Donderdag 16 Augustus. (foiratrrentte- tfoögeratie- irijlmd. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden" franco2, Enkele - 0,07 Uitgever: A.ÏDBERT WEDDIWO, t15 MIDDELB URl Prijs der Advertenties: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. 1-6 X. Zoo er eene zaak is die in den laatsten tijd veler aandacht trok, en veler belangstelling en deelneming heeft verworven dan is het wel de nieuwe vereeniging Eigen hulp." In verschil lende nommers van ons blad is het doel, de werkkring en de uitbreiding der vereeniging medegedeeld, zoodat we thans meenen te kun nen volstaan met de herinnering dat het op treden dezer vereeniging te danken is aan den heer J. Kuyper, rijks-ontvanger te 's Hage, die eene in Oostenrijk gevestigde en daar nut tig werkende vereeniging hier bekend maakte en zich voor de overplanting op Nederland- schen bodem veel moeite getroostte en dat coöperatie (d. i. het stelsel om door samen werking winst te behaleu, met uitsluiting van diegenen die thans als tusschenpersonen dienst doen) grondslag van deze vereeniging is. In onze maatschappij werkt en leeft een talrijke middenklasse, grootendeels bestaande uit handelaars of winkeliers. Hun arbeid be staat eenvoudig in het drijven van ruilhandel; de goederen door hen bij kleine of groote hoe veelheden ingekocht, worden weder omgezet in kleinere hoeveelheden en daarvoor betaalt dan de verbruiker winst. Concurrentie en vrijheid zijn de natuurlijke beschermers van den ver bruiker. Concurrentie want de winkelier wordt door de zorg voor eigen debiet gedwon gen voor dezelfde producten ongeveer denzelf den prijs te vragen als een ander, vrijheid want als de winkelier misbruik maakt van het goed vertrouwen zijner klanten of van hunne onbekendheid met de waarde der goederen, door hun te veel aftenemen, dan doen zij hunne inkoopen bij een ander. Maar ook de .winkelier heeft zijne beschermers. Immers wie is in staat de talrijke benoodigdheden die eene huishouding alle dagen behoeft steeds in 't groot aanteschaffen, en hoevelen zijn altijd zoo bij kas dat op onbekrompen wijze in alle be hoeften, voor langen tijd kan worden voorzien Ziedaar de grondslagen waarop de ruilhandel rust. Concurrentie en vrijheid maken de ver vulling onzer talrijke behoeften mogelijk met itgave van kleine winsten. Maar dan toch met winst. Zonder winst kan Lwinkelier zijne zaken niet drijven, evenmin deren in de maatschappij zonder loon wer- nen. En het zijn, onder meer, ook diewin- aan een zekere stand in de maatschappij nde diensten betaald, die het denkbeeld (samenwerking) deden ontstaan, .t dat indien men zich van die ;laan kon eene belangrijke be sparing van kapitaal mogelijk zou zijn. Indien b. v. in onze Zeeuwsche steden 500 personen overeenkwamen om voor hunne gezinnen een zekere hoeveelheid aardappelen voor den win ter op t$ doen, of indien 50 of 100 dorpsge- nooten zich vereenigden om een scheepslading steenkolen te ontbieden, zou het voordeel aan zienlijk zijn, en indien men de dagelijksche benoodigheden, die talrijk zijn, met groote hoeveelheden tegelijk kan opdoen en onder talrijke verbruikers verdeelen zou alweder de behaalde winst niet gering zijn. Op die wijze zou men winkel-vereeniging, bakkerij, slachterij, kortom iedere gelegenheid om aan de behoeften te voldoen zelve kunnen bezitten en beheeren en daardoor zou men dezelfde prachtige resul taten kunnen verkrijgen die in Engeland en Duitschland door coöperatie reeds verkregen zijn. Zoo redeneert ongeveer de voorstander van het nieuwe stelsel dat de maatschappij hervormen zal. Het is niet aangenaam tegen den stroom op te roeien, en te zeggen dat wij althans nog niet zooveel heil verwachten van die nieuwe methode. Toch, we tneenen verplicht te zijn onze denkbeelden omtrent dit punt nader toe te lichten. Vooraf willen we gaarne zeggen dat naar we vast gelooven niemand in elk geval wij niet er iets tegen kan hebben, dat, waar zoovelen klagen over het onvoldoende van hun inkomen ter voldoening aan de eischen des levens in den tegenwoordigen duren tijd, dat die allen de handen inéénslaan, om, door vereeniging van krachten, de bezwaren van dien toestand te verminderen, zoo mogelijk te overwinnen. Wij zullen evenmin ons beroepen op de instandhouding van het beroep van winke lier, overtuigd als we zijn, dat indien de maat schappij de diensten van zekere klasse niet meer behoeft, zij ook goed doet zich er van te ontslaan, en vastelijk geloovende dat in de nieuwe maat schappij der toekomst door coöperatie hervormd, de winkelier wel een anderen werkkring zal kunnen vinden, bij voorbeeld als onderwijzer of rekenmeester. Onze bezwaren een volgende maal. Middelburg, den 15 Augustus 1877. 