(1II li I ST LIJ HI ST II iiiSCII BLAD. mm m mmm» .V. 178. Zaterdag 25 Augustus. 187 herb, School en lending. HET ZUIDEN Verschuilt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers - Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. ii. De militaire vereenigingen, waarvan wij in ons vorig nummer met een enkel woord spraken, en die onder leiding staan van eenige burgers, als 't kan bijgestaan door officieren, trachten den soldaat een christelijk te huis te verschaffen. In verschillende plaatsen zijn er lokalen ingericht, die dan ook den naam van Militair te Huis dragen. Daarin kunnen de soldaten op al de uren, die zij niet onder de wapens of in de kazerne moeten door brengen, terecht komen. Zij kunnen daar gezellig bij elkander zijn. Zij vinden daar schrijfbehoeften, eene goede biblotheek en goede dagbladen. Zij kunnen daar voor matigen prijs wat goeds te eten en te drinken bekomen. Zij kunnen daar nu en dan des avonds iets nuttigs hooren vertellen of voordragen, ja zelf aan zulke onderhoudende werkzaamheden deel nemen. Van vloeken, van drankgebruik mag daar natuurlijk niets inkomen. Voor het lezen der Heilige Schrift, voor het zingen van christelijke liederen zijn de noodige hulpmiddelen aanwezig. Een vrolijk lied kan daar worden aangeheven, als 't maar niet ze deloos is. De militaire vereeniging is christelijk. Men bidt er, zingt er kerkliederen, houdt er gods dienstige gesprekken, maar niet meer dan in het christelijk huisgezin. Men wil er den sol daat wedergeven wat hij aan den gezelligen omgang van het christelijk gezin ontberen moet. Gelegenheid tot vermeerdering van kennis wordt zooveel mogelijk aangeboden. Hoeveel miliciens zouden niet met minder tegenzin in dienst gaan als zij wistenons wacht de militaire vereeniging Hoeveel ouders zouden niet met minder be kommering hun zoon zien heengaan als zij wistendaar trekt men zich liet lot van onzen jongen aan Geen vrees dan meer voor den oudgedienden kameraad," die zoomenig milicien ten satan, verleider werd Geen vrees dan meer voor de vrienden en ndinnen", die den jongen »boer" de stad leeren kennen vrees dan meer voor den tapper, die van huis meegebrachte kwartjes en elke garnizoens plaats een Mili- uis, kwamen er meer wel opge voede jongens in dienst, er zou al heel spoedig een betere toon in het leger lieerschen. De Millitaire Bond wil de oprichting van zulke Vereenigingen, de inrichting van zulke Huizen bevorderen. Daarom moet die bond niet enkel zijne afdeelingen hebben in garnizoens plaatsen. De belangstellenden in de steden moeten er hun geld en hunne mede werking aan besteden. Maar omdat jongens uit de verst afgelegen dorpen er evenzeer belang bij hebben als de stedelingen, omdat de boer op de eenzaamste hofstede er belang bij heeft dat zijn zoon goed worde ontvangen en be handeld, en niet terugkome afgeëxereeerd in de boosheid daarom wordt ook" de geldelijke bijdrage en de voorspraak van elk plattelands bewoner gewenscht. Het bestuur van den Militairen Bond, ge vestigd te Utrecht, heeft onlangs tot zijn rei- zenden vertegenwoordiger aangesteld de heer J. Ph. Marmelstein. Waar die vertegenwoordiger aanklopt vinde hij welwillende medewerking, opdat overal goede lokalen eb warme harten voor den milicien,"voor uwen zoon, uwen broeder, uwen beminde worden geopend eer hij komt Middelburg, 24 Augustus 1877. Z. M. den Koning; bezocht Woensdag de ten toonstelling te Amsterdam. Het.was juist #kwartjes- dag" zoodat het aantal personen in het gebouw groot was. Zestien braodwachts en een onderofficier zorgden voor de behoorlijke passage. Z. M. vertrekt morgen naar Parijs om er 14 dagen te blijven. Z. K. H. Prins Alexander is voor een maand de gast van zijn oom den Koning van Wurtenberg te Stuttgart. De heer De Jonge van Ellenieet te Oost- Kapelle, voorzitter der commissie van het gedenktee- keu voor den schilder Jordaens, dat Dinsdag te Putte werd onthuld, is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. De heer Verschoor wenschte, bij de jongste perio dieke vernieuwing van een derde deel der Eerste Ka mer, wegens vergevorderde leeftijd niet meer in aan merking te komen. In zijn plaats werd de heer nir. Smitz, lid der Tweede Kamer, voor het volgend negenjarig tijdvak gekozen. Sedert is de heer Verschoor overleden, nog vóórdat zijr. wetgevend mandaat was volbracht. In de vacature tot den derdeu Maandag van Sep tember a.