L mm<m bkrichten. die goed en bloed veil liebben gehad en nog hebben, voer koning en vaderland. Sire Hei bestuur der koninklijke vrreeuiging van ge pensioneerde officieren heeft de eer zich te noemen, enz. Naar men verneemt worden in de werkplaatsen van den Rijnspoorweg en in die van de Staatsspoorwegen locoiuotiveaa gemonteerd met de in den laatsteu tijd meermalen besproken lucht remmen van Westing- house en van Smith, beiden van Amerikaansohe vin ding; zoowel het eene als het andere stelsel verdient de aandacht der spoorwegbesturen, als verbeterd middel om treinen spoedig tot stilstand te brengen. Het verheugt ons, dat de Nederlandsche spoorwegonder nemingen daarbij niet ten achter blijven. Bij den Rhijnspoorweg wordt met beide stelsels de proef ge nomen de Staatsspoorweg bepaalt, zich vooralsnog lot dat van Westinghouse. Volgens gedane proeven brengt Westinghouse's rem in 18 seconden een trein van 20 voertuigen van vol len gang tot stilstand op een afstand van 777 voeten, terwijl Smith's rem 25 voertuigen in 22 seconden op 1111 voet lengte tot staan brengt. Daarentegen is de Westinghouse's rem zeer samengesteld en geeft daardoor aanleiding tot de vrees, dat hij niet gemak kelijk altijd in behoorlijke orde zal kunneu worden gehouden. De Smith's rem is veel eenvoudiger, min der kostbaar en daardoor veel gemakkelijker te onder houden. Die van Westinghouse echter zegt het Hbl. werkt krachtiger, en wel automatisch wanneer een trein afbreekt of een wagen ontspoort, en kan op elk punt van den trein door het trcin-personeel in wer king worden gebracht. Onze correspondent te Ylissiaigcn klaagt over de onrust die gisteren daar ter stede heersclite. Het garnizoen, bestemd om lieden te gaan. kanton- neeren was op oorlogsterkte gebracht. Reeds vroeg in dsn morgen doorkruisten tal van troepjes cle stra ten, tegen kerktijd schenen zij zich bij voorkeur rond om de kerken te scharen, of er bij groepen in en uit te loopen, sommigen hielden den kerkgaugers een glas jenever voor met het gezegde/, dat is onze kerk. Langzamerhand werd de drukte grooter, ouders en kennissen kwamcu afscheid nemen. Nadcmiddag kwam een groote menigte militairen aan, zij moesten bij de burgers ingekwartierd worden, velen waren in de kerk en moesten gehaald worden, hongerige magen moesten gevuld worden, er was bij velen geen voorraad en er onstoud een loopen en draven als op een marktdag. Ten 6 ure eindelijk, lokte men een menigte men9chen naar de Groote markt waar eene inspectie in marschtenue werd gehouden. Tot sljt van dien onrustigen dag trok nog een mu ziekcorps spelend litigs de kaden. Onze correspondent merkt- terecht op dat het plan tot kantonneerv-n l-.mg genoeg beken 1 was, otn de in gezetenen van Vlissingen niet onverhoeds op Zondag middag met eene inkwartiering op het lijf te vallen. Helaas-I ons staats- en legerbestuur schijnen maar niet te overtuigen te zijn, dat Zondagsrust niet alleen geboden door God, maar ook heilzaam voor de maat schappij is. iierk. ^rl.aal rn bending. G, Ber. tot pred. bij de N. H. Nieuwerkerk J. J. Buys Meppel .1. Kiaycnbell Oostzaan li. Otter Dussen L. Bingitalda Monnikendam II. Lceiinns Ber. lot pred. bij de C. G. G, te Hoevelaken. Alkmaar. Ter Aa. 