'ZJ LUITEN LA NI). HANDELSBERICHTEN. Plangen allerminst naar die dagen van lauwheid. f Een van de 40 bronzen 27s centstukken, die tot dusver zijn geslagen, is in ons bezit. In het na jaar zal deze nieuwe munt in omloop worden ge bracht. De eene zijde vertoond een lauwerkrans, waarin het cijfer 27: cent. Aan de andere zijde is het Nederlandsclie wapen, met het randschrift „ko ningrijk (oude spelling) der Nederlanden 18 77-/y De stukken zijn iets dikker, maar niet veel grooter dan onze tegenwoordige centen. Ze hebben een gekartel- den rand. Hbl.) Veertien dagen geleden kwam een dronkaard uit en kroeg in de nabijheid van het Rokin, te Am sterdam, maar® toen hij op de stoep kwam, kon hij niet loopen, maar zakte ineen. Waar woont gij vroeg hem de zoon van den kroeghouder. In de Palmstraat, was het antwoord. De zoon van den kroeghouder haalde een kruiwagen, zette er den dronkaard op, bond hem vast met een touw en reed met hem naar huis. Twee dagen later kwam dezelfde dronkaard weer bij den kroeghouder en toen hij begon te mer ken, dat het opnieuw mis liep, keek hij uit naar den kruiwagen, zeggende Wel drommels, waar blijft mijn omnibus Ten vervolge op de bewaarschool-historie te Groningen diene hel. volgende briefje, door de school- jufvrouw aan den klagenden vader gezonden „VAN DIJK „Uit naam der commissie moet. ik u melden dat uwe kinderen niet meer op de school mogen worden toegelaten. Hierbij de vaccinatie-bewijzen en het sehoolgeld terug. „Oorlog op Urk! Eenige polderjongens hadden zich, gedurende de afwezigheid der visschers, onbeta melijk jegens de vrouwelijke bevolking van 't eiland gedragen. Toen Zaterdag nacht de visschers vloot te Ürk terugkwam, werd door de visschers wraak ge nomen, waarbij 't vrij ruw toegegaan schijnt ie zijn. Men zegt dat waarschijnlijk een kanonneerboot n^ar het tooneel van den strijd gezonden zal worden.'' Rembrandt's Analornisehe Les hangt sedert Vrijdag in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen weder op de oude plaats, na door den heer Hopman met het beste gevolg te zijn verdoekt. Een ieder, die vóór de mpeielijke bewerking de schilderij nauw- keurig in oogenschouw heeft genomen, kan zich nu overtuigen, dat de schilferende plekjes geheel ver- i dwenen en het doek slechts eene gladde, geiijke j oppervlakte vertooud. De heer Hopman heefr zijne moeielijke taak, die hij zeer ernstig opnam, op vcor- treffelijke wijze volbracht, en de heerlijke schilderij op het nieuwe doek is gelukkig voor de kunst en den (roem onzer school behouden gebleven. Het welslagen dezer bewerking is levens een voldoening voor hen, die hunne stem verheven hebben tegen het denkbeeld, om een buitenlander met het verdoeken der schilderij te belasten. Zoolang een man als Hopman zijne we- tensehap en ervaring aan dit moeilijk vak ten beste geeft, behoeft men geen hulp in het buitenland te zoeken. Handelsblad. Christelijke speculatie. De heer AI. S. Bromet te Amsterdam'adverteert in De Standaard dat hij, voor het christelijk publiek, ontvangen heeft „speeidoozen met Sankey's liederen." De prijzen loopen van f 10 tot f 100. Voor f 10 kan men zich twee liederen laten voorspelen „Witter dan sneeuw" en „Het hemelsch land." Voor f 100 heeft men er 12, in 't Engelsch en Nederlandsch, als Onward Christian soldier, Jerusalem the golden. „Het hemelsch land", 's Heilands „kroonjuweelen" enz. „Men kan, zegt de