turk. Schoot en bending. liKMKXHPK BERICHTEN A niet over grooten tegenstand van elders tegen liet verleenen van eenige medewerking van staatswege ondervonden, en wachtte geduldig de uitkomst af. Ongeveer gelijktijdig werd de verbetering van den Itotterdamschen waterweg naar zee ondernomen voor rekening van de schatkist. Ook daar tegenspoed. De aanvankelijk geraamde millioenen werden met nog veel meer millioenen overschreden; al die millioenen kwamen uit de beur* van den Staat; zij werden toe gestaan, zonder andere noemenswaardige oppositie dan die ontleend werd aan de vraag, of het work wel ooit goede uitkomsten kou opleveren en of al de millioenen dus niet weggeworpen geld zouden zijn. Maar nooit werd er toch iets voor geweigerd. En ook nooit werd er noch door de gemeente Rotterdam noch door Rotterdamsche ingezetenen, iets toe bijge dragen; alleen boden de rijkste handelsfirma's voor de kosten van uitbaggering een bijdrage aan van vijf-en- tvvintig duizend gulden Maar aan geschetter over het, naar Rotterdam's believen, niet krachtig genoeg doorzetten van het werk geen gebrek Nu de beide werken hun voltooiing naderen, en de behoefte aan een droogdok zich doet gevoelen, wordt te Amsterdam het plan daartoe door het particulier initiatief ontworpen en wordt hot daarvoor benoodigd kapitaal in weinige dagen door particulieren bijeen gebracht. Te Rotterdam wil men zich ook wel wagen aan het tot stand brengen van die inrichting maar men vraagt er 4'/2 pCt. (f45 00j 's jaars) garantie voor rente en aflossing uit de gemeentekas. Het wordt erkend, dat de zaak een groot belang is voor bijna alle ingezetenen van de stad dat bijna aller particuliere belangen er zeer door gebaat zullen worden dat het dus billijk zoowel als verstandig zou zijn, de inrichting door particuliere krachten tot stand te doen komen dat het raillioen, voor de stichting benoodigd, weinig is in vergelijking met de directe en indirecte voordeelen, welke zij zal aanbrengen maar de Rotterdamsche beurzen blijven geslo ten; de voorstdien om de zaak te ondernemen rnet gezegde garantie van de Gemeente, dat i3 dus eigen lijk voor rekening van de Gemeente, zijn sedert lang bekend en aanhangig en tot dusver heeft zich geen enkele concurrerende aanvrage voorgedaan en op dezen grond nu concluderen zij, die zelven erkennen dat het particulier initiatief in gebreke blijft zijn plicht te doen, thans maar eenvoudig, dat het dan maar op risico van de Gemeente gebeuren moet Welk een contrast tusschen onze twee grootste koopsteden. Een contrast niet alleen des te grooter, maar ook ergerlijk, omdat te Rotterdam, waar men ter bevor dering van den bloei der particuliere handelsbelangen maar altijd door blijfr. eten uit de ruif van den Staat en een enkele maal ook uit die der Gemeente, altijd ieder den mond vol heeft van het self-help en van de noodzakelijkheid, om handel, nijverheid enz. door par ticuliere krachten tot ontwikkeling te brengen. Voortgaande met haar beschouwingen naar aan leiding van het verslag: over het ontwerp tot, her ziening van de Siieswe*, dring! de N. Arn. ct. er op aan, dat de tweede kamer nu toch eens afzie van exception en chicanes tegen de herziening van de kiestabel, opdat aan de reeds te lang in afwachting gebleven bepaling van de Grondwet op dat punt ein delijk eens regt wedervare. Dat men de* noods alle andere herzieuingen van de kieswet vooreerst nog maar late rusten de herziening van de tabel is het meest urgent. „Maar zoo besluit genoemd blad, „de herziening der kiestabel