ftcrli, School en ifiidiirg. GEMENGDE BERICHTEN. buitenland; j; van Zeeland, en waartoe aan gen. staten een renteloos voorschot gevraagd zal worden van 25- a 30000 gulden, af te lossen in 20 jaar. In deze aflossing zal worden bijgedragen jaarlijks door de Gemeente Aardenburg f 255, Beooster-Eede c. a. - 360, Kleinen Boom - 104, Grooten B jom - 328,50 Isabella - 50, Gemeente St. Kruis - 412,50 Totaal f 1500,— Nog werd vastgesteld lo. den keiweg op den dijk te leggen eu dezen daarom af te voeren tot op eene breedte van 7 meters, daarvan 3 meters te bestraten en aan weerszijden 2 meters zandweg te nemen. 2o. Het gedeelte van den weg dat Aardenburg in 1876 voor eigen rekening heeft laten leggen van 't Groene Woud tot aan 't zoogen. Paardeukerkhof op te breken, en onder den nieuwen weg op te nemen. 3o. Het onderhoud van den rijkssteenweg tot aan liet einde der bestrating komt voor rekening der ge meenten Aardenbuvg en St. Kruis. 4o. Er zullen geene tollen geheven worden. (TP. v. Z. V.) De adjunkt-ingenieur werktuigkundige der Maat schappij tot exploitatie van spoorwegen V4'. E. liüliucn is van Vlissingeu overgeplaatst naar Zwolle en zal op eerstgenoemde plaats vervangen worden door den adj-ing werktuigk. W. K. van Dciusc. thans te Luik. De N. R. Ct. verneemt, dat het regeerings-antwoord op het voorloopig verslag over de wet op liet lager onderwijs thans op de landsdrukkerij is en alzoo zeer spoedig openbaar zal worden gemaakt. Het Dagblad van Z. H. en 's Hage bevestigt in hoofd zaak dat bericht. Aan de Asser Courant ontleenen wij het volgende fragment van een brief uit AtjeBi, geschreven uit een buitenpost, op twee uren van den kraton. „Een vierkant, met zijmuren vai? 70 a 80 passen, van palen van klapperboomen, ter hoogte van twee meter ongeveer. Daarvoor een drie meter breede ver takking van bamboe doeri, waar zelfs geen kat door zou kunnen komen. Rondom heen staan lantarens. Achter die palissadeering is een banket of doorloopcnde stellage om er over- heen te kunnen varen, terwijl in de binnenruimte het logies is voor de troepen, be staande uit een kapitein, twee a drie luitenants en ongeveer 120 man met vrouwen en kinderen. De bezwarendste dienst voor ons is de nachtdienst, 's Nachts is er altijd een van de officieren op wacht, ieder 3 of 4 uur, die aanhoudend langs de schild wachten loopen om te zien of deze waakzaam zijn, Want de inlanders slapen staande, liggende, loopende. enfin op allerhande wijzen. Daags is het beter, dan kunnen wij vrij zien, want wij hebben alles op een 3 a 400 passen opengekapt. En wij maken dan soms eene visite bij onze buren, die een 20 minuten van ons af wonen op gelijke wijze, altijd echter met een geleide van 15 «a 20 gewapenden lui. Verder houden we deu boel zoo wat in stand door flink te etun eii te drinken. Jammer echter dat we dikwijls zoo wei nig trek hebben, want we hebben overvloed. Het is hier nog ongezonder dan in den kraton. De grond onder ons is een grafheuvel. Geheel Atjeh is bijna één grafheuvel, maar hier is het bijzonder erg. Rond om ons heen vindt men lagunen en moerassen, die. vooral des nachts, een vreeeelijken stank verspreiden, zoodat men begint te braken. Ik eet iedereen dag zoowat 20 pillen en blijf zoodoende op de beenen, hoewel ze zwak zijn. Verder wordt de tijd doorge bracht met mopperen over regeeringsbeleid in Atjeh, Tweede Kamer, generaal, enz. Het is dan ook werke lijk een tretirigen boel, waarvoor ook niemand gevon den wordt die er zich voor wil opofferen. Terwijl de vijand bij verraad een 30tal van ons vermoordt, heb ben wij order om hun zooveel mogelijk met rust te laten. Dat is hoogere politiek. Doch daar genoeg van, dat kunt gijlieden wel eens uil maken van tie winter bij de kachel. Het is hier een mooie gelegenheid om wat duiten over te houden. Maar het is wel bezwaarlijk om het lang vol tc houden, want men waagt zijn gezondheid er aan. Een jaar moet men hier blijven, dat is een vast gestelde tijd. Word men binnen dien tijd ziek, dan moet men later terugkomen. Als men wil kan men langer blijven, er zijn er zelfs van twee jaren, maar dat zijn uitzonderingen. Ik dank u zeer voor de gezonden letteren. Het is een groot gen .t hier in de eenzaamheid. Zeg aan ie der die lust heeft, dat hij of zij het vooral niet moe ten laten. Als ze het van mij nr.aar niet vergen, want overdag is het te warm en s' nachts plagen de mus kieten te veel. dan heb ik maar niets anders te doen dan ze met den zakdoek van mij af te slaan. Het