advertentie, gemakke lijk de liederen zingen onder beleiding der speeidoo zen, waardoor men zich een aangeuame verwikkeling verschaft. De dienstboden klagen mi de dames klagen nog yeèl meer dezen over de „meiden", genen over de „mevrouwen." Te Rotterdam, waar de twee partijen Ook niet tevreden over elkander waren, wilde het Departement van 't Nut tusschenbeiden treden. Een commissie wilde pogen aan goede dienstboden goede diensten te bezorgen, en omgekeerd. Daartoe was on derzoek en toezicht noodig maar bij beide partijen was het geweten niet zuiver en de mevrouwen bleven liever zelf haar dienstboden en de d'enstboden haar mevrouwen zoeken. De commissie heeft nu onlangs iaar mandaat neergelegd en aan de dames en de mei- ai is het recht ten volle teruggegeven, om naar .rtelust over elkander te klagen. In zekeren zin is gelukkig, want, waarover zouden vele mevrouwen meiden kunnen spreken, als zij niet wederzijds te hadden et totaal der giften voor den brand te Almkerk f 7742.31. De commissie heeft f 15.000 m in de eerste behoeften tot leniging van |te voorzien, en doet alsnog een beroep op eid. kzelf vertrouwen der Turken schijnen na hun overwinning zich voor goed le hebben geves tigd. Het schijnt alsof de Turken hun plan van ver dediging willen laten varen om voortaan aanvallend te werk te gaan. Men weet voor den 6lag bij Plev na stond de Russische generaal Zimmerman mot zijn leger in de Dobroedsja de gebeurtenissen noodzaakten het Russische legerbestuur om dien generaal met het grootste deel van zijn legercórps naar Bulgarije te roepen ten einde de vele opengevallen plaatsen te vullen. Prins Hassan van Egypte heeft met zijne ouderhnorigen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om Lu de Dobroedeja te vallen, en het is hem gelukt zijne troe pen te ontschepen. Russen zijn nu in allerijl daar heen gezonden, maar inmiddels wareu de Turken er in. Suleiman-pacha is op zijn beurt bezig met zijn leger op te rukken naar Tirnova de hoofdsterkte dei- Russen in Bulgarije en het knooppunt der verschillen de wegen. Overigens is roof en moord, brand en verwoesting, ellende en wreedheid de korte inhoud der verschillenne oorlogsberichten. Met geen moge lijkheid is het te zeggen, wanneer of waar het eerste treffen zal plaats hebben. De Russen verzekeren dat weldra alles gereed zal zijn om zich schitterend te wreken voor de geledene nederlagenen de Turken toornen met der daad dat jij den strijd niet vreezen. President Mac-Mah'on reist in 't belang der ver- kiezingeu overal heen. Hij is nu te Cherbourg. Hier wordt de president met veel, daar met weinig syraphatie ingehaaald. Ook voor Frankrijk gekit hetzelfde wat we daar van den oorlog hebben gezegd. Het laat zich met geen mogelijkheid voorzien welke den uitslag zal ziju van den onbloedigen, parlementairen strijd in Frankrijk. Wel is het waarschijnlijk dat de republikeinen bij de verkiezingen de meerderheid be halen rullen, Maar dan Frankrijk is zoo een wonderlijk land. Ourlogshcricliteii. - De met zooveel sucses begouuen opefatiën dei- Russen op de zuidelijke helling van den Balkan en in de rijke vallei der Toendsm zoo zegt de Wee- ner korrespoudent van de Times zijn uitgeloopen op gedachte verliezen voor hen zeiven en den onder gang van de bevolking dier streken. In de ver schillende gevechten bij Eskisaghra, Jenisaghra, Ke- zanlik en Kalofer hebben de Rassen meer