CHRIS HL IJ Hl STOM SC II BUI. Zé «70 Dinsdag 21 Augustus. 107 HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele nommers- 0,07 f Uitgever: ALBERT WEDDING, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 6 regels 1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 20 Augustus 1877. Wekclijkscli overzicht van de christelijke pers. Het WagcwiaigscBi Weekblad heeft beweerd, dat het ongeloof het meest is doorgedrongen in de z. g. hoogere standen der maatschappij, waaruit de kiezers getrokken worden, derhalve, zoo zegt het blad, is het ook niet vreemd dat onze vertegenwoordigers in de colleges van staat den geest hunner lastgevers uitdrukken. Dat nu ten onzent de z.g. hoogere standen de Goddank zeer vele uitz onderin gen daargelaten met het bijbelsch christsndom bewust of onbewust gebroken liebben, ons dunkt dat er niemand is, die 't ook maar betwij ff We kun nen dit niet met cijfers staven, maar t is ook niet noodig. Hoe luttel klein is 't getal onzer aanzien lijken, die nog een kerk bezoeken Eu de weinigen die 't nog doen, komen bijna uitsluitend onder de prediking van geavanceerde moderne predikanten, d. i. van ongeloovigen. Wilt ge er een proef van nemen, ga dan eens terwijl de beide Kamers zitting hebben op een Zondag naar den Haag en onderzoek er hoe vele, of beter gezegd hoe weinige onze Kamerleden de roomsehen en orthodoxen er natuurlijk buitenge laten een kerk bezoeken. De regeeringsraauneu kwamen nooit except in zeer enkele tijden of bij bijzondere gelegenheden druk in de kerk, maar thans minder dan ooit. Men zegge niet, dat ze niettemin zeer godsdien stige menschen kunnen zijn. O ja, als wijlen de Atheuers uit Paulus dagen Aan lïnn onbesproken heid van gedrag, aan hun eerlijkheid, vriendelijkheid, ijver, goede trouw en wat dies meer zij, doen we niets af. Vele hunner maken tal van christenen be Doch daarover loopt niet de quaestie, maar of wij krachtens 't spraakgebruik oneerlijk onedel handelden hen ongeloovigen te En dat zij dit zijn blijven we beweren, tot ons het tegendeel gebleken is. We houden er om in onverbloemde taal de waarheid en niets dan de waarheid te spreken, en niet om te et-geren )f te kwetsen, maar wijl de staat van zaken, het vor dert en pleisteren met lonzé kalk niet het minste nut doet. Mannen dan ook die den moed hunner overtuiging als b. v. een Van Vloten, A. Pierson, Krythe D. Mijsberg, zullen zich aan onze bewering niet n 't 'allerminst stooten. Ze zien, en terecht, met medelijden, zoo niet met-verachting, op de moderne terblijvers, op de hal ven, op de inconsequenten uitnemendheid neder. Ze weten ongeloovig te ;ijn en willen 't weten en stellen er hun eer iu. Zie lat zijn hoe diep we ze ook wat hun eeuwig be- ang betreft, beklagen dat zijn mannen uit één tuk, mannen van beginselen, al voeren die beginse- en o. i. ook ten verdere. Maar is 't dan toch niet een uiterst donker vooruit- dat die geest des ongeloofs juist in de toon kringen 't meest zetelt Zeker is het dit. ouden de maar laat ons geen namen noemen konden de ongeloovigen doen wat hun beginsel brengt, we zouden wat beleven De vlieg die de lekerszalf bederft, zou gedood moeten worden, niet alle die tot hen behooren, durven in ^stemming met hun beginsel te handelen, zijn er onder die ongeloovige mannen, p tuige de nota van den heer Van Houten istelsel in hun sterk ontwikkeld rechts voorbehoedmiddel bezitten tegen 't ver- ,andersd°rikeudep. Ook moet er gerekend lestaande wetten eri toestanden, met de die niet ongeloovig zijn en zich niet gewillig ter slachtbank zouden laten voeren. Laat ons daarom niet al te bevreesd zijn voor de toekomst. De mensch kan bij brood alleen niet leven. Zoodra 't voor 't groot publiek duidelijk zijn zal, dat het modernisme, evenals de leer der Groninger School, slechts een voorbijgaand verschijnsel was, een tijdelijk surrogaat voor godsdienstig gezinde gemoedereu, en ten laatste de keuze slechts staat tusschen geloof en ongeloof, tusschen Christus en 't platte rationalisme en het troostelooze materialisme zoodra zullen velen tot het beproefde oude terugkeeren. De innigste behoeften van de menschelijke natuur aan 't geloof aan God, aan verzoening met God, aan deugd, aan den triomf der deugd en aan een eeuwig voortbe staan zijn onuitroeibaar. In 't bijzonder is dit bij ons volk 't geval. Het wil, wat de zeer groote meer derheid aangaat, van 't modernisme en 't materia lisme niets weten. V/ie de taai van 't geloof des harten weet te spreken, vindt overal luisterende ooren en toegenegen harten. Daarop bouwen we onze hoop en onze plannen voor de toekomst. Zoolang ous 't vrije woord gela ten wordt en wie is bij machte het ons te ont nemen! hebben we grooter kracht dan de mannen des ongeloofs, al worden ze ook gesteund door tal van wetten en instellingen in hun geest. En of dan al tijdelijk door kunstmatige middelen het libera lisme de meerderheid in ouze staatcolleges bekomt, wat beteekent hetHet liberalisme als politieke rich ting is geen tegenvoeter van 't. geloof, veeleer het tegendeel. Juist wijl we gelooven, durven we de vrij heid aan, zijn we besliste voorstanders van den voor uitgang. Want