is hier verschrikkelijk warm geweest en weken zonder regen. De thermometer stond reeds op 100 a 102 graden. Ze stierven dan ook als katten en honden om ons heen en die niet dood was, was ziek. Gelukkig is het weer veranderd en de thermometer plotseling ge daald beneden 80 graden. Die overgang was weêr te groot, zoonat er weêr andere zieken kwamen.,/ Mr. Williams J. ten Hoet doet in het Hbl. het voorstel, dat zich een naamlooze vennootschap vorrae tot behoud der Nederlaudsche knust, met een kapitaal, door financiers te begrooten, in aandee- len bijeen te brengen, in vredestijd solied te beleggen, zoo evenwel, dat men er terstond over kan beschikken, om zoo noodig, tegen vijanden als Rothschild op te rukken. „Heeft de regeering geen genoegzame macht tot dadelijk handelen, de bedoelde vennootschap kan bieden en kopen voor- en in overleg met hen. Om 't kapitaal rendeerend te maken en de kosten te dek ken. zou zc natuurlijk winsten voor haar tnsschen- komst moeten bedingen, die dubbel zouden moeten opwegen door het onwaardeerbaar kunstbelang, neen meer echt vaderlandsch, algemeen maatschappelijk volksbelang, dat er door zou worden gebaat." Ber. tot pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Meeuwen 11. II. Noorda Jutfaas. Utrecht. J. 0. Bruining N. Beierland. Scharnegoutum G. J. v. Lindonk Heemstede. Bergschenhoek G. Nijhuis Langerak. Ber. tot pred. bij de C. G. G. te Donkerbroek W. Wolsink Candidaat. Bed. voor het ber. tot pred. bij de N. H. G. te Sprang J. B?.art de la Faille Leiden. Heenvliet Krayenliell Bodegraven. Hellevoetsluis J. G. Bruining N. Beierland. Bed. voor het ber. tot pred. bij de C. G. G. te Enter E. Bronsemu Wapenveld. Tilburg T. A. Eggcnstein Antwerpen. „Uit de Synode" der N. H. Kerk wordt weder een belangrijke brief in De Hervorming geschre ven door Q. N. (mogelijk brengt de klank dezer let ters ons op een bekenden naam.) Prof. Kuenen bad voorgesteld dat de zittingen dozer Synode in het open baar zouden gehouden worden, dit werd verworpen maar „met eene kleine meerderheid besloot de Syno de tot v o o r 1 o o p i g e vaststelling eener wijziging van het algem. reglement, waardoor de kerkelijke be sturen, van den kerke raad tot en met de Synode, alsmede de olassikale vergaderingen, de bevoegdheid erlangen om, wanneer z ij dit geraden achten, in het openbaar te vergaderen een bezoldigde snelschrijver (als was voorgesteld) heeft geen genade kunnen vin den. Maar «vèl besloot de vergadering, de notulen van de zittingen waarin de-grootte kwestie (over de belijdenisvragen) aan de orde was, aanstonds ter perse te leggen en, zoodra de zaak was afgehandeld, in het licht tc geven." Als we een paar jaren verder zijn zal dus van die bevoegdheid gebruik gemaakt kunnen worden. De mailboot de „Stad Vlissingeu" arriveerde vrij dag met 110 passagiers. Bij het binnenstroomen in de haven brak het stuurtoestel, waarop een sleepboot de stuurlooze stoomboot tot voor de ponton bracht en Je reizigers nog tijdig per spoor van 9!/s uur konden, vertrekken. In de verzameliug van het Nederlandsch Muse um te 's-Gravenhage zijn opgenomen een klokje en een bijbel, beide volgens overlevering toebehoord hebbende aan den admiraal M. A. de Ruyter, welke voorwerpen tot dus ver worden bewaard in het voor malig Oostiudisch huis te Amsterdam. De zoo nuttige ambachtsschool te Goes is eene nieuwe en gelukkige periode ingetreden. Zij heeft de kleine localiteit op den Molendijk verlaten, om een ruimer werkplaats te betrekken in de Cornelis- Eversdijkstraat, voormalige Stoofstraat. Alle belang stellenden kunnen zich nu overtuigen hoe groot die verbetering is, en boe aangenaam tevens met het oog op den daaruit op te maken bloei der «chool. Er zal nu gelegenheid bestaan, om ook aan jongens een ander vak dan timmeren te leeren, en mochten zich daartoe leerlingen aanmelden, dan zou men b. v. met de smederij kunnen beginnen. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij O. Verijzer aan de spoorbrug bij Vlake, in de zen zomer zijn uitgebroed 102 kiekens van 102 stuks eieren. Op de thans geëindigde kermis te Gouda waren ook een paar roodhuiden te zien, die volgens de bewering van den eigenaar der tent. voor eenigen tijd met. zeer veel moeite gevangen waren, terwijl zij nu nog telkens diegenen, welke te dicht in hunae nabijheid kwamen, in hand of arm beten. Zij voedden zich met levende kippen, geiten enz., enz. Een dezer gevaarlijke roodhuiden kwam Dinsdag in de zwem- en badinrichting, ontkleedde zich, ging te water, natuur lijk als roodhuid, en kwam tot groote verbazing van van het publiek daaruit weder te voorschijn als blanke. Tevens bleek, dat hij, die in de tent slechts onverstaanbare klanken en gillen kon uiten, nu in goed Hollandsch zijne gedachteu kon weergeven daar hij op de opmerking van sommigen uit het publiek, dat hij de kermisvierende menigte dan toch leeKjk voor den gek had gehouden, antwoordde dat men dan maar niet zoo dom moest zijn zich voor den gek te laten houden. Een ergerlijke straf is op een bewaarschool in de Sophiastraat te Groningen toegepast. Er zijn wreede menschen die hondjes zindelijkheid trachten te leeren door men begrijpt wat we bedoelen. Welnu, de heer M. van Dijk verklaart in de Prov. Gron. Ct., dat men op een zijner kinderen in ge noemde school dezelfde ergerlijke straf heeft toege past eu dat het kind daarna in een hok is gesmeten, waardoor het den teen van den rechtervoet brak. Vreemdsoortige kooplieden melden zich dezer dagen bij Utrechts ingezetenen aan. Voor spotprijzen bieden zij diverse manufacturen aan men heeft slechts uit de raassu stalen te kiezen om, bijna voor niet, eigenaar te worden van prachtig neteldoek, overschoon linnen enz. enz., dat den volgenden dag zal bezorgd worden. Ten slotte vertoonen zij nog een lap buffel of ratiné geschikt voor winterjas of man tel, die zij dadelijk kunnen leveren en soms vrij duur verkoopen. Na hun vertrek bemerken de koopers, dat zij bet te duur hebben betaald, en de aflevering van de goedkoope stoffen laat natuurlijk op zich wachten. - Te Leeuwarden is iu den ouderdom van onge veer 66 jaren overleden jbr. mr. S. W. H. A. Van Beyma thoe Kingma, president der arrondissements rechtbank te Leeuwarden, oud- lid der Tweede Kamer voor het hootdkiesdistrict Dokkum. Door wijlen H. M. de Koningin is, behalve een som van f 1000 vrij van successie-recht aan het Luthersch weeshuis, ook een legaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. Een vreemdeling had zich Donderdag namiddag zonder verlof nedcrgelegd in een hooiberg van den bouwman M., in den Zuidplaspolder. De bouwman gelastte hem vóór den avond het erf te verlaten later niets meer van hem gewaar wordende en ver moedende dat hij zich ergens verborgen hield, ging men aan het zoeken en vond den man in een rijtuig dat in een vragenschuur stond, met afgesneden Lals. Het mes, waarmede hij vermoedelijk zich om het leven heeft gebracht, lag naast hem. Volgens infor matie zou de man zekere G. P. zijn, die vroeger te Streefkerk of Lekkerland heeft gewoond en laatstelijk te Alblasserdam als verver, in dienst is geweest. Bij 't schijfschieten der huzaren op de Gelder- sche heide te Breda, is een brigadier, die te vroeg uit den observatie-post te voorschijn kwam, door een karabijnkogel in den buik getroffen. De ongelukkige is reeds aan de gevolgen overleden. In de beruchte Boterstraat te Utrecht werd eene gehuwde vrouw, kort na de terugkomst van haren man, die met eene andere vrouw eenige dagen in Amsterdam was gaan doorbrengen, dood in hare woning gevonden. Het is gebleken, dat verworging de oorzaak van haren dood was. De man, die haar vroeger meermalen mishandelde, bad ook nu weder een hevige twist met haar gehad, en zich daarna uit de woning verwijderd om de hulp van zijne zuster te gaan inroepen, aan wie hij verklaarde dat zijne vrouw plotseling ernstig ongesteld was ge worden. Hij is nog gisteren avond laat door de policie in «arrest genomen. Een buitengewoon natuurverschijnsel nam men, volgens het D. v. Z.-H., eergister avond te 's Hage ongeveer half zeven ure waar. ul. een duidelijk zicht bare vijfdubbele regenboog. Men meldt uit het Westland, dat de ziekte on der de vroege atvrdnppelen toeneemt en het zeer ge lukkig mag worden geacht; dat groote hoeveelheden vroeg gerooid en verzonden zijn. Wat de late aard appelen betreft, hoewel de knol nog niet aangetast, levert het blad verontrustende verschijnselen, en vreest men zeer, dat zij ook niet verschoond zullen blijven. p jj De geruchten omtrent een nieuwen veldsla J i Plevna, die gedurende een paar dagen v§/.*ur5 waren zijn niet bewaarheid. Na den Russisc.7' zo| val op Lovatz, in ons vorig nommer nierachter uitvoerig toegelicht is op he.t AJrki" Jo oorlogs niet een belangrijk feit voor^KemA Klein-Azië werd een klein, onbeteeken^alatj leverd en overigens zijn de Russen stc_-X>or J te versterken. Een tweede brug c ,cJ*afi?

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2