(!I!RI STEL IJ HISTORISCH li 1.1II. SP mm u. mmm* .V. 177. Donderdag Augustus. Ui 7 7 ZUIDE Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- Uitgever: Prijs der Adyertentiën: vond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. ALBERT WEDDING,* j Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 6 Prijs per drie maanden francof 2,tb regels Iedere regel meer 15 cents. Enkele nominers- 0,07 MIDDÉI^BTJJrlG-. j ^Liefdegaven 10 cents per regel. i. Met opzet schrijven wij niet: onze soldaten omdat die naam ons volk niet aangenaam in de ooren klinkt. Ons volk is niet soldaat achtig." Het beschouwt den tijd, in krijgsdienst doorgebracht, als enkel verlies. Van ouds hei- was bet een privilege (voorrecht) als eene stad geen krijgsvolk, dat is eene bende losbandige buitenlandsche huurlingen, binnen hare wallen moest ontvangen. Zoolang ons leger zal bestaan, ja, uit naar het lichaam goed uitgezochte, maar overigens voor een groot deel uit de minst ontwikkelde standen des volks voortgekomen manschappen en uit plaats vervangers, »die voor niet veel beters deugen," zoolang zal de naam soldaat bij velen niet in eere komen. Ons volk is te vrijheidlievend om smaak te hebben in de zoo nootlige krijgs- tuchtdie vaak tegenover ruwe gasten ook wat ruw wordt toegepast door mannen, in de ruwe school onder ruwe omgeving gevormd. Maar juist maakt vrijheidsliefde den soldatenstand, althans den dienst, noodzakelijk. En het is al was het gelukkig in de laatste jaren niet noodig het is gebleken dat ons volle in tijd van nood dappere soldaten kan opleveren. Ei zijn echter in ons leger tal van jongens, die zich het dienen moeten laten welgevallen, die slechts met het ruwe leven meê doen, om dat zij eenmaal meen en dat zij daar niet bui ten kunnen, omdat het zoo hoort," maar die, even als hunne officieren, gaarne zouden willen, dat het soldatenleven van zijne gebreken werd gezuiverd. Vele ouders van miliciens wenschen dat ook vurig. En 't zal er van moeten komen, en komen ook, als eenmaal dienst vervanging zal zijn af geschaft, en, wat in verdere toekomst zeker ligt, de dienstplicht algemeen zal worden. In den eersten fcjjd, als zelfs de welgestelde zich niet zal kunnen vrijkoopen, zal 't hem niet prettig vallen met plaatsvervangers te dienen. Er is geen overgang tot beter moge lijk zonder een tijdperk van overgang. Alle ijeg'in is moeilijk. Wij verheugen ons er ech- ler over dat de oogen open gaan voor de be seften van den soldaat. Men denkt ernstig betere huisvesting aan betere omgeving. ^^;er dagen zal men er te ernstiger aan nu zoovelen tot oefening in den veld- ^worden opgeroepen, en wie den blik ^^Oosten wendt terwijl de onafzienbare ^^wrokken voorbij trekken, en daarbjj thans tienmaal zooveel soldaten lijden den dood vinden, wie denkt dan ook niet met medegevoel aan onze jongens in dienst Wat zal nog het lot van onze jongens ^n Hoe hebben zij het thans Welke verleiding omringt hen ook nu Wij mogen niet ten achter zijn. Het ver heugt ons daarom dat er een militairenbond in ons vaderland bestaat, eene inrichting, die de overigens in krijgszaken niet ten achter staande Duitschers ons benijden, die zij spoedig trachten na te volgen. In enkele plaatsen van ons land bestaan militaire vereenigingen onder leiding van burgers en krijgslieden. Vooral de medewer king van burgers wordt gewenscht, omdat die, als niet bloot staande aan de kans van soms onverwachte verplaatsing, de meeste waarbor gen voor bestendigheid aanbieden de mede werking van officieren en van minderen in rang wordt zeer op prijs gesteld, omdat hun invloed ten goede op den soldaat zeer machtig kan zijn. Die militaire vereenigingen stellen zich ten doel den soldaat in zijne vrije uren, aangenaam en nuttig bezig te houden, hem een te huis te verschaffen. Wie kan zelfs de beste kazerne, waar 's nachts zooveel man wordt geborgen, een te huis noemen Kazerne en christelijke familiekring welk onderscheid Middelburg, 22 Augustus 1877- Heden morgen vertrekt Z. SI. de Kimitig naar Amsterdam ter bezichtiging van de tentoonstel ling van //Kunst toegepast op Nijverheid." Heden avond zal Z. M. weder naar de residentie lerugkeeren. Prinses Albert van Pruisen vertrekt lieden, na eenige weken verblijf te Scheveningen gehouden te hebben, naar Duitschlaad. Een wetsontwerp tot goedkeuring van een tusscheu Nederland en Zwitserland gesloten tractaat van vestiging en handel is door de Regeering aan de Tweede Kamer toegezonden. Nu door art. 50 der nieuwe