis te geven, was het werk van één oogenblik; begaf men zich aan het werk, om door sig de machinisten op het gevaar opmerkzaam te maken, doch te laat beiden waren reeds den wissel De schrik te beschrijven, die op dit oo op het perron heerschte, was onmogelijk ie vlood weg, twee slechts bleven op het perron le chef Peeters en van Bentum moedig vlogen zij een der aankomende treinen te gemoet en na veel en inspanning gelukte het den chef eu den machinisten, een der treinen te doen stilstaan, welke vervolgens met den meesten spoed achteruit stoomde gevaar was geweken, maar 't was hoog tijd de bleven slechts eenige meters van elkander Na 't eerst met haar sociale begrippen te heb geprobeerd, zal raej. Mina Kruseman nu trachten particulier leven aan den man te brengen. Wij ïopen voor den uitgever van haar //leven7' dat de lelangstelling daarvoor grooter zal zijn dan die, welke, men zich wellicht, nog herrinnert, eenige maan- geleden voor- haar lezingen bestond; dit is te neer noodig, daar men toen voor een gulden of een entree de man was, terwijl nu f9.25 zal worden betaald voor de zelf-beschrijving van leven, dat willen we hopen, nog lang niet ten finde is, maar tevens, voor zooveel men weet, niets publiek belang opleverde. Men krijgt echter een ev bij. In den Dierentuin te Berlijn is een struisvogel een broeiraachine uitgebroeidhet diertje is iu welstand. Daar voor het gereedmaken van het Tentoon stellingsterrein te Parijs de karrepaarden, hoe ook af slechts zeer weinig kunnen vorderen, bespreekt neu in allen ernst het plan, om voor dat vervoer van 110.000,000 kilogram aardegedeeltelijk olifan- en in gebruik te nemen. Het Weener Freradenblatt van 17 dezer verhaalt volgendeIn de kerk te Allingee, een klein lavcoisch dorp, staat onder een glazen stolp de echte hoed" van den Heiligen Franciscus van Salis 1622). Des Zondags komen gewoonlijk de lewoners der omliggende dorpen aldaar ter kerk. om e reliquie aan te raken. Dit kost twee sous. Laatst Zondag waren er weder vele vromen, zelfs ooveel dat de koster een gcruimen tijd den stolp mhoog moest houden en er dus een aantal tien- in de schaal kloeken. Tengevolge an het gedrang glipte de hoed van het tafeltje af. boer had het geluk, hem met beide haudeu te rijpen, draait hem naar de omstanders, en wat zag nu van binnen tegen den bol Tot aller ver- prijkte daar in vergulde letteren het merk an Jules N. Annecy", hot merk van den oedenmaker van den tegenwoordigen bisschop. Sedert Dinsdag is de Chipka-pas liet tooneel van !n heftigen strijd tusschen de Russische en Turksehe gers. Alles, alles wordt van beide zijden ten offer om dien pas te bemachtigen, en waarlijk ,et zonder reden. Onze lezers die de kaart raad- en zullen kunnen zien dat liet Russische leger uïgarije ten noorden den Donau heeft, ten zui- n Balkan, ten oosten Roestsjoek, Osman bazar, ten Plevna, Lovatz. Tea oosten staafr het leger van Mehemed-Ali, ten westen dat van a en nu is Suleiman van het zuiden ko- Mooht het hem gelukken berichten uit Parijs van gisteren zeggen dat het werkelijk ge lukt is dezen pas te veroveren dati komt het Russische leger, zooals ieder begrijpen kan in eene netelige positie. Achter en aan weerszijden een Turksch leger en voor zich de Donau, het kan schier niet erger. Wij spraken daar van een bericht uit Parijs meldende dat de Turken de Chipka-pas her overd hebben. Natuurlijk is onze eerste viaag: boe komt men te Parijs aan dat bericht Anders zijn we gewoon uit Petersburg, Konstautino- pel, of Louden de berichten te krijgen, en nu uit- Parijs. Is het bericht voor waar te houden In afwachting dat ons nadere berichten omtrent den strijd en haren uitslag geworden zullen is er veel dat voor de waarschijnlijkheid van het belang rijke bericht pleit. De ofticieële