'sGreveld Cappelle Sloehteren, te Candidaat. Zware vaal. tot pred. bij de N. H. G. te A. J. Liiiïe Nederhorst d/B. W. Walsiak S li lariiiiui ber ii. if. Muüritijr Coeveren. tot pred. bij de C G G. Monster. te Colijnsplaat Terwispel Bed. voor het Hillcgersberg Meeuwen J. Bed. voor li el ber. Serooskerke A. Culenborg J. («ivvoii Uithui/en. Aangen. liet ber. tot pred. bij de N. 11. G. te Harmeien C. I®. Piknar Zevenbergen. De algemeene synode der Nederlandsche lier- voaunde kerk heeft de volgende voorstellen van verschillende classikale vergaderingen verworpen, als 1. om in art. 4 van het regiem mt voor opzicht en tucht te bepalen dal geen schorsing voor langer dan een half jaar zal mogen geschieden 2. om aan de ke.ikeradcn bevoegdheid te geven tot het opvragen van lidmaats-attestatie, als de lidmaten zeiven daarvan geen werk willen maken 3. het voorstel oin geduren de drie jaren de predikanten var. andere gezindten beroepbaar stellen in gemeente.i met twee of drie predikanten, mits zij zich onderwerpen aan 't kerkelijk examen, en 4. het voorstel om aan de kerkelijke be sturen iiet recht van hooger beroep betreffende hunne uitspraken geven. Mede werd afgewezen het voorstel van een lid der vergadering, om alleen werkelijke leden der provinciale kerkbesturen zitting te doen hebben in de synode. Daarentegen achtte de vergadering zich niet alleen bevoegd, maar ook verplicht om het beheer der pro vinciale en classikale weduwenbeurzen zoo te regelen, dat zij aan hare bestemming beantwoorden. De Christelijk gereformeerde synode, te Utrecht vergaderd, heeft in hare eerste zitting behandeld punt A van den beschrijvingsbrief, aldus luidende sakra- menten. 1 N.-Holland. De synode besluite, dat onze kerk den doop van predikers, door wie de grondwaar heden openlijk geloochend worden, niet /neer erkenue. 2 Friesland. De synode spreke uit, of de doop, be diend niet i n den Naam maar tot den Naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes, als wettig moet worden beschouwd. 3. Zeeland. De synode wake tegen onkerkelijke bediening des H. Avondmaals door leeraren onzer kerk, wijl het sakrument der ge meente toebehoort en haar alleen moet bediend worden. De uitslag der beraadslagingen was dat meu voor taan zal blijven bij hetgeen te dezen aanzien op de synode te Groningen is besloten. De zittingen van Donderdag waren voor het grootste deel gewijd aan liet bespreken van de zaken van de kas voor emeritus-predikanten, predikants-we- duwen en weezen. Daarna werd verslag uitgebracht door de commissie die in Mei 1876 de synode van de vereenigde Presbyteriaansche kerk te Ediuburg had bijgewoond. Tu de morgen-zitting van Vrijdag sprak de heer Th. A. Eggenstein, predikant van de Evangelische zendingskerk te Antwerpen, over het ontstaan, het lijden, den strijd en de ontwikkeling der Evangelische kerk in Belgie, Daarna spraken de heeren J. Schoen maker en L. Stroeven uit het graafschap Bentheim over den godsdiensfigen toestand in Pruisen. De eerste spreker, werd door prof. van Velzen, de laatste door prof. Brum meikamp beantwoord. Iu de avondzitting werd de zaak der zending be handeld maar niet teneinde gebracht. L a n (11> o n iv. Betreffende de eerste proeve in Zeeland met tabaks teelt genomen ontving de Goessche Courant de vol gende mededeeling De proef met tabakscultuur wordt genomen door M. Van Dijke, landbouwer te Poortvliet die ongeveer 80 aren tot dit doel gebruikt heeft. Daar hij niet met die teelt op de hoogte was, heeft hij een werkman uit Nijkerk voor eep geheelen zomer bij zich genomen teneinde het gewas naar eisch te laten behandelen. De kosten van zaad voor een hectare zijn niet noe menswaard, wijl do hoeveelheid, daartoe npodig, wel in een pijpekop geboren kan worden. Het