dan 12,000 dooden gewonden en gevangenen verloren en de in woners der schomste en vruchtbaarste vallei van Europeesch Turkije zijn gedood of gevlucht. Het over schot van het korps van generaal Gourko verschanst zich in den Schipkapas. Het 8. korps is opge steld tusscheu Selvi, Brenova en Tirnova en een di visie van het 11. korps bezet Koyarawiize. Tegen deze 1 roepen, die de Russische hoofdmacht in westelijk Bulgarijne vormen, rnkt langzaam maar gestadig een legerkorps op in de richting van Tjpemla over Osmin- bazar. Suleiman pacha met een deel van zijn leger, welks flank door een ande e afdeeling gedekt is, na dert van Slivno in de richting van Elena en eindelijk marcheeren troepen van Osman pacha van Lofscha naar Selvi en Gaorava. Wel krijgen de Russen verstreking en is een deel er van reeds aangekomen, maar op de rest valt niet voor Sept. te rekenen en hieriegen we gen de Turksche troepen, die uit Azie komen, ruim schoots op. Daarenboven is de gezondheidstoestand bij de Russen veel slechter dan bij de Turken zoo- velen der eersten worden door ziekten aangetast, dat hierdoor de sterkte vau beide partijen bijna in even wicht wordt gebracht. De gezondheidstoestand der Russische troepen, moet zeer slecht zijn; zij lijden aan koortsen en dysenterie dagelijks worden, alleen van het corps van "generaal Zimmerman, 500 zieken naar Rusland gezonden. De weinige krachtige verdediging van de Dobroedsja (zie buitenland) zal hiervan wel goed zijn. Het Russische hoofdkwartier is in de laalste dagen naar Goruje Studen (meer westelijk) verlegd. Het ongunstige weder der laatste week heeft de wegen zeer zacht gemaakt en daardoor ziju de Russische transporten erg bemoeilijkt. De bodem is week en het materieel der spoorwegen schijnt niet al te best te zijn. De Rumenische spoorwegen meenden uit het vervoer voor Rnsland een buitje te halen, maar men zegt dat de Russische regeering hun reeds 3' millioen schuldig is, en dat zij daarom niet meer willen crediteeren. Géheele transporten tarwe en gerst, die in de open lucht moesten nedergelegd wor den zijn door den aanhoudenden regen bedorven en verspreiden een walgelijken stank. Be Rubenfeesten te Vut werpen. De koopstad aan de Schelde vertoont dezer dagen een tooneel zooals er zelden worden aangetroffen. Ter eere van haren beroemden zoon, de kunstschilder Rubens, heeft zij zich in feestgewaad getooid, en biedt aan de duizenden'die binnen hare muren ziju saatn- gestroomd een reeks prachtige feesten aan. Onder de vele vreemdelingen zijn kunstenaars en beroemde mannen uit Frankrijk, Duitschland, Enge land, Italië, Oostenrijk, kortom uit bijna ieder land tegenwoordig. Uit Nederland zijn aanwezig dc kunst schilders Sprenger en ten Kate, de componist. Richard Holl. de archivaris van Haarlem, de heer Enschedé, de afgevaardigde van de maatschappij tot Nut. van 't Algemeen, de lieer van der Bilt-Lamotte en do heeren de Jonge van Ellemeet, Hasebroek en dr. Jan ten Brink. De hotels zijn overal opgepropt, zoo zelfs dat. velen met de laatste treinen naar Mechelen of Brussel moeten vertrekken om een onderkomen te vinden Gelijk we reeds vroeger meldden heeft het stadsbestuur verscheidene localen opengesteld, om aan diegenen die geen plaats kunnen bekomen een schuil plaats -voor den nacht te bezorgen. De eigenlijke feesten begonnen Zaterdagavond. Een dichtstuk van den welbekenden secretaris van de