schijnt juist het moeielijkst te zijn. De thans bestaande is zoo kunstmatig ingericht, dat de minderheid der kiezers het grootste aantal leden naai de kamer zendt, men kan aan dat kunstukje niet 1 raken of het valt ineen. De liberalen zullen hoe men ook de kie-tabel moge herzien bij die her ziening leden in de kam-r verliezen. Het aantal der leden van die kamer zal in betere verhouding komen tot de kracht der partijen. „Maar juist dat vreezen de liberalen, daar wringt de schoen. Zij durven de beslissing niet laten aan de natie. Ber. tot pred. bij do Ned. Herv. Gem. te Schore e. a. T Ringel ng Bleskensgraaf. Tjallebert -I. Ri'ienwoltl Riedel Holtpade. Bed. voor het ber. tot pred bij de N. H. G. te: Roozenburg J. K. L Kadi Seherpenisse. Katwijk J van Dijk Baambrugge. Spijk Ploos van Amsld Ritzum. Red. voor het ber. tot pred. bij de N. li. G. te Ambt-Vollcnhove .1. Diephnis Rijssen. Hellevoetsluis C. J. .1. Engeliregt Spijkenisse. Dezer dagen w«rd een district „Middelburg en G. omstreken/' van de vereeniging „Eigen Hulp" opge richt. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren VY. J. N. Landré, P. H. van Moerkerken, P. J. Huijer, H. Sasburg en J. W. de Raad. Tegen betaling eener contributie van f 2,50 voor het eerste jaar bestaat gelegenheid om tot het lid maatschap toe te treden. Ten behoeve van het goederen vervoer zal eerst daags aan het haven-station te Vlissingen een stoom- kraan worden geplaatst. Het expeditie-kantoor ouder de firma Brasch Ruthenstein, „General Vertreter fiir das Deutsche Reich," heeft zich thans te Vlissingen geïnstalleerd, onder - den titel van Dampfschiffahrt-Gesellschaft „Zeeland." Reeds heeft die firma zoowel hier te lande als in Engeland vele en aanzienlijke relatiën aangeknoopt, hetgeen de hoop doet voeden, dat ook deze onderneming veel tot den toenemenden bloei van Vlissmgen zal bijdragen. Volgens approximatieve opgave van de waarde der Maandag verbrande goederen, gebouwen enz. te Vlissingen zou de schade een som f 235,000 bedragen. Uit de Zeeuwsche garnizoenen zal den 20sten dezer een belangrijk troepenvervoer naar het kamp van Millingen plaats hebben. Voor de betrekking van griffier bij het kanton gerecht te Goes, hebben zich 60 sollicitanten aange meld. In de woning van Oele te Kappelle, sloeg Dinsdag de bliksem, met eenige beschadiging aan de woning liep het zonder ongelukken af. A. Goud, schaapherder te Hoedekenskerke, ver dacht van in den avond van 14 Juli, zijne verloofde A. Ponse ia de parochieput te Misse te hebben ge worpen, met het oogmerk haar van het leven te berooven, en welke verdachte daarom gearresteerd was, is Woensdag in vrijheid gesteld. De Maandag te Rotterdam uit Zeeland aange voerde monsters vlas vielen zeer mede, de ongunstige berichfen in aanmerking genomen. De tentoonstelling te Amsterdam in het paleis voor Volksvlijt is gedurende de vier eerste weken bezocht dnor 100,631 personen. Woensdag namiddag heeft een peisoon, die we gens landlooperij in het hulphuis van arrest op den Heiligen weg te Amsterdam zich bevond, bij het aardappelensohillen een collega-landlooper met een mes aangevallen en hem belangrijke verwonding aan den hals toegebracht. Wraak was de aanleiding tot deze moordpoging. In sommige couranten circuleert eeu bericht, waaruit mer. op zou moeten maken, dat uit het konink lijk lustlot Het Loo alle kostbare voorwerpen van kunst verwijderd worden. Vreemde heeren Fran- sche experts zijn gekomen om ze naar Parijs te verzen den de kunstzaal is nagenoeg van al hare