telegrammen van Petersburg die ons onder de oogen kwamen spreken alle van aanvallen die door de Russen afgeslagen zijn, nooit van het winnen van eenig terrein, en dat is na een zoo langdurigen strijd op zich zelf een verlies. Ver der spreken alle berichten uit Rusland van belangrijke verliezen van manschappen. De eerste vier dagen van Dinsdag morgen tot Vrijdag avond waren 27 officie ren en 900 manschappen gewond, het getal dooden aan Russische zijde was onbekend. En voorts eindigt het laatste telegram nit Petersburg (van Zondag) met de weemoedige mededeeling dat generaal Doroschhis- ky, die de eerste dagen de verdediging van den Chipka-pas bestuurde, den heldendood op het slag veld gestorven is. Als we dus alles te zamen nemen dau gelooven we dat het bericht uit Parijs waarheid bevatten kan, hoewel het nadere bevestiging behoeft. Wat het bestormen van dien pas moet gekost heb ben zullen onze lezers zieh eenigermate kunnen voor stellen als ze weten dat het hoogste punt van dezen bergpas 1318 meter boven den spiegel der zee ligt. De helling is zeer steil en om hu tegen een steile helling voorzien van goed gewapende en goed verde digde versterking storm te loopen zal veel gekost hebben. De Uhipka-pas aan welks bezit zooveel waarde ge hecht werd, was het voornaamste maar niet het eenige tooneel van den strijd der laatste dag«n. Bij Osmanbazar eu Eski-Djoema stonden de voorposten van het Russische leger. Mehemed-Ali greep dit uiterste vau het leger aan en het gelukte hem om ook hier eene overwinning te behalen. Hij sloopte daar ook weder een deel van de niet overtollige Rus sische strijdkrachten en bedreigde den Russischen lin kervleugel. Op dan rechtervleugel der Russen ging het evenzoo, Moektav-pacha zoo wordt van giste ren uit Kurukdura gemeld is een aanval op den rechtervleugel begonnen en heeft aanvankelijk eene kleine positie veroverd. De Russen bereidden zich op een aanval tot herovering voor. Zoo wordt langzamerhand het onwaarschijnlijke moge lijk. Hij die voor eenige maanden had geprofeteerd dat de Russen zoo zwaar en zoo veel verliezen zouden, zou uitgelachen zijn. Het stond bijua vast dat de //zieke mail" in korte tijd het onderspit delven zou. Donau, Balkan, Sofia, Adrianopel, Konstantiuopel, ziedaar de triuinftocht des overwinnaars geteekend. En nu Wij vallen onze lezers uiet heel" dikwijls lastig met het gemaal in Frankrijk. Is er een land daar men breedsprakig is en daar men de kunst verstaat om veel te praten dan wel Frankrijk. Ieder werpt zijn duit in T zakje. Er bestond al langen tijd aanleiding voor de linkerzijde om niet a) te vriendelijk op de rechterzijde te zijn ra. a. w. de clerikalen maakten het de republikeinen moeielijk en gingen niet zelden met grof geschut er op los. De regeering zette amb tenaren af, en verbood dit en dat, en nu om de kroon op al die handelingen te zetten gaat zij Garabetta in hechtenis nemen, want dien vurigen republikein heeft te Rijssel eene redevoering gehouden, die het onge noegen der regeer' ng heeft opgewekt. Zij gaat dus Gambetta tot martelaar maken Oorlogsberichten. Over de gruwelen in Bulgarije, waarmede de diplo matie zich thans weder bezig houdt, zegt de Allg. Ztg, ,/Een oorlog, die met de ergste schending van het volkenrecht begonnen is, kon moeielijk volgens de regelen van het volken- en oorlogsrecht gevoerd worden. Dat is juist de groote dwaling van kiezer Alexander, dat hij geloofd heeft, dat het mohame- daaasehe volk in Europa zich lijdelijk den doodsteek zou laten geven en gewillig aan Rusland den roem van raenschelijkheid zou laten. De politieke rapporten van Ïgnatieff eu de militaire van de attachés te Konstantionopel over de militaire en raoreele uitput ting van Turkije hebben hem bedrogen de militaire wandeling naar