STOHISfl BLAD Bhnsdag Augustus. 11177. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen. Prijs per drie maanden francof 2, Enkele noinmers 0,07 Uitgever: ALBERT WEDDING, TE MIDDELBTJR( 4. Prtjs der Advertentiën: Per regel 15 cfcs.Familie-berichten van 1 0 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, den 13 Augustus 1877. Wekelijksch overzicht van de christelijke pers. Het WagcaiSaigscli Weekblad heeft een goed werk verricht door de huidige toestanden eens van de lichtzijde te bezien. Het werd gedaan op de vol gende wijze Vóór dat de winter aanvangt zal de diepte in het Noordzeekanaal op 7l/a meter beneden A. i\ gebracht zijn. Spoedig zal de geul zoo diep zijn, dat schepen van 7 meter diepgang in- en uitkomen kunnen. Dit bericht is zoo eenvoudig mogelijk. Toch ach ten wc 't èn voor Amsterdam èu voor heel Nederland een bericht van 't allergrootst gewicht. Wie herinnert zich niet de donkere profetiën, die ten aanzien van dit kanaal door Holland op zijn smalst gedaan wer den Nu ja, het doorgraven van den duinrug was wel een enorm werk, maar dat was niet. 't ergste. Doch op de zeehaven, daarop kwam 't aan. En al gelukte het de hoofden in zee daar te stellen, eu al konden ze zoo sterk gemaakt worden, dat ze 't ge weld der baren zouden kunnen weerstaan zou dan nog de haven niet verzanden Want gebeurde dit wèl, dan waren alle moeiten en kosten vergeefs. En nu, het kanaal is zoo goed als gereed, en van "verzanding wordt niets vernomen aan 't welslagen van 't reuzenwerk kan niet meer getwijfeld worden Amsterdam is gered menschelijker wij ze gesproken, is haar bloei verzekerd. En als straks de eerste han delsstad van ons land door betere kanalen met Rot terdam en Duitschland zal zijn verbonden, dan schiet er voor haar bijna niets meer te wenschen over, en gaat ze met Gods zegen een toekomst tegen, schitte render dan ooit voorheen. Waarlijk, wij hebben gedurende den tijd van een enkel tnenschenleven al wat zien tot stand komen Wie denkt hier niet allere'rst aan de prachtige haven werken te Ylissingen en te Harlingen, aan de droog making van den Haarlemmer meer en aan tal van kleinere plassen, aan ons uitgebreid spoorwegnet met zijne ijzeren bruggen en viaducten, even stout als hecht, die de bewondering van den vreemdeling gaande maken Binneulandsche kanalen zijn aange legd of verbeterd en brengen in verband met duizen den mijlen hardgemaakte wegen overal beweging, leven en voorspoed Landontginningen grepen op groote schaal plaats, terwijl door vlijt en kunst het productief vermogen van wat reeds in vroegere eeuwen aan moeras, zee en zandwoestijn ontwoekerd was, bijna- verdubbeld werd. Wie onze grootere steden bezoekt en zich herinneren kan hoe zij vóór een 30 a 40 jaren er uitzagen, kan zijne oogen nauwelijks gelooven. Niet slechts prachtige gebouwen, aan pa- leizen gelijk, verrijzen als uit den grond, maar ook duizenden woningen van werklieden, eertijds krotten zonder licht eu lucht, muf en onrein, zijn herschapen in verblijven die, over 't geheel genomen netjes ge- meubeleerd, een liefelijk tehuis aan den werkman bieden. Overal waar ge u heen. wendt, ontmoet ge leven en welvaart. Wie werken kan en wil vindt, ieder in zijn stand, zijn brood, velen zelfs overvloed, arlijk, we hebben en krijgen meer en meer een ïhtig, vruchtbaar land, schier en enkele lust— ande. We zijn een door God rijk gezegend volk x vergete men 't niet, dat in geen vier en zestig :en vijandelijke soldaat onzen vaderlandschen jeft, betreden. De ellenden die de afscheu- België vergezelden, behooren reeds een vijf jaren tot de geschiedenis. Onze koloniën laatste tijden vooral een bronwel van n wierpen millioenen