die vooruitgang moet ten slotte dienst baar gesteld worden aan de vervulling der profetie z/De koninkrijken der wereld zijn geworden onzes Heeren en van zijnen Christus, en Hij zal als koning keerschen in alle eeuwigheid''. De Gemeenteraad van lVliddelbnrg heeft beslo ten dat alle rechten, aan den heer J. de Decker en de firma van Zeijlen Decker verleend, zullen wor den overgedragen op den heer J. F. van Leeuwen. Van de heeren J. Fak Brouwer en J. F. Fak Brou wer was een adres ingekomen om een gedeelte grond in den Mortierepolder (aan den straatweg naar Nieuw- laud) tot het oprichten eener steenbakkerij. Dit adres is gesteld in handen van burgemeester en wethouders ten einde daaromtrent een voorstel te doen. Verder werd uog 160 centiaren grond, buiten de voormalige Dampoort verkocht en eenige wijziging gebracht in de jaarwedden der hulponderwijzers en onderwijzeressen Het stoomschip Stad Vlissingen is Zondag voor middag tusschen 10 en 12 uren uit het droogdok verhaald. De stoomvaart-maatschappij Zeeland gedraagt zich als sommige kinderen, die onder vreemden heel fat soenlijk en lief zijn, maar t'huis aan hunne luimen bot vieren. Op al hare biljetten staatzondags niet varen. Het blijkt dat zij alzoo den godsdienstzin der Engel- schen dus eigenlijk alleen menschen behaagt. Iu het geneutraliseerde (onverschillig gemaakte) Ne derland ontziet zij de Zondagrust barer onderhoorigen niej;. Het spijt ons dat de heer J. F. van Leeuwen ook den nieuwen klant naar de oogen heeft gezien. Eene herinnering aan die achterlijke sukkels van Amerikanen, die op Zondag de tentoonstelling te Pkiadelphia sloten, en aan al die armoedige, door bekrompen lieden ge dreven, fabriekzaakjes in Engeland en Amerika, waar op Zondag volstrekt niet gewerkt wordt, zal voor hem niet overbodig zijn. De beuocuiiiig van de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en mr. M. J. de Witt Hamer tot kan- tonrechter-plaatsvervanger te Goes en die van mr. F. A. Wagtho, tot kantonrech-plaatsvervanger te Tholen is ingetrokken, en in hun plaats zijn benoemd tot kantonrechter-plaats vervanger te Goes de heer J. M. Pilaar, notaris te Goes en mr. K. Rembges advokaat te Kruiningen en te Tholen jh. S. O. de Casembroot. Sedert lang is de vereeniging der gemeenten Bath cal Rilland wenschelijk geacht. De gemeente Bath telde op 31 December des vorigen jaars slechts 329 inwoners, en de geldmiddelen van die gemeente zijn evenzeer ontoereikend om in hare behoeften te voor zien. Daarom is thans een wetsontwerp tot vereeni- ging van die gemeenten door de'regeeriug ingezonden. Aan de heer SI. G. Uaiuuiactici», notaris te Groede is, op verzoek, mot ingang van 1 October a. eervol ontslag verleend. Na de luitenant Neeteson heeft ook de geneeskun dige te Bre«la, die hulp aan den doodelijk gewonden soldaat weigerde, de zaak van zijn zijde toegelicht. De geneeskundige verklaart dat hij meer dan een half uur gaans vaD het schiet terrein, 't welk geheel buiten zijne richting lag, verwijderd was, en dat hij met werk overladen, verplicht was zijn zorg aan zeer ernstige patiënten te wijden. Verder, dat hem slechts de mededeeling werd gedaan, /,dat een korporaal aan geschoten was," niet dat hij doodelijk gewond was, en dat de nalatigheid (zonder officier van gezondheid op liet terrein aanwezig te zijn) herhaaldelijk voor komt, en hem zijn kalmte deed verliezen. Dat op het schiettereiu geen officier van gezond heid aanwezig was, wordt verklaard door het gebrek aan mililaiare-geneeskundigen bij het leger. Of de officieren van gezondheid te Breda ook met werk overladen waren wordt niet gemeld. Door het bestuur der koninklijke vcrcesai- ging vttsfi gepensioneerde «flicScress van het Nederl. leger is onder dagteekening van 16 Aug, aan Z. M. den koning een dankadres overhandigd, dat uitmunt door kalligrafie en van den volgenden inhoud is „Aan Zijne Majesteit den Koning. SIRE! Het bestuur der koninklijke vereeniging van ge pensioneerde offle. van het Nederlleger Heeft de vereerende opdracht aanvaard, om namens de leden der vereeniging zich eerbiedig tot Uw Majesteit te wenden Ten einde Aan den koning hun dankbare hulde aan te bie den voor de hooge welwillendheid en mildheid, waar mede Uwer Majesteit behaagd heeft, hun vereeniging te vereeren en te begunstigen. Trotsch zijn zij allen op den koninklijken titel, door hun hoogen beschermheer aan de vereeniging geschonken. Nog trotscher op de voor oude officieren zoo vlei ende woorden waarmede Uwe Majesteit het bescherm heerschap wel heeft willen aanvaarden, en De koninklijke gift, door Uwe Majesteit aan de vereeniging toegelegd, heeft bij alle leden een gevoel van dankbaarheid opgewekt, voor welke juiste uit- drukkiug ons de woorden ontbreken. liet bestuur der koninklijke vereeniging, als tolk van alle leden, verzoekt eerbiedig Uwe Majesteit Dit adres van dankbare hulde met hare hoog gewaardeerde welwillendheid in ontvangst te wil len nemen en te beschouwen als een blijk der ge voelens van diepe erkentelijkheid, eerbied en gehecht heid van de oud-officieren van Uwer Majesteits leger,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1