beelden ontbloot en de aangrenzende coraediezaal reeds bijna ledig bagagewagens van het Oosterspoor worden vol gepakt, enz. enz. Dat bericht is, minst genomen zeer overdreven. Uit de comediezaal o. a. is nagenoeg niets verdwenen, en van bagagewagens, die bestemd zouden zijn om volgepakt te worden, is niets bekend. De zoogenaamde experts zijn eenvoudig Fransche ou- vriers, belast met het inpakken en vervoeren van de beelden, die uit het lustlot verzonden worden. {N. R. C) Men meent dat Z. M. de Koning der Neder landen, gedurende de wereld-tentoonstelling te Parijs in 1878, zijn intrek nemen zal in een hem toebehoo- rend hotel, in de Champs Elyseés te Parijs. Te 's ilage is op 70 jarigen leeftijd overleden de luitenant-kolenel jhr. P. A. Beelaarts van Blokland. Onder het spelen der muziek en het wapperen der vlaggen, werd Woensdag j. 1. de lijn Leidsche- pleiuAmstelveenscheweg van de Amsterdarasche omnibus-maatschappij geopend. Door de Standaard wordt dit feit vermeld onder Jen zonderlingen titel „de eerste dag eens nieuwen levens." In 1872 begon deze maatschappij met twee omni bussen, thans bezit zij 40 omnibussen, 30 tramwagens, 310 paarden, 8 groote stallen en eenige gebouwen en kantoren. Gedurende de maand Juli van dit jaar werden door de maatschappij vervoerd 540,000 perso nen, en in lmt eerste halfjaar 1877 werden 800,000 passagiers meer vervoerd dan in hetzelfde tijdvak van 1876. Uit Groningen schrijft men Tot de rubriek „vervalsehing van levensmiddelen" behoort ook de Vrijheid, die enkele boterverkoopers aan de markt al hier zich in den lar.tsten tijd weder veroorloofd heb ben, om ranzige en slecht smakende boter met een meer of minder dikken wand goede boter te omgeven en zulk tuig dan voor beste tafelboter te verkoopen. Er worden weer tal van berichten opgedischt over den staat der verschillende gewassen en bereke ningen gemaakt over qualiteit. Ouder de berichten zijn er, die niet geloofwaardig mogen heeten. Zij komen van lieden die zich informeren waar geen ge noegzame kennis is om een juist antwoord te ver wachten, en zij komen ook van personen, die voor Jobsbode spelen uit eigen belang of ten dienste van anderen, 'i Gewas in akker en tuin staat in Drente goed en de opbrengst zal gezegend zijn. Dat er nu wel iemand gevonden wordt die meer kon hebben, zal wel waar wezen, dat er zijn, die, volgens hun meening, veel meer moesten hebben, is zekermaar gelukkig regelt zich de markt niet naar de begeerte van enkelen. 1877 gaf ons tot nu toe een goeden zo/o er. (Pr. Ass. Ct.) De laatste trein van den Hollandsclien Spoorweg, van Haarlem naar Amsterdam, werd Woensdag avond bij Sloterdijk ingehaald door een anderen trein, even eens met passagiers, die van dezelfde richting kwam. De locomotief van den achtersten trein kwam in niet onzachte aanraking met den laatsten wagen van den voorsten trein, waardoor een botsing ontstond, die eenig oponthoud veroorzaakte, de passagiers hevig verschrikt en verscheidenen hunner lichte kwetsuren, schrammen en krabben bezorgde. Maandag voormiddag had te Maastricht buiten de voormalige Boschpoort tusschen twee arbeiders aan de Nieuwe Haven een hevige woordenwisseling plaats, die er mede eindigde dat de een den ander met een spade de hersenen verbrijzelde. De houders van Turksche schuld dat er vele onder onze lezers zijn betwijfelen wij weten waar schijnlijk niet hoe de oorlog van Turken en Russen ook nog op een andere wijze hun uitzicht op betaling van rente bedreigt, dan door de groote sommen, wel ke uit de