Geu- zenbond, J. de Geyter, getiteld „Ylaanderens Kunstroe m," p muziek gezet door P. Benoit werd op de Place Vert (Groenemarkt) door 1200 zangers en zangeressen, begeleid door 150 instrumen ten gezongen, in tegenwoordigheid van ruim 50000 personen. De reusachtige verhevenheid, geplaatst aan den voet van den toren der Lieve Vrouwe kerk en vlak voor bet. standbeeld van Rubeus, bezet door zoo veel zangers bood een indrukwekkend gezicht aan. Precies ten 8 ure beklom Benoit de tribune en be gon de uil voering vau liet stuk. Oniniddelijk na het eindigen der uitvoering, begon de groote klok te luiden, aan den overkant der Schelde bulderde het kanon, en een muziekcorps, op de gaanderij rondom den grooten toren geplaatst, 50 60 meters boven de hoofden der feestvierende menigte, liet de scherpe toonen over de stad galmen, deze allen kondigden aan dat de lang verwachte feestelijkheden in de Schel- de-stad begonnen waren. In ons volgend nornmer stellen we ons voor deze schets voorttezelten. Burgerlijke stiuu! van Soes. (Van 1117 Augustus.) Bevallen: A. M. Timmerman, geb. de Wagter, d. S. G. Sierevogel, geb. Schijf, cl. C. G. Schouwenburg, geb. Stokmans, z. J. P. AI. Alulder, geb. de Wijs, z. Overleden C. Bakker, jd. 29 j. J. C. en C. M. de Jonge, tweelingdochters 1 m. G. Verheule, 63 j. man vau 1. Willemse. <iiM ui iaark ten enz. Rotterdam 20 Aug. (per telcgr.) tarwe 25 ets. lager, rogge 50 ets. lager, erwcen prijshoudend koolzaad 6 gld. liooger, overigens onveranderd, kooplust traag. Amsterdam, 20 Aug. Raapolie up zes weken 146, Lijnolie T 35 PiijzBii va» eitcctp». (PEH TE LEG HA A F.) Amsterdam, 20 Augustus 1877. NetterI. Oertitic. Werkelijke schuld. 21/- pet. 64:i/lff dito dito dito 3 779/i6 dito dito dito 4 161 Loten sta I Rotterdam 3 102 dito dilo Amsterdam Rasi-md. Obligation 1793/1816 Cerlilic. Laser. -5 serie Obl. Hope Co.1855 6e serie dito f' 100') 186,4 dito L. 100 1872 dilo L. 10 )1373 Loten j.864 Loten 1836 I iscr. Stieglitz Co. 2c a 4 L. Obligatiën 186769. Aanu. Spoorw. (Jr. Vlaatsch. Oblig. ditu Aan i. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg Oblig. -pooi-weg Puti-'Gillis. dito itito Jelez-Griasi dito dito Jelez Orel dito dito Gharkow Azovv. Puien. Aand. Warschau-Bromberg. dito dito Ween en. Oüsteui Ubiig.metal, in zilv.Jan./Juli. dito dito April/Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg Spanje. Obligatiën Buitenl dito Binnenlandse^ Portugal Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld. Amorik. Obl. Vereenigde Staten 1904. dito dito dito ISS5 Brazilië. Oblig. 1S63 dito 1865 Prijzen vil» eosa;»o»$. Amsterdam. 20 Aug. Metall I' 20,65 dito zilver f 21,80Div. Eng. per t'11,85 Rag. Portugal per ti t 12,Spaansche piasters fAmerikaansche dol lars (in goud) 2,467c- Amsïerdam, 18 Aug. Metali. r 20,677a dito zilver 121,80; Div. Eng. per ui f 11,85Eng. Kussen per 'a* f 12,—; Eng. Portugal per li.*/'; Frans f47,75 Belg. f 47,75 Pruis /'5b,60 llaiub. Russen f Ru3- sen in Z. R. l,2P/-i Poolsche per li Poolsche oer Z.ll. 1 Spaansche pi inters f Spaunschc binnen landsche f,5L Amerikaans Le d-dhfrs 2.4'i pao: f 2,32. 1 F O 102,5/m 5 975/a 5 5 77 5 89 b 7S:,/.i 5 797-j 5 128 128'/, 4 4 697/8 5 1027c 4 75-7, 5 437s 3 443/, 5 8374 5 81-/4 5 4 5174 5 473/4 5 547 5 5.43/a 5 515/u 5 53 3 40'/. 1 11 vi 1 117s 3 50'/. 5 97s 6 I' 4' h neiu

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 3