-s. moest derhalve alsnog worden voorzien. Daartoe zijn de Provinciale Staten van Noordbra bant, in hun buitengewone vergadering van gisteren, overgegaan. De heer mr. Smitz is ook voor den nog loopenden tijd van het tegenwoordig zittingjaar (ongeveer een maand), met 50 legen 7 stemmen tot lid der Eerste i Kamer gekozen. De lieer Smitz, in Juni tot lid der Tweede Kamer j herbenoemd, eerst voor de vacature tol September, I daarna voor een volgend vierjarig tijdvak, moet der- halve als zoodanig weder aftreden en ook voor de nog overige vier weken zal nu een nieuw lid van de Tweede Kamer voor Eindhoven moeten worden ge kozen, tenzij de heer Smitz den termijn, bedoeld bij art. 91 der Kieswet, late verloopen, waardoor prac- ti9ch alle bezwaar zou vervallen. Hei gymnasium te Zetten zal, ook na de invoering der wet op het hooger ónderwijs eene bij zondere opleidingsschool blijven. Voorloopig wordt het admissie-examen nog 4 jaren behouden, en in- tusschen wenschte men de school in te richten tot eene met zesjarigen cursus. Aan het eind» van dien cursus zal voor de leerlingen de keuze openstaan lusschen deelneming aan een eindexamen bij een openbaar gymnasium, of een gelijk examen bij eene commissie, door de regeering te benoemen. De directeur, ds. van Lingen is voornemens, bij het begin van den nieuwen cursus met zijne vrouw in het gymnasium te gaan wonen, totdat de verlangde personen tot opleiding der discipelen zullen gevon den zijn. De heer J. Lion Cachet gaat voort met tie ont hulling van wat wij zouden kunsen noemen de Transvaal-coiiiedie. Zijn schrijven, heden in de Standaard geplaatst, behelst eene raadgeving aan alle Nederlanders, om zich niet langer moeilijk te maken met de Transvaalsche annexatie, want, de Transvalers nemen het bestuur der Engclsc.heu rustig aan. Die zich in Holland voor president Burgers in de bres stelt wordt in Afrika uilgelachen, want men beweerd rrij algemeen dat Burgers een pensioen van het Engelsch» gouvernement toegezegd is. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Bourtauge II. C. Speekman Tenverd Akkerwoude 11. J. brouwers Dragten. Willige Langerak W. Kraycnbell Bodegraven. Zijderveld G. IVijliiiis Langerak. Elspeet C. Boer Oudekerk. Ber. tot pred. bij de N. II. G. te Elburg Benier Wilnis. Oude Tonge Tl), van Bolder Nisse. Ber. tot pred. bij de N. H. G. te. Geesteren \V. Wo'sink Candidpat. Aangen. het ber. tot. pred. bij dc N. H. G. te Vreeswijk J. G. Braining N.-Beierland. Aangen. het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Rhoon J, Slrijks Hattem. De Synode der Chr. Gcr. Kerk heelt Dins dag gehoord het verslag van de zeiidiug omler Israël, uitgebracht door ds. E. Kropveld, en in beginsel be sloten om iemand te benoemen die bepaald met dien arbeid zal belast zijn, de benoeming werd tot een volgende Synode verdaagd. Daarna werd verslag uit gebracht omtrent den toestand der theologische school te Kampen, en een reglement voor die school vast gesteld. Woensdag werd besloten geen verandering te bren gen in de vertegenwoordiging der kerk, en de synode om de twee jaren te houden. Het voorstel van Zee land De Synode ontwerpe vragen, ten gebruike bij het afleggen van belijdenis, werd onnoodig gekeurd. Besloten werd verder, krachtige pogingen aan fe wenden bij de hooge regeering om schutters en mili ciens dezelfde vrijheid te doen genieten als de Israë lieten. De Synode hield gisteren de laatste zitting. Uit het jaarverslag van de opleiding tot pre dikanten te Doetichem en Utrecht over den cursus 18761877 blijkt dat reeds 8 jongelingen die door

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1