schatkist wordeu geput, om in de uitgaven voor het leger te voorzien. Het ontplooien namelijk van de vaan van den Profeet brengt mede, dat ieder, die zich onder die vaan schaart, voor een oubepaalden tijd vrij is van het betalen van belastingen. Van alle eigenschappen, hoedanigheden, lotgevallen van die vaan is dit zeer zeker, de minst aangename voor hen, die met Turkije „raken doen". Het beginsel ver raadt zijn Spaanschen oorsprong het werd namelijk in de 10e eenw door de Mohammedaansche theolo-* gische faculteit van de hoogeschool te Cordova vast gesteld. {A. C.) De Merapi, den BOsten Mei te Batavia aangeko men, had een tijgerhok aan boord. Toen men van Palembang vertrok, logeerde in het hok een fraaie tij ger, bestemd voor den dieren- en plantentuin te Ba tavia, doch op den tweeden morgen na het vertrek was het hok ledig. Niemand had 's nachts iets on gewoons gehoord. Groote ongerustheid op het denk beeld, dat het dier ergens in 't schip schuilde en plotseling de kajuit binnen zou stappen, ot op liet dek zou komen wandelen. De kapitein loofde eene premie uit voor dengeen, die het levend of dood terugbracht. Doch vergeefs, en men eindigde met de onderstelling, dat. het dier te water den weg naar zijn tehuis weer aanvaard en onderweg verdronken is. Zondag zullen een reeks feesten te Antwerpen beginnen, ter eere van den beroemden schilder Rubens. Er worden pogingen aangewend om te Parijs een Vlaamsch-Hollandsche kerk op te richten met. een vasten leeraar. Te Nordhausen heeft men een man vermoord door hem op de rails van een spoorweg vast te binden en door een trein te laten overrijden. In het. Engelsch blad Saint-Cri9pin leest men, dat twee schoenmakers te New-York ieder een paar prachtige laarzer. in den handel gebracht hebben, ge maakt van menschenleêr. Dit product komt van die mensehen, die na een toevallige of noodlot- tigen dood in (1e ontleedzalen worden gebrachthet is een zacht, buigzaam, lichtbrrin vel, zooals kalfsleer, maar poreuser. Volgens die twee schoenmakers is de huid van een mensch van middelbare lengte groot genoeg voor de schachten en het overleer van twee paar laarzen. Onlangs stapte een Engelsch tourist met zijn zoon te Londen op de stoomboot naar Nederland, ten einde te Darmstadt te gaan visschen met den hengel. Het had den schijn of in de wateren van heel het Vereen igd Koningrijk zich geen enkele vich meer op deed. De heeren waren van alles voorzien, op alles verdacht en droegen wel geen zware, maar zeer om vangrijke bagage met zich. Nergens anders dan op het dek van de boot verkozen zij te blijven. De lucht en het water schenen hun eenige elementen te zijn. Toen de nacht aanbrak spreidden zij hun eigen leger stede, waartoe zij o. a. een paar dingen opbliezen, die weldra' den vorm vau kussens verkregen' om er het hoofd op neer te vleien. Toen zij genoeg ge.' slapen hadden, drukten zij de lucht uit de kusse,-fj die zij tot eeu klein pakje zaam rolden en vervolgA/l weer bij de andere bagage stopten. Ook warrv/i' voorzien van toestellen van gutta-percha, die d~ 1 bewerking alsde kussens konden ondergaan en dc J1y' van een blaas aannamen in geval dat men s 5 rivier zou willen overzwemmen, ten einde Z,°^ rijker plaats te bereiken, worden deze blaz^V^T' om zich voor verdrinken te vrijwaren. denheid en de menigte vischtuig, waa.^en' zien waren, zouden moeielijk te besch»£a a zulke aartsvisschers zinkt de roem/*10/* ders, die den naam hebben van gr r l>

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1877 | | pagina 2