Zwitsersche Grondwet van 29 Mei 1872 de vrije uitoefening van alle eere diensten, binnen de grenzen aangewezen door de openbare orde en de goede zeden, in Zwitserland ge waarborgd wordt, heeft de regeering de onderhande lingen over dat tractaat met Zwitserland hervat. Qfschoon thans geen differentiële rechten in Zwit serland worden geheven en Nederland niet zooveel belang meer heeft bij een handelstractaat aL in 1862, toen het ook gold voor sommige voortbrengselen onzer nijverheid in Zwitserland de toepassing van lagere rechten te verkrijgen, zoo scheen het echter voor onzen handel en onze nijverheid niet onverschillig de behandeling op den voet der meest begunstigde natie, die zij thans met betrekking tot de invoerrechten in Zwitserland feitelijk genieten, rechtens bestendigd te zien en tevens aanspraak te krygeu op alle latere voordeelen, die door dat land Op dit gebied aan andere mogendheden raochien worden toegestaan. Vooral echter waren het de in Zwitserland bestaande bepalingen omtrent de vesti ging, die bet raadzaam deden achten, de gelijkstelling, der Nederlandsche onderdanen met de nationalen daar te lande te verzekeren. Een en ander deed de regeering het sluiten van een verdrag op den grondslag van wederzijdsche be handeling op den voet der meest begunstigde natie weuschelijk achten, terwijl de voornaamste kamers van koophandel, ter zake geraadpleegd, instemming met zoodanig verdrag betuigden. De Noordbrabanter spreekt het bericht tegen dat de spoorweg Aasiwcrpe» Bloermosid Gladbach den len September e. k. -voor het pu bliek verkeer zal worden geopend. Op Nederlandsch grondgebied, zegt dat blad, is nog geen spade in den grond gesloken allpen aan de brug óver de Maas wordt gewerkt en wanneer de onteigening zoo vlug gaat als het voorafgaande werk. kan bovenstaand nieuws stellig niet vroeger dan over twee jaren waarheid zijn. Het stoomschip Torren ton zal den 26 Augustus a. naar ftedcrlandscfc Isidic vertrekken. Zater dag avond moeten alle monsters en koopwaren met dit schip te verzenden te Rotterdam rijn, de brieven vóór Zondag morgen 10 ure. Het D. v. Z.-H. nam dezer dagen uit het feit, dat door de minister van oorlog aan de normaal schietschool een nauwkeurig onderzoek is opgedragen omtrent de oorzaken der osagclsikkcs), voorkomende bij het scbijf<4ch3eieu, aanleiding om lof te bren gen aan //het hoogere legerbestuur, dat hiermee toont op nieuw te verlangen, dat de soldaat op de veiligst, mogelijke wijze zich in het gebruik var de vuurwapenen zal kunnen oefenen". Het Hbl. meent echter, dat op dien lof heel wat valt af te dingen. De schiet banen zoo in te richten, dat de veiligheid der waarnemers verzekerd wordt, is volstrekt niet moeielijk. De techniek 'heeft moeielijker vraagstukken opgelost. Men vreeze echter niet. dat het legerbestuur hierbij met overhaasting zal te werk gaan. Het maakt van alles een //kwestie" en zijn geduld in het //onderzoe ken" is onuitputtelijk. Eene commissie, bestaande uit officieren van de normaal-schietschool, zal thans waarschijnlijk beproeven de „kwestie der schietbanen" tot oplossing te brengen. En wanneer men dan de uiteenloopende adviezen der leden dier commissie in de bureax van oorlog in overweging zal hebben ge nomen besluit men vermoedelijk na langdurig beraad deze „kwestie" vooralsnog in studie" t.e laten, totdat men vaste garnizoenen voor het leger zal hebben aan gewezen. wat ook weder met andere kwestiën samenhangt. De betrekkingen van andere militairen zullen inmiddels den geweldigen dood hunner verwan ten in vollen vrede te betreuren hebben, terwyl nieuwe „kwestiën// de verslagen der kommissie een rustplaats zullen wijzen bij de logge papiermassa van zoovele onvruchtbare zusters. Ds. Lion Cachet heeft dd. 17 Juli op nieuw een schrijven dit Ünap «Se Goede Sloop aan de Standaard gericht. Erkennende'dat hij altijd een te genstander van President Burgers was, betoogt hij nu dat uit de van Regeeringswege gepubliceerde corres pondentie tusscheu Shepstone cu Burgers thans blijkt, dat Shepstone niets gedaan heeft zonder voor kennis en toestemming van Burgers, en dat (gelijk hij altijd beweerd heeft) de „roerende" aanspraak in den Volks raad, het protest en de nota, met Shepstone bespro ken waren, vóór Volksraad of Volk er iets van ver namen I En verderdat de zending van Paul Kruger en Jorissen naar Europa een comedie-spel is, vóór de annexatie- dopr Burgers met Sheptone alzQQ bepaald"

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1