bij millioenen schats ot. Onze rijkdom is dan ook sprcek- rden. Toen Frankrijk in '72 zijn vijf vroeg, bood Amsterdam bijna die I geheele som aan. Alleen Amsterdam's burgerij heeft j een jaarlijksch inkomen van meer dau 150 inillioen guldens. Ook op intellectueel gebied deden we groote schre den voorwaarts. Werp slechts een blik op uwe scho len om er u van te overtuigen. Al zijn we nog niet waar we wenschen te komen breekt die tijd wel ooit aan toch mag wel eens herinnerd worden hoe 't vóór een halve eeuw ten onzent gesteld was. Werp ook een blik op politiek gebied. Wat wist in onze jeugd de middelstand van de staatkundige organisatie zijns lands af! De „getrapte// verkiezingen waren destijds in gebruik. Maar wat beteekenden ze Van het bestuur van land, provincie en gemeente nam destijds een bérgerman nagenoeg geen notitie. De „heeren// moesten 't maar weten. Bovendien, wat kon men er aan veranderen Alles ging den slenter gang. De aristocratie of zekere klubjes uit mannen van den z. g. bon ton hadden alle maöfot in handen. En ze wisten we belooven 't u hun gezag te handhaven. Stond" de burgerman heel nederig met zijn hoed in de hand bewaarde hij een diep stil zwijgen op elke berisping en beleediging hem toege voegd, dan ging het. Maar wee u, indien gij van u durfde afspreken Tegen dit alles is weinig in te brengen. Maar men wijst ons op 't zedelijk eu godsdienstig gebied en meent, dat hier toch ons loflied in een klaagzang moet overgaan. O zeker, wie lust heelt om de din gen van de zwarte zijde en die 'is er ongetwijfeld te bezien, hij vindt stof te over. Toch i* het ons nog niet duidelijk, dat ons volk thans slechter is dan voorheen. We hebben om uit eigen ervaring te spreken in onze jeugd veel on der den geringen stand moeten verkeeren en nze ooren en oogen den kost gegeven. En ook thans komen we met onze werklui en hunne gezinnen tel kens in aanraking. Maar we kunnen maar niet tot de overtuiging komen, dat de wereld thans slechter is da*h vroeger. Armen en rijken, maar ook vromen en onvromen ontmoeten elkander. De thermometer der moraliteit is nooit in rust. Hier daalt ze, ginds rijst ze nu is dit de hoofdzonde, morgen of over eenige jaren zal deze weer wat anders zijn. Salomo reeds heeft er tegen gewaarschuwd, de voorleden tij den niet beter te achten dan de tegenwoordige. En nemen we de 'gerechtelijke statistiek ter hand, ook deze bevestigt de waarheid, dat het zedelijk of onze delijk gehalte der inenschen door elkander genomen nagenoeg op dezelfde hoogte of laagte staat en blijft. Voor vooruitgang ten goede is wellicht zelfs meer te zeggen dan voor achteruitgang. En wat nu ten slotte den godsdienstzin betreft, ook ten deze zijn we geneigd de tegenwoordige tijden hooger dan de voorgaande te schatten. Zeker hebben er talloos velen, vooral uit den stand tussehen de adel en de burgerij, met den godsdienst gebroken of staan op 't punt dit geheel te doen. En al schatten we 't daaraan verbonden gevaar niet gering, de Kerk of 't Godsrijk heeft er toch weinig bij verloren. Dezulken brachten de wereld in de kerk en hebben haar onberekenbare schade be okkend, waarvan we de ellendig» gevolgen, tot op den huidigen dag ondervinden. Neen, 't was vóór een halve eeuw veel treuriger gesteld dan thans, Overal weerklonk 't „Vrede, vrede en geen gevaar Dc waarachtige vromen werden steeds minder in getal; en zoo niet in getal dan in gehalte. Zelfs tie bekeerde leeraars meenden verplicht te zijn de scherpe punten der waarheid wat af te vijlen, om toch maar zoo weinig mogelijk ergernis te geven. Men kende destijds geen modernen. Maar men was erger dan liberaal of modern, men was lauw en onverschil