uitzaaien heeft, plaab gehad op 2 April jl. en wel in een pot. Acht dagen later, toen het zaad ge kiemd was, is het in een broeibak overgezaaid. Den 22 April is een aanvang gemaakt met het planten, dat door een persoon is verricht en 4 weken geduurd heeft. Het geheele terrein was daartoe vooraf ver deeld in vakken van ongeveer 30 vierkante Blooische roeden 3,617 M.), om welke vakken, tot beschut ting der planten tegen den wind, dun' wilgenhout ter hoogte van 7 Blooische voelen (1 Blooische voet 0,301 M.) werd beplant. Aan dit hout worden krombekken geteeld, die voor f 1,50 de 1000 peulen verkocht zijn De vakken zijn weder verdeeld in bed den van 1 meter breedte met voetpaadjes er tussclien. Op ieder bed zijn twee rijen planten gezet- Voor het plukken heeft men op bovengenoemde op pervlakte noodig twee man en een kleinen jongen. De eerste pluk op 25 Juli aangevangen, levert in de onderste bladeren tabak var» mindere hoedanigheid. De tweede pluk. op 11 Augustus begonnen, geeft van de middelste bladeren de besten tabak. Wanneer de derde of laatste pluk beginnen zal, is nog niet bekend. Het. geheele plukken duurt 6 weken. Er moet zorg gedragen worden, dat de bloemen nauwgezet worden uitgeknipt, behalve die van een paar planten, welke voor zaadwinning worden bestemd. Tot bemesting van den grond is gebruikt 40 voer schapenmest per hectare. Ook is er een proef genomen met paarden mest. Tot dusverre valt. er geen verschil tusschen beide bemestingen optemerken, hoewel boven genoemde werkman beweert, dat de bladeren bij den laatsten mest lichter wegen. De werkman, die zich 30 jaren met de tabaksteelt heeft bezig gehouden, zag nimmer zoo'n schoon ge was. De grootste bladeren zijn 84 centimeters lang. en 44 centimeters breed. Geplukt zijnde, heeft men de bladeren aan dunne houtjes gestoken en in de Meestoofop uit stekende w ij ze gedroogd. Een muntbiljet van f 10 gesloten in een brief geadreseerd aan Mej. M. K. te 's Graveneuhage, en iu de hulpbus op den Dam te Middelburg bezorgd is tot heden zoek. Eene voorloopige bijdrage uit M'ddelburg vo de Noordpj d-expeditie, bedragende f 1228,19 is na. 's Hage opgezonden. Terwijl nu en dan met genoegen door ons, zegt de Vlissingsche courant, het bericht wordt ontvangen, dat 't naburige Domburg t door zijn bad-hötel en overige inrichtingen ten ver- fc blijve van badgasten en vreemdelingen zich tegen- j woordig in een druk bezoek mag verheugen, kunnen wij van ons zoogenaamd badhuis niet veel anders vermelden, dan dat het zijn roem schijnt te hebben overleefd. En geen wonder. In plaati toeh dat onze badinrichting eenigszins aan de eischeu van den tijd voldoet, laat men het een en ander verwaarloozen, waardoor Let bezoeken der duinen en het nemen van baden alles behalve aantrekkelijk gemaakt wordt. Dat r zulks tot schade en schande van menigeen strekt, be- hoeft geen betoog. Beter ware het o. i. dat men het geheele badhuis opruimde, dan het te laten in den toestand, waarin het thans verkeert. Deed men dit, 1 dan zou den spot niet meer gedieven worden met eene inrichting, die zou kunnen bloeien indien zij op flinke wijze werd onderhouden en bestuurd, doch van welke voor het tegenwoordig ieder afkeering wordt gemaakt, die gaarne voor geld en goede woorden minstens op eene fatsoenlijke zitplaats en eene be hoorlijke bediening kan aanspraak maken. Daaren boven zcu men dan voorkomen, dat vreemdelingen,- die in ons badhuis voor eenigen tijd meenden te kunnen vertoeven, schouderophalend