Konstantiuopel heeft niet alleen ge duchts offers gekost aan menschen, maar Ruslauds aanzien bovenal geschaad, ook doordat het niet me.r in naam der menschelijkheid kan spreken of hande len, zonder algemeene verontwaardiging op te wekken. De aard van dezen oorlog brengt mede, dat dit iecleren dag erger zal worden en wanneer eindelijkwat wij be twijfelen de vaan van den heiligen Andreas op de St: Sofia waait, en de zegevierende Czaar zich afvraagt wat heb ik wat hebben mijn volk. het christendom, de menschelijkheid gewonnen, dan kan hij nü reeds over het antwoord niet meer in twijfel zijn. Rusland heeft dezen oorlog der vertwijfeling uitgelokt, door zijn ge1 loofsgenooten onder de Turksehe onderdanen op te ruien en door anderen verfoeielijke middelen en wat het zelf aan gruwelen gepleegd of bij de tegenpartij uitgelokt heeft, wordt door het beschaafd Europa even zeer verafschuwd over Rusland denkt het niet gun stiger dan over Turkije./, Dat Kreta eu Thessalie in opstand gekomen zijn, wordt door de Times en uit Athene tegenge sproken. Toch heeft de Porte het noodig geacht maat regelen te nemen om de landing van Grieksche troe pen of vrijwilligers ook in Thessalië te beletten. 15uiterlijke stand vail Goes. Getrouwd Anthonie Feij, 35 j. jm. met Wille- mina Maria de Blinde 34 j, wed. van G. Verheule Pieter Cornelis Kerpel 24 j. jm. met Pieteruelle van Hoof 19 j. jdAiiron Frank 21 j. jm. met Ester Koekoek 18 j. jd. Bevallen J. Burgs geb. Steenbakker, d M. Wil- leboer geb. var. den Berge, d. Overleden Jan Houtenaarde 12 weken Mattheus Paulus Schrijver 5 maanden. Graiimciarkteii enz. Rotterdam:, 27 Aug. Jarige tarwe 30 tot 50 ets. hoo- gernieuwe tarwe verkocht van 1' 8 tot f 13,25 rogge flauw, erwten 25 ets. hooger, overigens onveranderd en stil. Amsterdam, 27 Aug. Raapolie op zes weken 453/., Lijnolie i' 34l/a. Prijzen van effecten. (PER TELEGRAAF.) Amsterdam, 27 Augustus 1877. Nederl. Oerlific. Werkelijke schuld. 21/» pet. 64'/s dito dito dito 3 757s dito dito dito 4 1007s Loten stad Rotterdam 3 104 dito dito Amsterdam 3 1027s Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 9578 Certific. Inscr. 5 serie 5 56V4 Obl. Hope Co.1855 6e serie 5 777s dito f 1000 1864 5 877= dito L. 100 1S725 78"/i« ditoL. 100 18735 799/.S Loten 1864 5 Loten 1S665 130 Inscr. Stieglitz Co. 2e a 4 L. 4 6274 Obligatiën 1867—69. 4 69 Vis I Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 10274 Aand. Kiew-Brest 5 4374 dito Baltisehe spoorweg3 447- Oblig. spoorweg PotUTïtlis. 5 827, dito dito Jelez-Griasi 5 847, dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 777. Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 507s dito dito Wcenen. 5 48 Oosten) Oblig.metal. in zilv.Jan./Juli. 5 553/„ dito dito April/Oet. 5 547, dito in papier Mei/Nov. 5 527s dito dito Febr./Aug. 5 527s Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 4074 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 11% dito Binnen'landsche 1 117a Portugal 507, Turkije. inschrijving Alg. schuld 5 9 Obligatiën 18696 7 Egypte. dito 1868 7 dito 1§737 507s Amerik. Obl. Voreenigde Staten 1904. 5 —4 dito dito dito 1885. 6 —4 Brazilië. Oblig. 1863 47- s 957* IPpiJxcai eiMipoms. Amsterdam, 27 Aug. Me,tall f 20,85 dito zilver f 21,85 Div. Eng. per f 11,85 Eng. JPortugal per ft- tSpaansche piasters f,59; Amerikaansche dol lars (in göurl) 1' 2,47. Amsterdam, 25 Aug. Metali. r 20,80dito zilver 21,9773Div. per fi" f 11,85; id. met affidavit: 1" 12,Eng. Portugal per ff:/'; Frans f47,75 Belg. r 47,75; Pruis 58,60'; Hamb. Russen Rus- °ciVin 'Z. R. f 1,21V-! Poolsche per tl Poolsche oer Z.R. t Spaatische piasters f ,59; Spaansche binnen-- landsche i" ,53 Amerikaansche dollars 2,47 papte? f 2,32.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3