35. IB. de Eioaslsig is gisteren morgen van Hd. buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Gisteren namiddag bracht Z. M. aan prins en p-inses Albert van Pruisen op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een bezoek. Tot griffier bij het kantongerecht te Goes is bencemd mr. <5. W. C. de JJoage vaaa EBBcaaièeb thans rt diezelde betrekking te Woerden. Zooals reeds gemeld is zullen op 20 dezer de troepeïa die tot kantonneeren aangewezen zijn langs de Staats- en Rhijnspoorvveg worden vervoerd. Uit Breda zullen 2300, uit Bergen op Zoom 1800, uit Vlissingen 1800 manschappen, uit Amsterdam en Haarlem 500 paarden vervoerd worden. Sedert jaar en dag is men gewoon aan eene lang zame maar zekere stijging van de opbrengst der rijks middelen. De afgeloopen maand maakt daarop eene ongunstige uitzondering. De N.R.Ct. constateert daarom, dat terwijl in de eerste helft van dit jaar de opSia-vfngsl oibzcb» aaa a til «Bel len alleszins bevredigend was en die van 1*S76 overtrof, in de maand Juli alle opbrengsteu beneden de raming van des jaars gebleven ziju en de uit komsten van Juli 1877 V= millioen lager zijn dan die van Juli 1876. Alleen de posterijen, telegrafen en loodsdiensten maken eene, zij het dan ook weinig be duidende, uitzondering. Wat de directe belastiugen betreft, is het verschijnsel niet zorgwekkeud; dat hierin de opbrengst nog steeds bij de raming achter blijft, heeft zijn reden daarin, dat de betalingen van personeel en patentrecht nog nauwelijks begonnen zijn. Dit komt later terecht. De rechten op den in- en uitvoer geven een moeielijker raadsel op te lossen. Zij gaan ons tekort schieten, ofschoon zij zich tot nog toe bij ons door een hooge opbrengst onderscheidden en de loodsgelden, die deu gang van het scheepvaart verkeer laten gissen, niet in de veracktering doelen. Nog vreemder haast is wat bij de aecijnsen wordt opgemerkt. Ongemeen laag zijn de opbrengsten van die op suiker en wijn, en Van die op het gedistil leerd is de helft ter nauwernood van die in Juli van het vorige jaar. Eindelijk schieten ook de zegel- en registratierechten, die in den laatsten lijd vooral de raming verre overschreden, ditmaal tekort. Vooral dit laatste feit is zoo afwijkend van den regel en in zich zelf zoo onverklaarbaar, dat de N. R. Ct. het hierom alleen reeds noodig zou achten, haar oordeel over de vreemde cijfers der maand Juli op te sehorten, tot er meer licht zal zijn verkregen. Het Dagblad daarentegen ziet in de ongunstige uitkomsten der vorige maand zooveel vreemds niet- Immers de accijns-verbooging die met I Juli is ingevoerd was oorzaak dat men in Juni in voorraad veraccijnsd had om de verhooging te entgaan. En dat de registratie-rechten minder opbrachten kan wel oorzaak vinden in mindere aanbestedingen of mindere verkoop van vaste goederen, bij de tijdsomstandig heden (oorlog en daling van fondsen) zoo vreemd niet. Het hoofdbestuur van (leu :a2sti««d5e3B*»t,vcB»v.'8s«- heeft, de afdeelingen Ier algemeene ver gaderingen opgeroepen tegen Donderdag 30 dezer te 's Graven hage. Onder de onderwerpen van beraad slaging komen voor Verkiezing van aftredende leden van het hoofd bestuur. Goedkeuring a. der toevoeging van prof. Buys, lid het hoofdbestuur, en van g neraal Verspijck, president der afd. 's Graveuhage, aan het dagelijksch bestuur, en b. der opvatting door het hoofdbestuur, dat-toe voeging aan het dagelijksch bestuur van zelf lidmaat schap van bet hoofdbestuur in zich sluit. Voorstel van Haarlem. Op dezelfde wijze als in 't voorjaar 1876 is geschied, adressen van gelijke strek king, zij 't ook van gewijzigden vorm, in te dienen zoowel bij den minister van oorlog als bij de leden der beide Kamers, nu er sprake is om pi bet aan staande zittingjaar een nieuw wetsontwerp voor de nationale militie aanhangig te maken. Het hoofdbe stuur beveelt aan, dat ingeval een dergelijk wetsont werp met den ouden deesem kan worden te gemoet gezien, of een nieuw ministerie optreedt, de bond

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1