over de weinige onder nemingsgeest der vermogende Vlissingers naar elders behoefden te vertrekken, alwaar zij ten allen tijde met open armen worden ontvangen. Mocht men spoedig gaan inzien, dat liet onverantwoordelijk is een bron van bestaan voor onze stad als die van een badhuis moedwillig te verstoppen en zulks leiden tot het ineenslaan van handen en liet aanwenden van alle krachten om tegen het volgende jaar eene bad-, inrichting daar te stellen, die, èu door liggicg èn door het voldoen aan de eischen des tijds alle aan beveling verdient, dan twijfelen wij er niet aan, of dusdanige onderneming zou rijke winsten zoowel voor het heden als voor de toekomst afwerpen. Burg. eu Welh. van Goes hebben de aanstaan* de jaarmarkt de staanplaatsen voor drie karroesels bij inschrijving beschikbaar gesteld, met dat gevolg, dat, terwijl iu 1876 van 4 karroesels f 22 ontvangen werd, nu van 3 dergelijke inrichtingen f 167,75 zal verkre gen worden. De ziekte onder de varkeus heerscht voortdu rend hevig in de gemeenten Oostburg, Groede en Breskens. Het Sluisch Weekblad zegt dat op het gehucht Kruisdijk, gemeente Groede, in de afgeloopen week elf varkens aan die ziekt - zijn gestorven. Heden viert, de heer G. J. Sevenhuizen, ge meente-secretaris te Brouwershaven gedachtenis van zijn 25 jarige ambtsvervulling. Te Oudelande wordt met 1 October een hulp kantoor der brievenpost gevestigd. Echt kermisachtig Donderdag nacht ten één ure keerden eenige jonge* lui, jongens en meisjes, die op de kermis ie Averee9t wel wat lang hadden nageplakt, huiswaarts. Ter hoogte van het Leeuweriksvoiider, gelegen over de Dedemsvaart, kwamen zij in aanraking met anderen en kregen wel dra hevige ruzie. Een van hen, om hu'p roepende, werd gehoord door zijn vriend, die aan de overzij dei- vaart vredig t'huis zat. Terstond te hulp suellende, moest hij het vonder passeeren, had daarbij het onge luk te struikelen en raakte te water. Door het plot selinge bad en de duisternis verward, was hij niet in staat zich zelf te redden,-en het klubje jongens, hem wel in 't water hoorende vallen, stoorde zich aan niets en riepen veeleer „laat hem verz Eene meid reikte hem nog eene parapluie toe, die hij echter misgreep de overigen zagen hem voor hunne oogen zinken en in de diepte verdwijnen. De Gouden eeuw. 't Is nu 15 of 20 jaren geleden we spreken uit ervaring toen op een klein dorpje in Zuid-Holland d it liefelijk en vriendelijk, da .r lag onder 't hooge, dichte lommer, een kerkgebouw stond. De eene helft er van was voor de Katholieken de anderen voor de Hervormden besterad. Een dun beschot scheidde bei de kerkjes. Het altaar der katholieken stond juist tegen den predikstoel der hervormden en naast dien predikstoel stond 't, kleine seraphine-orgel. Af aar bij' onderlinge afspraak, had men 't zoo geregeld, day beide godsdienstoefeningen elkaar niet konden hKg deren. De doraine en de pastoor we hf.f ben 't gezien gingen saiften voort op 't br 8.: pad, dat van den straatweg naar de kerk geleidi gaven daar elkaar de hand en wenschten dan het beste en dan ging rechts de een en linkj jqï dere. Soms werd ter eener zijde het Top en ter andere zijde het „D e n h o o g e bi- 2. de eer" op 't zelfde oogenblik aauge,J'6| 2k a]$>; «ir - tc hinderden ze elkander niet en die hooge^j?j even goed Latijn als Nederlandsch. QSjf Zoo iets wenschen wij terug, vaiyl p7®' zegt Oostergoo, een Friesch liberaaon(jp^°r, /vat .'ïjr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2