lig. En hadden de z. g. Afgescheidenen de bazuin niet laten klinken deze groote verdienste mag niet in vergetelheid raken wie weet, hoe lang die wa- ter-en-melk-tijd nog geduurd hebben zou. Van toen af dateert de ontwaking van duizenden bij duizenden. En al kunnen wc .in de laatste jaren niet van groote of algemeene opwekkingen gewagen, toch gaat het werk des Geestes Gods in stilte voort. Wel heeft bij 't verdwijnen der kerkhofsrust de verdeeldheid krach tig haar hoofd opgeheven en kon er zeer veel anders en beters zijn dan 't is maar toch, niettegenstaan de al de ellende waarmee we thans -te worstelen heb ben, willen we dézen tijd voor dien van een 40 a 50 jaar geleden niet inruilen. Ook op godsdienstig gebied hebben we reuzenschreden in de goede richiing vooruit gedaan. Z. M. «5c Kouing is, naar men meldt, voorne mens om morgen te 's Hage terug te keeren. Den 6en dezer had te Oostburg eene vergadering plaats van het bestuur en de afgevaardigden van polders van het Wates'seüasap c8c5c SSssis <t£ Wielisagcu, ter behandeling van het rapport uit gebracht door de Heeren J. van der Vegt, Hoofdinge nieur bij de waterst aat in •Zuid-IT Hand, J. F. Henne- quin, Clement Carpreau. Civiel-Ingenieurs te Sluis en te Lfzeudijke omtrent de sluis en buitenwerken van dien watergang, welk rapport reeds in zijn geheel aan elk afgevaardigde in afschrift was medegedeeld. Minder aangenaam, hoewel misschien niet geheel on juist was tie meening van een lid van het bestuur dat het verslag niet ten vollen geruststellend was. Na breedvoerige, jangwijlige en soms vervelende discussier! deed het bestuur de drie volgende voor stellen lo. Het rapport voor informatie aan te nemen 2o. De commissie voor zooveel tegenwoordig den dank der vergadering te betuigen voor haar verslag 3o. In 't volgend jaar uitvoering, te geven aan de door de Ingenieurs aangegeven werken ter verzekering van buitenwerken en sluis. 1 en 2 werd zonder discussie aangenomen, doch over 3 werd ruim lang gesproken en voornamelijk over dat uitstel tot het volgend jaar, daar men meende, dat de stormen niet altijd wachten op tfe dagen, tot dat een werk geheel gereed is, of tot men maatre gelen genomen heeft ter meerdere verdediging. Daar om werd het voorstel gewijzigd en luidde nu moch ten vóór het volgend jaar de aangegeven werkzaamheden noodzakelijk geoordeeld worden, dan kan men onmiddellijk tot de uitvoering daarvan wor den overgegaan. Dit besluit, dut met algemeene stemmen werd aangenomen, schijnt bovendien geheel in den geest te vallen van den Hoofd Ingenieur van Zeeland, welke heer er ook op aangedrongen heeft om de verdedigingswerken ten spoedigste uit te voeren. Het tweede punt van behandeling Verzwaren van den oostelijken kanaaldijk in de watering Cadzand tussehen de zeesluis en de wachtsluis en op kosten dier polder, waartoe de vergunning van deze verga dering wordt verwacht werd verleend met algemeene stemmer., hebbende de beide gezworens van genoemde watering zich buiten stemming gehouden.. Ten slotte is het bestuur gemachtigd aan belang hebbenden vergunning te verloencn tot bevisschen van de wateren van het waterschap tegen betaling van een te bepalen som in 't jaar. WZ. V.) Dinsdag avond werd te A:^s*deEIi5ltBs•g• eene vergadering gehouden van de besturen der Gemeenten St Kruis en Aardenburg eu van de directiën van de polders Beooster-Eede en Hoogelatul, Kleinen Boom, Groeten Boom, en Isabella polder, ter bespreking van het leggen van een keiweg, welke St. Kruis met Aar denburg verbindt, tot welks verbinding besloten is, in de jongste vergadering van de provinciale staten

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 1